Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Muhteşem Fırtına Özçınar

hobidetay.com resin detay set ve diorama objeleri

Recommended Posts

Bu güzel girişimi tebrik ederim. Umarım ürün çeşitliliğiniz ve geliriniz kısa sürede artar. Maalesef plastik modelcilik ülkemizde çeşitli nedenlerden ötürü istenildiği yerde değil. Ama bu gibi girişimler hem çeşitliliği sağlıyor hem de daha uygun fiyata alternatiflere ulaşmamıza neden oluyor. 

Hayırlı olsun.:)

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Kendi aramızdan bir kişinin bu işe soyunmasına çok sevindim. Ukraynalı, Polonyalı yapabiliyorsa bizden bir kişi neden yapamasın? Mali kaynak yaratması için tabi ben de bakıp alayım bir şeyler. Bostorgay minyatür var bizim modelci arkadaşın. Altay, Kirpi filan basıyordu. Destek amaçlı bu tür üreticilerin ürünleri de eklenebilir siteye. Enes namlu tasarlamıştı tank için. Başka tasarımları paylaşır ve site de bize ulaştırabilir. Maliyet her durumda yabancı siteden ucuza geleceğinden benim için yurt içinde ulaşılabilir bir site olması daha önemli. Girişimine çok sevindin bu yüzden.

Teşekkürler desteğiniz için umarım farklı ürün ve kategoriler ekledikçe daha kapsamlı bir platform haline dönüşecek. Bostorgay'ı bilmiyordum inceledim siz söyledikten sonra. Benim de sıfırdan kit hayalim var ama biraz daha detaylı ve fabrikasyon kit kalitesine yakın bir kalitede üretmek istiyorum. Kısıtlı kaynaklarım olduğundan biraz gidişata göre ilgiye ve dönüşlere bakarak ilerlemek durumundayım şu anda :)

Bir saat önce, Alper Akkurt yazdı:

Bu güzel girişimi tebrik ederim. Umarım ürün çeşitliliğiniz ve geliriniz kısa sürede artar. Maalesef plastik modelcilik ülkemizde çeşitli nedenlerden ötürü istenildiği yerde değil. Ama bu gibi girişimler hem çeşitliliği sağlıyor hem de daha uygun fiyata alternatiflere ulaşmamıza neden oluyor. 

Hayırlı olsun.:)

Çok teşekkürler güzel dilekleriniz ve ayrıca ilettiğiniz detay ve öneriler için :) 

58 dakika önce, baki temel yazdı:

hayırlı olsun ve daim olsun inşallah.uçak afv aksesuarları konusunda boşluk büyük ülkemizde inşallah ürün gamının genişlemesiyle hem geliriniz hemde bu konudaki şevkiniz artar.

Çok teşekkürler desteğiniz için, dediğiniz gibi bir boşluk var umarım herkes için faydalı bir şey ortaya çıkmış olur :) 

20 dakika önce, ozgur kaya yazdı:

Tebrik ederim,  Hobinizin işiniz ( tam olmasa da) olması kadar güzel bir şey yoktur sanırım. Başarılar.

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, dediğiniz gibi tam olmasa da bir şekilde benim de yapmaya çalıştığım o. 8-18 işte çalışıp arkasından evde de farklı bir mesai yaratmak biraz yorucu olsa da keyifli olduğu kesin nasıl gideceğini göreceğiz hep birlikte :) 

Ellerinize sağlık çok değerli bir girişim, her şeyin iyice pahalandığı bu dönemde yurtiçinde böyle bir alternatifimizin olması mutluluk verici. Sitede Deniz Araçlarına yönelik bölümün olması da çok hoşuma gitti. Ben de  1/500 ölçekteki detay fakiri bir gemiye piyasada bu ölçekte detay seti bulunmadığı için mecburen uçaksavar, ana batarya gibi parçaları 3D modellemeye başlamıştım, nereden, kimden çıktı alabilirim diye düşünüyordum :) . Okuldan vakit ayırabildiğim müddetçe içerik doldurma açısından da destek olmayı çok isterim. https://hobidetay.com/hobidetay-acildi/  burada paylaştığınız gelecekteki projeler, eksik parça üretimi, isimlikler ve altlıklar gerçekten iyi düşünülmüş ve piyasada da karşılığını bulacağına inanıyorum. Öneri olarak da gemi modelleri için çeşitli boyutlardaki kaideler bulunması da hem modellemesi basit hem de 35-40 lirayı bulan pirinç kaidelere ekonomik bir alternatif olacaktır. Hayırlı olsun ve başarılar dilerim. 

Ellerine sağlık kolaylıklar ve hayal kırıksız işler dilerim,umarım seni giriştiğin  işten küstüren çıkmaz :) genelde 48 jet ve 35 dio malzemelerini bir çok kez silikon kalıp ve reçineden kendim dökmüşümdür. Ama şu 3D yazıcı işine de hep hayranım,başarılar dilerim.

Merhabalar,

Hayırlı olsun diyorum  ve en kısa zamanda istediğiniz başarıyı elde etmenizi diliyorum. Aynı zamanda teşekkür etmek istiyorum, hepimizin sevdiği güzel hobimiz için bir malzeme kanalı daha açmış oldunuz. Değişik ürünler ve çeşitliliklerle hobimize renk ve derinlik kataçak yeni bir kapımız oldu.

Şimdiden kolay gelsin :)

6 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Ellerinize sağlık çok değerli bir girişim, her şeyin iyice pahalandığı bu dönemde yurtiçinde böyle bir alternatifimizin olması mutluluk verici. Sitede Deniz Araçlarına yönelik bölümün olması da çok hoşuma gitti. Ben de  1/500 ölçekteki detay fakiri bir gemiye piyasada bu ölçekte detay seti bulunmadığı için mecburen uçaksavar, ana batarya gibi parçaları 3D modellemeye başlamıştım, nereden, kimden çıktı alabilirim diye düşünüyordum :) . Okuldan vakit ayırabildiğim müddetçe içerik doldurma açısından da destek olmayı çok isterim. https://hobidetay.com/hobidetay-acildi/  burada paylaştığınız gelecekteki projeler, eksik parça üretimi, isimlikler ve altlıklar gerçekten iyi düşünülmüş ve piyasada da karşılığını bulacağına inanıyorum. Öneri olarak da gemi modelleri için çeşitli boyutlardaki kaideler bulunması da hem modellemesi basit hem de 35-40 lirayı bulan pirinç kaidelere ekonomik bir alternatif olacaktır. Hayırlı olsun ve başarılar dilerim. 

Öncelikle çok teşekkürler, deniz araçları için de listemde bazı modeller var hatta 1/500 1/700 ölçekli mürettebat denemesi de yapmak istiyorum kısa zamanda. Yine sizin çalışmalarınız için de yardımcı olabileceğim bir şey olursa her zaman yazabilirsiniz, 3 boyutlu modelleri çalışırken baskıya uygun şekilde çalışmak da önemli oluyor. Detaylar açılar boşluklar çıkıntılar yer yer sorun olabiliyor o nedenle hazır 3 boyutlu modeller kolaylıktan çok bazen sorun olabiliyor dediğiniz gibi kendi modelin gibisi yok :)

4 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

sivil araç  jantları da iyi iş yapar gibi duruyor.

Bu da sivil grubun baş ürünlerinden biri olmaya aday aslında çünkü kalıpla çoğaltma işinin en zor olduğu modellerden biri. O nedenle yazıcı ile baskının avantajı çok büyük. 

2 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Ellerine sağlık kolaylıklar ve hayal kırıksız işler dilerim,umarım seni giriştiğin  işten küstüren çıkmaz :) genelde 48 jet ve 35 dio malzemelerini bir çok kez silikon kalıp ve reçineden kendim dökmüşümdür. Ama şu 3D yazıcı işine de hep hayranım,başarılar dilerim.

Teşekkür ederim desteğiniz için bazı modellerde kalıp ile çoğaltma bazı durumlarda da doğrudan baskının avantajı var. Bazı modellerde kalıptan doğrudan son hali olarak çıkarmak mümkün değilken yazıcıdan alınabiliyor. Veya bazı az detaylı modellerde yazıcı maliyeti artırırken kalıpla çoğaltmak daha tasarruflu oluyor gibi. Bakalım bir yola girdim nasıl gidecek neye evrilecek ben de merak ediyorum :)

2 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

Merhabalar,

Hayırlı olsun diyorum  ve en kısa zamanda istediğiniz başarıyı elde etmenizi diliyorum. Aynı zamanda teşekkür etmek istiyorum, hepimizin sevdiği güzel hobimiz için bir malzeme kanalı daha açmış oldunuz. Değişik ürünler ve çeşitliliklerle hobimize renk ve derinlik kataçak yeni bir kapımız oldu.

Şimdiden kolay gelsin :)

Merhaba çok teşekkür ederim umarım kısa sürede yeni modeller ile güzel bir çeşitlilik oluşmuş olacak :) hobiye derinlik katma fırsatı yaratmak tam olarak benim de baştaki amaçlarımdan biriydi çok güzel özetlemiş oldunuz. 

33 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Teşekkürler.

Bidonlarım geldi. Araya bir adet te 72 ölçek palet hediye gelmiş :) 

UjuetJ.jpg

evf7BM.jpg

İlk kargolar ulaşmaya başladı çok mutlu oldum umarım çalışmalarınızda da en kısa zamanda görme fırsatı olur :) yine herhangi bir iyileştirme öneriniz olursa her zaman yazabilirsiniz.

Çok güzel bir hizmet bizler adına. Sizleri canı gönülden tebrik ederim. Sadece bu imkanı oluşturmanız değil ürettiğiniz ürünleri sahiplerine ulaştırmada ve onları da mutlu etmede ki heyecanınız mesajlarınızdan anlaşılıyor. Ayrıca bu samimiyetinizden dolayı da sizi tebrik ederim . Büyük bir heyecanla sizden figür ve büstler üretmenizi bekleyeceğim. Ali express ten almayı düşünüyordum. Ancak artık sizden alacağım. İnşallah en kısa sürede en az bir iki ürün bu alanda çıkar. Ben bekleyeceğim. 

44 dakika önce, Hüseyin aydın yazdı:

Çok güzel bir hizmet bizler adına. Sizleri canı gönülden tebrik ederim. Sadece bu imkanı oluşturmanız değil ürettiğiniz ürünleri sahiplerine ulaştırmada ve onları da mutlu etmede ki heyecanınız mesajlarınızdan anlaşılıyor. Ayrıca bu samimiyetinizden dolayı da sizi tebrik ederim . Büyük bir heyecanla sizden figür ve büstler üretmenizi bekleyeceğim. Ali express ten almayı düşünüyordum. Ancak artık sizden alacağım. İnşallah en kısa sürede en az bir iki ürün bu alanda çıkar. Ben bekleyeceğim. 

Çok teşekkür ederim desteğiniz için , bunu hissettirebildiysem ne mutlu :)  Figür ve büstler için de diğer modeller gibi kendim modellersem tüm vaktimi alacağından alternatif yöntemler için çalışıyorum umarım kısa sürede dediğiniz gibi başlangıç olarak bir iki model eklemiş olacağım.

Biraz yumuşak geçişlik var. Yanlardaki o kadar bariz değil can sıkmaz. Ama kapaklardaki keskinlik eksikliği daha fazla belli oluyor. Sanırım bu cihazların genel  bir handikabı. sert sivri köşeler yumuşuyor. Bu sıkıntıyı reçine kalıplarda da sık gördüm. Bildiğimiz plastik ürünlerde ise (güncel yeni kalıplar diyelim) o keskinlik çok daha iyi. Yani yanına Tamiyanın Plastik bidonlarından koyduğunuzda kapaktaki ayrıntı eksikliği belli oluyor. Tek kullanılırsa belli etmiyor. Bir ara yan yana koyar resimlerim.

Sırtlarda destek çitalarının geldiği yerler de belli. Onları zımparalamak lazım. Daha denemediğimden zımpara sonucu ne olur emin değilim. Videolarda izlediğim kadarıyla azda olsa belli oluyor olmalı. PLA baskı ile kesinlikle alakası yok. PLA'ya kıyasla müthiş bir düzlük farkı var. 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Biraz yumuşak geçişlik var. Yanlardaki o kadar bariz değil can sıkmaz. Ama kapaklardaki keskinlik eksikliği daha fazla belli oluyor. Sanırım bu cihazların genel  bir handikabı. sert sivri köşeler yumuşuyor. Bu sıkıntıyı reçine kalıplarda da sık gördüm. Bildiğimiz plastik ürünlerde ise (güncel yeni kalıplar diyelim) o keskinlik çok daha iyi. Yani yanına Tamiyanın Plastik bidonlarından koyduğunuzda kapaktaki ayrıntı eksikliği belli oluyor. Tek kullanılırsa belli etmiyor. Bir ara yan yana koyar resimlerim.

Sırtlarda destek çitalarının geldiği yerler de belli. Onları zımparalamak lazım. Daha denemediğimden zımpara sonucu ne olur emin değilim. Videolarda izlediğim kadarıyla azda olsa belli oluyor olmalı. PLA baskı ile kesinlikle alakası yok. PLA'ya kıyasla müthiş bir düzlük farkı var. 

Çok güzel özetlemişsin Bulut. Üretici firma :D senin uyarılarını dikkate alır artık ve yapabileceği bir düzenleme varsa üzerinde çalışmaya başlar.

Teşekkürler geri bildirim için :) keskinlik konusunda üretim yöntemi nedeniyle bazı handikaplar olabiliyor ama model topolojisindeki ve baskı ayarında revizyonlar yaparak bunu minimize etmeye çalışıyorum. Bir de keskin kısımları ortaya çıkarmak için yapılan değişiklikler bu kez oval kısımların ovalliğinde pikselleşmeye neden olabiliyor. O nedenle dengeyi bulmak gerek, yine de dediğim gibi eğer daha sağlıklı ve modelin başka bir yerinde sorun çıkarmayacak bir ayar belirlersem yine buradan paylaşıp modeli revize ederim.

Açıkçası sordular diye yazdım.

Bahsettiğim ayrıntı eksikliği çok da sorun çıkartabilecek yada ürünün alınmasını engelleyecek şeyler değil. 

Ben ürünü gönül rahatlığı ile kullanırım.

Şu an bu teknoloji daha başında sayılır. ilerideki sonuçların çok daha iyi olacağına eminim.

10 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tek kullanılırsa belli etmiyor. Bir ara yan yana koyar resimlerim.

Kürşat'ın isteği üzerine iki parçayı yan yana koydum. Baya macro girdim bu göz ardı edilmemeli. Dediğim gibi ürün kesinlikle kötü DEĞİL. Gayet iyi. Daha kötü resin parçalarım var. 

ljhbi2.jpg   

Sağda kürdanın ucundaki Tamiyanın plastik bidonu.

safX2l.jpg

Sadece yanlarda destek ağaçları var demiştim ama altlarda da varmış.

Bidonlar için Bir iki önerim olacak

Yanlardaki olukları baya derinleştirmek lazım. Altta da olması gereken çukurluk teknik olarak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama alttaki çukur alan olursa daha iyi olur. Ama oraya destek ayağı gelmemesi lazım. Zımpara girmez oraya. ne yapılır sen daha iyi bilirsin. 

PmCP5s.jpg

Zımpara konusunda sıkıntım olmadı. Önce 250-400-1500 diye zımparaladı. Boyadan sonra daha iyi anlaşılır ama bence sorunsuz bir şekilde silindiler.

Ön yüzlerde değil de yan yüzlerde ışık altında zor görülen katman izleri var. Ama görmek için zorlamak lazım. Bir zımpara ile hemen gidiyor. Sorun edecek bir şey değil. Bu teknolojinin etkisi bu.

arRLz0.jpg

Benim döktüğüm kalıplardan çok daha iyi oluğunu KESİNLİKLE söyleyebilirim.

Yarın ihtiyacım olursa yine alırım :)

6 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Eleştiriler seni üzüp soğutmasın Muhteşem. Biz yuvarlak hatları da severiz. İlla keskin olsun diye uğraşma olmuyorsa.

Teşekkürler, daha iyi olma imkanı varsa revize etmeye çalışacağım seri üretim kitlerde pe parçalarla çözülen bazı kısımlar görmüştüm o incelikte sorunlar olabiliyor ama ne yapılabilir bi bakacağım :) 

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yanlardaki olukları baya derinleştirmek lazım. Altta da olması gereken çukurluk teknik olarak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama alttaki çukur alan olursa daha iyi olur. Ama oraya destek ayağı gelmemesi lazım. Zımpara girmez oraya. ne yapılır sen daha iyi bilirsin. 

Yan yüzlerde destek izi oluşmaması için dik ürettiğimden olukları derinleştirdiğimde oluk kenarlarında keskinlik azalması veya hatalı baskı olabilir ama nereye kadar zorlanabilir bir bakayım ona da. Eğer üretimi etkilemezse revizeli hali ile devam ederiz tabi üretime de. Alt çukurluk içinse aslında destek izini silmek sorun olmayacak olsa çukurluk verilebilir ama emin olamadım o kısımdan :/ 

Zımpara konusunda sıkıntım olmadı. Önce 250-400-1500 diye zımparaladı. Boyadan sonra daha iyi anlaşılır ama bence sorunsuz bir şekilde silindiler.

Ben de bu ve birkaç modelde zımpara denemeleri yaptım dediğiniz gibi sorun yaratmıyor pek, ben doğrudan 1200 ile denedim hatta o bile büyük çoğunluğunda yeterli geldi.

Ön yüzlerde değil de yan yüzlerde ışık altında zor görülen katman izleri var. Ama görmek için zorlamak lazım. Bir zımpara ile hemen gidiyor. Sorun edecek bir şey değil. Bu teknolojinin etkisi bu.

Bu izler dediğiniz gibi teknolojinin handikapı aslında ama yine belirttiğiniz gibi eğer baskı sürecinde hata yoksa normalde görmek çok kolay değil, o çizgileri en düşük şekilde gösterecek açılarda üretmeye çalışıyorum olabildiğince.

Benim döktüğüm kalıplardan çok daha iyi oluğunu KESİNLİKLE söyleyebilirim.

Yarın ihtiyacım olursa yine alırım :)

Hem geri bildirim hem de dönüşler için sağolun böyle değerlendirmenize çok sevindim :) 

8 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Alt çukurluk içinse aslında destek izini silmek sorun olmayacak olsa çukurluk verilebilir ama emin olamadım o kısımdan :/

çok da önemli değil. Daha çok sorun oluşturacaksa göz ardı edilebilir. Orijinalinde var diye söyledim. Dik koyarsak belli olmaz :)

Merhaba tekrar, hobidetay yeni ürün çalışmalarından birkaç fotoğraf paylaşmak istiyorum, bir aksilik olmazda bu hafta testler ve revizyonlar  tamamlanmış olur. Bu arada henüz hiç içerik yok ancak yeni ürünler, denemeler, modelleme aşamaları gibi içerikler paylaşmak ve duyurular yapmak üzere bir hesap oluşturdum ilgilenen olursa ürünlerle ilgili gelişmeleri oradan da anlık olarak takip edebilecekler. instagram.com/hobidetay

Old tv resin set

Eski televizyon modelini maliyetleri ve dolayısıyla satış fiyatını daha uygun seviyede tutabilmek için iki parça şeklinde planlıyorum ancak parça birleşim yerlerinde az miktarda dolgu zımpara işi olacak. Bu kullanıcı tarafında çok fazla sorun olacak kadar büyük bir problem olmaz diye düşünüyorum, zaten hali hazırda da birden çok parçalı herhangi bir ürün veya kitte irili ufaklı bu tip dolgu zımpara gerekiyor. Ama yine de kendim birleştirmeyi test edip dolgu zımpara ve astar sonrası nasıl görünecek bir bakıp öyle finalize etmek istiyorum. Bu model 72-48-35 ölçeklerde olacak. 

Yeni ürünlerden bir diğeri de 10 farklı modelden oluşan şişe seti.

Hobidetay resin diorama şişe seti

Muhtemelen 1 paket içinde 30 adet bulunacak. Su, kola, süt ve çeşitli alkollü içecek şişeleri (bir de tombul şişe modelledim Türk dioramaları için :D) Bu 35 ölçekli set. 72 ölçekte detaylar çok küçüldüğünden sorunlar oluyor onlar için ne yapılabilir ayrıca bakacağım. Bir de güncel ürünlerden yakıt varilinin 35 ve 48 ölçeklerini 2 parçalı şekile çevirdim basit şekilde bir kapak yapıştırmak yeterli olacak.

oildrumv2.jpg