Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Şerif Sadık

1/72 | 1/4 Tonn Truck Willys | Mistercraft |Şerif Sadık

Recommended Posts

İlk boyamada ki tesadüfi tonlar gitse de düzgün olmuş bence. Fırçayla boyama konusunda iyi işler çıkartıyorsunuz :)

Bendeki mistercraftların dekallari berbattı. Çabucak dağılıp parçalandılar. Ama sizinkiler gayet güzel oturmuş. Bence bu aşamadan sonra hemen bitirmeye çalışmayın. Elinizde varsa eğer, enamel boyalardan kahve veya yeşil tonlarında yıkamalar yapabilirsiniz. Beğenmezseniz kolayca silersiniz. Ayrıca yağlı boyalarla özellikle kenar, köşe ve çıkıntılarda açmalar yapabilirsiniz.

15 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

İlk boyamada ki tesadüfi tonlar gitse de düzgün olmuş bence. Fırçayla boyama konusunda iyi işler çıkartıyorsunuz :)

Bendeki mistercraftların dekallari berbattı. Çabucak dağılıp parçalandılar. Ama sizinkiler gayet güzel oturmuş. Bence bu aşamadan sonra hemen bitirmeye çalışmayın. Elinizde varsa eğer, enamel boyalardan kahve veya yeşil tonlarında yıkamalar yapabilirsiniz. Beğenmezseniz kolayca silersiniz. Ayrıca yağlı boyalarla özellikle kenar, köşe ve çıkıntılarda açmalar yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim Ali hocam.  Dekaller ölmüş tabut yerine kti kutusuna koymuşlar o kadar berbattı. Fotoğraflarda çok belli değil ama kaputtaki yıldız hariç hepsi parçalanıyordu ya da beyaz yazılar tamamen solmuştu. Sağ kapı girişinde araç bilgileri olan bir dekal vardı, beyaz yazılar şeklinde, yazılar tamamen uçmuş o derece. Kaputtaki sağ taraftaki araç numarası dekali 3 parçaydı. hizalayacağım diye öldüm dirildim. Allahtan yıldız sağlam çıktı. onu da ben yıldızın yuvarlağa değdiği yerleri orjinaline uygun şekilde keseyim derken biraz zedeledim ve girişimimden vazgeçtim. Velhasıl lafı uzattım dekaller çok fena.

Enamel boya ya da hazır wash ürünleri yok ama, yağlı boya + terebentin ile yıkama yapmaya başladım. dediğiniz uygulamaları deneyeceğim. biraz da sand depozit etkisi yakalamak istiyorum yağlı boya ile yoğun bir wash ile.

becerebilirsem en son toprak bir yola oturtmak istiyorum.

Cuma güncellemesi. Ne var ne yok bir ortaya dökeyim de varsa yanlış giden bir şey hatamı düzelteyim diye düşündüm.

DSC_0933

DSC_0935

DSC_0934

Önce siyah yağlı boya + terebentin yıkama ile detayların üstünden geçtim. Sonra yağlı boya sarı tonlarla toprak renklerinde bir yıkama elde etmeye çalıştım, altlara, tekerlere çamurluklara giriştim. sonra o tonlardan tatmin olmayınca iraqi sand+sıvı sabun+su ile yıkama denedim. (ekleme: mesajı ilk yazarken unutmuşum. bir de kuru pastelden pigment elde etmeye çalıştım. tekerlerde, araç içinde biraz da pigment var ). bir de yağlı boya ile koltuklar ve kaporta üstünde biraz renk tonu denemeleri yaptım. şimdilik burada bıraktım aracı ve trailer'ı. tekerlerdeki beyaz lekeler havayla kuruyan kil. yolda aracın konumuna bakayım derken bulaştı :wacko:

DSC_0939

Trailer'a koyulacak ekipmanları boyamaya başladım.

DSC_0936

Ekipmanlarla birlikte figürlere de başladım ama çok küçükler. 2 cm  boyunda figür. Aşağıdaki üniforma rengini yakalamaya çalışacağım.

Inf_imp1.jpg

DSC_0937

DSC_0938

Böyle başlangıç düzeyde base yapmak istedim. kolilerin birinden çıkan straforu kestim yonttum üstüne havayla kuruyan kil kapladım.

NyfVho.png

şöyle tek tük yeşillikli toprak bir yol hayalimdeki.

giphy.gif

5 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

ekleme: mesajı ilk yazarken unutmuşum. bir de kuru pastelden pigment elde etmeye çalıştım. tekerlerde, araç içinde biraz da pigment var

abi nasıl performansı pastelden pigmentin ben de yeni tank maketinde deneyeceğim de

5 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Zemin gayet güzel olmuş elinize sağlık ?

4 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Güzel gidiyor :) 

Teşekkür ederim. İnşallah böyle güzel devam eder diyeyim o zaman ^_^

5 saat önce, ismet güralp yazdı:

O referanstaki tozlanmayı nasıl yakalayacaksın merak ediyorum.

Korkmadım desem yalan olur ? inşallah zeminle araç uyumlu bir hal alır finalde.

17 dakika önce, murathan köylü yazdı:

abi nasıl performansı pastelden pigmentin ben de yeni tank maketinde deneyeceğim de

Doğrusunu her ikisini de deneyen tecrübeli dostlarımız bilir. Ben sadece pasteller ile çalıştım şu ana dek. Ancak memnunum diyebilirim.

Eline sağlık. 

Korkmadan yeni şeyler denemeni seviyorum :)

aynen devam et.

pigmenti terebentin, zippo benzini, white spirit yada hiç olmadı su ile birAZ ıslatıp modele AZ AZ uygula. sıvı kuruyunca fazlalıklarını silersin. Ama asıl sorun hepsinin vernikle uçacak olması. Bu iş için en iyisi pigment fixer ler ama muhtemelen yoktur. yine terebentin damlatıp (sürme damlat) sabitlemeye çalış. bunu sonra vernik ile mühürlemen lazım yoksa uçar gider. verniğe rağmen yine de çoğu etki uçacaktır. ne kadarı uçar ne kadarı kalır bir şey söyleyemem. Bu yüzden tecrübe ve deneme yanılma önemli işte. 

bu pigment'i genelde en sonlarda yapmaya çalışırız. üzerine gelen her türlü işlem etkisini azaltır çünkü. 

14 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Doğrusunu her ikisini de deneyen tecrübeli dostlarımız bilir.

O biraz modelin başında belli oluyor. Genelde normal pigment'i tercih ediyorum ama bazen model, bende pastel kullan diyebilir. Lokal durumlarda mesela ufak bir parçaya hafif toz süreceksem pastel tercih edebiliyorum. Ama dediğim gibi birebir kuralı BENCE yok.

Unutmamak lazım. bende acemi bir modelciyim. Sizinle birlikte öğreniyorum işte. Tek farkım bir iki arkadaştan daha tecrübeli bir acemiyim. Söylediklerim bir çok ustaya yanlış gelebilir tabi. Bir hatam varsa düzeltir doğrusunu gösterirler.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. 

Korkmadan yeni şeyler denemeni seviyorum :)

aynen devam et.

pigmenti terebentin, zippo benzini, white spirit yada hiç olmadı su ile birAZ ıslatıp modele AZ AZ uygula. sıvı kuruyunca fazlalıklarını silersin. Ama asıl sorun hepsinin vernikle uçacak olması. Bu iş için en iyisi pigment fixer ler ama muhtemelen yoktur. yine terebentin damlatıp (sürme damlat) sabitlemeye çalış. bunu sonra vernik ile mühürlemen lazım yoksa uçar gider. verniğe rağmen yine de çoğu etki uçacaktır. ne kadarı uçar ne kadarı kalır bir şey söyleyemem. Bu yüzden tecrübe ve deneme yanılma önemli işte. 

bu pigment'i genelde en sonlarda yapmaya çalışırız. üzerine gelen her türlü işlem etkisini azaltır çünkü

Teşekkür ederim Bulut hocam. Aslında korkuyorum da, bir taraftan da her modelde yeni bir şey katma dürtüsü var. İkisi arasında salınıyorum işte. :)

Evet pigment Fixer yok ama terebentinle deneyeceğim. Belki ince fırça ile terebentini üstüne bırakırım minik damlalar halinde.

Bu hobinin güzel tarafı unuttuğum fotoğraf makinamı tekrar elime almamı sağladı. Makro fotoğraflama konusunda bir arkadaştan ekipman desteği aldım. Biraz detaylı fotoğraf çekince tüm kusurlar ortaya çıktı ? araç tamam heralde zemine odaklanayım diyordum, biraz daha kusurları kapatmak için çalışmam gerekecek sanırım.

DSC_0132 DSC_0134 DSC_0135 DSC_0136 DSC_0131 DSC_0132

Figürler gerçekten çok küçük. Yüzüne biraz boyut kazandırmak istiyorum, kötü oluyor. Böyle bırakayım diyorum oyuncak gibi iyice. Biraz keyfimi kaçırıyorlar.

Enes beyin peçete taktiği ile kasadaki güzel olmayan ıvır zıvırı örteyim dedim.

Şimdilik genel olarak durum budur.