Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Enes ÇALDIR

1/35 | Challenger 2 | Trumpeter | Enes ÇALDIR

Recommended Posts

Seneler önce (13 yıl) yaptığım (ilk 35lik) maketin aynısını yeniden yapmak istedim. Yıllar içinde neler değişti bunu görmek istedim, bu kiti yeniden edindim.

Yapmaya başladım ama zamanında nasıl sabretmişim hayret ettim. Parçaların uyumu, plastik kalitesi, runner - sprue tasarımı tam anlamıyla berbat bir kitmiş. Ama yinede elimden geldiğince toplamaya çalışıcam.

50964953153_cdab2a8af5_b.jpg

Bu süreçte elimden geldiğince yeni üretim tekniklerini de kullanmaya çalışıcam. Kitte ilk sinirimi bozan şey namlu oldu. Malum, Challenger 2'nin alameti fahikası yivli namlusu. Fakat yivi bırakalım, kitin hamlusu yavarlak bile değil.

50965661481_7937ede777_b.jpg

50964953003_fa2c014948_b.jpg

Oturdum referans fotolarına bakarak sıfırdan çizdim namlunun uç kısmını, 3D printer ile üretmeyi deniycem. Eğer başarılı olmazsa namlunun tamamını çizip tek parça olarak imal etmeye çalışıcam.

50965766347_a66f3dba0a_b.jpg

50965661451_17178fbcf5_b.jpg

Projenin asıl amacı modelcilik kaslarımı geliştirmek olduğu için biraz uzun zamana yayılacak rahat rahat ilerleyecek bir proje olacak. Devamı geldikçe buraya süreci aktarıcam. :)

çizimi görünce model 2. planda kaldı. Çizim harika olmuş :)

Dilediğin sonuca ulaşamazsan after marketlerde aklında bulunsun. Çok incelemedim ama güzel seçenekler mevcut.

Yivini göremedim 

https://www.cybermodeler.com/hobby/details/lm/detail_lm20000.shtml

lm20000_d.jpg

https://www.scalemates.com/kits/lionmarc-lm2000-challenger-2-barrel--169679

169679-12364-pristine.jpg

Bir saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Kolay gelsin. 

Çok sağol Ali :)

7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Dilediğin sonuca ulaşamazsan after marketlerde aklında bulunsun.

Çok teşekkürler abi, bi köşeye not ettim bunu. Bu çizim - maket işlerini epeydir birleştirmek istiyordum. Biraz çabalayıp burada kendimi geliştirmeye çalışıcam. Ama olmazsa bu yola sapabiliriz tabi. :)

Kolay gelsin, ben de aynı yönde 3d çizim ve baskı ile maketçiler için bir şeyler oluşturmaya çalışıyorum bir süredir umarım yakında bir duyuru yapacak hale gelmiş olur :) eğer baskı başarılı olmazsa ben de bir denemek isterim basmayı başarılı olursa işinize yaramış olur olmazsa da tecrübe olur :)

Bir saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Kolay gelsin, ben de aynı yönde 3d çizim ve baskı ile maketçiler için bir şeyler oluşturmaya çalışıyorum bir süredir umarım yakında bir duyuru yapacak hale gelmiş olur :) eğer baskı başarılı olmazsa ben de bir denemek isterim basmayı başarılı olursa işinize yaramış olur olmazsa da tecrübe olur :)

valla çizimi de yaparsan sana çok işim düşer :) 

1 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Ben de bu konu ile ilgili bir girişimde bulunmak istiyorum. Aynen ön çalışmalara başladım ama bir hobi projesi olduğu için tabi %100 enerjimi veremiyorum :D Bakalım sizden nasıl bişey gelecek.

Bir saat önce, Metin ALDEMİR yazdı:

Enes kolay gelsin 13 sene evveline göre daha bir özenli olacak belli ki sabırlar diliyorum takipte olmaya devam. :D 

Teşekkürler, bakalım nasıl olacak :)

Bir saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Güzel proje, takipteyim. 3D tasarım için AutoCAD mi kullanıyorsunuz?

Teşekkürler, SolidWorks kullanıyorum. :)

32 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

valla çizimi de yaparsan sana çok işim düşer :) 

Bulut hocam çoktan yaptım bile. :D Bu namlunun sadece ucunu değiştirmek tam olayacak gibi. Bir iki referans fotosuna bakarak sıfırdan çizeyim dedim. Bu hafta  bi test ederim bakalım çıktılar nasıl olacak. Sıkıntılı olabilecek bir iki yer var, oraları olmadı basitleştirmem gerekecek.

50966932047_11529460b6_b.jpg

50966119253_9976059728_b.jpg

50966823181_13d7193534_b.jpg

16 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Enes bey çizim harika görünüyor. Basım işinden sonra sonuç sizi tatmin etmese de paylaşabilir misiniz? Merak ediyorum sonucu.

Kolay gelsin.

Tabiki, sürecin tamamını paylaşıcam. Maksat yeni şeyler deneyelim, eğlence çıksın :D

6 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

çook iyi ya....

3d reçine yazıcı var mıydı sende?

Dedim ya namlu modelin önüne geçecek gibi duruyor :) 

Evet abi, reçinli makine var. Maketin geri kalanına bakmadım, ama muhtemelen başka yerlere de böyle şeyler ekleriz artık. Pandoranın kutusunu açtık bikere... :D

10 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Sıkıntılı olabilecek bir iki yer var, oraları olmadı basitleştirmem gerekecek.

Gördüğüm kadarıyla bu tip silindirik ve uzun objelerde baskı ve kürleme sırasında eğilme en çok yaşanan sorunlardan. O nedenle desteklere ayrı özen göstermek gerekiyor sanırım. Bir de kürleme sırasında eğilmeyi önlemek için desteklerden ayırmadan kürleyip daha sonra destekleri kaldırmak belki daha faydalı olabilir. 

11 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

valla çizimi de yaparsan sana çok işim düşer

Eğer yardımcı olabileceğimiz bir şey olursa seve seve yardımcı olurum :

11 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Ben de bu konu ile ilgili bir girişimde bulunmak istiyorum. Aynen ön çalışmalara başladım ama bir hobi projesi olduğu için tabi %100 enerjimi veremiyorum :D Bakalım sizden nasıl bişey gelecek.

Bende de durum aynı dediğiniz gibi sabah 8 akşam 6 mesai sonrasında bu tip ek bir girişime malesef çok enerji ve vakit ayrılamıyor ama bu tip girişimlerin olması bence Türkiyede hobinin gelişmesi için çok önemli, daha kolay ve uygun fiyatlı ulaşılabilir ürünlere ihtiyaç var. Belki bir yol açılmış olur. Sizle de uygun olduğunuzda bir görüşmek isterim bu konuyla ilgili :)

Ufak bi update,

İlk denememi yaptım, 3D baskı ile ilgili supportları biraz daha iyi yerleştirmek gerekiyor. Bir de tamamını tek parça olarak üretmektense, 3 parçaya bölmek daha mantıklı geldi. Yivset biraz silik çıktı. Ölçekli olunca bazı detaylar kayboluyor, haliyle abartmak gerekiyor bazı yerleri. Yarın bi deneme atışı daha yapıcam. Buralar boş kalmasın diye denemeyi ekleyeyim dedim. (printerdan çıkan parçayı siyaha boyadım, detayları daha iyi anlaşılsın diye.)

50976390843_091027c654_b.jpg

50977077156_c57a405ce0_b.jpg

50976382068_3d5e27c075_b.jpg

50977069956_700e785f76_b.jpg

On 21.02.2021 at 15:41, Enes ÇALDIR yazdı:

Oturdum referans fotolarına bakarak sıfırdan çizdim namlunun uç kısmını, 3D printer ile üretmeyi deniycem. Eğer başarılı olmazsa namlunun tamamını çizip tek parça olarak imal etmeye çalışıcam.

Ya biz namlu delik mi değil mi goy goyu yaparken yiv set imalatı nasıl bir şey ya?..  😂😂.. 13. Yüzyılda mı kaldım ne noluyo?

Emeklerine sağlık.  Kolay gelsin...