Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Hasan Şadi ÇELİK

1/35 |Autoblinda AB40 | ITALERI| Hasan Şadi ÇELİK

Recommended Posts

Eline sağlık. Güzel gidiyormuş. Pas lekeleri işi biraz bozmuş.

Sanırım ıslak çamurdan çıkmış bir model yapmak istedin. Bu sefer olmuş. Ama o zeminde göze batmış. O Zemini sergileme amaçlı tüm modellerinde kullandığını biliyorum ama ıslak tekerlerde sırıtmış. Bol çamurlu ve ıslak teker paletlerde zemin kullanılmayınca sırıtıyor. Buna şöyle ıslak çamurlu bir zemin yaparsan mükemmel duracaktır.

Egzozdaki Pas da biraz zayıf kalmış. Bir iki ton daha istiyormuş, ucuna da biraz is. Ucu açık mı göremedim.

Namlu deliklerine artık laf atmıyorum vaz geçtim :) Yaman Aydın bir orjinal referan resim gösterdi, yaşama nedenim kayboldu :lol::lol: bende namlu deliklerine laf atmayı bıraktım :) ama anladın sen :D 

Hiç chipping yok ama çok büyük pas lekeleri var. bir iki tanesi akıntı sanırım ama olmamış onlar. Pasa gelinceye kadar gayet güzel gidiyordu.

Gövde birleşim yerleri biraz sıkıntılı. 

Hatalı değil ama kazmayı ahşap saplı ve metal aksamı da metal renginde boyamak daha güzel bir etki bırakırdı.

Farların camlarının gönyesi hatalı olmuş. Çizgiler yatay bakmalı idi :)

j4YrPS.jpg

Biraz çamur sıçraması da yakışırmış. Sıçramadan kastım bir kaç çamur tonunun fırçanın üstünden kürdan / parmak vs yardımı ile adı üstünde sıçratmaktan bahsediyorum.

Bu kadar abartı olmasına gerek yok tabi.

bt7+end+(34).JPG

P1020433.JPG

Tekrar tekrar ellerine sağlık. Bu aceminin laf kalabalığına pek bakma. iyi olmuş :) 

1 saat önce, ozgur kaya yazdı:

Elinize sağlık . Güzel görünüyor.

Dönemin tasarımcıları çok acayip bir kafa ile çalışmışlar , burada gördüğüm maketlerin bir de gerçek resimlerine bakıyorum  sanki bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi .  

Teşekkür ederim. 

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Güzel gidiyormuş. Pas lekeleri işi biraz bozmuş.

Sanırım ıslak çamurdan çıkmış bir model yapmak istedin. Bu sefer olmuş. Ama o zeminde göze batmış. O Zemini sergileme amaçlı tüm modellerinde kullandığını biliyorum ama ıslak tekerlerde sırıtmış. Bol çamurlu ve ıslak teker paletlerde zemin kullanılmayınca sırıtıyor. Buna şöyle ıslak çamurlu bir zemin yaparsan mükemmel duracaktır.

Egzozdaki Pas da biraz zayıf kalmış. Bir iki ton daha istiyormuş, ucuna da biraz is. Ucu açık mı göremedim.

Namlu deliklerine artık laf atmıyorum vaz geçtim :) Yaman Aydın bir orjinal referan resim gösterdi, yaşama nedenim kayboldu :lol::lol: bende namlu deliklerine laf atmayı bıraktım :) ama anladın sen :D 

Hiç chipping yok ama çok büyük pas lekeleri var. bir iki tanesi akıntı sanırım ama olmamış onlar. Pasa gelinceye kadar gayet güzel gidiyordu.

Gövde birleşim yerleri biraz sıkıntılı. 

Hatalı değil ama kazmayı ahşap saplı ve metal aksamı da metal renginde boyamak daha güzel bir etki bırakırdı.

Farların camlarının gönyesi hatalı olmuş. Çizgiler yatay bakmalı idi :)

j4YrPS.jpg

Biraz çamur sıçraması da yakışırmış. Sıçramadan kastım bir kaç çamur tonunun fırçanın üstünden kürdan / parmak vs yardımı ile adı üstünde sıçratmaktan bahsediyorum.

Bu kadar abartı olmasına gerek yok tabi.

bt7+end+(34).JPG

P1020433.JPG

Tekrar tekrar ellerine sağlık. Bu aceminin laf kalabalığına pek bakma. iyi olmuş :) 

Saolasın. Pas lekeleri sıkıntı oldu. Diğer uygulamalarım iyi gidiyordu. Biraz daha öğrenmem gerekecek. Koyacak yer sıkıntısı olduğu için sadece aldığım döşeme parkeyi kullanıyorum düz beyaz zemin kullanmak istemediğim için. Ama dediklerinde biraz daha dikkatli olayım. Eksoz deliği orijinalinde mevcuttu. Namlulara gelince bi denemedim bakalım bendeki uçlarla olur mu diye büyük gelince yan tarafa doğru kayma yaptığı için yapmadım. Ama delinebilecek boyutta namlu oldu mu onlar için hali hazırda uç var kullanacağım. Kazmaya ben aslında tam dediğin gibi metalik görüntü ve tahta sap yapmıştım. Aynı küreklerde olduğu gibi tozlama yapayım derken görünmez oldu. Bu arada pigment fixer kullanıyorum . Ama eskisi gib su ile çözerek yaptığımda üstünde bir sert fırçalama ile biraz fazlasını atabiliyordum bu sefer direk yapıştı. Azaltamadım üstündeki toz pigmentini. Ondan öyle bir görüntü oldu. Tekrar teşekkür ederim. Daha güzelleri olur. 

Hasan Şadi senin şu modeli çamura bulama olayına çözüm bulmamız lazım. Aslında tekerlekli modeller üzerinde güzel eskitme yapılır ama sen bazı fırsatları kaçırmışsın. Mesela araç çamur içinde ama çamurluk içlerine sirayet etmemiş. Bu tür tekerlekli araç yaparken tekerleri dışarıda eskitip en son monte etmekte fayda var. Böylece montaj öncesi çamurluk içlerine toz, kir, çamur yapılabilir.

Tekerlekler çok gerçekdışı kirletilmiş. İnternet vidyo dolu tekerlek tozlama anlatan. Pigment fixer kullanırsan hata yaparsan fazlasını alamazsın ama terebentin kullanırsan çok rahat hata düzeltebilirsin. Tekerlerin tamamına pigment sürsen ve sonra parmağınla silerek geçsen çok doğal dururdu.

Lem0zY.jpg

LemwYq.jpg

Lem790.jpg

Pas tamamen eskimiş ve yıpranmış modellerde güzel duruyor. Aracın hemen her yerinde boyada çizik bile yok ama bazı yerler pas tutmuş. Gerçek hayatta olamayacak durumlar modelde de gerçek dışı duruyor. Bir de eskitme ürünlerini direk sürmemeye çalış modele. Tiner, terebentin, white spirit gibi bir şeyle inceltip sonra dokundurup çekerek sürmekte fayda var. Etrafa yayılanı alıp tekrar eskitmek istediğin yere toplarsın ve böylece keskin geçişler değil de artıp azalmış efektler elde etmiş olursun.

22 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Namlulara gelince bi denemedim bakalım bendeki uçlarla olur mu diye büyük gelince yan tarafa doğru kayma yaptığı için yapmadım. Ama delinebilecek boyutta namlu oldu mu onlar için hali hazırda uç var kullanacağım.

bırak yaw ne namlu deliği... minnacık bir şey... Bakma sen bana. ben takılıyorum :) bıraktım zaten ben o işleri.... kendime namusumla para kazanacak.....!!!!🤔🤔🤔  yok bu onun repliği değildi :D:D 

22 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Hasan Şadi senin şu modeli çamura bulama olayına çözüm bulmamız lazım. Aslında tekerlekli modeller üzerinde güzel eskitme yapılır ama sen bazı fırsatları kaçırmışsın. Mesela araç çamur içinde ama çamurluk içlerine sirayet etmemiş. Bu tür tekerlekli araç yaparken tekerleri dışarıda eskitip en son monte etmekte fayda var. Böylece montaj öncesi çamurluk içlerine toz, kir, çamur yapılabilir.

Tekerlekler çok gerçekdışı kirletilmiş. İnternet vidyo dolu tekerlek tozlama anlatan. Pigment fixer kullanırsan hata yaparsan fazlasını alamazsın ama terebentin kullanırsan çok rahat hata düzeltebilirsin. Tekerlerin tamamına pigment sürsen ve sonra parmağınla silerek geçsen çok doğal dururdu.

Lem0zY.jpg

LemwYq.jpg

Lem790.jpg

Pas tamamen eskimiş ve yıpranmış modellerde güzel duruyor. Aracın hemen her yerinde boyada çizik bile yok ama bazı yerler pas tutmuş. Gerçek hayatta olamayacak durumlar modelde de gerçek dışı duruyor. Bir de eskitme ürünlerini direk sürmemeye çalış modele. Tiner, terebentin, white spirit gibi bir şeyle inceltip sonra dokundurup çekerek sürmekte fayda var. Etrafa yayılanı alıp tekrar eskitmek istediğin yere toplarsın ve böylece keskin geçişler değil de artıp azalmış efektler elde etmiş olursun.

Teşekkür ederim. Tekerleklerde dediğin uygulamayı yapacam. Bundan sonra bir modelin daha var tekerlekli onda uygulayacak. benim evde hala internet yok alt yapı sorunundan dolayı şu an yapan kişide izinliymiş onun izninin bitmesini bekliyorum. hala telefon interneti ile takılıyorum. O yüzden video izlemek hala sıkıntı. Ama burdan gördüğüm kadarıyla bu kirletme işini öğrenecem inşallah. Efektler içinde uğraşacam artık. modelcilik kitabı almıştım onu gergin çalışmayı planlıyorum.

1 saat önce, ismet güralp yazdı:

Hasan Hocam eline sağlık.

İki cenaze levazımatçısı !!! yeterince gömmüş. Ben de üstüne dua edeyim...

😀😀😀

Teşekkür ederim. Eksik olmasınlar sıkılmadan, bunalmadan yol göstermeye çalışıyorlar.
sen yoktun uzun zamandır, umarım sıkıntılı bir durum yoktur.

8 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Teşekkür ederim. Eksik olmasınlar sıkılmadan, bunalmadan yol göstermeye çalışıyorlar.
sen yoktun uzun zamandır, umarım sıkıntılı bir durum yoktur.

Yok abi sıkıntı yok. Gaz kaçması durumu biraz abartılı oldu. Neyse Karadenizde bulduk ta şükür tekrar foruma dönebildik. 🤪