Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Levent Burak Kara

1/48|F-18C Hornet |Hasegawa | Levent Burak Kara

Recommended Posts

Selamlar, bir suredir bunun üstünde calisiyorum. Yikama asamasina kadar geldim, yapim aşamalarınin bir özetini paylaşıyorum. 

2014 - 2015 doneminden VFA-113 Stingers line jet. Su linkte bolca referans resmi var: http://www.seaforces.org/usnair/VFA/Strike-Fighter-Squadron-113.htm Stingers en sevdigim Hornet filosu. Kucukken odamda Ucanturk'ten çıkan F-18A posteri vardi, ordan kalan bir ilgi. 

1LAjN32.jpg

LD24dka.jpg

goER3xO.jpg

4wLTLFT.jpg

BUurap4.jpg

Ellerinize sağlık. Levent bey.. Harika oluyor. Her adımı harika ayrıntılar dolur.

Kanopi cam boyamada. Sanırım asetat kalemin içindeki boyayı antiseptik sıvı ile inceltip AB la attınız. Doğru anlamış mıyım?

Z8qL7zk.jpg

Kaydırmaz yüzeyde ne kullandınız?

2I7Uihc.jpg

Kokpit içi harika olmuş...... :wub: ayrıca belirteyim dedim.

d5TQh4v.jpg

o silhouette cutter'dan almayı bende senelerdir düşünüyorum ama bir türlü fırsat olmadı (kimse bedavaya vermedi nedense :D:D:D ) tavsiye eder misiniz?

Tesekkur ederim. Simdi yağli yıkamanın iyice kurumasını bekliyorum. Ardindan bir kaç panel ve inis takimi yuvalari boyanacak, sonra da mat vernik. Resimler icin Imgur kullanıyorum. Sag tıklayıp yeni pencerede acilirsa Imgur'le ilgili bir sorun olmaması lazim.

Bulut bey, kanopi boyaması anladiginiz sekilde. alkolu kaba koyduktan sonra sharpie kalemleri bindirdim, murekkbini yavaşlar yavaşlar verirken göz kararı rengi ayarladım. Sonra AB. Yürüme yolları icin sunu kullandım: https://web.ipmsusa3.org/content/anti-slip-paste ama çok hosuma gitmedi acikcasi. Fazla yogun geldi ve maske geçişlerinde kuruyunca temiz sekilde ayrilmiyor. Surfacer fırçayla uygulamak ya da karbonat boya karisimini uygulamak daha temiz, uygun geliyor bana. Bence silhouette oldukta yararlı bir alet. Simdilerde daha fazla kullanıyorum. Logo, grafik maskesine girerseniz hele olmazsa olmaz bişey. 

16 saat önce, Levent Burak Kara yazdı:

VN8hCxE.jpg

Öncelikle model çok güzel. Emeğinize sağlık. Şu soldaki aletin ismi nedir ve tam olarak ne işe yarıyo?

Ben daire kesici aldım ama küçük tekerlekler için maske bandı kesmekte başarısız bi alet. Acaba bu soldaki metal aracınız bu işe mi yarıyo?

Nereden satın alabileceğimizi de söylerseniz güzel olur.

Sagolun. Furkan bey, "punch and die" set olarak geciyor. Ben Amerika'da UMM'in websitesinden almistim yillar once:

http://umm-usa.com/onlinestore/index.php?cPath=21_145

Ama taratırsanız baska yerlerden de bulmak kolay olsa gerek. Kucuk daire kesimi icin ideal. Evet dediğiniz alet büyük daireler icin uygun ama küçükler icin pek degil dediğiniz gibi.  

Sagolun Ilyas bey :). Bende olmayan bir sabir, işçilik, ve el yordamı var Kenan bey'de. Bir sonraki resimler final aşamasından olacak umuyorum. Bir de basit bir flight deck yapmayi planlıyorum. Bakalım.

Elinize sağlık. Bize zevkle takip edecek bir maket daha çıktı. :wub:

Özellikle böyle step-by-step fotolar yeni teknikler kapmak için çok iyi birer kaynak. Kendi adıma çok teşekkür ederim bu emek için.

Yapım aşamalarını daha detaylı inceledikten sonra bir iki soru sormak istedim.

İlki, aşağıdaki resimde kırmızı görünen yerler sanırım 3M'in Bondo dolgu malzemesini kullanmışsınız. Bu malzemenin performansından memnun musunuz? Burada neden böyle küçük çizgiler halinde dolgu malzemesi kullandınız? Bunları merak ettim.

İkincisi, şimdilerde 35 ölçek bi Merkava işine girişmeye karar verdim. Malum tankın üstünde pek çok kaydırmaz yüzey var. Bu yüzeyler için nasıl bir çözüm kullansam diye düşünüyorum epeydir. VMS'in güzel bir ürünü var ama bilemedim. Sizin bir öneriniz var mı bu konuda?

FVUMprz.jpg

Cok teşekkür ediyorum Enes bey, Gokcen bey.

Genel dolgu malzemesi olarak kirimizi Bondo kullanıyorum. Yukarilarda bir resmi olacakti. Simdiye kadar Tamiya'nin ve Gunze'nin puttylerini kullandim ama hicbiri Bondo gibi degil. Bondo cok cok az cekme yapiyor digerlerine gore. Ve sulu zimparayla cok duzgun, puruzsuz, capaksiz, bosluksuz zimparalanabiliyor. Sizin paylastiginiz resimde seyrusefer isiginin bulundugu boslugu onunla doldurdum mesela (zimparalanmamis).

Cizgilerdeki kirmizi baska bir konu. Yuzeydeki butun panel cizgilerini ve percin deliklerini derinlestiriyorum tum yaptigim maketlerde artik. Yoksa yagli yikama iyi tutmuyor sig olan panellerde. Tabi cok uzun zaman aliyor o baska. Kirmizi isaretleri keceli kalemle yaptim. Hangi panelleri derinlestirdim, ustunden bir daha gecmeyeyim diye isaretleme amacli. 

Simdiye kadar uc farkli yolla yurume yollari yaptim. (1) Spray M3 uhusu tatbik edip kurumadan karbonat serpistirme (maskeleme uzun suruyor bunda), (2) Surfacer 1200u eski fircayla islakken desip puruzlestirme, ve (3) Bu yukarida bahsettigim anti slip urun. Baskalarinin boyayla karbonati karistirip fircayla yaptiklarini da gordum.

Bir daha yapsam ya boya-karbonat karisimi, ya da Surfacer 500 denerim. Surfacer 1200 bi sekilde yine kendini duzlemeye calisiyor. 500 daha kaba partikullu oldugu icin daha uygun. 

Asagidaki resimde F-14'u 1200 ile yapimi gorebilirsiniz. Neyse, belki bu 3-4 fikir ise yarayabilir. 

IMG_9001.JPG

Levent Bey detaylı açıklama için çok teşekkür ederim :)

Peki Mr. Surfacer'ı airbrush ile mi, yoksa spray kutu olarak mı alıp uyguluyorsunuz? Bazı yazılarda çok kalın olduğu için airbrushlarda sorun çıkardığını okumuştum.

53 minutes ago, Enes ÇALDIR said:

Levent Bey detaylı açıklama için çok teşekkür ederim :)

Peki Mr. Surfacer'ı airbrush ile mi, yoksa spray kutu olarak mı alıp uyguluyorsunuz? Bazı yazılarda çok kalın olduğu için airbrushlarda sorun çıkardığını okumuştum.

Surfacer aslen astar icin kullanılıyor. Benim Surfacer'i F-14 resminde görünen normal sıvı sisesinde olan urun. Evet oldukta kalin. Sisede belki bal kivaminda. Kalinligindan dolayı dolgu/macun malzemesi olarak da kullanılıyor, ama biraz çekme yapıyor. Butun astar islerinde AB ile uyguluyorum. Ama 1:3 oranında Mr. Color Leveling Thinner (MLT) ile inceltiyorum. Normal lacquer thinner ile de olur inceltme isi (selülozik?) ama MLT'nin avantajı kurumaya geciktiren bi katki malzemesi var.

Yurume yollari icinse direkt siseden çıkan Surfacer siviyi kurdanla yüzeye tasiyip ordan fırça ile puruzlestiriyorum. Hic AB isi yok yani.