Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Nejdet Arikoglu

AMK 1/48 Tomcat modeli ile ilgili

Recommended Posts

Merhabalar, 

..... yılın başında AMK (Avantgarde Model Kits ama logoyu görünce gülmekten kendimi alamadım) 1/48 tomcat ve birkaç başka modeli getirmiş. 

1/48 tomcat ya tamiya  nın 1000 küsür liralık modeli var yada stokta olmayan hobbyboss modelleri var

AMK modeli deneyen var mı kit çok detaylı ve alternatifli görünüyor. en büyük eksisi kanatlar fix pozisyon. 3 pozisyon için osiyon vermişler ama maket tamamlanınca değiştirilemiyecek. burada biraz mekanik mühendislik kullanıp o kanatları ben hareketli yapacam onu kafaya koydum ama modelin gerisi başımı ağrıtır mı. az para da istemiyor model verip sövüp saymak istemiyorum.

AMK ile ilgili bilgisi olan elinden geçirmişliği deneyimi olan var mı cemiyetimizde?

teşekkürler 

Nejdet Bey, yapım olarak tamiya kadar basit ve sorunsuz bir yapısı yok. Bazı detay hataları da bulunmakta fakat genel olarak çok detaylı ve bitince göz alıcı olan bir kit. Kitle birlikte gelen mühimmat çeşitliliği ve decalde gayet başarılı. Elimde tamiya olmasına rağmen bakıp bakıp duruyorum.

Hocam bu maketi ben aldım. Yabancı sitelerden de çok araştırdım. Genelde Tamiya ile kıyaslıyorlar . Eksisi yok denecek kadar az. Tamiya ya göre detaylar çok daha belirgin ve gerçekçi. Özellikle perçin izleri . Kanopi de sundukları alternatif Tamiya da yok. Tamiya nın tek artısı bence modelin aslına biraz daha uygun oluşu. Yani matematiksel ölçü değerleri. Plastik ağırlığı açısından bile ciddi fark var. Bir de amk da figür çıkmıyor. Bana sorarsan en büyük fark aradaki 500 TL. Kesinlikle bu fark verilip de Tamiya alınmaz. Amk ürün çeşitliliği çok az olan bir marka. Mig -31 ile dikkatleri üzerine çekti. F-14 d modeli ile piyasa da şu anda Tamiya nın en büyük rakibi. Ama fiyat farkı Tamiya yı direkt eliyor. 

AMK 1/48 ölçeklerde başarılı bir marka. Bu kiti de başarılı bir tamiya alternatifidir. Fiyat bazında karşılaştırmak gerekirse AMK büyük avantajla fiyat/performans olarak önde gidiyor. 

Modelcinin de el işçiliğini göstererek detaylar yapmasıyla, aftermarket kullanmasıyla başarılı bir model olur. Haa kişisel kanaatim AMK yı almak ve aftermarket toplamak, geriye kalan tezgaha oturmak ve sabırla modeli inşa etmek

benimde o yüzden ciddi anlamda kafamda soru işareti oldu. AMK daha önce hiç denemediğim bir model firması ama bir kutuya doldurdukları ve opsiyonları haydi haydi fiyat etiketini hakediyor gibi görünüyor. öte yandan yılların tamiyası fiyat etiketinin yanına yaklaştırmıyor. hobbyboss da bir alternatif olabilirmi diye baktım ama o fiyata 1/48 bulamadım ve pandemi dolayısıyla aylardır sipariş edilen stoğun gelmediğini söyledi bir model firması ve yakın zamanda da gelmesini beklemiyorlar.

bilgilendirmeleriniz için teşekkürler bu videoyu da inceleyeceğim kutu içeriğini biraz daha iyi anlarım.

şu an tamiyanın 1/48 f-15j modelini yapıyorum. cockpit beni hayal kırıklığına uğrattı düz panel üstüne dekal vermiş. neyse olsun napalım. ama ikonik soğuk savaş jet uçaklarında emekli f-14 ayrı bir yere sahip çok ilgimi çekti yatırıma değer gibi bir hissaytım var şu an :)

herkese tekrar çok teşekkürler :) 

F-14 çok güzel bir uçak. Bu da uzun süredir benim de radarımda olan bir maket. Genel olarak yabancı kaynaklarda olumlu yorumlar okudum. Kesinlikle alıp denemek istiyorum. Bakalım nasıl bir kit :)