Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
y a m a n a y d ı n

1/35 │ Bergepanzer 2 │ Takom│ Yaman AYDIN

Recommended Posts

Selamlar,

Herkese öncelikle yeni yıl sağlık, mutluluk, başarı ve yanında bol üretimli, maketli günler getirmesi dileği ile .. :rolleyes:

Kısa aradan sonra yeni ev ve yeni ortam düzeni derken, tezgaha favori kategorim olan ARV araçların belki de en güzeli Bergerpanzer 2 geldi. Uzun süredir yapmak istediğim bu aracın Perfect Scale'in yıllar önce aldığım resin kitine göre bu kit çok güzel detaylar ile beraber yapımı gayet güzel ve keyifli gidiyor hatta bir set paleti tamamladım ondan bile keyfi aldım :D 

Aşağıda Almanca teknik speklerini iletiyorum :D 

Bergepanzer 2 (Standard)
der 1./BeobPzArtLehrBtl 51 Idar-Oberstein im Jahr 2001

Allgemeine Eigenschaften
Besatzung 4 (Kraftfahrer, Kommandant, Bergesoldat 1, Bergesoldat 2)
Länge 7,68 m
Breite 3,25 m
Höhe 2,69 m (bei eingefahrenem Kranausleger)
Masse 39,8 Tonnen (Standard)
40,6 Tonnen (2A2)
Panzerung und Bewaffnung
Panzerung Panzerstahl
Hauptbewaffnung 2 × 7,62 × 51 mm NATO MG3
Sekundärbewaffnung Nebelmittelwurfanlage
Beweglichkeit
Antrieb MTU MB 838 CaM-500, 10-Zylinder-Mehrstoff-Dieselmotor
610 kW (830 PS), 2,86 kNm Drehmoment
Federung Torsionsstab
Höchstgeschwindigkeit 62 km/h
Leistung/Gewicht ca. 15 kW/Tonne
Reichweite 850 km

Referans için gelenekten birkaç link aşağıda iletiyorum ..

Kit için;

http://leopardclub.ca/reviews/Takom/Bpz2/

Dachs versiyon için referans;

https://www.ulrichwrede.de/rundgang-um-fahrzeuge/leopard-1-familie/pionierpanzer-2-dachs/

Primeportal'daki referanslar;

Bergepanzer 2 Bergepanzer 2 (Y 490 630) Bergepanzer 2 (Y 740 172) Bergepanzer 2 Vs a car Bergepanzer 2 A2 (Y 570 802) Bergepanzer 2 A2

Yapımdan ilk kareler ...

50817393797_e56c273307_k.jpg

50817722892_af3593e710_k.jpg

50817899347_6655ad26af_k.jpg

50818393542_79a82a6040_k.jpg

2 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Elinize sağlık, Takom'un kitleri baya iyi görünüyor.

Maket camiasını resmen çinliler ele geçirmiş :D

Nasıl biteceğini merakla bekliyorum. Takipteyim. :)

Teşekkürler :) Kit çok güzel tavsiye ederim. ARV araçları yapmak istiyorsanız resin kitlere genel olarak kaymak lazımdı ama Çinliler güzel geliyor..Trumpeter Brem çıkardı görseli nefis bir araç .. :wub:

Son dönemde dikkatimi çeken 4 firma var, Rye Fied - MENG - Takom - AMK. Bunlar güzel atak yapmışlar. Bir de dikkatimi şu çekti, bazı Takom ve Rye Field maketlerinde "designed by T-Rex Studio in China" yazıyor. Sanırım bir ekip bu firmalara parça kalıp tasarım hizmeti veriyor.

Bu firmaların birbiri ile olan bağlantılarını araştırmaya çalıştım ama çok bi bilgiye erişemedim. Tek ortak yanları shenzhen guangdong dongguan bölgesine olmaları. Eğer o bölgeye bi ziyaretim olursa gitmeyi planlıyorum :D içeri alırlar mı orası ayrı tabi.

Dongguan bölgesi özellikle makine endüstrisi ile biliniyor.

güzel kit, bende aldım bir tane.

hobbyboss 84502 Leopard C1 MEXAS kitinde motor detayı var. yaparsam, buna yüklemeyi düşünüyorum.

(https://www.scalemates.com/kits/hobbyboss-84502-leopard-c1-mexas--1177861)

camo ve decal olarak ne düşünüyorsun? başlamışken Faun SLT yi de aradan çıkar, üstüne yüklersin. bize de motivasyon olur...

life is short, build FAUN...

On 10.01.2021 at 23:37, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

İlginç bir araçmış. Varlığından haberim bile yoktu. Merakla beklemedeyiz.

:ph34r::D

23 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Kolay gelsin. Vinç ‘ in ucuna motor bağlanmış görmüştüm. Bu şekilde mi yapacaksınız.

Dediğiniz gibi hep aklımda öyle bir senaryo vardı. Motor vb. kitler şuan için elimde değil ondan 2. versiyonda öyle yapmak istiyorum.

11 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

oooo yine güzel bir çalışmaya başlamışsın. İlgiyle takipteyim...

Teşekkürler efenim :rolleyes:

11 saat önce, Serdar Konar yazdı:

güzel kit, bende aldım bir tane.

hobbyboss 84502 Leopard C1 MEXAS kitinde motor detayı var. yaparsam, buna yüklemeyi düşünüyorum.

(https://www.scalemates.com/kits/hobbyboss-84502-leopard-c1-mexas--1177861)

camo ve decal olarak ne düşünüyorsun? başlamışken Faun SLT yi de aradan çıkar, üstüne yüklersin. bize de motivasyon olur...

life is short, build FAUN...

Serdar hocam senden leopard ve türevleri kaçmaz ama şöyle tüm maketler Antalya'da maalesef ondan Faun dahil hepsi bana uzak şimdilik :rolleyes:

Bergepanzer için aşağıdaki Motor kitini almıştım (leo 2 powerpack) ayrıca chieftain arrv mk7 bir bak onun üzerinde tek bir motor taşınabiliyor öyle olsa süper olur.. Bu arada askerliği babaeski'de yapmıştım ondan yanlış olmasın bu bergepanzeri gördük leo 2 leri sökerken :D 

https://www.scalemates.com/kits/perfect-scale-modellbau-35005-leopard-2-powerpack--217556

REME araçlarının bende yeri ayrı, ondan sırada Centurion avre var, henüz gelmedi hlj'den bekliyorum..

https://www.scalemates.com/kits/amusing-hobby-35a035-centurion-avre-mk-5--1276821

İlk bergepanzer olduğunda klasik eski alman yapasım ama TSK neden olmasın :ph34r:   :wub:

2207470.jpg

11 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

mini güncelleme

50836132231_867e36235c_k.jpg

Montaj çok temiz ilerliyor. Parçalarda Hiç uyum problemi yok duruyor . Yaman hocam alet edevatı kiti toplarken yapıştırmanız , onları boyarken size sıkıntı çıkarıyor mu. Çünkü ben bu sebeple tüm montaj ve boyama bittikten sonra yapıştırıyorum. Parçalarda istenilen etki daha rahat sağlanıyor