Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Kürşat Kaan Kerimoğlu

1/72 I Bulgarian Maybach T4H I Italeri I Kürşat Kaan Kerimoğlu

Recommended Posts

BDbyZs.jpg

Şu ana kadar hiç Panzer IV yapmamıştım. Stokta bir tane görünce yapayım dedim. İnternette referans ararken Bulgar tanklarına denk geldim. Aslında hiç bir farkı yok standart Pz.4'ten ama Bulgarlar bu tanklara motorlarının yapımcısı olan Maybach adını vermişler. T4 olarak adlandırılan tanklar StuG 4 tanklarıymış ve karışmasın diye Maybach T4 denilmiş.

OBByGf.png

Bulgarlar amblem (işaret??) olarak siyah çarpı kullanmışlar. Bulgarca yazılar da var tanklarında ama onları üretecek şartlara sahip değilim. Ben de yanlara birer çarpı yaptım.

ab3TcP.jpg

Tankın yapım aşamasında ve boyama sırasında hiç resmini çekmemişim. Tanka siyah sprey astar attım Tamiya marka. Sonra da Mission Models dunkelgelb renginde boyadım. Sonrasında çipping yapıp satin vernikledim.

ab3Yeq.jpg

Vernik kuruduktan sonra da burnt umber yağlı boyayla yıkama yaptım. Yıkama pas gibi durdu :) Bundan sonra nabıcam ben de bilmiyorum. Tek sıkıntı tank yere düştü namlu ucu kırıldı. Onu tekrardan yapıcam. Mantlette de akıl almaz bir kalıp izi var. En iyisi üstünü brandayla örtmek Enes Çaldır tekniğiyle. 

14 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Başka resim yok mu Kürşat Hocam :D

Daha fazla resim isterük. Çok hoşuma gitti. Özellikle yan panellerdeki chipping tam ayarında.

Nedense hiç resimlememişim modeli. Rengi garip ve güzel oldu. Acaba hiç yağlı boyaya girmesem mi diyorum. Bana da acaba o çippingler fazla mı diye bir düşünce gelmişti.

Kürşat hocam elinize sağlık . Araç çok güzel paslanmış. Dökülmeleri chipping sıvısı ile mi yaptınız. Bir de araç bayağı eskimiş . Referans resimlerdeki çarpıda da dökülme var. Acaba siz de çarpı işaretini biraz yıpratsanız olur mu bilemedim. Sadece bir fikir 🧐 

58 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Bana gayet iyi geldi. Sadece sağ panelin arkalarına doğru biraz fazla gibi ama bukadar fark gerçekte de olabilir. Asimetrik aşınmamıştır vs vs. Konu afv olunca bahane üretmek kolay :D

Bence bütün olarak çok iyi. 

Bir kısmı çipping değil aslında yıkama sıvısı bulaşı. Temizlemedim çippinge karışınca 

25 dakika önce, Hüseyin aydın yazdı:

Kürşat hocam elinize sağlık . Araç çok güzel paslanmış. Dökülmeleri chipping sıvısı ile mi yaptınız. Bir de araç bayağı eskimiş . Referans resimlerdeki çarpıda da dökülme var. Acaba siz de çarpı işaretini biraz yıpratsanız olur mu bilemedim. Sadece bir fikir 🧐 

Aslında ben yıkama yapmıştım o pas gibi durdu. Dökülmeleri AK Interactive Chipping boyasını süngerle ve fırça ucuyla dokundurarak yaptım. Çarpı için dediğiniz doğru hiç aklıma gelmemişti ona müdahalr etmek. Aşınması lazım. Dekal olunca zımparalıyordum. Buna da çipping yapmak lazım sarı renkle.

On 10.01.2021 at 23:51, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Güzel olmuş, ben beğendim.

Teşekkürler Hasan Şadi :D

On 11.01.2021 at 09:42, Erhan Atalay yazdı:

Başlığı görünce çok ilginç bir model çıkacak karşıma dedim, öyle de oldu . Kürşat tekniklerini ve sonuç ile ilgili yorumunu yazmış . Bazen bir şeyler denerken başka bir sonuç çıkar , güzel de olur .. Bu modelde olduğu gibi 👍

Abi başlık biraz aldatmacalı oldu. :D Beğenmene sevindim abi.

On 11.01.2021 at 12:45, Bulut Solmaz yazdı:

PinWash çok baskın gözükmüş. Biraz temizlemekte fayda var.

Namlunun ucuna da branda sarıp gizleyebilirsin. Namlu delünk değil den de kurtulmuş olursun :D 

Artık çok geç Bulut. Vernik altında sabitlendiler. Yedekler arasında namlu buldum. Onunla değiştircem.