Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kürşat Kaan Kerimoğlu

1/72 I Bulgarian Maybach T4H I Italeri I Kürşat Kaan Kerimoğlu

Recommended Posts

11 saat önce, Gökçen Orhan yazdı:

Müthiş görünüyor elinize sağlık. Böyle ustaca bitirilen modeller ciddi seyir zevki veriyor. 

Merak ettiğim bir şey var (tamamen kendi cahilliğimden soruyorum) gerçek hayatta pek fazla tank görme şansım olmadı ama, bu tankların üzerinde rastgele yerlerde bakım esnasında oluşan veya üzerine çıkan askerlerin metal ekipmanlarının oluşturduğu rastgele "çizikler" olmaz mı acaba? Veya bu tür çizikler oluşup, üstü askeriye işi sallapati şekilde kalın bir boyayla kapatılan noktalar. Nedense weathering yapılan tank modellerini gördüğümde hep bu aklıma gelir affınıza sığınarak sorayım dedim.

Kesinlikle olur. Ama özellikle 72 ölçekte yapılacak kılcal bir çizik bile ölçekdışı kalır. Bir insan ayağı bastığında veya bir alet çizdiğinde ancak milimetrik hasarlar oluşur. Bunu ölçeğe gerçekçi yedirmek çok zor.

Aslında tankın yanına eklenmiş zırhlarda çizikler var. 1 mm kalınlığında bile olsa o çizikler gerçek hayatta 7.2 cm'e denk gelir. Dediğim gibi yaklaşık 7 cm'e denk gelen bir hasarın oluşmuş olması çok zor. Bu verdiğim örnek 1/72 ölçek bir tank için geçerli 35 ölçekte oran da değişir.

Boyaya yapılmış eklemeleri yapmak kolay ama gerçekçilik hissini vermek zor. Yani demek istediğim orada boya yaması varı bakan göze vermek çok zor. Genelde maketi yapan kişinim boyama hatası varmış gibi duruyor o çalışmalar. Bir iki modelde görmüştüm, boyanırken yarım kalmış veya boya kovası devrilmiş boya bulaşmış gibi renkle oynamalar yapmış ve o hissi bakan kişiye de verebilmişlerdi. Ben o seviye bir modelci değilim maalesef. 

2 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Kesinlikle olur. Ama özellikle 72 ölçekte yapılacak kılcal bir çizik bile ölçekdışı kalır. Bir insan ayağı bastığında veya bir alet çizdiğinde ancak milimetrik hasarlar oluşur. Bunu ölçeğe gerçekçi yedirmek çok zor.

Aslında tankın yanına eklenmiş zırhlarda çizikler var. 1 mm kalınlığında bile olsa o çizikler gerçek hayatta 7.2 cm'e denk gelir. Dediğim gibi yaklaşık 7 cm'e denk gelen bir hasarın oluşmuş olması çok zor. Bu verdiğim örnek 1/72 ölçek bir tank için geçerli 35 ölçekte oran da değişir.

Boyaya yapılmış eklemeleri yapmak kolay ama gerçekçilik hissini vermek zor. Yani demek istediğim orada boya yaması varı bakan göze vermek çok zor. Genelde maketi yapan kişinim boyama hatası varmış gibi duruyor o çalışmalar. Bir iki modelde görmüştüm, boyanırken yarım kalmış veya boya kovası devrilmiş boya bulaşmış gibi renkle oynamalar yapmış ve o hissi bakan kişiye de verebilmişlerdi. Ben o seviye bir modelci değilim maalesef. 

Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Ölçeği yeterince hesaba katmamışım sanırım. Bu arada bence siz âlâsını yaparsınız :)