Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Levent Burak Kara

USS Saratoga 1990 Istanbul - Izmir - Antalya durağı

Recommended Posts

Mutlu seneler herkese.

USS Saratoga'nin 1990 sonbahar TR ziyareti hakkinda bilgi arastiriyorum. Her turlu referansiniza, bilginize acigim. 

Eskisehir'de buyudum ve Desert Storm doneminde oradaydim. Saratoga DS oncesinde 1990 takriben Eylul - Kasim araliginda TR'ye gelmisti. Eskisehir'e F-18, F-14 ve A-6 lar intikal etmisti. Eskisehir Anadolu Lise'sinde orta sondayken  ustumuzden gecen bu ucaklari ciplak gozle ilk defa goruyordum. Muthis bir heyecandi. Eskisehir'de buyuyup havacilikla ilgilenmem dolayisiyla cok oncesinde durbun almistik. Babamla 1. Usse gidip bir tarlanin kenarinda konuslanip ucaklari seyrettigimi hatirliyorum. VA-35 A-6 (panter armali), VF-103 F-14 Sluggers (Ok armali) ve F-18'leri cok cok net bir sekilde hatirliyorum. Pisste hareket halindeydiler. O zamandan beri hep icimde o donem Saratogadaki butun filolari modellemek gibi bir hayalim vardir ama halen gerceklestiremedim.

VFA-81'in sayfasina bakarsaniz  LCDR Scott Speicher'i goreceksiniz. Irak uzerinde düşürülmüştü, epey bir haberi vardi zamanında (https://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Speicher). 

Her halukarda, o donem ile ilgili detayli bilgi ariyorum. Oncellikle elimdeki linkleri paylasayim. 

Saratoganin 1990 seyir defteri. "The Cruise and Port Calls" altinda Istanbul, Izmir ve Antalya'dan resimleri gorebilirsiniz. Gemideki F-14 vs A-6 filolari ciplak gozle Eskisehir'de gorduklerimi tasdikliyor:
https://www.navysite.de/cruisebooks/cv60-91/index.html

Gordugunuz gibi iki F-14 filosu vardi. VF-103 and VF-74. 103'leri gayet iyi hatirliyorum. VF-74'un de o donem Eskisehir'e gelmis oldugu su resimden gorulebilir:
https://www.airliners.net/photo/USA---Navy/Grumman-F-14A-Tomcat/0139422/L?tbl=photo_info&photo_nr=1&prev_id=&next_id=NEXTID

Modelstesinde, 1990 ile ilgili olmasa da Eskisehir'e daha once gelen F-14'ler hakkinda bir konu:
http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=5710

Merak ettigim bazi noktalar sunlar:

- Eskisehir'e tam olarak hangi filolar geldi? EA-6 (VAQ-132) ve S-3 filolari da Eskisehir'de bulundu mu?

- Ayni donemde TR'deki diger sehirlere (mesela Malatya ve Diyarbakir) intikal etmis baska Saratoga filolari var miydi?

- Bizim filolarla kol ucusu yapildi mi? Resim var mi?

- Resim, makale, dergi, kisisel anektodlariniz vs. paylasabileceginiz diger baska bilgiler var mi?

- Bu konuda bilgisi oldugunu dusundugunuz arkadaslarimiz varsa kontakt bilgilerini paylasabilir misiniz? Veya bu konuyu onlara forwardlayip benle irtibata gecmelerini saglayabilir misiniz? 

Cok cok tesekkur ediyorum, saglikli ve mutlu bir yil diliyorum herkese.

Harika resimler, çok teşekkürler. Bizim F-16 ve iki F-14'un kol ucusunun disindaşki fotoları daha once görmemiştim. Belki pilinizde olmayabilir ama tam olarak hangi tarihte çekildiğini biliyor musunuz? Tahminim bu uçaklar 1990 Saratoga'dan degil ama Körfez savaşı oncesi ve bir kaç yıl sonrası tatbikatlardan olabilir. Her halükarda sahane referanslar. Cok cok tesekkur ediyorum tekrardan.

F-16'nın kuyruk numarası 88-0030. F-16.net'te servise giriş tarihi olarak 28 Aralık 1989 olarak görünüyor. Fotoğraftaki F-14'lerde USS Forrestal'da konuşlu CVW-6'nın VF-11 ve VF-31 filolarına ait uçaklar. Bu filolar 1991 aralık ayına kadar USS Forrestal'da bulunmuşlar. Dolayısıyla bu fotoğrafların çekildiği dönem 90-91 yıllarında olmalı. Şu uçağı uçarken gün yüzüyle görememiş olmak çok üzücü.:( Bu arada Burak Bey proje harika.