Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/72 | Hawker Hurricane Mk. IIC | Revell | Şerif Sadık

Recommended Posts

103237-10189-pristine.jpg

2020-12-31_08-53-27 2020-12-31_08-50-39 2020-12-31_08-50-20

Yeni kutuyu yılbaşından önce açtık bakalım. İnşallah hayallerimdeki gibi bitirebilirim.:)

Kutuyu açınca ilk gözüme çapaklar çarptı. Çok var ama titiz bir işçilikle sorun olmaz inşallah. Detaylı inceleyince sanki benim gibi yeni başlayanlar için güzel bir fiyat/performans kiti. İniş takımı yuvası falan beklediğimden detaylı çıktı.

DSC_0910

Kokpitten başladık hayırlısıyla. Kemer detayları hoşuma gitmemişti. Koltuk, headrest falan referans fotoğraflarına uymuyordu çok. Biraz elimden geldiğince modifiye etmeye çalıştım. Kemerleri netten tarif bulmuştum denemek istiyordum buna nasipmiş, maskeleme bandıyla yaptım. Sabırla devam etmem lazım kabul edilebilir bir final için.

Şimdiden herkese sağlıklı, mutlu ve bol modelli seneler.

Ellerinize sağlık :)

Sanırım macun işi biraz yoruyor. Uçak modellerinde bu işlem oldukça zor gelmiştir bana. Özellikle oval yapılı girinti ve çıkıntıların zımparalanması zahmetli olabiliyor. Sizin uçağın altında seri halde bunlardan var. 

Macunladığınız yerlerde bir miktar fazlalık var gibi. Gövde altındaki panel ile kanatların birleşim yerlerini de muhtemelen kapatacaksınız  :)

Eğer bulabilirseniz Vallejo' nun plastic-putty sini tavsiye edeceğim. Edindikten sonra acayip kullanışlı olduğunu anladım. Bu tip ince yerleri fazla uğraşmadan kapatmanızı sağlıyor. 

Bir  de kanatların bazı yerlerinde yapıştırıcı birazcık taşmış gibi. Eğer Revell in meşhur iğne uçlusunu kullanıyorsanız küçük damlalar halinde uygulamanızı tavsiye ederim. Geç kuruyan agresif bir ürün. Sağdan soldan fışkırıp insanı çileden çıkartabiliyor :) 

Bir saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Ellerinize sağlık :)

Sanırım macun işi biraz yoruyor. Uçak modellerinde bu işlem oldukça zor gelmiştir bana. Özellikle oval yapılı girinti ve çıkıntıların zımparalanması zahmetli olabiliyor. Sizin uçağın altında seri halde bunlardan var. 

Macunladığınız yerlerde bir miktar fazlalık var gibi. Gövde altındaki panel ile kanatların birleşim yerlerini de muhtemelen kapatacaksınız  :)

Eğer bulabilirseniz Vallejo' nun plastic-putty sini tavsiye edeceğim. Edindikten sonra acayip kullanışlı olduğunu anladım. Bu tip ince yerleri fazla uğraşmadan kapatmanızı sağlıyor. 

Bir  de kanatların bazı yerlerinde yapıştırıcı birazcık taşmış gibi. Eğer Revell in meşhur iğne uçlusunu kullanıyorsanız küçük damlalar halinde uygulamanızı tavsiye ederim. Geç kuruyan agresif bir ürün. Sağdan soldan fışkırıp insanı çileden çıkartabiliyor :) 

Evet bu macun işi de benim sabrımın zorladığı işlerden biri ama bu sefer kararlıyım sabırla yapacağım. :)

Evet boşlukları kapatmaya başladım bakalım. Bu sefer büyük görünen yerlere, temizlediğim çapaklardan, ağaçtan kestiğim ince parçalardan plastik parçaları sokuşturdum. O yapıştırıcının taştığı kısım da biraz o yüzden. Plastik parçası sokuşturdum üstüne yapıştırıcı geçeyim dedim taştı biraz. Daha fazla zımpara işi çıktı kısacası.

large_V70401.jpg?lm=1595063230

Dediğiniz bu galiba. Bunu da yeni edindim. Tecrübe etmeye çalışıyorum. Tavsiyeler için teşekkür ederim Ali hocam.

1 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Elinize sağlık. Kokpiti biraz detaysız de mi kitin?

Evet Kürşat hocam, işte fiyatına göre "eh işte" seviyesinde öyle yalandan detay koymuşlar.

İşin sıkıcı tarafı ilk acemilikle ucuzmuş diye düşünüp Revell'in bu seviye uçaklarından 3-5 tane toplamıştım ilk alışverişi yaparken.

Alinin takıldığı yerlere bende takılmıştım. Kanat birleşim yerleri mutlaka putty istiyor. Ali'nin önerdiği (senin de aldığın) putty bu iş için gerçekten çok ideal.

boşluklara sık, kürdanla bastırıp yüzeyedeki boşluklara iyice girmesini sağla. 15dk - yarım saat sonra nemli (su yada alkol olabilir) bir kulak temizleme çubuğu ile fazlalığı sil. zımpara için sabırsızlık etme bir gün bekle.

17 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Alinin takıldığı yerlere bende takılmıştım. Kanat birleşim yerleri mutlaka putty istiyor. Ali'nin önerdiği (senin de aldığın) putty bu iş için gerçekten çok ideal.

boşluklara sık, kürdanla bastırıp yüzeyedeki boşluklara iyice girmesini sağla. 15dk - yarım saat sonra nemli (su yada alkol olabilir) bir kulak temizleme çubuğu ile fazlalığı sil. zımpara için sabırsızlık etme bir gün bekle.

Tarifi uygulamaya çalışacağım. Bu kitte en büyük hedefim sabır. :D 1 yılda bitecek olsa da sakin sakin yapmayı telkin ediyorum kendime sürekli. Teşekkür ederim.

5 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Elinize sağlık kemerler gerçekten çok başarılı olmuş.  Plastic putty bazı bölgelerde gerçekten çok kullanışlı bende şiddetle tavsiye ederim. Bir de dissolved putty  var o da bu işler için ideal.  Boşluklar kapandığında daha da güzel olacaktır. 

Takipteyim. 

Teşekkür ederim güzel yorum ve tavsiyeniz için.