Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ali Deveciler

1/72|Pz.Kpfw V Panther|Hasegawa|Ali Deveciler

Recommended Posts

Modele başlayalı oldukça fazla zaman olmuş. İlk başladığımdan bu yana zimmerit kaplamayı bitirdim. 

5i323B.jpg

Daha sonra boya işlemine geçtim. Bu tankların tam şablonunu bulmak, karar vermek zamanımı aldı. Bir sürü versiyonu var. İlk başladığımda benim montaj yaptığım mantlet çeneli imiş. Ara-tara, çeneli mantleti olan ve zimmerit kaplı Panther bulamadım. Ben de mantleti bir önceki versiyonuna çevirdim. Elimdeki modele uygun şöyle bir şablon buldum. 

j6WNUd.png

Üç renk kamo var. Bende de kamo tecrübesi yok! Elimde ki boyalardan şablondakilere benzer olanları kullandım. Fakat benim sarı sanırım yanlış oldu. 

HqbCH6.jpg

4c4d8T.jpg

DDqqRL.jpg

0Uop1l.jpg

Esas arkadaki motor havalandırmalarının üzerini ızgaralarla kapatmak istiyorum. Ama uygun bir ürün bulamadım. Aklıma makarna süzgeci gibi bir şeyler geldi, fakat düzgün şekilde kesip montaj yapabilir miyim bilmiyorum. 

Zimmerit uygulaması çok başarılı olmuş, kamuflajdaki taşmaların da eskitmeden sonra fark edilebileceğini sanmıyorum. Referanslı çalışmanız çok hoşuma gitti, genelde nasıl olsa bir yerde vardır böyle bir tank diye kamuflaj desenlerinin doğruluğuna pek önem verilmiyor. İllüstrasyondaki sarının tonu 72 ölçek için fazla koyu olurdu, şu an modeldeki renkler gayet güzel görünüyor, elinize sağlık :)

Izgaralar için pazarda satılan çay süzgeçlerini tavsiye ederim, hem sineklik gibi diğer alternatiflere göre çizgi aralıkları daha kısa hem de metal olduğu için kenarları kolayca dağılmıyor. Şu an yaptığım IS-2nin ızgaralarını da onunla değiştiriyorum. Daha bitmemiş olsa da fikir vermesi açısından fotoğrafını bırakıyorum

IMG_20210221_002213

Kalınlık olarak da böyle

IMG_20210221_002313

Sizinki dışarıda olduğu için kenarlarını da kapatmanız gerekecek, orası için aklıma epoxy putty veya ince ısıtılmış sprue geldi ama daha iyi seçenekler de bulunabilir.

10 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Izgaralar için pazarda satılan çay süzgeçlerini tavsiye ederim, hem sineklik gibi diğer alternatiflere göre çizgi aralıkları daha kısa hem de metal olduğu için kenarları kolayca dağılmıyor. Şu an yaptığım IS-2nin ızgaralarını da onunla değiştiriyorum. Daha bitmemiş olsa da fikir vermesi açısından fotoğrafını bırakıyorum

Süper bilgi. Tam da istediğim gibi görünüyor, çok sağolun :) Bugün markete gidip sağda solda bakınayım, yoksa evdekine musallat olurum. Sonra bir sessizlik, gerginlik... :D 

Şimdi beni modülasyon düşündürüyor. Çok renkli zeminde nasıl yapılır bilmiyorum. Belki yüzeyleri ayırıp seyreltilmiş enmalle hafif filtreleyebilirim. 

Ali hocam geçenlerde bir night shift videosunda camo üstüne filtre uyguladığını izlemiştim.

Çay süzgecinde de delik yoğunluğu 1/72 için hangisi uygun olur gözümde canlandıramadım ama sanki demlik içine takılan süzgeçler güzel olur gibi geldi. Hem yüzey de düz, normal süzgeçler gibi bükey de değil.

Ellerine sağlık. Harika gidiyorsun.

0Uop1l.jpg

Bence sarı iyi de ben yeşile takıldım. Benim ekranda yeşilden ziyade hafif turkuaz gibi duruyor. Fotoğraftan olabilir. Ahmet çok güzel önerilerde bulunmuş. Söylediği gibi sarı ideal. Zaten yıkama filtre derken o renk çok güzel oturur. Arka ızgara içinde makarna vs eleklerine hiç bulaşma. kesince bütün tellerinin dağıldığı gibi aşırı büyük gelir. 35 ölçekte bile büyük gözüküyor. Çay süzgeci çok iyi bir seçim olur. Bence , Kenarları bant yada kutsal krem tüpüyle halledersin.

15 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

İlk başladığımda benim montaj yaptığım mantlet çeneli imiş.

Çeneli mantlet de nedir :D:D:D 

3 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Ali hocam geçenlerde bir night shift videosunda camo üstüne filtre uyguladığını izlemiştim.

Çay süzgecinde de delik yoğunluğu 1/72 için hangisi uygun olur gözümde canlandıramadım ama sanki demlik içine takılan süzgeçler güzel olur gibi geldi. Hem yüzey de düz, normal süzgeçler gibi bükey de değil.

Videoyu izledim teşekkür ederim :) bu abi çok güzel işler çıkartıyor. Dot-filter denen tekniği uyugulamış, bu biraz son aşamalara doğru oluyor. Ben vernik atmadan detayları biraz tonlamak istiyorum. Deniycez bakalım :)

Süzgeç için dediğiniz gibi ölçeği uygun olsa yeterli. Bir de kesip işlemesi de önemli.

37 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bence sarı iyi de ben yeşile takıldım. Benim ekranda yeşilden ziyade hafif turkuaz gibi duruyor. 

Bulut hocam; haklısın :D Ben de farkettim onu. Light Green diye bir renk kullandım, ama renk baya Turkuaza benziyor. Şimdi stoktan yeşil buldum üzerini ince ince kaplıycam.

37 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Çeneli mantlet de nedir :D:D:D 

:D:D:D 

indir.jpg.1a37ed687640dc01ad9fab5ca8102d04.jpg

Bu tankların ilk versiyonlarında mantlet oval şekilliymiş. Fakat sonradan bu yapıda, taretin alt bölgesine mühimmat gelirse oradan sekip tankı deldiğini görmüşler. Bu yüzden mantlete şekildeki gibi bir çene eklemişler.

59 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Bu tankların ilk versiyonlarında mantlet oval şekilliymiş. Fakat sonradan bu yapıda, taretin alt bölgesine mühimmat gelirse oradan sekip tankı deldiğini görmüşler. Bu yüzden mantlete şekildeki gibi bir çene eklemişler.

Adı o muymuş :D:D:D Bilgi için sağol :D 

27 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Adı o muymuş :D:D:D Bilgi için sağol :D 

Esas ben teşekkür ederim :) Sayende bir modelim daha raydan çıkmaktan kurtuldu. Mavilikleri şu şekilde yeşerttim:

00h9D1.jpg

Tc6lMb.jpg

Bu da "delük" namlu :D Üstü biraz tesviye istermiş ama...

QkhyR7.jpg

Ali’yi Zimmerit için zorlamak gerekiyordu çünkü bu ölçekte çok iyi işler çıkartıyor , her modelde de birikimine birşeyler katıyor . Sonuç 1/72 ölçekte zor olan el yapımı zimmeritin çok iyi bir örneğini yakaladı . Tebrik ediyorum . 
Kamuflaj motifini pek beğenmedim ama referans çizime göre yapmış , yapacak bir şey yok 😁

kolay gelsin 👍