Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ali Deveciler

1/72|Pz.Kpfw V Panther|Hasegawa|Ali Deveciler

Recommended Posts

Selamlar;

Yeni bir kite başladım. Alalı baya olmuştu. Tabancayla kamuflaj boyamayı ilk kez bunda deneyeceğim. Kutuda hem F hem de G modelini yapmak için taret mevcut. Klavuzu F için düzenlemişler ama hangisini yapacağıma henüz karar veremedim. 

f3ocaT.jpg

Makete fazla ilerlemeden başlangıçta yapmak istediğim ilk şey, alaman tanklarında bol bulunan "Zimmerit". Bilgim olmadığından biraz araştırınca Panther' lerde zimmerit deseninin kareler şeklinde olduğunu fark ettim. Fakat yine de emin değilim. Bu konuda üstadlarım yardımcı olabilirse çok sevinirim :) Bulduğum bir kaç referansı paylaşıyorum: 

1XAAde.jpg

jjD4SO.jpg

Ulr0L3.jpg

8f9Igq.jpg

Tabi ki niyet etmek yetmiyor, uygulamak da lazım! Youtube da "zimmerit 1/72" şeklide primitif bir arama yapınca, bazı abilerin kullandıkları çeşitli tekniklere denk geldim. İzlediklerim arasında, bir miktar macunu aseton bazlı tinerle inceltip uygulamak mantıklı geldi. Hem ince yüzey elde edilebiliyor, hem de fırçanın sürüldüğü tarafta doğru doğal bir doku oluşturuyor. Fakat asetondan dolayı malzeme maketin yüzeyine kaynıyor ve sanırım temizlemesi imkansız oluyor. 

Sadece deneme amaçlı, hızlı ve muhtemelen yanlış teknikle ıskarta bir maketin iki yüzeyini harcadım. Macunu birisinde kalın, diğerinde biraz daha ince sürmüşüm. İnce olan sanki daha iyi olabilir gibi geldi bana. Dikkatli çalışabilirsem belki idare eder bir sonuç alabilirim! 

H6z1y6.jpg

OpvdEg.jpg

Önerileriniz benim için değerlidir :) 

Şimdi, Enes ÇALDIR yazdı:

Kolay gelsin, 72 ölçekte zimmerit işi gerçekten zor. Night Shift'in zimmerit videosu vardı hiç denk geldin mi? Belki bi fikir verebilir. :)

Evet denk geldim :) Epoxi den yapıyor ama bu ölçeğe belki kaba durabilir diye düşündüm. Yüzeyde çok kabarık dursun istemiyorum. Fakat onu da deneyeceğim. Daha geç kuruduğundan işlemesi bu yönteme göre kolay olabilir. İşin aslı teknik-tecrübe zayıf olduğundan sonuç kötü de olabilir :D 

Öncelikle kolay gelsin, en sevdiğim Alman tankıdır o yüzden az da olsa bildiklerimi paylaşmak istedim. Panther G'lerde hem kare hem de sütunlar şeklinde zimmerit uygulamaları var, en sağlıklısı tam olarak modelleyeceğiniz aracın gerçeğinin hangisini taşıdığını araştırmak ama belirli bir aracı tasvir etmeyecekseniz de keyfinize kalmış, kare ya da sütun ikisi de savaş süresinde kullanılmış. Ayrıca hiç zimmeriti olmayan savaş sonu G versiyonları da var

https://images.app.goo.gl/HoWxK2x5grbYwgAT8

Prototip taretli olanlar da zimmeritsiz, tankın seri üretimi olmamış ve aksiyon görenleri de savaşın son aylarında fabrikadan boyanıp sokaklara sürülmüş, hiç zimmeritli fotoğraflarını görmedim. Kutu kapağındaki Batı cephesinde kullanılan pusu kamuflajını taşıyan bi F taretli ise what if olmuş biraz :huh:

Zimerite özellikle de o ölçekte bulaşma bence. Eğer tarihsel doğruluk açısından kaçabilme şansın varsa koşarak kaç :D 

Yok zimerit de çalışayım dersen; örnek çalışmandaki küçük kesim sanırım ince macunlu taraf. O daha uygun ama bıçağı daha düzgün ve eşit aralıklarda kullanacağını varsayıyorum. büyük alanda çizikler biraz deneme amaçlı olduğundan rastgele olmuş. Lokal lokal git. Aseton+macun çabuk kurur. seni üzmesin. fazla derin de çalışma. 

Bu model için yapılmış aftermarket ürünleri varsa (%80 35 yada 48 ölçektir malesef buna rağmen fikir verir) onlardan kopya çekebilirsin. En iyi onlardan yöntem çalınır :) 

28020.gif

IMG_9102.jpg

1851_35425_01.jpg

01.jpg

00.jpg

panther-ausf-a-zimmerit-camo.jpg

10 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Öncelikle kolay gelsin, en sevdiğim Alman tankıdır o yüzden az da olsa bildiklerimi paylaşmak istedim. Panther G'lerde hem kare hem de sütunlar şeklinde zimmerit uygulamaları var, en sağlıklısı tam olarak modelleyeceğiniz aracın gerçeğinin hangisini taşıdığını araştırmak ama belirli bir aracı tasvir etmeyecekseniz de keyfinize kalmış, kare ya da sütun ikisi de savaş süresinde kullanılmış. Ayrıca hiç zimmeriti olmayan savaş sonu G versiyonları da var

https://images.app.goo.gl/HoWxK2x5grbYwgAT8

Prototip taretli olanlar da zimmeritsiz, tankın seri üretimi olmamış ve aksiyon görenleri de savaşın son aylarında fabrikadan boyanıp sokaklara sürülmüş, hiç zimmeritli fotoğraflarını görmedim. Kutu kapağındaki Batı cephesinde kullanılan pusu kamuflajını taşıyan bi F taretli ise what if olmuş biraz :huh:

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Pantherlerin bu kadar çok versiyonu ve kamuflajı olduğunu bile bilmiyordum. Biraz araştırınca başım döndü resmen. Şöyle bir site buldum: 

http://www.wargames-romania.ro/wordpress/articles/tankcamo/german-camouflage-panther-part-v/

Çeşitli zamanlarda kullanılmış Panther lerin kamuflajlarını koymuşlar. Yorumlama varmıdır bilemiyorum ama başlangıç için fena değil gibi. 

Sanırım F versiyonunu yapmaktan vazgeçeceğim :) 

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Zimerite özellikle de o ölçekte bulaşma bence. Eğer tarihsel doğruluk açısından kaçabilme şansın varsa koşarak kaç :D 

Yok zimerit de çalışayım dersen; örnek çalışmandaki küçük kesim sanırım ince macunlu taraf. O daha uygun ama bıçağı daha düzgün ve eşit aralıklarda kullanacağını varsayıyorum. büyük alanda çizikler biraz deneme amaçlı olduğundan rastgele olmuş. Lokal lokal git. Aseton+macun çabuk kurur. seni üzmesin. fazla derin de çalışma. 

Bu model için yapılmış aftermarket ürünleri varsa (%80 35 yada 48 ölçektir malesef buna rağmen fikir verir) onlardan kopya çekebilirsin. En iyi onlardan yöntem çalınır :) 

Şu hazır ürünler iyiymiş yahu :rolleyes:

İnce uygulama bana da daha iyi gibi geldi ama düzgün bir şeyler çıkartmak için çalışmak lazım. Dün akşam putty yi de denedim fakat tahmin ettiğim gibi kaba-saba oluyor. 

Zimmerit işini sanırım erteleyeceğim, çünkü teknik ve taktiği iyi oturtmak gerek :D 

Şu link verdiğim sitede 24. Panzer Alayı' na ait olduğunu söylediği şöyle bir model var:

hispanther49.jpg.58dd09777fa6da118efc47de919f9cfa.jpg

Zimmeritsiz filan, kamuflajda gayet hoş duruyor. Sanırım bunu yapmaya çalışabilirim. Tek sıkıntım şu yedek paletler. Daha önce KV-2 de ön tarafa koymak için kalıp çıkarıp kopyalamayı denemiştim ama olmadı. Detaylar çok ince olduğundan iyi sonuç vermiyor. Teker sorun olmaz, zira onun kalıbı daha kolay çıkıyor. 

1 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

paletlerin yanındaki koruma zırhı da çalışmanda olacaksa ise gözükmeyecek paletleri bu iş için kullanabilirsin.

Paleti hatırlamıyorum, kalıp işini nasıl yaptın merak ettim. ölçek küçük dediğin gibi adamı illet eder. 

Daha önce edindiğim mavi şeyi kullandım örnekler şöyle oldu: 

PHpBQi.jpg

JocSr7.jpg

xrVHaq.jpg

Eğer kalıbı alınan ürünün detayları iyiyse güzel sonuç veriyor. Mesela benzin bidonları fena değil gibi. Sandıklarda iyi, hatta iki tanesiniz boyayıp KV-2 ye koymaya niyetlendim ama sonradan oyuncak gibi geldiler, birde Rusların sandıkları daha kallavidir diye koymadım :)

Ama bu palet mevzunda iyi iş görmedi. Hem ince, hem detaylı olduğundan heralde randıman alamadım. 

Plasmo'daki Blue Stuff yada türevi o değil mi?

Daha önce forumda kalıp alma ve döküm ile ilgili bir paylaşım yapmıştık ama sitenin arama motoru bozulduğundan bulamadım. Google'ın site:hobimaket.com yöntemi de işe yaramadı. O yüzden o konuya link veremiyorum.

O paylaşımda da söylemiştim, Blue Stuff yada benzeri termo plastikler aslında çok vasat bir kalıp alma yöntemi. Pek bir işe yaramıyor. Çok kaba. 

Yine Plasmo'nun nispeten daha yeni linkini vereyim. Çok daha iyi bir yöntem.

Kalıbı RTV2 denilen silikon ile al. Blue Stuff ile aldığın ayrıntıdan çoook daha ayrıntılı bir kalıp alırsın. İçine dökeceğin malzeme ise biraz karışık. Şu an poliüretan reçine kullanıyorum ama bazı sıkıntıları var. Mükemmel olduğunu söylenemez. Vakum pompası ve uygun reçine olmadan mükemmeli yakalamaz zor. Ama yine de idare eder. SANIRIM Epoksi Reçine daha iyi bir seçim ama mali nedenlerle daha deneyemedim.

Benim daha önce kalıbını aldığım ve döktüğüm malzemeler.

IMG_20180723_203225

IMG_20180723_205544

41798983930_819c18cd04_b.jpg

IMG_20190328_135418

20 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Teşekkür ederim. Bir-iki deneme daha yapıp karar vereceğim sanırım. 

Ali bence zimmerit projesine devam et bu kitte, denemelerin gayet iyi . Seni takipteyim vaktim olsa keşke, daha çok yazsam ,  bu ölçekte çok iyi modelciler yetişti ki (bizim gruptan burada da aktif olan Kürşat Kaan, Bayram Koçer , İbrahim Öner mesela )  hepsinin ortak noktaları arasında  kafasına koyduğunu denemek de vardı . Tabiki senin kadar da elleri yatkın ve hevesli modelciler .. Devam ... 

40 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Ali bence zimmerit projesine devam et bu kitte, denemelerin gayet iyi . Seni takipteyim vaktim olsa keşke, daha çok yazsam ,  bu ölçekte çok iyi modelciler yetişti ki (bizim gruptan burada da aktif olan Kürşat Kaan, Bayram Koçer , İbrahim Öner mesela )  hepsinin ortak noktaları arasında  kafasına koyduğunu denemek de vardı . Tabiki senin kadar da elleri yatkın ve hevesli modelciler .. Devam ... 

Çok sağ olun :) 

Valla cesaretlendirdiniz desem yalan olmaz. Belki plastik bir kart üzerinde bir kaç deneme daha yapıp sonra uygulamaya geçebilirim. Mesele küçük ölçekte bir karelaj oluşturmakta. Bugün ancak illallah dedirten tekerleri tesviye edebildim...

Biraz daha ilerleyebildim. Tekerleri tesviyeleyip genel bir kuru montaj yaptım. 

sjMNQ7.jpg

Sonra Erhan üstadın tabir caizse "gazlamasına" dayanamayıp; Panther' in gövdesine macun-aseton-jilet üçlüsüyle giriştim. Façalı kader mahkumlarına döndü zavallı.

MYk4rg.jpg

SJA0gE.jpg

K5iUEb.jpg

WQ55BD.jpg

Bir ara arka taraf ve tareti de perişan edeceğim.

Esas astarı yiyince göreceğim hanyayı-konyayı :) 

2 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Bence gayet iyi görünüyor. Elini görünce ölçeğin farkına vardım birkez daha. Sabır diliyorum :D

Teşekkür ederim :) Valla tankın arkasında da zimmerit olduğunu fark edip, orada ki minik kapakları, girintiyi-çıkıntıyı görünce bir sıkıntı bastı :D 

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ölçeği de düşünürsek Gayet iyi gidiyor.

muhtemelen aklındadır ama ben yine de Makineli tüfek yuvasının etrafını da unutma diye bir laf atayım :D . (Tarete daha geçmemişsin ona bir şey demedim)

onu bunu geç de... Namluyu deleceksin değil mi :D:D:D 

Teşekkür ederim :)

O yarı küre benim de aklımdaydı. Deseni biraz değişik, bir de etrafından biraz ayrı dursun diye sonra yaparım dedim. Tarette topun etrafı ve özellikle tankın arkası biraz zorlayacak gibi :wacko:

Topun ucu hazır delik şükür :D Makineli de kıl gibi plastikten ama bir miktar siyah kondurucam artık :D 

52 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Mükemmel gidiyor 👍 arada döküntüler de yapabilirsin . 

Teşekkür ederim :) Aslında ön tarafın hem altı hem de üstünde o efekt kendiliğinden biraz oluştu gibi. Yanları ise daha düz yapmışım ama macun katılaştığı için sökülme maalesef olmuyor. Sanırım uygulamayı yaparken döküntüleri baştan belirlemek lazımmış.

Bir saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Aynen 😃

aslında ben kitin paletlerinden tedirginim siyah vinly bir palet olsa gerek , test montajı yaptınmı. Daha önce yaptığın Hasegawa kitinden ne ile karşılaşacağını tahmin ediyorsundur sanırım 😁

Evet bu lastik paletlerle fazlasıyla cebelleştim :) Bu sefer plasmo abinin taktiğini deneyeceğim. Paletleri genel kontrol edip, boyayıp, birleştirip gerdirerek monte etmeyi planlıyorum. Daha randımanlı olur inşallah :D