Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kürşat Kaan Kerimoğlu

1/72 I E-100 Body with Maus Turret I Modelcollect & Scratch I Kürşat Kaan Kerimoğlu

Recommended Posts

Yaptığım üzerinde füze olan E-100 gövdesinden memnun olmadım. Biz tankçıyız dedim ve bu gövdeye bir taret ekleyeyim dedim. Aşağıdaki resim bana denk geldi ve bu E-100'e koca bir Maus tareti yapabilirim gibime geldi.

50739364303_fdc1c636e6.jpg

Bu resimde yaklaşık olarak taret ne büyüklükte olmalı belli oluyordu. Ben de buna uygun şekilde bir şeyler yapayım dedim. Ama öncelikle bana taret için temel oluşturacak bir parça lazımdı.

50740202487_7bda9d288e_z.jpg

Öncelikle füze kitinden çıkıp kullanılmayan taret parçalarını ele aldım. Füzenin tarete bağlanmasını sağlayan parçayı bu tarete ek yaptım. Sonra da evergreen plastik levhalardan yan duvarları yaptım. Ben bir Aydın Kaynak değilim öyle milimetrik çalışacak kadar yeteneğim yok. O yüzden göz kararı kestim birleştirdim parçaları. Kenan gomtanım gibi krem tüplerine de üfleyemediğimden üst ve ön kısmı kola kutusundan imal ettim.

50740097836_47e15303ef_c.jpg

En zor kısım top için mantlet yapmaktı. Onu da Tamiya epoxy putty kullanarak kendi çapımda imal ettim. Taretin üstüne artık parçalardan bir şeyler ekledim. Topu artık sprue parçalarından yaptım. Formu iyi olmadığı için Enes Çaldır'ın yöntemle üzerine branda sarıcam. Makineliyi de intraketten imal ettim. Ama biraz over-scale olmuş. İdare edin artık en azından ucu delik.

50739364148_eaebe6edee_c.jpg

Tarete döküm efekti yaptıktan sonra bana döküm ölçek dışı geldi. Üzerinden zımparaladım ama bu hali bile ölçek dışı olmuş. Boyadaki taşmalar ve kalkmalar çipping olarak bize geri dönecekler. Sol yanda üst levha yan levhadan geniş olmuş. Resimlerden fark ettim. Zarar vermeden kesebilir miyim bilemiyorum ama denerim.

50740097661_cc74ca65bc_c.jpg

Tam her şey bitmiş ve koltuğa oturmuşken fark ettim ki Modelcollect zaten böyle bir kit yapmış. Bu da bana kapak olsun.

71EERsxWs5L._AC_SL1500_.jpg 

Eline sağlık, bu scratch build işleri baya ileri seviye maketçilik işleri :D

Gözüme takılan şey, taretin yan panelleri baya kalın ve birbirine geçecek şekilde tasarlanmış. Burada hem oksijen kesim efektini hem de kaynak efektini makete ekleyebilseniz çok olumlu katkısı olurdu diye düşündüm.

16 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Eline sağlık, bu scratch build işleri baya ileri seviye maketçilik işleri :D

Gözüme takılan şey, taretin yan panelleri baya kalın ve birbirine geçecek şekilde tasarlanmış. Burada hem oksijen kesim efektini hem de kaynak efektini makete ekleyebilseniz çok olumlu katkısı olurdu diye düşündüm.

Aslında bana göre de değil bu scratch işleri ama girdik bir kere. Aynen tarette kocaman eklem yerleri mevcutmuş. Nasıl yaparım bilemiyorum ama denerim. Plastiği hallederiz de kola kutusu çok ince ona şekil vermek imkansız olur.