Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Yusuf Can Kılavuz

1/72|F-104 Starfighter|PM|Yusuf Can Kılavuz

Recommended Posts

Elimde bulunan son pm kitinin gövde kanat montajını tamamladım sayılır.Arka ve ön gövdeyi birleştirdikten sonra arada yaklaşık 1 mm boşluk kalıyor.

20201202_105937

20201202_105950

20201202_105927

IMG-20201203-WA0001

IMG-20201203-WA0002

IMG-20201203-WA0003

Uçağın etrafındaki ışıklar İÇİN şeffaf parçalar veriP kırmızı ve yeşile boyamanmasını istenmiş kılavuzda.Ölçek gereği parçalar çok küçük olduğundan şeffa ağaçtan çıkartırken bir kısmı kaynoldu;kaybolmayanları da cımbızla yerleştirmeyi beceremediğimden onun yerine o boşlukları macunladim.Bitmeye yakın kırmızı yeşile boyamayı düşünüyorum.

Macun-zımparadan sonra gözden kaçmış boşluklar,taşmalar,kusurlar nerelerde var diye bazı yerlere vallejo  astar uyguladım.Biraz daha tesviye istiyor gibi

20201219_181247

20201219_181216

20201219_181241

20201219_181158

20201219_181208

Kolay gelsin Yusuf. Hemen yeni modele başlamışsın bravo.

50736611802_1422d0f18c_b.jpg

Yani kusura bakma PM ye koca bir ohaaa demek istiyorum. O nasıl boşluk ya.. Nasıl bir üretim... O boşlukları putty ile iye doldurmuşsun. Ben olsam araya plastik bir parça sıkıştırıp onun üstüne puty uygulardım. Şimdi o puty çökme kırılma dağılma filan vs inşallah yapmaz...

Hava alıklarının oradaki o kocaman alan doğal olarak zorlamış. Şu hali ile daha fazla ilgi bekliyor, düşük kum bir zımpara ile ince ince çalış. Bu hali ile yıkama ve boyada kandini çok belli eder.

20201219_181208

hali hazırdaki detay çizgileri derin değil. O panel çizgilerini ve zımpara sonrası kaybolan/kaybolacak detaylara çalışmak için uygun bir model. bence birde o konuya eğil. 

Kolay gelsin.

Kolay gelsin;

Bence de kit pek fenaymış. Bu tip kitler insanı biraz yorabiliyor. 

O kocaman boşlukları Bulut beyin de dediği gibi bir parça plastik kartla doldurup sonra macunlamak daha iyi olabilirdi. 

Bazı fotoğraflarda maketin yüzeyi biraz bozulmuş gibi görünüyor. Fırçayla boya mı sürüldü yoksa zımparadan mı kaynaklı?

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

O boşlukları putty ile iye doldurmuşsun. Ben olsam araya plastik bir parça sıkıştırıp onun üstüne puty uygulardım. Şimdi o puty çökme kırılma dağılma filan vs inşallah yapmaz...

Bir saat önce, Ali Deveciler yazdı:

O kocaman boşlukları Bulut beyin de dediği gibi bir parça plastik kartla doldurup sonra macunlamak daha iyi olabilirdi. 

Başlıyalı 5-6 gün olmuştu aslında.Şimdilik bir çökme olmadı gibi

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

hali hazırdaki detay çizgileri derin değil. O panel çizgilerini ve zımpara sonrası kaybolan/kaybolacak detaylara çalışmak için uygun bir model. bence birde o konuya eğil. 

Cetveli alıp ciddi ciddi detay derinleştimesi yapsam iyi olur

Bir saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Kolay gelsin;

Bence de kit pek fenaymış. Bu tip itler insanı biraz yorabiliyor. 

Bazı fotoğraflarda maketin yüzeyi biraz bozulmuş gibi görünüyor. Fırçayla boya mı sürüldü yoksa zımparadan mı kaynaklı?

Ucuz,Türk malı olamsı,hvkk dekali içermesi Pm'i tercih etmeme sebep oluyordu ama bir süre pm yapmayacak gibiyim

20201219_181158

Sağ yakıt tankının altında boya denemesi yapmıştım.Bazı yerler de astar sürmüştüm zımpara izini bellli etmiş sanırsamBoyaan sonra da belli olur mu

Eline sağlık Yusuf Can. 1 cm dediğin 1 mm olmasın. 1 cm boşluk verebilen şeyi üreten fabrikayı kapatmaları gerekir. Boşluklara müdahale etmen güzel olmuş. Kendini de bu tesviye astar işlerinde geliştirmiş oluyorsun senin için iyi oluyor.

Çok ilginç bir boşluk. Bu kadar olması PM için bile normal değil. Bu Revell kalıp bir kit. Şu aşağıdaki videoda birisi aynı kiti yapmış. Evet kit macunluk bir kit ama onun imal sürecinde bu kadar bir boşluk görünmüyor.

Bir de arkadaşların dedikleri gibi o kadar büyük boşlukların altına bir destek koymak lazım yoksa macun ilerleyen sürede çöker. İlla kart değil, spruedan yonttuğunuz bir parça ya da uygun kesilen bir yoğurt kabı parçası filan iş görür.

Elinize sağlık. 

Bu kit PM modelin paketledigi Revell markasının kalıbı. Aslında ölçeğine göre çok kötü bir kit sayilmaz, o arada oluşan boşluk ise montaj esnasında olan problemlerden kaynaklanmistir diye düşünüyorum. Yapıştırmadan önce kuru montaj yaparsanız bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz. 

On 20.12.2020 at 12:37, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Eline sağlık Yusuf Can. 1 cm dediğin 1 mm olmasın. 1 cm boşluk verebilen şeyi üreten fabrikayı kapatmaları gerekir. Boşluklara müdahale etmen güzel olmuş. Kendini de bu tesviye astar işlerinde geliştirmiş oluyorsun senin için iyi oluyor.

On 20.12.2020 at 17:14, Enes ÇALDIR yazdı:

Bu PM maketler gerçekten verem. Kolay gelsin.

19 saat önce, Alper Akkurt yazdı:

Çok ilginç bir boşluk. Bu kadar olması PM için bile normal değil. Bu Revell kalıp bir kit. Şu aşağıdaki videoda birisi aynı kiti yapmış. Evet kit macunluk bir kit ama onun imal sürecinde bu kadar bir boşluk görünmüyor.

Bir de arkadaşların dedikleri gibi o kadar büyük boşlukların altına bir destek koymak lazım yoksa macun ilerleyen sürede çöker. İlla kart değil, spruedan yonttuğunuz bir parça ya da uygun kesilen bir yoğurt kabı parçası filan iş görür.

19 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Elinize sağlık. 

Bu kit PM modelin paketledigi Revell markasının kalıbı. Aslında ölçeğine göre çok kötü bir kit sayilmaz, o arada oluşan boşluk ise montaj esnasında olan problemlerden kaynaklanmistir diye düşünüyorum. Yapıştırmadan önce kuru montaj yaparsanız bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz. 

Teşekkür ederim

Dediğüniz gibi biraz da benden kaynaklanmış o büyüklükte boşluk.

20210111_152259

20210111_152542

20210111_152605

20210111_152553

20210111_152603

20210111_152520

20210111_152524

20210111_152512

Ön ve arka kanatlardaki detayların üzerinden geçmeye çalıştım.Detay hattından yine taşmalar yaşadım. Kanataları daha önceden gövdeye yapıştırdığımdan dolayı da sert bir cisimle hizalama yapma şansım olmadı.Dar yüzeyde dönüşler içeren detayların birkaçının üzerinden geçmeyi denesemde  başarılı olamadım.Kötü bir görüntü oluştu ve o detayları da daha sonra zımparayla düzledim.Maketin fotoğrafını çekince çıplak gözle zor fark edilen hatalar göze çarpıyor.

20210111_152259

Mesela bu fotoğrafta ön ve arka gövdenin birleştiği yerdeki macunları defalarca zımparalamama;çıplak gözle hallolduğu,ipincecik tabaka kalığını zannetmeme rağmen burada tabaka daha kalın farklı gözüküyor.Sizce böyle kalmalı mı yoksa üzerinde  uğraşmalımıyım?

Kitin içinde dekali bulunan 8-164 nolu uçağı zamanında2 gri tonlarında uçtuğu şekliyle yapmak istiyorum.8-164 için internette referans araştırması yaptığımda sadece  aşağıdaki fotoğrafı bulabildim.Gövde de 6. jet üssü kuyrukta 8. ana jet üssü numarısı verilmiş...

http://www.916-starfighter.de/Large/Stars/wT164.htm

Elimde gri namına bunlar var.Hangisi veya hangilerinden oluşan karışım istediğim rengi verebilir.

20210111_152655

Kolay gelsin.

50823847508_f0f4fa07b7_b.jpg

Macunda ciddi çökmeler var (hava alıklarının orada) onun üzerinden geç.

10 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Mesela bu fotoğrafta ön ve arka gövdenin birleştiği yerdeki macunları defalarca zımparalamama;çıplak gözle hallolduğu,ipincecik tabaka kalığını zannetmeme rağmen burada tabaka daha kalın farklı gözüküyor.Sizce böyle kalmalı mı yoksa üzerinde  uğraşmalımıyım?

Banada ciddi bir kot farkı var gibi geldi. üstüne biraz boya at. Öyle daha iyi anlaşılır. 

10 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Elimde gri namına bunlar var.Hangisi veya hangilerinden oluşan karışım istediğim rengi verebilir.

Normalde, Elindeki boyaya göre değil modele göre boya seçilir. Elimde şu var şuna göre boyayım demezsin. Ama benim düşünceme göre bu bir alıştırma modeli. Modelin kendi kalitesine de bakınca daha çok emek harcamana gerek olduğunu düşünmüyorum. Sadece öğrenme aşamasında olduğun için elindeki sky grey ve light grey ile bir karışım yapılabilirmiş gibi düşündüm.

f104_THK164_grey.jpg

104wT164.jpg

Hatta içinde çok az bir mavi varmış gibi. Tezgahın başında anlaşılabilecek bir şey. 

49 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin.

50823847508_f0f4fa07b7_b.jpg

Macunda ciddi çökmeler var (hava alıklarının orada) onun üzerinden geç.

Banada ciddi bir kot farkı var gibi geldi. üstüne biraz boya at. Öyle daha iyi anlaşılır. 

Normalde, Elindeki boyaya göre değil modele göre boya seçilir. Elimde şu var şuna göre boyayım demezsin. Ama benim düşünceme göre bu bir alıştırma modeli. Modelin kendi kalitesine de bakınca daha çok emek harcamana gerek olduğunu düşünmüyorum. Sadece öğrenme aşamasında olduğun için elindeki sky grey ve light grey ile bir karışım yapılabilirmiş gibi düşündüm.

f104_THK164_grey.jpg

104wT164.jpg

Hatta içinde çok az bir mavi varmış gibi. Tezgahın başında anlaşılabilecek bir şey. 

Üstad renk bu olabilir mi?

https://acrylicosvallejo.com/en/product/hobby/model-air-en/russian-af-grey-protective-coat-71344/

Onun ustası daha çok @İlyas Orhan hocam. Ona sormak lazım. Ben ancak yaklaşık bir şey söyleyebilirim. (Üstatlık kim ben kim :D )

bir iki yerde  Light Sea Grey  veya USAF Light Gray kullanıldığını gördüm.

model-color-vallejo-light-sea-grey-70973.jpg     model-air-vallejo-usaf-light-gray-71276.jpg

Farklı Bir kaç yerde Mr Color H308'in örnek verildiğini gördüm Vallejoda daha çok Light Gray'e karşılık geliyor ama hafif koyulması lazım gibi. O yüzden sky grey ve light grey'i karıştırabilirsin dedim. Monitörler yanıltıcı olabiliyor. Her nekadar benim kullandığım IPS ekranda kalibrasyon olsa da boyanın fotorafındaki renk hatalı olabiliyor. En doğrusu modelin başında bakmak.

On 14.01.2021 at 17:12, İlyas Orhan yazdı:

h308 uyar..daha önce yapmışlığım var..Bulut kardeşim estağfurullah ustalık kim ben kim :) teşekkür ederim..

On 12.01.2021 at 13:06, Bulut Solmaz yazdı:

Onun ustası daha çok @İlyas Orhan hocam. Ona sormak lazım. Ben ancak yaklaşık bir şey söyleyebilirim. (Üstatlık kim ben kim :D )

bir iki yerde  Light Sea Grey  veya USAF Light Gray kullanıldığını gördüm.

model-color-vallejo-light-sea-grey-70973.jpg     model-air-vallejo-usaf-light-gray-71276.jpg

Farklı Bir kaç yerde Mr Color H308'in örnek verildiğini gördüm Vallejoda daha çok Light Gray'e karşılık geliyor ama hafif koyulması lazım gibi. O yüzden sky grey ve light grey'i karıştırabilirsin dedim. Monitörler yanıltıcı olabiliyor. Her nekadar benim kullandığım IPS ekranda kalibrasyon olsa da boyanın fotorafındaki renk hatalı olabiliyor. En doğrusu modelin başında bakmak.

Ab olmadığından mr hobby kullanamıyorum. Renk kartlarında çevirdiğim zaman h308 en yakin pale blue çıktı.pale blue'nun light grey,sky grey,mavi karışımına göre uygunluğu nasıldır 

20210117_212622

2 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Ab olmadığından mr hobby kullanamıyorum. Renk kartlarında çevirdiğim zaman h308 en yakin pale blue

Emin değilim. Benim kullandığım Colour Conversion Tablolarında senin elinde de bulunan Light Gray çıktı. Ama gerçek hayatta bu converter programlar yaklaşık değerler veriyorlar. aynı rengin birebir karşılığı ise diğer markada olmuyor. Aynı isimdeki renkler bile farklı çıkıyor. Zaten bu renk isimleri firmaların modellerine verdiği isimler. Firmalarda biliyor karşılığının olmadığını. Bunun için FS kodları (Federal Standard) var. H308 FS karşılığı FS: 36375 (Üretici öyle diyor. Dokümanlarda yazan bir şey) 

AK nın dökümanlarında karşılığı ise  http://www.ak-masters.com/app/pdf/RCEquivalenceDIG.pdf

Vallejo 70.615.... İyide bu primer 🤔🤔🤔

vallejo-surface-primer-usn-light-ghost-g

Bir başka Colour Conversion tablosuna bakalım;

https://www.migjimenez.com/img/cms/PDF/acrylic-colors-conversion-chart.pdf

Bu dokümanda ise karşılığı Yine Light grey 70.990 

https://www.aviationmegastore.com/vallejo-model-color-light-grey-fs36375-ral7001-val155-vallejo-8429551709903-aircraft-scale-modellingpaint/product/?action=prodinfo&art=125271

Tezgahın başındaki ben değilim ama geçsem sanırım ilk önce Light Grey'i denerdim.