Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Burak Bedir

1/48|F-16C Block 50+ 181.Pars Sq. |Kinetic|Burak Bedir

Recommended Posts

Elinize sağlık. Maket çok güzel duruyor, tonlamalar göz alıcı ama ne kadar gerçekçi onu bilemedim. Bu kadar yıpranmış 50+ var mıdır? Burundaki ve kuyruktaki açık gri de kesinlikle koyu kalmış. İki gri arasında çok daha fazla kontrast olmalı.

ElLFFO-XgAEtd4F?format=jpg&name=large

Herkes övmüş ama what if'se güzel, değilse boyama ve eskitmeler baştan sona yanlış, Türk hava kuvvetlerinde böyle bir tayyare yok. Yaptığınız A-400 içinde ayni yorumu yapmıştım, what if mi diye sormuştum facebook'ta, lakin makarnacı arkadaşınız ile makarnayı öyle sevdiğinizi yazıp goygoy yapmıştınız, ayni şey yaptığınız Hançer filo F-16 içinde söylenebilir, benim bildiğim, modelcilik referansa en yakın modeli imal etmektir, selamlar...

Eyvah eyvah! Yine şöyle böyle olmaz diyip model-sanat-yetenek üçlüsünü göz ardı edenler basmış güzelim uçak postunu :) Ünlü bir Latin atasözünün de dediği gibi:

Et utres vinarios scissos plana possidebit! (Uçaklar da kirlenir!) 

Eline sağlık Tulpar Model 

1 saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

Eyvah eyvah! Yine şöyle böyle olmaz diyip model-sanat-yetenek üçlüsünü göz ardı edenler basmış güzelim uçak postunu :) Ünlü bir Latin atasözünün de dediği gibi:

Ne dedin sen ne dedin haaa!!?!?!

Seni gidi provakatör. Uçaklar kirlenemezzzz artistik modelcilik yalan kimse aklındakini yapamaz kesinlikle hepsi referanslı olacakk. Referansı olmayan maket olmaz. 

Burak kanka keşke 5 sene sonra paylaşsaydın o zaman uçakların boyaları eskiyecekti vay be harika olmuş diyeceklerdi. Eline sağlık on numarasın yine. Bu arada ben de kremalı mantarlı domates ve mozarella soslu makarnayı çok severim cemiyete selamlar .d

7 saat önce, mehmet serper yazdı:

lakin makarnacı arkadaşınız ile makarnayı öyle sevdiğinizi yazıp goygoy yapmıştınız,

Merhaba Mehmet bey. Konuya benden çok daha vakıf olduğunuz kesin. 

Ama sanki eleştiriniz biraz agresif olmuş. Sonuçta bu bir hobi. 

Cem bey de sizinle aynı şeyi söylemiş ama bu kadar agresif değil. Doğruyu yada fikri savunmanın, doğru ve yanlış yöntemleri var. Karşınızda da sizin gibi bu hobiyi seven ve bunu zevk için yapan sıradan bir insan olduğunu unutmamak lazım.  Cem bey'in (ki bilgisine son derece güvendiğim bir uzmandır) referansına göre yıpranmanın aşırılığı konusunda haklısınız. Bunu da Cem bey den ve sizden öğrendim.

Sonuçta sadece modelciyi değil beğendiğini söyleyen kişilerde de bu agresif eleştiriden nasibini aldığını düşünüyorum (kişisel görüşüm). 

Ben ne sizi nede Burak beyi tanıyorum. Bir arkadaş grubunun parçası değilim yani. İkinizi de kırmak istemem. Bu eleştirimi lütfen tarafsız birinin söylediğini göz ardı etmeyin.

Yerden göğe haklısınız Model dediğiniz şeyin referansa bağlı kalması gerekir. Gerçeğin bir yansıması olmalı. Ama Burak beyin yaptığı uçak bence gayet güzel bir çalışma. Yeteneğim maalesef ne sizin ve nede Burak beyin eserlerine yakın olmadığından böyle imrenerek bakmakla yetinip taktir ediyorum. 

Yarışma bakış açısı ile what if, keyif bakış açısı ile yaptım oldu bir kit olmuş. Bu yuzden herhangi bir elestirim yok bu konuda. Emek ve yetenek birleşince çok güzel bir sonuç çıkmış.  Ellerinize sağlık. 

Nacizane öneri, bu kadar kirli bir uçakta dekallerde biraz solma ister. Bu şekilde tertemiz olunca biraz sırıtmış. 

9 saat önce, Ahmet Ege Gürbulak yazdı:

Seni gidi provakatör. Uçaklar kirlenemezzzz artistik modelcilik yalan kimse aklındakini yapamaz kesinlikle hepsi referanslı olacakk. Referansı olmayan maket olmaz. 

Burak kanka keşke 5 sene sonra paylaşsaydın o zaman uçakların boyaları eskiyecekti vay be harika olmuş diyeceklerdi. Eline sağlık on numarasın yine. Bu arada ben de kremalı mantarlı domates ve mozarella soslu makarnayı çok severim cemiyete selamlar .d

Ben bir şey demedim Romalılar demiş :) 

20 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba Mehmet bey. Konuya benden çok daha vakıf olduğunuz kesin. 

Ama sanki eleştiriniz biraz agresif olmuş. Sonuçta bu bir hobi. 

Cem bey de sizinle aynı şeyi söylemiş ama bu kadar agresif değil. Doğruyu yada fikri savunmanın, doğru ve yanlış yöntemleri var. Karşınızda da sizin gibi bu hobiyi seven ve bunu zevk için yapan sıradan bir insan olduğunu unutmamak lazım.  Cem bey'in (ki bilgisine son derece güvendiğim bir uzmandır) referansına göre yıpranmanın aşırılığı konusunda haklısınız. Bunu da Cem bey den ve sizden öğrendim.

Sonuçta sadece modelciyi değil beğendiğini söyleyen kişilerde de bu agresif eleştiriden nasibini aldığını düşünüyorum (kişisel görüşüm). 

Ben ne sizi nede Burak beyi tanıyorum. Bir arkadaş grubunun parçası değilim yani. İkinizi de kırmak istemem. Bu eleştirimi lütfen tarafsız birinin söylediğini göz ardı etmeyin.

Yerden göğe haklısınız Model dediğiniz şeyin referansa bağlı kalması gerekir. Gerçeğin bir yansıması olmalı. Ama Burak beyin yaptığı uçak bence gayet güzel bir çalışma. Yeteneğim maalesef ne sizin ve nede Burak beyin eserlerine yakın olmadığından böyle imrenerek bakmakla yetinip taktir ediyorum. 

modelin sahibi özelden mesaj atıp, makarna muhabbetinde ki yanlış anlama için özür diledi, lakin gördüğüm kadarıyla kraldan çok kralın fanboyu ergen gibi davranan arkadaşları, hala model sahibinin adına laf sokma derdinde  (ki özür dilediği için Burağın insiyatifi dışında bu arkadaşların bunu yaptıklarını varsayıyorum).

Gerek Burak Bedir'in kendi sayfasında, gerek burada, sıkıntı olmasın diye modeller What If mi diye baştan belirttim, eğer evet what if deseydi, ellerine sağlık, eskitmeler güzel, deyip geçerdim, ama Burağın sessiz kalması, arkadaşlarının gereksiz laf atmaları konuyu buraya getirdi,  herkes eskitmelerin abartılı olduğu konusunda hemfikir, ama Cem hariç kimse bunu dile getirmemiş, evet ben Cem kadar naif bir eleştiri yapmadım, önceki A-400 ve hançer filo F-16'sındaki sorularıma alaycı cevaplar verildiği için kendi sayfasında paylaştığı hiç bir modele yorum yapmadım. Burası herkese açık bir platformsa, sadece muhteşem olmuş yorumları haricinde birilerinin de burası hatalı deyip bunu dile getirmeside gayet doğal olmalı, ne amaçla eleştirdiğimi hiç anlamamış şu aşağıdaki arkadaşların kendi yaptıkları modellerine bir laf edildiyse o zaman değerli fikirlerini duymak isteriz, yoksa üzerlerine vazife olmayan bir konuda gereksiz polemik yapmasınlar, neyse konu çok uzadı, yöneticiler konuyu yoruma kapatabilir veya muhabbet boş yere uzar gider.

Herkese selamalar...

23 saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

21 saat önce, Ahmet Ege Gürbulak yazdı:

44 dakika önce, mehmet serper yazdı:

sadece muhteşem olmuş yorumları

Bu yorumları yapanlardan bir tanesi de benim. Hava araçlarıyla ilgili bilgim her ikisinin de kanatları olduğunu bildiğim uçakla orkidi ayırabilecek kadar olduğundan bana tonlamalar çok güzel gelmişti. Nasıl zırhlı kara araçlarında "Ruslar kızıl oksit renginde astar kullanmaz." diyorsak hava araçlarında da konuya hakim arkadaşların eleştiri yapması en doğal haklarıdır. Karşı tarafı incitmediği sürece tabii.

1 saat önce, mehmet serper yazdı:

modelin sahibi özelden mesaj atıp, makarna muhabbetinde ki yanlış anlama için özür diledi, lakin gördüğüm kadarıyla kraldan çok kralın fanboyu ergen gibi davranan arkadaşları, hala model sahibinin adına laf sokma derdinde  (ki özür dilediği için Burağın insiyatifi dışında bu arkadaşların bunu yaptıklarını varsayıyorum).

Gerek Burak Bedir'in kendi sayfasında, gerek burada, sıkıntı olmasın diye modeller What If mi diye baştan belirttim, eğer evet what if deseydi, ellerine sağlık, eskitmeler güzel, deyip geçerdim, ama Burağın sessiz kalması, arkadaşlarının gereksiz laf atmaları konuyu buraya getirdi,  herkes eskitmelerin abartılı olduğu konusunda hemfikir, ama Cem hariç kimse bunu dile getirmemiş, evet ben Cem kadar naif bir eleştiri yapmadım, önceki A-400 ve hançer filo F-16'sındaki sorularıma alaycı cevaplar verildiği için kendi sayfasında paylaştığı hiç bir modele yorum yapmadım. Burası herkese açık bir platformsa, sadece muhteşem olmuş yorumları haricinde birilerinin de burası hatalı deyip bunu dile getirmeside gayet doğal olmalı, ne amaçla eleştirdiğimi hiç anlamamış şu aşağıdaki arkadaşların kendi yaptıkları modellerine bir laf edildiyse o zaman değerli fikirlerini duymak isteriz, yoksa üzerlerine vazife olmayan bir konuda gereksiz polemik yapmasınlar, neyse konu çok uzadı, yöneticiler konuyu yoruma kapatabilir veya muhabbet boş yere uzar gider.

Herkese selamalar...

:) Biraz uzundu ama keyifle okudum daha da keyiflendim. Siz önce lütfen kendi içinizde barındırdığınız tezatı düzeltin. Hem burası kamuya açık diyeceksiniz hem de bizim yaptığımız geyiklere alınacaksınız. Size gelince biz işimize bakalım o zaman önce siz kendi işinize bakın. Bildiğim kadarı ile burada bir vazife dağılımı yok. Burası bir forum üstelik hobi forumu Nature dergisi makale paylaşım paneli değil :) İsteyen istedğini okur, istediğini yazar beğenmiyorsanız engellersiniz olur biter. Hemen karşıt fikir gelince ergenler, polemik yapanlar diyerek zihnin sığ bölümlerine sığınmak pek hoş bir davranış biçimi değil. 

Ayrıca küçük bir ek olarak modelcilik plastik bir sanat dalıdır. Her sanatçı gibi sevgili arkadaşım Burak da kendi yeteneğini sergilemek amacı ile elbette limitleri zorlayan çalışmaları ortaya koyacaktır, işin doğası bu. Yoksa hepimiz H317 alıp inceltip modelin üstüne atabiliriz. Buradaki önemli nokta modelciyi bir sanatçı olarak değerlendirip takdir edebilmek. Direkt burası şurası diyerek saldırıya başlamamak.

Umarım Picasso resimlerine bakıp bu nasıl kadın, bu nasıl ev de demiyorsunuzdur :) 

1 saat önce, mehmet serper yazdı:

Herkese selamalar...

Ben burağı hem online da hem de gerçek hayatta tanıyan ve yakın bir arkadaşıyım bunu öncelikle belirteyim ama söyleceklerim arkadaşı veya tanışık pek alakalı olan bir durum değil. Biz modelciler olarak amacımız bir aracı modellemek değil mi? Şimdi bunu gerçekleştirirken bir kaç farklı şekilde yapabiliriz. Bir takım insanların yaptığı gibi direk uçağın kendi üzerindeki boya kodunu kullanarak aynı boyayla aracı boyayabiliriz ama bu şekilde yaptığımızda araç normalden daha koyu duracaktır. Çünkü bu araç ölçek küçüldüğünden dolayı normalden daha az ışık yansıtacaktır.  O zaman aynı boyayı kullanmadığımız için de what-if mi sayacağız bu araçları. Ayrıca HİÇ BİR TÜRK F-16 BLOCK 50+ plus bu şekilde değil demek çok farazi değil mi sizce de? Bu uçakları 7/24 takip edemiyoruz ne kadar eskidiğini ne şekilde olduklarını sınırlı şekildeki kaynaklardan görüyoruz. Bu türk f-16'sının bu şekilde eskidiğine dair bir kanıtımız yok ama eskiyebileceğine dair kanıtımız var. Yani olay şuna dönüyor bu araçlar bu şekilde eskiyebiliyor mu? Evet. O zaman nasıl what-if olarak değerlendirebiliriz? O zaman fotoğrafı olmayan her çimento zırhlı sherman da what-if oluyor. Size nasıl eskiyebildiklerine dair bir kaç kanıt bırakıyorum. Ayrıca bu bizim ülkemizin uçağı değil gibi anlamsız bir argümanla gelmezsiniz umarım.

FB_IMG_1588659355505 IMG_20200608_190126

IMG_20200608_190117

IMG_20200608_190101

Bir saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

:) Biraz uzundu ama keyifle okudum daha da keyiflendim. Siz önce lütfen kendi içinizde barındırdığınız tezatı düzeltin. Hem burası kamuya açık diyeceksiniz hem de bizim yaptığımız geyiklere alınacaksınız. Size gelince biz işimize bakalım o zaman önce siz kendi işinize bakın. Bildiğim kadarı ile burada bir vazife dağılımı yok. Burası bir forum üstelik hobi forumu Nature dergisi makale paylaşım paneli değil :) İsteyen istedğini okur, istediğini yazar beğenmiyorsanız engellersiniz olur biter. Hemen karşıt fikir gelince ergenler, polemik yapanlar diyerek zihnin sığ bölümlerine sığınmak pek hoş bir davranış biçimi değil. 

Ayrıca küçük bir ek olarak modelcilik plastik bir sanat dalıdır. Her sanatçı gibi sevgili arkadaşım Burak da kendi yeteneğini sergilemek amacı ile elbette limitleri zorlayan çalışmaları ortaya koyacaktır, işin doğası bu. Yoksa hepimiz H317 alıp inceltip modelin üstüne atabiliriz. Buradaki önemli nokta modelciyi bir sanatçı olarak değerlendirip takdir edebilmek. Direkt burası şurası diyerek saldırıya başlamamak.

Umarım Picasso resimlerine bakıp bu nasıl kadın, bu nasıl ev de demiyorsunuzdur :) 

Aksi görüş bildirip forumda geyik yaparak ergen fanboy da olduk iyi mi. Sen zaten söylemişsin. Yazılacak daha çok şey var ama anlatsam ne olacak. İyi modeller 

Öncelikle ellerine sağlık Burak :) Göz alıcı ve ciddi emek sarf edilmiş bir model olmuş. Senin modelin fotoları incelerken oğlum da bakmaya başladı ve ''ooooo güzel modelmiş'' diye yorum yaptı. Ben de modeli beğendiğimi ama bakış açısına göre yoruma açık bir model olduğunu söyledim. Çünkü doğrudan Pars Filonun bir uçağı olarak bakarsan boyama, tonlama, parlaklık ve eskitme biraz aşırı gerçekten. Ama Pars Filo uçağının modelci tarafından yorumlanması (bir nevi whaf-if) olarak bakarsak gerçekten göze hoş gelen bir model :) 

Ben bu hobiye başladığımdan beri bir kalıp içinde olmamaya, bana ne keyif veriyorsa onu, bana keyif verdiği şekilde yapmayı tercih ediyorum. Öbür türlüsü bana hobiden çok mesai gibi geliyor. Ancak modellerimi forum ortamında paylaştığımda da mutlaka model ile ilgili açıklama yapmayı, neyi hedeflediğimi belirtmeyi bir zaruret olarak görüyorum. Böylece modelimi sunduğum insanlar, beğenip beğenmeme hakları baki olmakla birlikte, en azından benimle paralel bir bakış açısına sahip olurlar diye düşünüyorum.

Modelin paylaşımından sonra yapılan bu kadar yoruma model sahibinin de forumdaşlara asgari saygı mantığı ile mutlaka bir cevap vermesinin de düşünceli bir davranış olduğunu değerlendiriyorum. Burak'ın da şu ana kadar hiç bir yorum yapmaması da umarım meşgul olması ile alakalıdır :) 

Tekrar ellerine sağlık :) 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.