Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Alper Aktaş

Mr.Surfacer 1200 inceltme sorunu?

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, bu ürünü ilk defa kullanayım dedim ama terebentinle inceltemiyormusum anladigim kadariyla :D Airbrush tıkanana kadar maket üzerinde uyguladım herhangi bir problem olmadı. Ama bi süre sonra airbrushin içinde camur gibi topaklanmalar olmaya başladi.Temizlemeye çalıştığımda terebentinin bu astar boyayı asla inceltmediğini fark ettim :D Şimdi problem airbursh en kısa sürede ne ile temizleyebilirim. Bu ürünü ne ile inceltebiliriz? Kargo beklemeden kolay temin edebileceğim alternatif ürünler var mi?

27 dakika önce, Alper Aktaş yazdı:

Merhaba arkadaşlar, bu ürünü ilk defa kullanayım dedim ama terebentinle inceltemiyormusum anladigim kadariyla :D Airbrush tıkanana kadar maket üzerinde uyguladım herhangi bir problem olmadı. Ama bi süre sonra airbrushin içinde camur gibi topaklanmalar olmaya başladi.Temizlemeye çalıştığımda terebentinin bu astar boyayı asla inceltmediğini fark ettim :D Şimdi problem airbursh en kısa sürede ne ile temizleyebilirim. Bu ürünü ne ile inceltebiliriz? Kargo beklemeden kolay temin edebileceğim alternatif ürünler var mi?

Kendi Tineri yada oto akrilik tineri ile incelir. En iyi sonucu kendi tineriyle alırsın. Oto Akrilik tineri iyi olmayan tabancayı biraz hırpalar. Ab yi en iyi Selülozik Tiner ile temizlersin. Yalnız ab teflon contalı değilse erir.  Dikkat etmek lazım.

6 dakika önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Kendi Tineri yada oto akrilik tineri ile incelir. En iyi sonucu kendi tineriyle alırsın. Oto Akrilik tineri iyi olmayan tabancayı biraz hırpalar. Ab yi en iyi Selülozik Tiner ile temizlersin. Yalnız ab teflon contalı değilse erir.  Dikkat etmek lazım.

Sagolasin üstat bahsettigin mr. Hobby leveling 400 galiba, ama şimdi sipariş versem gelmesi 3 gün sürer. Geldikten sonra airbrushi bu tinerin içinde bekletsem filan ancak kurtarir galiba?

4 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

3 günde katılaşır daha da çıkmaz bence. Selülozikle dalınabilir ama contalar cidden eriyebilir. Ben de hatalı inceltici yüzünden benzer şeyler yaşamıştım. Selülozik sayesinde conta kalmadı alette.

Benim airbrush sparmax hb-040  modeli,contasız galiba dalsam mı selülozik ile

10 dakika önce, Alper Aktaş yazdı:

Sagolasin üstat bahsettigin mr. Hobby leveling 400 galiba, ama şimdi sipariş versem gelmesi 3 gün sürer. Geldikten sonra airbrushi bu tinerin içinde bekletsem filan ancak kurtarir galiba?

Evet MR Color Tiner yada Levelling her ikiside inceltir. Yalnız bu tinerleri tabancıyı temizlemek için kullanma hocam oldukça pahalılar. Selülozik ile temizle en iyi onunla sonuç alırsın. Contalara dikkat

17 dakika önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Evet MR Color Tiner yada Levelling her ikiside inceltir. Yalnız bu tinerleri tabancıyı temizlemek için kullanma hocam oldukça pahalılar. Selülozik ile temizle en iyi onunla sonuç alırsın. Contalara dikkat

Ustat elimde kulak çöpü ve mentorun akrilik tineri kalmişti biraz.Bu ikiliyle bir umut giriştim az önce ab'ye ne hikmetse çözdü rahatladım vallahi.

Bir saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

Ben videodaki gibi kullanıyorum. Klasik İzorpropil ile inceltiyorum. Çok memnunum. İnanılmaz kısa sürede de kurumakta. 

İPA bu kadar verimli ise ; gördüğüm kadsrıyla vernik, astar, boya birçok üründe rahatlikla kullanılıyor, neden ben tamiya x20a,mr.hobby leveling tiner gibi ürünlere dünya paralar harcayayım diye düşünmeye başladım ? 

iPA yı gunze ve tamiya larda kullanabilirsiniz. Ancak Mr Color Serisi boyalar, astar, ve vernikler solvent bazlı olduğu için ipa ile iyi sonuç vermiyor. Bu tabi astar ve boyadan beklenti ile doğru orantılı. Mr color aynı şekilde selülozik tinerlede incelir ancak matlaşır hızlıda kuru ama parlaklığı kalmaz. İpa ile inceltir bi atarsın tozuyarak düşer, içinde topak topak olur daha bunu gibi bir çok sorun yaratabilir. 3 yıldır bu hobiyle uğraşıyorum denemediğim tiner boya vs. kalmadı. Tecrübeyle sabittir. Tavsiyem her zaman ürünleri kendileriyle uyumla tiner vs. ile kullanman. Biraz masraflı olur ancak sorun yaşamazsın.

9 saat önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

iPA yı gunze ve tamiya larda kullanabilirsiniz. Ancak Mr Color Serisi boyalar, astar, ve vernikler solvent bazlı olduğu için ipa ile iyi sonuç vermiyor. Bu tabi astar ve boyadan beklenti ile doğru orantılı. Mr color aynı şekilde selülozik tinerlede incelir ancak matlaşır hızlıda kuru ama parlaklığı kalmaz. İpa ile inceltir bi atarsın tozuyarak düşer, içinde topak topak olur daha bunu gibi bir çok sorun yaratabilir. 3 yıldır bu hobiyle uğraşıyorum denemediğim tiner boya vs. kalmadı. Tecrübeyle sabittir. Tavsiyem her zaman ürünleri kendileriyle uyumla tiner vs. ile kullanman. Biraz masraflı olur ancak sorun yaşamazsın.

3 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

İPA'yı Sadece boya ve vernik inceltirken kullanıyorum. astar'ı Mentor models'in Laker tiner ile kullanıyorum. gayet güzel inceltiliyor. tavsiye ederim. diğerlerine göre fiyatı uygun bir ürün.

Teşekkürler dostlar, sanırım astar ve vernik için mr.hobby leveling boya içinde ipa alip bu sekilde devam edeceğim

14 saat önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

peki oto boyalarını da ipa ile inceltebilirmiyiz. yoksa yine aynı markanın yavaş tineri ile mi inceltmek gerekir. Ben aynı markanın tinerini kullanmama rağmen mini kompresör olduğundan mıdır nedir boyayı istediğim gibi atamıyorum. yada yeteri kadar inceltemiyorum.

Oto akrilik tineri ile baz katları inceltebilirsin. Baz kat boyalar kalın kıvamlıdır. 0.3 mm veya üstü iğneli ab ile atmanı tavsiye ederim.Ayrıca 1 bar ile 2 bar arası rahatlıkla atarsın yeterince inceltmiyorsundur. 

1ml bazkat - 2ml Tiner şekilde bi dene hocam. En iyi sonucu deneme yanılma ile alırsın. Kendi oranlarını bulman lazım.

Oto boyaları ipayla inceliyor ancak yüzeye tutunamıyorlar. :)

On 04.11.2020 at 02:29, Alp Eray Tugcular yazdı:

Bu güne kadar enamel grubu hariç bütün astarı (Mr. Surface), boyalarımı (Tamiya ve gunze) hep İPA ile incelterek kullandım. Hiç sorun yaşamadım. Şiddetle tavsiye ederim. 

10 saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

Bu güne kadar enamel grubu hariç bütün astarı (Mr. Surface), boyalarımı (Tamiya ve gunze) hep İPA ile incelterek kullandım. Hiç sorun yaşamadım. Şiddetle tavsiye ederim. 

İpayla hemen hemen herşeyi inceletebilirsin oto bazkat da dahil. Ancak solvent bazlı ürünlerde ipa her zaman iyi sonuç vermiyor. Yukardaki mesajımdada belirttiğim gibi. Pek çok sorun yaşadım. En iyi sonucu Kendi tinerleri ile alıyorum. :)

On 11.11.2020 at 12:32, Umut Can Aydın yazdı:

İPA işine mi girdin Göktuğ :D:D 

Abi videoda Surfacer'i İPA ile incelttikten sonra 'kesin ip var' minvalinde yorumlar geldi. Hatta ve hatta yanlış yazmışsın videoda olmaz öyle şey vs. de denildi :) Memnuniyetimi ifade edebildiysem süper!