Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Furkan Erbilgin

1/100 | DC-3 | Doyusha | Furkan Erbilgin

Recommended Posts

Herkese merhaba. Birkaç aydır forumdayım ama ilk kez yaptığım bi modeli sizinle paylaşacağım.

Kitimiz Doyusha'nın 1/100 ölçekli DC-3'ü. Detay seviyesi ölçeğe göre iyi sayılır ama parça sayısı çok fazla değil. 5 günde montaj + boya bitti. Parçalar arasında oturma sorunu yoktu ama şeffaf parçalar baya kötü. Hepsinde göçük var. Orta seviyeli modelcilere öneririm.

20201024_190353[1]

Tamiya X-2 kullanmadan önce taban olarak X-1 kullandım. Bu boyaları ilk kez kullanıyorum bu yüzden çok acemiliğim oldu. 

20201025_161452[1]

Gövdede boya yok. Plastiğin kendi beyazı. Kanatlarda ise X-2 var.

20201026_125030[1]

İlk olarak bu kiti Thy'nin pijama boyamasıyla yapmayı düşünüyordum. Daha sonra bi arkadaşıma hediye etmeye karar verdiğim için renk ve boyamada tamamen özgür takıldım. Bolca maskeleme oldu ama bence güzel oldu. Gövdedeki boya sıçramaları bilinçli yapıldı. Birkaç yere boya sıçrayınca ben de durumu eşitlemek için her yere çok uzaktan tamiya chrome silver sıktım. 50 cm mesafeden sıkınca böyle oluyormuş.

20201027_114823[1] 20201028_211450[1]

Sonuç şimdilik bu. Vernik dekal ve eskitme aşamasına geçmedim. Sadece boya ile bu aşamadayız.

20201028_222549[1]

Tamiya boyaları ilk kez denediğim için her yere sıçrattım. Sonrasında birkaç maskelemeyle kanadı vs tekrar boyadım. Fırçayla da ufak boya kavlamalarını onardım ama tam olarak istediğim gibi olmadı yine de. Yarın vernik ve dekallerle devam edeceğim. Eskitme yapmayı düşünmüyorum.

Elinize sağlık. Gayet güzel gidiyor bence.

Pencerelerde ufak boya taşmaları olmuş sanırım. Maskeleme için 3. fotoda görünen bandı mı kullandınız? Normal maskeleme bandı ucuz bir alternatif ama altına boya kaçırılıyor. En azından ben fırça ile boyamada öyle bir sıkıntı ile karşılaştım.

Bir aceminin yorumları bu kadar ^_^

19 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Elinize sağlık. Gayet güzel gidiyor bence.

Pencerelerde ufak boya taşmaları olmuş sanırım. Maskeleme için 3. fotoda görünen bandı mı kullandınız? Normal maskeleme bandı ucuz bir alternatif ama altına boya kaçırılıyor. En azından ben fırça ile boyamada öyle bir sıkıntı ile karşılaştım.

Bir aceminin yorumları bu kadar ^_^

3 farklı maskeleme eşyam var. 2'si bu bantlar. Biri resimde görünen. Diğeri onun kalını. bi de son resimdeki sıvı maskeyi kullanıyorum. Pencerelerde sıvıyı kullandım. Boyanın da acemisi olduğum için sökmek zor oldu. Camların da göçükleri eklenince bu hatalar ortaya çıktı maalesef.

Bir saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Ellerinize sağlık, modelciliğe ısınma modeli olmuş. Tavsiyem ucuz yollu maske bantlarından uzak durmanız, modelci maske bandı edinin 2 farklı kalınlıkta elinizde bulunsun uzun yıllar bitmiyor zaten, ben en son 4-5 yıl önce almıştım 1 tanesi yeni bitti.

Bu bantlar için önerdiğiniz marka var mı? Flexi modelleri falan varmış ama işe yarar mı bilmiyorum

10 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Güzel görünüyor ve iyi gidiyor. 

Teşekkürler.

8 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kaliteleri birbirine yakın zaten en ucuzu hangisi ise tercih edebilirsiniz, Tamiya, Revell veya Vallejo gibi.

Teşekkürler

Ellerine sağlık. Güzel gidiyorsun. Her yapılan model sana tecrübe işte :) 

Maske bantları bence, ucuza kaçılmayacak ürünler arasında.

Dandik hırdavatçı bantları boyayı sökebiliyor, yüzeyde iz bırakabiliyor yada boya kaçırması riski hobi bandına göre daha fazla oluyor. 3 rakamında da biraz belli oluyor zaten. 

Hiç bir şey ucuz değil malesef, hobi bantları da ucuz değil :( 

Ben çinli amcalardan bu maket bantlarından da aldım. ucuz iken aldığım için çok mutluyum. Bu zamanda artık almak daha da zor...

3M inde mavi güzel maske bantları var ama ucuz bir alternatif sayılmazlar. 

Hırdavat bantlarını bende kullanıyorum ama Maket bantının üstüne yapıştırıyorum. Yani kenarlara maket bantı, üstüne Hırdavat maske bandını model üstüne çok bastırmadan gelecek şekilde kullanıyorum. 

Hatırlatmak için Hobi maske bandını kullanmadan önce cama yada avuç içine yapıştırıp yapışkanının bir miktar azaltmakta yarar var.

Model gelecek olursak, Boya şeması ve renkleri için bir şey diyemeyeceğim. Onda serbest bir seçim yapmışsın. Kendi beğenin. Fena olmamış. Yıldızlar biraz 🤔🤔...... orta yıldız biraz deforme olmuş. 

Sıçramaları özellikle yapmışsın ama bence yakışmamış :)

Sol motorun gövde ile birleştiği yerde sanırım boya kaçağı var.

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ellerine sağlık. Güzel gidiyorsun. Her yapılan model sana tecrübe işte :) 

Maske bantları bence, ucuza kaçılmayacak ürünler arasında.

Dandik hırdavatçı bantları boyayı sökebiliyor, yüzeyde iz bırakabiliyor yada boya kaçırması riski hobi bandına göre daha fazla oluyor. 3 rakamında da biraz belli oluyor zaten. 

Hiç bir şey ucuz değil malesef, hobi bantları da ucuz değil :( 

Ben zamanında çinli amcalardan bu maket bantlarından da aldım. Zamanında aldığım için çok mutluyum. Bu zamanda artık almak daha da zor...

3M inde mavi güzel maske bantları var ama ucuz bir alternatif sayılmazlar. 

Hırdavat bantlarını bende kullanıyorum ama Maket bantının üstüne yapıştırıyorum. Yani kenarlara maket bantı, üstüne Hırdavat maske bandını model üstüne çok bastırmadan gelecek şekilde kullanıyorum. 

Hatırlatmak için Hobi maske bandını kullanmadan önce cama yada avuç içine yapıştırıp yapışkanının bir miktar azaltmakta yarar var.

Model gelecek olursak, Boya şeması ve renkleri için bir şey diyemeyeceğim. Onda serbest bir seçim yapmışsın. Kendi beğenin. Fena olmamış. Yıldızlar biraz 🤔🤔...... orta yıldız biraz deforme olmuş. 

Sıçramaları özellikle yapmışsın ama bence yakışmamış

Sol motorun gövde ile birleştiği yerde sanırım boya kaçağı var.

Çok güzel bi yorum öncelikle teşekkür ederim.

Maske bandını az önce sipariş ettim. Tamiya'nın 40 ve 10 mm'liklerden. Bundan sonra onları kullanırım.

Şema benim de hoşuma gitmedi. O lekeler her dakika büyüyo gözümde:)

Bu uçağı bu şekilde bırakmaya karar verdim. Tamamen siyaha boyayıp baştan boyamaya karar verdim. O sonraki adım olacak. Yeni yapacağım P-47 Thunderbolt'ta bu dediklerinizi uygulayıp daha temiz çalışmaya çalışacağım.

Acele edince model işi batıyomuş. Bunu da öğrenmiş oldum

16 dakika önce, Furkan Erbilgin yazdı:

Çok güzel bi yorum öncelikle teşekkür ederim.

Maske bandını az önce sipariş ettim. Tamiya'nın 40 ve 10 mm'liklerden. Bundan sonra onları kullanırım.

Şema benim de hoşuma gitmedi. O lekeler her dakika büyüyo gözümde:)

Bu uçağı bu şekilde bırakmaya karar verdim. Tamamen siyaha boyayıp baştan boyamaya karar verdim. O sonraki adım olacak. Yeni yapacağım P-47 Thunderbolt'ta bu dediklerinizi uygulayıp daha temiz çalışmaya çalışacağım.

Acele edince model işi batıyomuş. Bunu da öğrenmiş oldum

Benimde çogu zaman en büyük hatam sabırsızlık oluyor. Her adımı gereken zamanı ayırarak sabırla yapmak en iyi sonucu veriyor :)