Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Eren Erdogan

1/1 | RF-84F Thunderflash | Restorasyon Projesi

Recommended Posts

elinize sağlık çok güzel bir proje. bittimini sabırsızlıkla bekliyorum. 

Bende bursaya geçtğimiz yıl taşındım. Bursa Modelciler Klübü nün bir sayfası yada topluluğun görüştüğü bir ortam var mıdır?  şimdiden teşekkürler

7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ellerinize sağlık havacılık aşıkları... Elleriniz dert görmesin.

Keşke Dot3'e batırsaydınız. Tüm boyayı sökerdi :D:D 

:D  :D  Bulut hocam bir an düşündük vallahi :D:D   Ama Dot3 ve onu yatıracak havuza sponsor bulamadık :D 

Çok teşekkürler. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. 

18 dakika önce, Kaan ÇAVDAR yazdı:

elinize sağlık çok güzel bir proje. bittimini sabırsızlıkla bekliyorum. 

Bende bursaya geçtğimiz yıl taşındım. Bursa Modelciler Klübü nün bir sayfası yada topluluğun görüştüğü bir ortam var mıdır?  şimdiden teşekkürler

Elbette olmaz mı :)  Mesaj atıyorum size 

3 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Umarım projemizi başarı ile sonlandırıp Türk Havacılığı tarihine ufak bir anı bırakabilmek ve Uçağın ömrünü de biraz daha uzatarak,  gelecek nesillerin onunla tanışıp ilham almasına vesile olabiliriz.

Final fotoğraflarını da 1/1 ölçek boya çalışmamız bittiğinde paylaşacağım. 

Herkese bol modelli ve sağlıklı günler diliyorum. 

Projenin sonucunu heyecanla bekliyorum. Ellerinize, emeğinize sağlık. Fakülteye gittiğim ilk gün, ilk ders günü gidip hevesle önünde fotoğraf çektirmiştim. Yıllar geçtikçe bakımsızlığı ve sivri zeka öğrencilerin verdiği zararlar göze geliyordu.

İnşallah başarıyla sonuçlanır girişiminiz.

Proje için tebrikler. Keşke bir web sitesi olsaydı da her adımı tek tek takip edebilseydik. Bunun yanında time-lapse çekimler de yapılabilirdi. Gerçekten de böyle bir projenin gönüllülerce yapılması beni çok mutlu etti. Bittikten sonra bu güzel alet barzoların vereceği hasardan nasıl korunacak onu merak ediyorum.

4 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Proje için tebrikler. Keşke bir web sitesi olsaydı da her adımı tek tek takip edebilseydik. Bunun yanında time-lapse çekimler de yapılabilirdi. Gerçekten de böyle bir projenin gönüllülerce yapılması beni çok mutlu etti. Bittikten sonra bu güzel alet barzoların vereceği hasardan nasıl korunacak onu merak ediyorum.

Cok teşekkürler. 

Cekimleri dediginiz gibi yapiyoruz. Her adimi tek tek kayit altina aliyoruz. Bu konuyla ilgili Tum hazirliklarini yapmıştık. 

Web sitesi konusunda ise simdilik facebook gibi platformlar uzerinden paylasim yapacagiz. 

Uçak yüksek bir platform uzerinde duruyor cok fazla zarar veremiyorlar. Fakat daha once uzerine yazilmis olan bir suru yazi var :( onlari da basariyla temizledik. 

22 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Projenin sonucunu heyecanla bekliyorum. Ellerinize, emeğinize sağlık. Fakülteye gittiğim ilk gün, ilk ders günü gidip hevesle önünde fotoğraf çektirmiştim. Yıllar geçtikçe bakımsızlığı ve sivri zeka öğrencilerin verdiği zararlar göze geliyordu.

İnşallah başarıyla sonuçlanır girişiminiz.

Tesekkur ederiz. 

Hava şartları izin verirse cok güzel bir final olacak :)

Maaalesef gövde uzerinde cok fazla aşk ilanları var onlari da temizliyoruz. 

13 saat önce, Cem Doğut yazdı:

Bakımsız uçaklar hep içimi sızlatır. Hak ettikleri ilgiyi gösterdiğiniz için sizlere tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.  Elinize sağlık...

Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler.  Yıllarca semalarda kahramanca mücadele etmiş bu güzel uçağın üstünde çalışmak tarif edilemez bir duygu :) 

13 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize emeğinize sağlık, kolaylıklar merakla takipteyiz :)

Teşekkür ederiz. Cumartesi günü hava şartları izin verirse yeni fotoğraflar gelecek :) 

13 saat önce, ismet güralp yazdı:

Belgesellik bir iş. Bence medya sponsorunuz da olmalı. Boylesine bir çalışma iyi bir yapimi hakediyor.  Emeginize yureginize sağlık.

Sponsor bulmak çok zor :(  Çok fazla destek bulamadık, hem pandemi dönemi hem de insanların konuyla ilgi alakası sponsor desteği için zayıf kalıyor.  

9 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Süper proje, kolay gelsin. :)

Teşekkür ederiz..

Paylaşım yapalı üzerinden neredeyse 1 ay geçmiş :) Gece gündüz demeden hava şartları izin verdiği müddetçe yapmaya devam ettik.  

Kullandığımız boyalar oto boyası olduğundan dolayı uçağın görüntüsünü başta sona değiştirdi. Akrep filo yeniden açılsa uçar vaziyette diyebilirim :) 

Taner abi uçağın gövdesinde  boyayı uygularken. 

Uçağın orijinal kanopi camını daha önce kırmışlar yerine ise şeffaf bir levha takılmış, bu levha da zamanla çatlamış ve kırılmış. 

Yerine daha dayanıklı olacak ve aynı görüntüyü verecek solid polikarbon levha uygulayacağız. 

20201024_151444 20201024_172536(0)

20201017_125442

İniş takım yuvaları kötü durumdaydı. Arı yuvaları, toz,toprak vb. şeylerle dolu haldeydi boyasını atmadan önce açıp tamamen temizledik.

IMG-20201026-WA0028

Ana boya atılma süresi gövdenin zamanla yıpranmasından dolayı bir hayli uzun sürdü. Atıldıktan sonra dikey stabilize üzerinde bayrak ve numaralar için Burhan  hazırladığı maskeleri uygularken.  Dikey stabilizenin üst kısmı kırmızı değil astar boyadır. Gri rengi atıldı. 

IMG-20201028-WA0052 6011fb00-fd15-4926-a78a-401df850fe86

Arka tarafta bulunan kuşak ve kare fors uygulaması. 

IMG-20201029-WA0006

33b60ec4-86c2-436a-9cc9-a328e242765a

Akrep filo amblemini uygulama anları

IMG-20201027-WA0023

Burunda yer alan kuşağın maskelerini sökerken ben :)  Sanırım en keyifli maske sökme anımdı

IMG-20201028-WA0034

Bir takım işçilikler :) 

17f7a505-ea65-40c9-827c-8c04c7b4cd56

Taner abi Motor sıcaklık çizgileri ve diğer işaretleri boyarken.

IMG-20201027-WA0058

Ataberk Hava girişlerinin kırmızı renk uygulamalarını yaparken. 

IMG-20201027-WA0052

Yürüyüş yollarının boyanması için hazırlık yapıyorum :)   Hava alığında kırmızı olan yerler henüz boyanmamıştır. 

IMG-20201031-WA0019 IMG-20201031-WA0020

2a3bcc4a-7165-44df-ab00-0158f6677166

IMG-20201028-WA0024

Seyrüsefer ışıklarının olduğu yeri de daha önce boyamışlar onu da boyadan arındırarak ortaya çıkardık.  Kamera kapakları halen maskeli :)

IMG-20201029-WA0022

Yıpranmış ve kötü durumda olan sandalyesini bakımını yapmak için çıkardık. 

IMG-20201110-WA0027

IMG-20201110-WA0021

Wright J65 W7 arka taraflarda bir köşede atılmış halde duruyor. Ufak bir boyama ve bakım yaparak uçağın yanına almayı düşünüyoruz. 

IMG-20201027-WA0064

İniş takım yuvalarının boyanması 

IMG-20201107-WA0034

12.7'lik mermilerin çıkış yuvası boyamaları

IMG-20201107-WA0031

Kamera bölümü ve kamera camlarının temizlenmesi. 

IMG-20201110-WA0016

Arka tarafın görüntüsü.

IMG-20201110-WA0034

Ana boya ardından boyanın hava şartlarından korunması için son kat olarak vernik uyguladık.  Artık son dokunuşlar çok yakında final fotoğraflarını paylaşacağım. 

IMG-20201112-WA0033

IMG-20201031-WA0024

IMG-20201104-WA0032

rf84-restore-2

7 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Çok güzel çok! Elinize emeğinize sağlık, harika bir çalışma. Umarım çok uzun süre bu görüntüsü bozulmaz.

Çok teşekkürler. Düzenli olarak bakımlarını yapacağız. U.V sadece koyu renkli kısımlara zarar verebilir. Onlari da yenileyecegiz fakat vernigin uzun sure koruma saglayacagini düşünüyoruz.