Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/100 | AH-64A Apache | Revell | Şerif Sadık

Recommended Posts

Herkese merhabalar. 14 günlük tedbir karantinası sonunda ekipmanlarıma kavuşunca bir gazla yeni kiti açtım. İkinci modelimde de WW2 uçaklarından devam ederim diye düşünüyordum ama çocukluğumda hayran olduğum helikopterin kutusu elime gelince dayanamadım bunu açtım. İlk bilgisayarı aldığımız zamanlar abimle oynadığımız o simülasyon oyunları gözümün önüne geldi. Sürekli helikopterli görevleri oynamak isterdim. O oyunda da sadece apache helikopter vardı sanırım. Neyse bu kadar nostalji yeter.

2020-10-12_02-59-10

2020-10-12_02-59-46

2020-10-12_03-08-15

Keşke 1/100 almasaymışım. Bir sürü referans fotoğrafına bakmıştım haftasonu. Burasını böyle yaparım, şurasında şuna dikkat edeyim diye bir sürü hayal kurmuştum. Çoğu detay olmayınca hayallerde kaldı. Neyse boyamada ve eskitmede denemek istediğim yeni şeyler var, onların da sırası geldikçe kafanızı şişiririm artık.

Edited by Şerif Sadık
İmla

3 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. 

Ben masaya takıldım. Ne kadar temiz ya. 

Benim masaya oturunca 14 gün eve almıyorlar beni...

Ben de "masa dağınık dağınık fotosunu çektik ama, ne kadar dağınık çalışıyor demezler inşallah" diye düşünüyordum :)

Bir de şu açıdan bakın. Ben masayı eve bile sokamıyorum :D ofis köşelerinde, iş güç arasında yarım saat masaya geçip uğraşabilirsem, kendimi şanslı sayıyorum :unsure:

Boyamaya geçmeden önce tecrübelerinize danışmaya ihtiyacım var. Referans fotoğraflarındaki renk geçişlerini fırça ile yakalamak mümkün mü? 1/100 bir modelde ne kadar denenebilir ama en azından panel çizgileri civarında güzel bir hareketlilik hedefliyorum.

Ana boya katları arasında, ön gölgeleme misali bir iki ton koyu panel çizgilerinin üstünden geçsem...

Ya da kuru fırça ile renklerin açıldığı yerlede açık tonla hafif hafif çalışsam...

Ya da çok yanlış düşünüyorum, bu uygulamalarla bu sonucun hiçbir alakası yok :unsure:

ah-64a_10_of_52.jpg

ah-64a_05_of_52.jpg

Ne kadar anlatılırsa anlatılsın biraz boş. Tecrübe etmedikçe anlaşılmaz.

Onlar sanırım renk geçişi değil boya solması gibi gözüktü.

İstediğin etki için bir kaç yol var tabiki.

Yağlı boya ile çok ufak dokunuşlar ile bazı etkiler elde edebilirsin. Ölçeği göz önüne alırsak biraz zor ama imkansız değil. Kürdanın ucu ile panel ortasında bir noktaya çok çok açık yeşil/gri yada beyaz renk ile dokunur sonra onu kuru bir fırça ile yayabilirsin.

yada

Zemini su ile ıslatıp sonra yine bol sulandırılmış açık renk akrilik boya ile dokunuşlar yapabilirsin.

2 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kürdanın ucu ile panel ortasında bir noktaya çok çok açık yeşil/gri yada beyaz renk ile dokunur sonra onu kuru bir fırça ile yayabilirsin.

Bulut hocam, burada akrilil boyadan bahsediyoruz değil mi?

3 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Onlar sanırım renk geçişi değil boya solması gibi gözüktü

Evet aslında ben yanlış ifade ettim, amacım eskitme uygulamalarına elimi alıştırmak. Burada da dediğiniz gibi solmalar var galiba.

Şimdi, Şerif Sadık yazdı:

Bulut hocam, burada akrilil boyadan bahsediyoruz değil mi?

Yok bu bahsettiğim bildiğin resim yağlı boyası idi.

bu aşağıdaki ikinici alternatifim ise akrilik boya...

4 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Zemini su ile ıslatıp sonra yine bol sulandırılmış açık renk akrilik boya ile dokunuşlar yapabilirsin.

Fırça ile ön gölgeleme isini kesinlikle tavsiye etmem :) Ben denedim, ama fircayla çok ince katman atmak benim gibi amatörler icin çok zor oldugu icin altta kalan koyu ton nerdeyse hiç görünmedi. Ama arkadaşlarında bahsettigi gibi, enamel veya yagli boyayi fazlaca inceltip panel çizgileri ve çevresine uygulayabilirsin.Kurumaya firsat vermeden kulak çöpü vb. ile silerek benzeri bir etki yaratabilirsin.

5 saat önce, Alper Aktaş yazdı:

Fırça ile ön gölgeleme isini kesinlikle tavsiye etmem :) Ben denedim, ama fircayla çok ince katman atmak benim gibi amatörler icin çok zor oldugu icin altta kalan koyu ton nerdeyse hiç görünmedi. Ama arkadaşlarında bahsettigi gibi, enamel veya yagli boyayi fazlaca inceltip panel çizgileri ve çevresine uygulayabilirsin.Kurumaya firsat vermeden kulak çöpü vb. ile silerek benzeri bir etki yaratabilirsin.

Evet sanırım o hevesten vazgeçtim çünkü ana gövdeyi boyamaya başladım. Sonrasında ölçeğin izin verdiği kadar eskitme uygulamalarına bakacağım artık.