Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/72 | Hawker Sea Fury FB11 | PM Model | Şerif Sadık

Recommended Posts

Herkese merhabalar. Üretim aşamasında forumdaki arkadaşlardan da çok yardım aldığım ilk modelimin defterini kapatmaya karar verdim artık.

Modelim PM Model 1/72 Hawker Sea Fury FB11. Biraz modelin kalitesi, parçalar arasında kalan boşluklar gibi beni zorlayan faktörler olsa da başlangıç için güzel bir kit oldu benim için. Bir çok temel tekniği pratik etme şansı buldum.

Kutusu şu an yanımda değil ancak yanlış hatırlamıyorsam kit 4 ya da 5 renk, decal kombinasyonu ile geliyor. Avustralya hava kuvvetleri versiyonunu daha kutuyu açmadan bile çok sevmiştim ama nedense çok ani bir kararla devrim öncesi Küba hava kuvvetlerine ait bu versiyonu yapmaya karar verdim. Ama bu versiyona dair çok referans fotoğrafı bulamadığım için sonradan biraz pişman olmadım değil.

Bu arada bir soruyu araya sıkıştırayım. Referans fotoğrafı ararken yaygın kullanılan, önereceğiniz kaynak site/siteler var mıdır? Buluyorum bir şeyler ama çok dağınık geldi. Belki de kolaya kaçmaya çalışıyorum, sabırla aramak gerekir.

Sonuç olarak bitirdiğim kit aşağıdaki gibidir. Çok bariz hatalarımı görebiliyorum. Ama yine de gördüğünüz her hatayı söyleyebilirseniz çok mutlu olurum. Örneğin eskitme, yıkama vs. aşamaları çok yapay, çiğ kaldı gibi geldi bana.

2020-09-25_12-46-33 2020-09-25_12-45-49 2020-09-25_12-47-53 2020-09-25_12-48-40 2020-09-25_12-47-17

2020-09-25_12-49-50

İnşallah öğrendiklerim yanıma kar kalacaktır. Çünkü yaparken inanılmaz keyif aldım, ne olursa olsun bitmiş halini gördükçe mutlu oluyorum ve bir sonraki modele de bir an önce başlamak istiyorum.

Yapım aşamaları aşağıdaki konuda bulunabilir.

Kısıtlı tecrübeme rağmen benim görüşüm bazen çok fazla uzatmadan bitiş yapmak ve modeli kenara koymak sonraki modellere başlamak ve onlara ayrılacak vakit için çok daha destekleyici ve fazladan motivasyon kaynağı oluyor. Belki egzos çıkışlarındaki is efektleri şu linkteki gibi daha ince ve hava akışına göre şekillenmiş olabilirdi. Ama sizin uygulamanızdaki gibi referanslar da var o nedenle biraz öznel bir yorum oldu. Elinize sağlık :)

Hocam çok teşekkür ederim yorumların için.

11 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

şu linkteki gibi daha ince ve hava akışına göre şekillenmiş olabilirdi.

Ben linki göremedim maalesef. Sanırım linki eklemeyi unuttunuz. bu arada ben de egzoz ve namlu uçlarındakini tam beğenemedim. ama toparlayamadım da, öyle kaldı tecrübe olarak. :)

bu arada ana sayfada gördüm. d.gününüz kutlu olsun. :)

27 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Hocam çok teşekkür ederim yorumların için.

Ben linki göremedim maalesef. Sanırım linki eklemeyi unuttunuz. bu arada ben de egzoz ve namlu uçlarındakini tam beğenemedim. ama toparlayamadım da, öyle kaldı tecrübe olarak. :)

bu arada ana sayfada gördüm. d.gününüz kutlu olsun. :)

Çok sağolun evet eklemeden kaydetmişim :)https://images.app.goo.gl/5HSMQ7pvjUvKZ3gY8

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

İlk deneyimler için iyi olmuş. Yapım aşamasında sorunları zaten belirtmiştik. Tekrar üstünden geçmeye gerek yok.

Bulut hocam çok teşekkür ederim, yapım aşamasında da çok yardımınız dokundu. Pazartesi yeni kutuyu açacağım inşallah ?

12 dakika önce, Hakan Güney yazdı:

Elinize sağlık...

Çok teşekkür ederim. ?

53 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Eline sağlık. Her modelin bir öncekinden iyi olacaktır. Once sabir, bol referansli on araştırma, forum takibi, örnek videolar inceleme ile kendini gelistirirsin.

İnşallah hocam. size de özellikle teşekkür ederim yol göstermeleriniz için.