Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Şerif Sadık

1/72 | Hawker Sea Fury FB11 | PM Model | Şerif Sadık

Recommended Posts

Öncelikle herkese merhabalar. Uzun yıllardır merakım olan maketleri pandemi döneminde daha detaylı takip etme şansı buldum. Birçok yazı okudum, tonla video izledim, izlerken çok keyif aldım ve bir şeyler öğrendiğimi zannettim :) . Sonrasında forumunuzla tanıştım. Yine gerek bilgilendirici konuları, gerekse sizin paylaşımlarınızı okudum, takip ettim. Sonunda ben de başlayabilirim artık diye düşünerek ilk maketlerimi aldım (bir iki tane 1/72'lik WW2 uçağı). Ama anlaşılan sadece izlemek, okumakla olmuyormuş. Bir atasözü derdi babam, "İzlemekle olsaydı kedi kasap olurdu". Çok haklıymış. Elime alınca adeta kafamdakiler sıfırlandı. Montaj aşamasında bazı basit hatalar yaptığımı farkettim. Öncelikle montajı tamamlayıp boyaya geçmeden sizlerle paylaşmayı ve fikirlerinizi almayı düşünüyordum ama sanırım daha erken fikirlerinize ihtiyaç duyabilirim.

İlk modelim PM Model Sea Fury FB11. Yerli ve ucuz olması başlangıç için bana çok şey öğretir diye düşündüm ve bundan başladım.

10105117343794

Montaja başladım, biraz fotoğraflar paylaşıp sizin görüşlerinizi almak isterim.

DSC_0839

Üstteki fotoda yapıştırıcı yok, sadece parçaların uyumunu kontrol etmek için bir araya getirmiştim. Maalesef kokpitin fotosunu çekmeyi unuttum. Zaten biliyorsunuzdur, detay konusunda kokpitin çok eksiği var.

DSC_0843

Kanatları ve gövdeyi yapıştırdıktan sonra kanat ve gövde arasında kalan boşlukları doldurmaya başladım. Tabi öncesinde özellikle gövdedeki birleşme yerlerini zımparaladım. Zımpara olarak standart 400, 600, 800, 1000 ve 1200 no zımparalardan aldım. Küçük boyutlarda kesip kullanıyorum. Umarım yeterli olur.

Bu arada panel çizgileri zaten yetersiz, zımpara ile kaybetmeyi pek istemiyorum. Yeniden çizgileri açmaya çalışmak zormuş :unsure:.

DSC_0844

DSC_0842

Motor kapağında hiç detay yoktu. Bu fotodan biraz belli oluyor, kendim açmaya çalıştım bir gazla. İki kat elektrik bandı ile sınırı çizip açmaya çalıştım ama sonra saçmalamaktan korkup şimdilik bıraktım.

DSC_0841

Kokpit fotosunu çekmeyi unuttuğum için ilk boya deneyimimi paylaşamadım ama bence iyi olmuştu. İkinci boya deneyimim üstteki fotoda görünüyor zaten. Burda 2 kat attım daha. İnşallah fırça izlerinden kurtulurum. Bu noktada boya kıvamı meselesini biraz açmak istiyorum. Süt kıvamı söylemini çok duydum ama buna alşmak için biraz deneyim kazamam gerekecek sanırım. Bir de çoğu yerde ve bu forumda hep okuduğum duyduğum belirli bir oran yok, 1-1, 2-1 gibi çeşitli oranları ağaç parçalarında denemeyi düşünüyorum.

Ama burada sormak istediğim bir nokta var. Youtube'daki Quick Kits kanalındaki videoları sevdim, kanal sahibinin stili de hoşuma gitti. Fırça ile boyama konusunda da kısa güzel videoları var gibi. Ancak videolarında 6 parts paint 1 part thinner dediğini duyuyorum sürekli. Ben mi yanlış anlıyorum diye alt yazıyı bile açmışlığım var. Bu çok kalın bir oran değil mi? Bu konuda da kafa karışıklığım giderilirse çok mutlu olurum.

Herkese farkında olmadan beni cesaretlendirdiği için çok teşekkür ediyorum, umarım sizin görüşlerinizle de güzel bir sonuca ulaşabilirim.

hoş geldin dostum.

ben de senin gibi yeni başlayan biri olarak tavsiyem,bu forumda her türlü yardımı bulabileceğindir.

yanlış yapmaktan korkma

burdaki diğer maket severlerin yardımı ve fikirleri ile güzel sonuçlar elde edebilirsin.

kolay gelsin. 

3 dakika önce, cem remzi küçükay yazdı:

hoş geldin dostum.

ben de senin gibi yeni başlayan biri olarak tavsiyem,bu forumda her türlü yardımı bulabileceğindir.

yanlış yapmaktan korkma

burdaki diğer maket severlerin yardımı ve fikirleri ile güzel sonuçlar elde edebilirsin.

kolay gelsin. 

hoşbulduk, çok teşekkür ederim hocam. sizin başlangıç maketlerinizi de gördüm, kendinizi nasıl geliştiridğinizi keyifle takip ettim. Umarım ben de tecrübe kazanırım.

Hoş geldiniz. 

Öncelikle montaj aşamasında doğru gidiyorsunuz. Ama sizinde belirttiğiniz gibi tecrübe eksikliği var. Hepimiz gibi.... Alt gövde de Macunu çok kullanmışsınız mesela zımpara aşamasında sizi biraz zorlar. 

Kanat diplerinde ise önce maske bandı atarak doğru yapmışsınız. ama çok olduğundan sökerken macun kırık kırık sökülebilir. Önemli değil zımpara atılacak zaten. ama biraz fazla büyük parçalar da sökerse kötü. maske bantı üstünde iken zımparaya başlayın. belli bir yerde sökersiniz.

Boya işleminde hırdavatçı maske bantı biraz can sıkabilir. boya sızdırabilir ve altındaki boyayı sökebilir. Maket için olan bir bant öneririm. Ama önce bir iki kez cama yada avcunuzun içine yapıştırıp yapışkanını azaltın. Boyayı sökmesin.

42 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Motor kapağında hiç detay yoktu. Bu fotodan biraz belli oluyor, kendim açmaya çalıştım bir gazla. İki kat elektrik bandı ile sınırı çizip açmaya çalıştım ama sonra saçmalamaktan korkup şimdilik bıraktım.

Saçmalayıp modeli batırmaktan korkmayın. Bu ilk modeller zaten tecrübe olacak. öğrenebildiğinizi öğrenin. hata yapmmak çok ders verir.

43 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Bu noktada boya kıvamı meselesini biraz açmak istiyorum. Süt kıvamı söylemini çok duydum ama buna alşmak için biraz deneyim kazamam gerekecek sanırım. Bir de çoğu yerde ve bu forumda hep okuduğum duyduğum belirli bir oran yok, 1-1, 2-1 gibi çeşitli oranları ağaç parçalarında denemeyi düşünüyorum.

Süt kıvamı Air Brush için. Fırça ile boyada böyle bir kıvamım benim yok... Oran boyaya göre de değişiyor. Ama açıkçası kimyasal bir formülü yok. Tecrübe, boya, uygulayan kişiye göre herşey değişiyor. Vallejo boya serilerinde (Air hariç) 2 yada 3 boya 1 inceltici (fırça için) tavsiyesi var ama emin olun boyaya göre değişiyor (aynı markada bile) 

Fırça için Vallejo ve Revel Aqua serilerini tavsiye ederim. Tamiya ve Mr Color pek fırçayı sevmezler. boyanmaz demiyorum. Çok güzel işler çıkartan ustalar var ama acemisini zorlar diyeyim.

47 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Youtube'daki Quick Kits kanalındaki videoları sevdim, kanal sahibinin stili de hoşuma gitti. Fırça ile boyama konusunda da kısa güzel videoları var gibi. Ancak videolarında 6 parts paint 1 part thinner dediğini duyuyorum sürekli. Ben mi yanlış anlıyorum diye alt yazıyı bile açmışlığım var. Bu çok kalın bir oran değil mi? Bu konuda da kafa karışıklığım giderilirse çok mutlu olurum.

Boyaya göre değişir ama 6 ya 1 bana da fazla kalın geldi. Ama Sonuç önemli ustası fırça izi bırakmadan boyuyorsa o ustası için doğru orandır. Siz kendi oranınızı bulacaksınız.

28 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Boya işleminde hırdavatçı maske bantı biraz can sıkabilir. boya sızdırabilir ve altındaki boyayı sökebilir.

Bunu evdeki malzemelerden idare edebilirim sanmıştım ama haklısınız sanırım, pervanedekileri söktüm az önce, geniş yerlerde su koyvereceğinin sinyallerini verdi

29 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Fırça için Vallejo ve Revel Aqua serilerini tavsiye ederim.

ben de Valeo model color ve kendi tinerini aldım forumda okuduklarımı referans alarak. kendi inceltme oranlarımı tecrübe ettikçe ilgili başlıklara yazarım belki :)

Yorumlarınız çin çok teşekkür ederim Bulut hocam. Diğer başlıklardaki yorumlarınızı da ilgiyle okuyorum.

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Hoş geldiniz. 

Öncelikle montaj aşamasında doğru gidiyorsunuz. Ama sizinde belirttiğiniz gibi tecrübe eksikliği var. Hepimiz gibi.... Alt gövde de Macunu çok kullanmışsınız mesela zımpara aşamasında sizi biraz zorlar. 

Kanat diplerinde ise önce maske bandı atarak doğru yapmışsınız. ama çok olduğundan sökerken macun kırık kırık sökülebilir. Önemli değil zımpara atılacak zaten. ama biraz fazla büyük parçalar da sökerse kötü. maske bantı üstünde iken zımparaya başlayın. belli bir yerde sökersiniz.

Boya işleminde hırdavatçı maske bantı biraz can sıkabilir. boya sızdırabilir ve altındaki boyayı sökebilir. Maket için olan bir bant öneririm. Ama önce bir iki kez cama yada avcunuzun içine yapıştırıp yapışkanını azaltın. Boyayı sökmesin.

Saçmalayıp modeli batırmaktan korkmayın. Bu ilk modeller zaten tecrübe olacak. öğrenebildiğinizi öğrenin. hata yapmmak çok ders verir.

Süt kıvamı Air Brush için. Fırça ile boyada böyle bir kıvamım benim yok... Oran boyaya göre de değişiyor. Ama açıkçası kimyasal bir formülü yok. Tecrübe, boya, uygulayan kişiye göre herşey değişiyor. Vallejo boya serilerinde (Air hariç) 2 yada 3 boya 1 inceltici (fırça için) tavsiyesi var ama emin olun boyaya göre değişiyor (aynı markada bile) 

Fırça için Vallejo ve Revel Aqua serilerini tavsiye ederim. Tamiya ve Mr Color pek fırçayı sevmezler. boyanmaz demiyorum. Çok güzel işler çıkartan ustalar var ama acemisini zorlar diyeyim.

Boyaya göre değişir ama 6 ya 1 bana da fazla kalın geldi. Ama Sonuç önemli ustası fırça izi bırakmadan boyuyorsa o ustası için doğru orandır. Siz kendi oranınızı bulacaksınız.

hırdavatçı işi kağıt bant amman derim boyamada kullanmayın.

yapıştırma sırasında sabitleme için olur ancak boya için olmaz zira altına geçiriyor emek boşa gidiyor.

ben de biraz ekonomik sebeplerden dolayı maket store larda satılan bazı malzemeleri ikame edecek başka malzemeler kullanmak istedim ama maalesef maket için üretilen malzelere geri dönüş yapmak zorunda kaldım ve tamiya 6mm maskeleme bantı aldım,macun aldım,yapıştırıcı aldım.

boya vernik vs.gibi ürünleri denedim ama sonuç alamadım.

mesela koçtaş ta satılan RİCH marka akrilik mat ve parlak vernik aldım ama sonuç pek iyi değil.

yine Aynı markanın boyalarını aldım ancak sadece ana renkler var kamuflaj için yada bazı ara renkleri kendiniz yakalamanız lazım ki bu çok zor.

sünger zımparayı kendim yaptım. bulaşık süngerini ortadan kesip üstüne zımpara çeşitlerini yapıştırdım.

boya karıştırma kabı olarak pet şişe kapaklarını kullanıyorum.

boya için tiner  veya su kullancağım zaman küçük enjektör kullanıyorum.

yani kısacası ucuz etin yahnisi yavan oluyor maalesef :)

20 saat önce, cem remzi küçükay yazdı:

hırdavatçı işi kağıt bant amman derim boyamada kullanmayın.

yapıştırma sırasında sabitleme için olur ancak boya için olmaz zira altına geçiriyor emek boşa gidiyor.

Erken danıştığım iyi olmuş. 🙂 Tamiya'nın bandını sipariş ettim.

6 saat önce, ismet güralp yazdı:

Hoş gelsin. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim hocam.

On 13.09.2020 at 09:52, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Hoşgeldiniz. Öncelikle montaj ve ana boya konularında gelişmeye çalışın, sonra daha ince işlere eğilirsiniz.

Hoşbulduk hocam. hedefim inşallah dediğiniz gibi temel konulardan başlayarak sizlere danışa danışa kendimi geliştirmek.

2020-09-14_10-57-55 2020-09-14_10-57-26

2020-09-14_10-56-55

Evet haftasonu eve götürmemiştim maketi aileye vakit ayırmak adına :). Şu an için montajdaki son hali böyle. Putty çektiğim kanat gövde birleşim yerlerinde ve uçak altında sizce bir sorun var mı? Putty çökmüş gibi görünüyor mesela altında. Ya da sol kanat birleşim yerinde putty belli belirsiz çatlamış gibi. Bu sıkıntılar boya aşamasında kendini belli eder mi? Üstünden ince bir tabaka putty daha geçmeye gerek var mı?

Putty denen madde maalesef akşam çok güzel yaparsınız sabaha kalkarsınız çökmüş olur. Tamamen istediğiniz sonucu alana kadar tekrar uygulamak lazım.

Tüm o dediğiniz çatlaklar boyadan sonra daha da belirginleşir. O yüzden halletmek lazım.

Aslında bu hataları ortaya çıkarıp düzeltme şansı verdiği için astar kullanıyorum ben. Boya yapınca ortaya çıkan hataları düzeltmek imkansız çünkü.

bence sorun çıkar. 

başta dediğim gibi biraz yoğun olmuş. çökmeler var dediğin gibi. o köşelere çok iyi zımpara girmediğinden iyi revize olmamış. Ana plastiğe kadar düz bir zımpara yapılmalı. şimdilik sadece yüzeysel gibi GÖZÜKÜYOR. tabi belki sadece görseldir yüzey dümdüz olabilir.

Tabiki Kullandığınız Putty'nin karakteristiği Vallejo gibi değil.

Hayat malesef bu videdaki gibi asla basit olmuyor :) ama bir fikir verebilir. DURUMA GÖRE Putty'i biraz incelterek uygularsanız size yardımcı olacaktır. Ben sadece fikir versin diye videoyu paylaştım.

4 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Putty çökmüş gibi görünüyor mesela altında. Ya da sol kanat birleşim yerinde putty belli belirsiz çatlamış gibi. Bu sıkıntılar boya aşamasında kendini belli eder mi?

Belli edecektir ama önce iyice bir zımparalayın.. en son tekrar ufak ufak bir putty daha uygularsınız. pürüzsüz yüzeye ulaşıncaya kadar tekrarlayın.

Bunlar deneme çalışmaları. O putty çatlayıp dökülecek. Alçı dökmüşsünüz gibi, iri parçalar kopacak filan. Bunlara alışacaksınız. Tecrübe edeceksiniz... Size her türlü zorluğu çıkartacak :) Neye nasıl tepki vereceğinizi öğreneceksiniz. Şaşırmayacaksınız....

denemeye devam.

43 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tabiki Kullandığınız Putty'nin karakteristiği Vallejo gibi değil.

Videodaki su ile inceltip düzeltme işlemi kolay görünüyor ama 10 numara hareketmiş. :) her gün yeni bir şey öğreniyoruz.

47 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Putty denen madde maalesef akşam çok güzel yaparsınız sabaha kalkarsınız çökmüş olur. Tamamen istediğiniz sonucu alana kadar tekrar uygulamak lazım.

Tamiya'nınkini kullanıyorum. Dediğiniz gibi zımparaya başladım iyi kötü düz bir yüzey elde edince çöken ve çatlayan yerlere ince bir tabaka daha atmaya çalışacağım.

Edited by Şerif Sadık
ekleme.

52 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Videodaki su ile inceltip düzeltme işlemi kolay görünüyor ama 10 numara hareketmiş. :) her gün yeni bir şey öğreniyoruz.

Dediğim gibi Tamiya Putty Vallejo ile aynı karakteristikte değil. Tamiya daha çok enamel tabanlıdır (Alkol de inceltiyordu GALİBA. Unuttum valla yaşlılık işte.). Su Tamiya putty de işe yaramaz. Vallejo gibi de aşırı incelmez. Vallejo da o geniş boşluklar için ideal değildir. Vallejo daha çok ufak (özellikle kılcal) boşluklara uygundur.

karakter dediğim bu işte :) 

1 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Vidyolarda onlar yaparken çok kolay gözüküyor ama ben yapınca tüm putty eriyip gidiyor. Gerçek hayat hiç bir zaman vidyolar gibi olmuyor.

Havaci değilim ama yazılanlara bakıyorum putty geliyor, epoksi uçuyor, macun zipliyor. 

Hocam eğer boşluk büyükse putty azaptır. Önce boşluğu ağaçtan keseceğin veya cekeceğin parcalar ile doldurmalisin, kalan küçük boşlukları putty muti yap. Sonra zimpara manyağı olursun benden söylemesi.

On 14.09.2020 at 19:30, ismet güralp yazdı:

1/35 figürün koluna yapılan uygulamaya bir örnek. Saniyesinde link verdim.

çok güzel bir uygulama. öyle geniş boşluklar inşallah bir daha başıma gelmez ama gelirse deneyimlerim :)

Gelelim sıradaki soruma. Kiti boyamak istediğim örnek şu şekilde.

Seafurfae

Kutudan çıkan klavuzda gövde rengi için Humbrol 56 demiş. Fırça ile boyamada çok övgü aldığı için Vallejo model color boyalar almıştım. Dönüşüm tablolarında, dönüşüm için yapılmış android uygulamasında Humbrol 56'ya en yakın Vallejo rengi için 864'ü öneriyor. Ben de küçük parçaları bir deneyeyim diye vallejo ile boyadım. Işık vs. gibi etmenleri ayarlayamadım ama umarım renk anlaşılıyordur.

DSC_0844

Boyadıktan sonra gözüme biraz koyu geldi :wacko:. Bu arada bu başlangıç kiti gibi satılan revell'in setlerinden birini almıştım, İçinden çıkan boylardan biri Revell 99. Aşağıda iki boyayı bir plastik tabağa uyguladım rastgele fark şu şekilde.

DSC_0842

Tahmin edebileceğiniz gibi koyu olan Vallejo 864 ve açık olan Revell 99. Şimdi boyamak istediğim renk şeması düşünüldüğünde Vallejo koyu mu kaçar, Revell'e dönmek istesem küçük parçaların üstünden 2. ya da 3. katı Revell 99 ile atsam tutar mı? Hiç gerek yok Vallejo ile devam et sonuçtan memnun kalırsın mı dersiniz? (Kafamda acemi sorular :))

Bana revell tonu daha yakın geldi daha iyi görüneceğini düşünüyorum. Ben bir modelde kitten çıkan revell 90 silver boyasını denemiştim sizin 99 kodluya benziyor gibi görünüyor. En azından nasıl duracağı hakkında fikir vermesi açısından ekliyorum. 

P-51D Mustang

Metalik renk özellikle fırça ile zorlayıcı olacaktır.

Metalik renkler model üstündeki tüm hataları abartarak gösterir. geniş yüzeylerde fırça izi bırakır. Vallejo'nun natural metali daha çok, fazla parlak olmasın diye kullandığım bir renk. Motor filan boyarım o renge.

vallejo-metal-color-706-white-aluminium-32-ml-280373-en.jpg   41fAVyzp5eL._SL500_AC_SS350_.jpg

Natural Metal renk denilen uçaklarda bir çok ayrıntı oluyor. Mesela yeterince parlak olması için Önce Parlak Siyah Astar atılıyor. Daha sonra tavsiyem Alüminyum rengi (Vallejo kullanacaksam metal serileri) olur. arada bazı paneller maskelenip tonlama olsun diye farklı bir metal tonda  boyanır vs vs... 

Başlangıç için bu boya sizi zorlayacaktır. 

5 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Bana revell tonu daha yakın geldi daha iyi görüneceğini düşünüyorum. Ben bir modelde kitten çıkan revell 90 silver boyasını denemiştim sizin 99 kodluya benziyor gibi görünüyor. En azından nasıl duracağı hakkında fikir vermesi açısından ekliyorum.

çok teşekkür ederim, model üstünde yakın bir rengi görmek iyi oldu. bu arada modelinizi de çok beğendim :)

5 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Natural Metal renk denilen uçaklarda bir çok ayrıntı oluyor. Mesela yeterince parlak olması için Önce Parlak Siyah Astar atılıyor. Daha sonra tavsiyem Alüminyum rengi (Vallejo kullanacaksam metal serileri) olur. arada bazı paneller maskelenip tonlama olsun diye farklı bir metal tonda  boyanır vs vs... 

Başlangıç için bu boya sizi zorlayacaktır.

korktuğum cevaplardan biri Bulut hocam'dan geldi :) Ama ilk kitlerin ağzını burnunu kıra kıra öğreneceğiz bu işi başka yolu yok.