Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
ozgur kaya

1/72 | Messerschmitt BF 109G-10 | Revell | Özgür Kaya

Recommended Posts

Merhaba ,

Öncelikle ilk gönderim olduğu için ufak bir kendimi tanıtmak isterim.  Yirmili yaşlarımda uğraştığım bir hobiye salgın sebebiyle tekrar başlamak istedim. ( Şu anda 45 yaşındayım )

Kendi firmamızda elektronik ve yazılım üretiyoruz.  İşimiz biraz kafa yoran türden bir iş olduğu için, kafa dağıtmak güzel olur diye düşündüm.  Hem biraz el becerilerimi de geliştirmek istedim. Pek hassas çalışabilen biri değilim. Bunu geliştirmek istiyorum birazda . 

20 li yaşlarda alıp birleştirip , bir de yağlı boya ile boyayıp köşeye koyduğumuz acemi bir hobi idi 5-10 tane yapmıştım o zamanlar .

Zaten o dönem için çok kolay  ürünlere erişmek pek mümkün değildi . 

Sonuç olarak forumunuzu buldum . 1 aydır ne yazıldıysa okumaya uğraşıyorum. Çok şey hakkında  bilgiye ulaşabildiğimi gördüm. Ellerinize sağlık. 

Öncelikle sevdiğim birkaç tane uçağın kolay olduğunu düşündüğüm kitlerini aldım ( ucuzlarından alayım bozulursa bunlar bozulsun)  WWII nin 3 düşman kardeşini aldım sıra ile bu uçakları yapacağım.

1 . Bitti BF 109 G-10

Bir miktar malzemeye hazır kondum bir arkadaşımdan. Boyalar falan derken bir o kadar da ben aldım. 

bir kaç sorum olacak  bu konuda yardımınızı almam iyi olacak sanırım. Sorularımı başka bir konu olarak açacağım.

Kullandığım boyaların tamamı  mission models  , hiç biri kutuda yazan boyaların karşılığı değil. Bir kısmını karıştırarak yaptım. 

Kesim için malesef maket bıçağı kullandım, bu da sanırım bir kaç parçayı keserken  hasar verdi. Resimlerde gözüküyor  ben bildiğim için direk gözüme çarpıyor.

Boya başlı başına deneysel bir yaklaşım içinde oldu. Airbrush ve fırça mix bir işlem oldu. Vernik AB de atamadım mecburen fırça ile işi bitirdim.

Deneyimli maketçilerin yaptığı her şeyi az doğru / çok yanlış  olarak yaptım, bir kısmını yaptıktan sonra anladım bir kısmını hiç anlamamışım ,  düzeltme artık sonrakilere kaldı .

Şimdi  bir numaralı maketim. 

50297162818_57cbc0e795_h.jpg

50297162818_57cbc0e795_h.jpg

50297840156_391f7e6523_h.jpg

50297839566_91ffc0b6d6_h.jpg

50297994692_1bc4a1d04d_h.jpg

50297838736_4c86496587_h.jpg

50297994572_144b999021_h.jpg

50297161188_6967456817_h.jpg

50297160328_4c081ce6eb_h.jpg

50297160028_b18e96bbe2_h.jpg

50297836996_abee506afe_h.jpg

Hepsi bu kadar. 

Sorularımı bu konuya  yazıp amacın dışına taşmayayım .  Hatalarımı ve mümkünse ne yapsam iyi olur kısmını acımadan yazabilirsiniz. Hiç alınmam . 

Şimdiden teşekkürler .

Merhaba Örgür bey. Hoş geldiniz. 

İlk başta ilk yapılan modellin tecrübe için olduğunu anlamışsınız zaten. Sizde fark etmişsiniz. Eski tecrübeleriniz belki biraz size yardımcı oluyor ama artık yeniden öğreniyoruz :) 

Mission model boyaların karşılıkları var. Yakın renkleri HobbyModel converter gibi uygulamalar sayesinde öğrene bilisiniz. Bu alman uçağının da ana boyalarında RLM kodları hemen hemen belli. İleride nasıl aramanız gerektiğini öğrendikçe de uygun renkleri bulmanız kolaylaşacak.

Mesela RLM66 nın Mission model'de karşılığı 089,  RLM76 > 051 gibi. Tabi bu uçak şanslı. Bazı rlm kodlar vs nin birebir karşılığı olmayabiliyor. O zaman nette araştırmak ve Renk Çevirim tablolarına bakmak gerekiyor 

https://www.missionmodelsus.com/pages/color-chart

https://www.modelshade.com/paint-conversion-chart/ (Güzel bir çeviri sitesi ama Malesef Mission model yok)

Mission Model konusunda tecrübem yok. O yüzden iyi yada kötü diyemeyeceğim. Öven de var döven de :) 

Modeline gelince bazı yerlerde AB kullanmana rağmen boya sanki kalın gibi. 

Kanat birleşim yerlerindeki açıklık fazla gibi geldi. 

kokpit biraz problemli. Vernik mi kaçırdınız acaba.

Anten teli çok kalın durmuş. Ölçek küçük olduğundan ölçeğe göre çok sırıtmış.

Renkler birazda fotoğrafın etkisinden çok koyu duruyor. Açıkçası bu kamuflajdan emin değilim. O yüzden rengi konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. 

Tekerdeki boya da dökülme var sanki.

Zaman içinde bundan çok daha iyisini yapacağınıza eminim.

Kolay gelsin.

15 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba Örgür bey. Hoş geldiniz. 

İlk başta ilk yapılan modellin tecrübe için olduğunu anlamışsınız zaten. Sizde fark etmişsiniz. Eski tecrübeleriniz belki biraz size yardımcı oluyor ama artık yeniden öğreniyoruz :) 

Mission model boyaların karşılıkları var. Yakın renkleri HobbyModel converter gibi uygulamalar sayesinde öğrene bilisiniz. Bu alman uçağının da ana boyalarında RLM kodları hemen hemen belli. İleride nasıl aramanız gerektiğini öğrendikçe de uygun renkleri bulmanız kolaylaşacak.

Mesela RLM66 nın Mission model'de karşılığı 089,  RLM76 > 051 gibi. Tabi bu uçak şanslı. Bazı rlm kodlar vs nin birebir karşılığı olmayabiliyor. O zaman nette araştırmak ve Renk Çevirim tablolarına bakmak gerekiyor 

https://www.missionmodelsus.com/pages/color-chart

https://www.modelshade.com/paint-conversion-chart/ (Güzel bir çeviri sitesi ama Malesef Mission model yok)

Mission Model konusunda tecrübem yok. O yüzden iyi yada kötü diyemeyeceğim. Öven de var döven de :) 

Modeline gelince bazı yerlerde AB kullanmana rağmen boya sanki kalın gibi. 

Kanat birleşim yerlerindeki açıklık fazla gibi geldi. 

kokpit biraz problemli. Vernik mi kaçırdınız acaba.

Anten teli çok kalın durmuş. Ölçek küçük olduğundan ölçeğe göre çok sırıtmış.

Renkler birazda fotoğrafın etkisinden çok koyu duruyor. Açıkçası bu kamuflajdan emin değilim. O yüzden rengi konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. 

Tekerdeki boya da dökülme var sanki.

Zaman içinde bundan çok daha iyisini yapacağınıza eminim.

Kolay gelsin.

AB ile  ve Boyalarla ilk defa bu ufak maket  sayesinde  tanıştım AB ile yaşadıklarımı görseniz ağlardınız . Tıkandı açtım , fazlaydı azdı derken,  böyle kapattık konuyu. 

Şimdi büyükçe bir  plastik kutu buldum onu boyuyorum  anteman olsun diye. Zamanla olacak gibi. 

Birleşim yerleri tam oturmuştu , ta ki bizim uçak masadan aşağı uçmaya karar verene kadar.  Ben de fazla ellemedim boyadan sonra düzeltmek sıkıntı olur diye düşündüm.

Zamanla olacak bir şey olduğunu ilk anda anlamıştım  ,  zaman bol şu aralar nasıl olsa. 

Teşekkürler  değerli yorumunuz için.

4 saat önce, ozgur kaya yazdı:

AB ile yaşadıklarımı görseniz ağlardınız . Tıkandı açtım , fazlaydı azdı derken,  böyle kapattık konuyu.

hehehe aynılarını yaşadık. benim AB la ilk atmaya çalıştığım boya Vallejo (Model Color serisi birde) idi. Bileklerimi kesecektim :D:D 

Ne akla hizmet AB'a geçtim diye iyi küfretmiştim kendime :D:D