Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

cem remzi küçükay

1/72| B-25 MITCHELL| REVELL | Cem Remzi Küçükay

Recommended Posts

revell in kolay kitlerinden biri.

benim gibi yeni başlayanlara çok uygun. Ne yalan söyliyeyim model kendinden boyalı olarak geldi. Yani plastik hamuru haki renkliydi.

boya konusunda biraz özürlü olduğum için boyaya gerek kalmadı,böylece ayrıntılar daha belirgin oldu.

kanopi için parlak vernik kullanmak sıkıntı sanırım,zira parlaklık yerine daha mat bir görünüm veriyor. ve kesinlikle boyarken eldiven kullanmak lazım parmak izi kalıyor.

Eleştirilerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

9qR38A.jpg

Bi79Q0.jpg

QlQjKq.jpg

jLuKl5.jpg

Ya1tQT.jpg

tFlzC0.jpg

PhQpQn.jpg

q2VVuk.jpg

je2cEY.jpg

XrZoV6.jpg

3aSipy.jpg

BxE0BR.jpg

aantEd.jpg

SzcCt9.jpg

bEq6qi.jpg

nUyVuV.jpg

duHt1P.jpg

Hh5cPe.jpg

ltf7zK.jpg

GbmZ5s.jpg

hkLknx.jpg

d8KXId.jpg

hnoyJO.jpg

iFLbmm.jpg

ycJeaS.jpg

sL2xnm.jpg

JGUG1s.jpg

2 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Anlayamadım. Modelin üzerinde boya yok mu şimdi?

Kesinlikle aynı şeye takılmışız. Boya yoksa olmamış demekten başka çarem yok.

Hemen hemen Bütün kitler kutudan çıktığında modelin zemin rengine yakın bir renkte çıkar. Amaç çok acemiler zevk alsın. boya ile uğraşmasın. Sonuç oyuncak olur.

Amaç maket/model yapmak ise en ufak parçasına kadar (şeffaf parçalar gibi istisnalar hariç) mutlaka boyalı olmalıdır.

Boyanmamış olduğunu es geçersek. Gövde Oturma ve birleşme yerleri sıkıntılı. yekpare durmuyor. Şanslısın yapıştırıcı taşıp iz yapmamış. Boya olmadan zımpara putty vs işi yapamazdın.

Eski kalıp dışa detay bir kit. Yıkama vs zorlar. Dışa detayın yıkaması vs si daha farklı olur. 

Revell işte şeffaf parçalar çok kalın ve düzgün oturmamışlar. 

Hh5cPe.jpg

Bu senin değil daha çok revell'in hatası. Düzeltmek biraz daha yüksek bir tecrübe istiyor.

İsmet'in dediği gibi kanopi gibi şeffaf parçalara vernik (parlak yada mat fark etmez) atılmaz. buğulanma normal. (Bazen uygulanan kanopiyi parlatmak için yapılan uygulamalar biraz daha farklı bir tekniktir)

Pilotlarda boyanmamış.

Arkadaki pencerenin açık olması hatalı gibi gözüküyor ama değil. Oraya makineli takıldığından penceresinde cam olmaması normal.

Namlu delikleri filan gibi her zaman yaptığım şakayı hiç yapmıyorum. 

Modeli boyamayarak  ilk adımı yanlış atmışsınız bence.Hiç bir model kendiliğinden boyalı gelmez..Yanlış anlamayın ..Bi eleştirim olacak.Bakın benim akranlarım veya büyüklerim bu hobiye başlarken çok sıkıntı çektik.Bir kaç forum haricinde bilgi alabileceğimiz mecra yoktu.hele ki 90 lı yıllarda internet de yoktu.Sizin elinizin altında çok güzel imkanlar var.Youtube'da envai çeşit model yapım videosu var.Burada yapılan paylaşımlar var. keşke bu imkanlar bizde de olsaydı..

On 29.08.2020 at 10:59, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Anlayamadım. Modelin üzerinde boya yok mu şimdi?

On 29.08.2020 at 13:05, Bulut Solmaz yazdı:

Kesinlikle aynı şeye takılmışız. Boya yoksa olmamış demekten başka çarem yok.

Hemen hemen Bütün kitler kutudan çıktığında modelin zemin rengine yakın bir renkte çıkar. Amaç çok acemiler zevk alsın. boya ile uğraşmasın. Sonuç oyuncak olur.

Amaç maket/model yapmak ise en ufak parçasına kadar (şeffaf parçalar gibi istisnalar hariç) mutlaka boyalı olmalıdır.

Boyanmamış olduğunu es geçersek. Gövde Oturma ve birleşme yerleri sıkıntılı. yekpare durmuyor. Şanslısın yapıştırıcı taşıp iz yapmamış. Boya olmadan zımpara putty vs işi yapamazdın.

Eski kalıp dışa detay bir kit. Yıkama vs zorlar. Dışa detayın yıkaması vs si daha farklı olur. 

Revell işte şeffaf parçalar çok kalın ve düzgün oturmamışlar. 

Hh5cPe.jpg

Bu senin değil daha çok revell'in hatası. Düzeltmek biraz daha yüksek bir tecrübe istiyor.

İsmet'in dediği gibi kanopi gibi şeffaf parçalara vernik (parlak yada mat fark etmez) atılmaz. buğulanma normal. (Bazen uygulanan kanopiyi parlatmak için yapılan uygulamalar biraz daha farklı bir tekniktir)

Pilotlarda boyanmamış.

Arkadaki pencerenin açık olması hatalı gibi gözüküyor ama değil. Oraya makineli takıldığından penceresinde cam olmaması normal.

Namlu delikleri filan gibi her zaman yaptığım şakayı hiç yapmıyorum. 

ne yalan söyliyeyim boya gerçekten yok.

kitin kendi özelliği plastiğin hamuru kendinden yeşil. fırça ile boya konusunda hala çok eksiklerim var. boya tiner oranını bir türlü tutturamıyorum. süt kıvamı deniyor ama inek sütü mü keçi sütü mü kimse bir şey söylemiyor :D

ayrıca çoğu parça yapıştırma gerektirmediği için kilit sistemi ile birbirine kolayca montajı yapabildim.

pilotları boyamadığımı maket bitince fark ettim geri dönemedim :)

kanopilere bir daha vernik sürersem ne olayım tövbe :)

fikirleriniz ve önerileriniz için teşekkürler.

3 saat önce, cem remzi küçükay yazdı:

fırça ile boya konusunda hala çok eksiklerim var. boya tiner oranını bir türlü tutturamıyorum. süt kıvamı deniyor ama inek sütü mü keçi sütü mü kimse bir şey söylemiyor :D

o süt kıvamı AB için. 

Her zaman söylüyorum bu hobide sabit bir kimyasal formül yok. Markadan markaya, boyadan boyaya (aynı markanın farklı boyaları bile farklı oran isteyebiliyor), ulaşmak istenen sonuca göre hatta hava sıcaklığına bile oran farklı olabiliyor. Bunun dışında Herkesin kendine göre kıvamı ve oranı farklı olabiliyor. 

Bu durumda sana 5 damla boya 2 damla su diye bir formül veremiyoruz. Oranını tecrübe ede ede sen bulacaksın. 

Temel kurallar belli;

Boya çok kalın olmayacak,
Tek katta kapatıyorsa çok kalın demektir, incelt.
bir kaç katta kapanıyorsa birkaç katta kapansın.
Fırçayı önce bir yöne, boya kuruyunca diğer katı farklı bir yöne doğru sür.

İlerledikçe tecrübe sahibi oldukça tekniğini bile değiştirebilirsin. Adnan diye bir arkadaş model pata küte vurarak boyardı, fırça yerine sünger kullananlar var, inceltmek için kullandığı suya çok az sabun katanlar biliyorum. Akrilik yerine sadece enamel boya kullananlar var.... Yada kırtasiyeden aldığı hobi boyalarıyla (karışımlarını da iyi yapıp istediği sonuca ulaşıyor) çok iyi sonuçlar elde edenleri forumda bulabilirsin.

sonuç önemli...