Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Nejdet Arikoglu

1/48 |Mitsubishi A6M3 Zero Fighter Type 22 | Hasegawa| Nejdet Ökkeş Arıkoğlu

Recommended Posts

Eline sağlık. güzel bir çalışma olmuş. 

Bu çaponların uçakları genelde aşırı yıpranmış oluyor... Her yerde onlardan var :) Sen tertemiz bir yeni uçak olarak modellemişsin.  Genelde yıpranmış sevmeme rağmen bu yepis yeni gıcır gıcır versiyonu da sevdim. 

Güzel ve ince işlenmiş ayrıntılarda modeli bir üst seviyeye taşımış. 

Modeli geçip, resim formatına gelince .jfif formatına takıldım. Neden bu formatı tercih ettin. İlk başta çözünürlük berbat gözüktü. Ona bir şeyler yazacaktım ki yavaş yavaş kalitesi düzelmeye başlayınca gözlüklerime ve yaşıma küfretmeye başladım. :D sonra baktım daha da iyi gözüküyor alzaymır oldum sandım. Kardeşim bana kastın mı var. Kullansana efendi gibi jpg, .png formatını... :D:D Şaka bir yana gıcık bir format. önce interlaced png sandım... İlk defa .jfif formatına denk geldim. (çokda .jfif yani :) :D )

On 8/14/2020 at 10:16 AM, Bulut Solmaz said:

Eline sağlık. güzel bir çalışma olmuş. 

Bu çaponların uçakları genelde aşırı yıpranmış oluyor... Her yerde onlardan var :) Sen tertemiz bir yeni uçak olarak modellemişsin.  Genelde yıpranmış sevmeme rağmen bu yepis yeni gıcır gıcır versiyonu da sevdim. 

Güzel ve ince işlenmiş ayrıntılarda modeli bir üst seviyeye taşımış. 

Modeli geçip, resim formatına gelince .jfif formatına takıldım. Neden bu formatı tercih ettin. İlk başta çözünürlük berbat gözüktü. Ona bir şeyler yazacaktım ki yavaş yavaş kalitesi düzelmeye başlayınca gözlüklerime ve yaşıma küfretmeye başladım. :D sonra baktım daha da iyi gözüküyor alzaymır oldum sandım. Kardeşim bana kastın mı var. Kullansana efendi gibi jpg, .png formatını... :D:D Şaka bir yana gıcık bir format. önce interlaced png sandım... İlk defa .jfif formatına denk geldim. (çokda .jfif yani :) :D )

çok teşekkürler,

açıkçası o format nerden geldi bende bilmiyorum resimleri çekerken filtrelerden birtanesi detayları daha iyi ortaya çıkardı o yüzden onu kullandım. bir ihtimal websitesine yükleyince format değişmiş olabilir çünkü sitede resim yükleme ile problem yaşıyordum bu sefer problemsiz oldu belki yeni arayüz format değiştiriyordur çünkü bilgisayarımda hepsi JPEG. :)

bu makette aşındırma biraz var ama rengi açık olduğu için çok belli olmuyor benim çekimlerim de çok belirgin göstermedi. sol kanat üstü ve kokpit yanını bayaği metalik boya ile işledim çünkü pilotların uçağa çıkış rotası burası. ama açık gri yeşil ve metalik gümüş birbirini belli etmedi.

bu kitin kanat üzerindeki kırmızı çizgileri dekal olarak verilmişti ama maskeleyerek daha iyi sonuç aldım. roundel kırmızı daireleri de maske keserek yaptım cünkü dekallere güvenemedim. kokpiti yaparken kalın gelmişlerdi. hatta o yüzden göstergeleri keserek tek tek uyguladım.

birde resin kokpit kullamadan referans resimlerinden gördüklerimle ne kadar detaylı bir kokpit yapabilirim onu test etmek istedim. param cebimde kaldı ve bayağı detay yükledim :)  genelde maket yaparken hep birleştirme vs sorunlar yaşarız yeri gelir model sövdürür saydırır ama bu maketi yaparken inanılmaz zevk aldım. gundam maketlerinden aldığım zevk kadar, bazen daha fazlası bu makette bana nasip oldu. hatta yeşil renk versiyonu için birtane daha aldım aynısından. 1/48 küçük bir uçak maketinden bu kadar zevk alacağımı rüyamda görsem inanmazdım.

ben bu kiti bir zero yapmak isteyen herkese öneririm. benimkilerden birini Ankara'daki dükkanın haftalık indirimlerinden denk düşürdüm, öbürünü eşim doğum günü hediyesi olarak almıştı. çıkan sonucu ve hergün çalışma sonunda yüzümdeki tebessümü görünce o da sevinmişti :) 

Just now, Koray Fenman said:

Her zaman çok yıpranmış olacak diye bir şart yok. Çok güzel bir çalışma olmuş. Hasegawa'nın Japon uçakları güzel oluyor. Kendi uçaklarına daha özeniyorlar galiba.

merhabalar,

kitin dış detayları oldukça güzeldi ilk bakışta kendini belli ediyor. iç detayları sade ve tekdüze kalıplanmış ama değiştirmeye ve ekleme yapmaya çok müsaitti. belkide kendi uçaklarının gerçeklerine ulaşımı ve bilgi edinilmesi daha kolaydır o yüzden detay çalışması da bir o kadar iyi çıkıyor olabilir.

On 8/15/2020 at 1:14 PM, Bulut Solmaz said:

Hasegawa iyi firmadır. Bu kadar övüldükten sonrada bir ara ucuzluğa da denk gelirsem almak şart oldu... :D 

youtube da hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama bir video serisi var plamo tsukurou diye. ben bu seriyi baştan sona izledim tamamen japonca ve ve sanki televizyondan kaydedilmiş gibi görüntü bayağı kötü. seri modelcilik ve model yapımıyla ilgili. Japon ustalar tekniklerini ve yapımda ne detaylara giriyorlar nasıl boyuyorlar vs. bunlarla ilgili bir seri. en güzel yanı her model tipi için birden fazla ustanın videosu var. Uçak Gemi, tank, gundam, yarış arabası vs. çok eğlenceli bir seri tavsiye ederim. 

bu modelin yapımı ile ilgli bir video da var bu serini içinde hatta o ustanın uçağın dışına uyguladığı değişik bir kabartma metodu vardı ikinci modelde onu kullanacağım.

tabi serinin en sinir bozucu yanı ingilizce altyazı olmaması değil. adamların ellerindeki imkanların sınırsızlığı, seyredince anlarsınız :) 

6 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

plamo tsukurou

Ustayı biliyorum. Videoların bazıları 90 lardan kalma. VHS kasetlerden, CD lerden YouTuba'a devşirme. (4:3 formatıda belli ediyor) O yüzden bazıları 240p/480p gibi düşük çözünürlüklü. O zamanlar adamlar dersleri / Teknikleri, VHS kasetten yada 2000 lerde CD den satıyorlardı. 

YouTube'un altyazı oluşturma özelliği Japoncada çalışır mı bilmiyorum. Bir dene istersen. YouTube dinleyerek Altyazı oluşturup anında çeviri yapabiliyor. Çok süper değil ama olmayınca ilaç gibi geliyor. 

Edit1: Bir baktım. Olmadı. Altyazı seçeneği hiç çıkmıyor bile.

Edit2: Bazı videolarda çıkıyor?

PDWVsA.png     TvPY0h.png

https://www.youtube.com/watch?v=D6CzVQ7wuX4&list=TLPQMTcwODIwMjCd0i5V94016w&index=2

6 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

bu modelin yapımı ile ilgli bir video da var bu serini içinde hatta o ustanın uçağın dışına uyguladığı değişik bir kabartma metodu vardı ikinci modelde onu kullanacağım.

Bekliyorum... :D 

On 8/26/2020 at 5:48 PM, a.mümtaz yıldız said:

eski bir model uçak olması ve yüzey renginin açık tonda olması  sebebi ile akıntı ve eskitmeye bol olarak cevap verecek olan bir modelmiş 

fakat modelcinin tercihi bu şekilde olduysa emeklerine ve ellerine sağlık diyorum 

çok teşekkürler,

boya sonrası model çok sevimli durdu eskitme ve kirletmede çekimser kaldım. verilen boyama kılavuzlarından Iwakuni Flight School boya ve dekallerini seçtim hatta rengin gri olması lazım ama ben o ucuk griyeşili tercih ettim. hafif eskitme ve lekeleme konusunda uçuş okulu olduğu için uçaklar daha bakımlı diye kendimi avutuyorum :)