Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Çağıl İçen

1/35 | M60A1 w/Reactive Armor | Tamiya | Çağıl İçen

Recommended Posts

Herkese Merhaba,

Kısa bir tatil arasından sonra tezgaha döndüm. 

Kit Tamiya'nın motorlu modelleri için kullandığı kalıbı kullanıyor. Paletler ve tekerlekler çok güzel yapılmış boyama sonrasında bile dönmeye devam ediyor. Vinil paletten hiç haz etmem ancak o da gayet güzel hiç problem yaşamadım.

Kit çok detaylı değil fakat M60 tankı gerçekten heybetli ve çok güzel görünüyor ayrıca eklenen zırh plakaları da başka bir hava kattı.  Bu komisyonlu olarak yaptığım bir çalışma oldu, umarım sizler de beğenirsiniz.

Herkese hayırlı bayramlar

IMG_3846 IMG_3853 IMG_3861 IMG_3864 IMG_3868 IMG_3872 IMG_3877 IMG_3882 IMG_3884 IMG_3885 IMG_3889

Gökay'ın dediği ıslak görünüm benim de dikkatimi çekti. Vidyoyu sonuna kadar izledim. Tankın rengi parlak vernik aşamasında değişti. Orada benim ne olduğunu bilmediğim bir solüsyon uyguladınız. Tamiya boyaların bu sıkıntısı var. Vernik sonrası Gökay'ın ıslak olarak adlandırdığı ortaya çıkıyor. Bu nedenle Vallejo kullanıyorum ve tüm o sıkıntısını çekiyorum Vallejo'nun.

Bir de önceden hazır eskitme solüsyonlarını çok kullanıyordum. Ama son görünümde kesinlikle pigmentin verdiği etkiyi bırakmıyorlar. Üzerinde mud yazıyor ama görünümü mud olmuyor. Burada yol tekerlerinin üzerindeki pigmentin güzelliğini o solüsyon bozdu bence. 

Çok ileri aşamada bir model olduğundan biraz eleştirel yorum yaptım. Serbest el atılan kamuflajın güzelliği, sonda uygulanan metal efekti gibi güzellikleri vurgulamaya gerek görmedim çünkü sizin olduğunuz seviyede bunlar doğal zaten. Elinize sağlık.

5 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Emeğıne sağlık Çağıl,

Kamuflaj renklerinin parlaklığı ve modelin ıslak görünümü benim tercih etmediğim bir bitiriş şekli olsada güzel bir model ortaya çıkmış.

Teşekkürler Gökay, aslında tankı yaparken mat verniğimin  bittiğini fark ettim. şişenin dibini sıyırdım ama ancak bu kadar oldu :D

2 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Gökay'ın dediği ıslak görünüm benim de dikkatimi çekti. Vidyoyu sonuna kadar izledim. Tankın rengi parlak vernik aşamasında değişti. Orada benim ne olduğunu bilmediğim bir solüsyon uyguladınız. Tamiya boyaların bu sıkıntısı var. Vernik sonrası Gökay'ın ıslak olarak adlandırdığı ortaya çıkıyor. Bu nedenle Vallejo kullanıyorum ve tüm o sıkıntısını çekiyorum Vallejo'nun.

Bir de önceden hazır eskitme solüsyonlarını çok kullanıyordum. Ama son görünümde kesinlikle pigmentin verdiği etkiyi bırakmıyorlar. Üzerinde mud yazıyor ama görünümü mud olmuyor. Burada yol tekerlerinin üzerindeki pigmentin güzelliğini o solüsyon bozdu bence. 

Çok ileri aşamada bir model olduğundan biraz eleştirel yorum yaptım. Serbest el atılan kamuflajın güzelliği, sonda uygulanan metal efekti gibi güzellikleri vurgulamaya gerek görmedim çünkü sizin olduğunuz seviyede bunlar doğal zaten. Elinize sağlık.

Teşekkürler Kürşat, parlak vernik olarak Future dedikleri yer cilasını kullandım. Yavaş  yavaş bu ürünü kullanmayı bırakacağım sanırım. Özellikle kara araçlarında gerek olmadığını düşünüyorum, ana renk üzerine gereksiz katlar oluşturuyoruz. Yıkama işi yüzey tiner ile ıslatılarak da yapılabiliyor veya en azından yarı mat vernik ile yapılabilir. Tamiya boyaların genelde saten, yarı mat bir bitişi oluyor sanırım ondan bahsediyorsunuz. Kara araçları için değil ama hava araçları için çok uygun olduğunu düşünüyorum. 

Eskitme solüsyonlarını ben üzerinde yazdığı gibi kullanmak yerine uygun olduğunu düşündüğümüz şekilde kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Etikete takılmamak lazım yani. Pigment konusunda haklısınız ancak üst taraf hafif parlak olunca alt kısıma kuru görünüm vermek istemedim. Aslında böyle iyi oluyor her model birbirinden farklı olmalı, bir tekniğe takılmadan bir şeyler yapıyoruz işte. 

Yorumlar için teşekkürler, iki çift laf etmek iyi geliyor. 

21 saat önce, a.mümtaz yıldız yazdı:

Genel itibarı ile ben beğendim Çağıl

ellerine emeklerine sağlık

Çok teşekkürler...

21 saat önce, ismet güralp yazdı:

Eline sağlık Çağıl Hocam.

Teşekkürler İsmet Hocam...