Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

ilkern

Tamiya Vernik ve boya inceltme oranı

Recommended Posts

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

%60 su, %40 ipa, % 0 boya yazman gerekiyordu Hasan Şadi. :)

İnceltici için kullanılan oranı yazmış, Revell için tiner tarifim vardı benim. 60 su 40 ipa birkaç damla retarder. Boya,tiner oranı değil yani.

6 saat önce, Serhat Örter yazdı:

Bu kendi formülünüzse evyap akrilik tineri bulmuşsunuz demektir. Retarder yerine bir ab haznesi için 3 damla gliserin de olur, zira retarder zaten çoğu gliserinden oluşan distile sudan başka birşey değil. 

bende retarder var krem gibi aynı onu o yüzden kullanamadım.

15 saat önce, Mutlu Toker yazdı:

İnceltici için kullanılan oranı yazmış, Revell için tiner tarifim vardı benim. 60 su 40 ipa birkaç damla retarder. Boya,tiner oranı değil yani.

evet. tamda buydu yazmak istediğim eksik olmuş biraz. bir kaç damla retarderi deneyecem.

Bir saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

bende retarder var krem gibi aynı onu o yüzden kullanamadım.

Ev yap malzemeler yapan modelcilerin farklı farklı formülleri oluyo. Akrilik tiner için ya da ab temizleyici için kimisi retarder kimisi gliserin kullanıyo. Dediğim gibi retarden denen şey aslında %75-80 gliserin, gerisi distile su. Distile su, gliserin, renksiz tutkal akrilik boyaların genel bileşenleri. Retardırı inceltmek isterseniz distile su kullanın, distile su yoksa içme suyu. Musluk suyunda bir çok farklı malzeme olduğu için karışımları etkisini azaltabilir, boza bilir de.

18 saat önce, Serhat Örter yazdı:

Ev yap malzemeler yapan modelcilerin farklı farklı formülleri oluyo. Akrilik tiner için ya da ab temizleyici için kimisi retarder kimisi gliserin kullanıyo. Dediğim gibi retarden denen şey aslında %75-80 gliserin, gerisi distile su. Distile su, gliserin, renksiz tutkal akrilik boyaların genel bileşenleri. Retardırı inceltmek isterseniz distile su kullanın, distile su yoksa içme suyu. Musluk suyunda bir çok farklı malzeme olduğu için karışımları etkisini azaltabilir, boza bilir de.

teşekkürler.

Başka bir başlık altına yazmıştım bunu ama @Serhat Örter arkadaşımızın tavsiyesi ile burada olması faydalı olacak. Ben bu başlığı kaçırmışım :)

Facebook'ta bir grupta denk geldiğim bir tarif var. Bu, akrilik boyalar için kullanılan X-20A için geçerli.

My home brew thinner for Acrylic paints. x20a equivalent.
looking at the original x20a we see what its made up out of.
Water  55.0 %
Propanol  15.0 %
Butan- 20.0 %
Butanol. 3-methoxy-3-methyl-  10.0 %
Butan and Butanol are used here as a flow improver and retarder.

My version has 3 Ingredients
1 part 99% isoproplyl alcohol ( about £15 per liter )
2 parts distilled water ( i use filtered )
dish liquid.

in a gallon jug add the whole bottle of isoproply alcohol
refill the bottle twice with the distilled water and add it to the gallon jug.
add a teaspoon of dish washing liquid.
that gives you a 33.3% dilution of the alcohol which is slightly more than the original uses
the dish soap lowers the surface tension of the water acting as the flow improver and retarder all in one.
for £15 you now essentially have 3 liters of x20a
compare that to £6.50 for 250ml plus shipping for the original
that would be £78 worth of thinner

Özetle 1 ölçek %99 İPA, 2 ölçek saf su (veya elemanın kullandığı gibi arıtma suyu), birazcık bulaşık deterjanı (yüzey gerilimini azaltmak suretiyle akışkanlık artırıcı ve geciktirici olarak çift maksatlı kullanım için).