Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

ilkern

Tamiya Vernik ve boya inceltme oranı

Recommended Posts

Selamlar, 

forumda araştırdım fakat aradığım konuya cevap bulamadım tam olarak.. daha önceden açıldıysa konu affola..

sorum şu tamiya boya ve verniklerde inceltme oranı ve Vernikler izopropil alkol ile inceltilir mi bunu merak ediyorum..

52 dakika önce, ilkern yazdı:

Selamlar, 

forumda araştırdım fakat aradığım konuya cevap bulamadım tam olarak.. daha önceden açıldıysa konu affola..

sorum şu tamiya boya ve verniklerde inceltme oranı ve Vernikler izopropil alkol ile inceltilir mi bunu merak ediyorum..

Merhaba. 

Belli bir kimyasal formül yok. herkesin kendine göre bir ayarı var. Bu bir süre sonra tecrübe ile oluşan birşey. Bende başlarda habire sabit formüller aramıştım ama yok. Basınca, AB'a, kişiye, o günkü ruh halinize göre değişen bir şey.

Aynı marka boya bile farklı bir inceltme isteyebilir.

Ben Vernik için %60 Tiner %40 vernik kullanıyorum. Akrilik yada Laker tinerde genelde aynı. Atarım bakarım bir şeyler ters. oranı değiştiririm. Selülozik kullanacaksam oran 1:1 de olabilir.

Herkesin kendi ayarı var. Bak mesela Kürşat yukarıda kendi ayarlarını vermiş. 1:1 tüm kutuyu tek seferde karıştırıyor. Ben ihtiyaç duydukça yapıyorum.

Boyada süt kıvamı diye bir şey var. Boyayı inceltirsin kabın kenarına sürersin Süt kıvamında akıyorsa doğrudur denir. Süt kıvamı sudan çok az daha koyu gibi bir şey :D Tamiya modellerinin bazısının kullanma kılavuzunda incetme oranını anlatmak için, çubuk batırırlar akıyorsa fazla ince, tıp tıp damlıyorsa uygun derler ama o kıvam bana çok koyu geliyor...

Mr color, Tamiya, Metalik boyalar hariç hemen hemen tüm hobi akrilikleri yada solvent bazlı boyaları 1ml vernik 1-2 Ml Tiner (Alkol, Selülozik Tiner, Kendi Tineri) ile incelir. Kişisel deneyimler ile oranlar değişir. En iyi öğrenme yolu deneme yanılmadır. :)

Merhaba arkadaşlar, tamiya akrilik boyaların tiner ile inceltildigini gördüm.Akrilik boyaların su ile inceltildiğini sanıyordum. Acikcasi sirf bu sebeple yeni aldigim airbrush icin akrilik boyalar sipariş etmeyi dusunuyordum. Temizliği su ile kolayca yapılabildıği için. Ve tamiya akriliklerden epeyce almayı planlıyor idim. Fakat tamiya akriliklerde tiner ile inceltiliyormuş.Ben yanlış biliyormuşum galiba. O zaman bu revell enamel boyalar ile tamiya akrilikler arasinda ne fark var. Elimde cok sayida revel enamel var. Tamiya akrilige gecmeye gerek var mı sizce?

Tamiya Akrilikler ALKOL ile incelir. Bunun için IPA tercih ederim (Iso Propyl Alcohol). Dezenfektanlarda kullanıldığından Bu aralar her yerde satılıyor. Eskiden almaya kalkınca şüpheli şüpheli bakardı.

İsterseniz Laker Tiner ve Selulozik Tiner ile de incelir ama enamel tabanlı bir boyaya dönüşür.

Bahsettiğiniz bilgiyi Yabancı kaynaklarda gördüğünüz ise; Yabancıların Tiner kavramı ile Türkçeye girmiş tiner kavramı ile aynı değildir. Biz Tiner deyince sentetik yada selülozik tiner anlıyoruz (Katı yağ yerine sanayağ yada kağıt mendil yerine selpak mendil demek gibi) . Oysaki "Thinner" inceltici demek. Yani her tür boya inceltici (Su, camsil, alkol, Terebentin, Zippo benzini, Sentetik tiner vs) Thinner dir.

Tamiyanın Laker versiyonları da var ama Türkiye'de satılan yer görmedim.

Su ile Vallejo ve revell boyalar inceltilir. Ama AB için acemilere ikisini de tavsiye etmem. Vallejo boyalar harikadır, çok da güzeller ama çok nazlıdır. Ayrıntıları forumda bulabilirsiniz.

7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tamiya Akrilikler ALKOL ile incelir. Bunun için IPA tercih ederim (Iso Propyl Alcohol). Dezenfektanlarda kullanıldığından Bu aralar her yerde satılıyor. Eskiden almaya kalkınca şüpheli şüpheli bakardı.

İsterseniz Laker Tiner ve Selulozik Tiner ile de incelir ama enamel tabanlı bir boyaya dönüşür.

Tamiyanın Laker versiyonları da var ama Türkiye'de satılan yer görmedim.

Su ile Vallejo boyalar inceltilir. Ama AB için acemilere tavsiye etmem. Çok güzel ama çok nazlıdır. Ayrıntıları forumda bulabilirsiniz.

Tamiya ürünlerini yetkili distribütör ..... olduğundan getirmek isteyen çok yan kaynaklar kullanmadığı sürece getiremiyor, bizler de sevgili ..... neyi getirmek isterse onu bulabiliyoruz.

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

AB için tamiya ve Mr Color... kullanıyorum.

Ben Revell de kullanıyorum Aqua serisi gayet de verimli bir boya. 20 Ml ve koyu kıvamlı olduğundan maddi açıdan daha alınası. Ama bir çok kişi Revell Aqua yı AB ile çok verimli bulmadıklarını söylüyorlar. Ben çıktığından beri kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

15 dakika önce, Mutlu Toker yazdı:

Ben Revell de kullanıyorum Aqua serisi gayet de verimli bir boya. 20 Ml ve koyu kıvamlı olduğundan maddi açıdan daha alınası. Ama bir çok kişi Revell Aqua yı AB ile çok verimli bulmadıklarını söylüyorlar. Ben çıktığından beri kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Ben de ne yaptıysam atamadım o Revell'i airbrushla.

Bir arkadaşım tamiyayı lakerle inceltmenin daha iyi olduğunu söylemişti, ipa püskürtme sırasında belli bir mesafeden sonra çok çabuk uçtuğu için boyanın yapışması zorlaşıyomuş demişti. Ben lakerle denemedim hiç, belli ki lakerli tamiya apayrı bir şey. Ama hakkaten ipayla attığımda da kadife gibi bir doku bıraktığını gördüm. Elimde tamiya boyalar var ve kullanmak istiyorum. 1 +1 ipa tamiya mı yapsam yoksa ipa'yı daha az koyup öyle mi atsam ? 

Elimde craft boyası olduğunu düşündüğüm pebe'nun deco boyası var, yoğun bir boya, vallejo yada evyap akrilik tinerle inceltip güzelce karıştırınca ab rahatlıkla atıyo. Matematiksel oranını bilmiyorum ama, süt kıvamı gibi olması lazım. 

Bir saat önce, Serhat Örter yazdı:

Bir arkadaşım tamiyayı lakerle inceltmenin daha iyi olduğunu söylemişti,

Akrilik olanı bile Mr Thinner yada kendi Laker tineri ile atılabiliyor. İstenirse selülozik ile bile atılabiliyor. Her ikisini de denemişliğim var. Ama IPA yı tercih ediyorum. Benim tercih ettiğim oran 60:40. Ama damlalıkla ölçüyor filan değilim. 

tamiya-skiediklis-laquer-thinner-250ml-8   s-l1600.jpg

Bu ise ayrıca laker olan boyası.  LP serisi.

TAMIYA TAMIYA LACQUER PAINT SILVER LP-11 - acercmodels

Ayrıca Enamel serileri de var.

image_5732.jpg

3 saat önce, Mutlu Toker yazdı:

Bende sevemedim AB da bir türlü.

Senin hazırladığın ilgili konuyu da arşivledim referans aldım halbuki.

Atılmaz, olmaz diye bir şey yok sonuçta. Hep dediğim gibi bu hobide bir tek doğru yok, sonuç var...

Şimdi, Serhat Örter yazdı:

60:40 derken 60 tamiya değil mi hocam? 

Evet Tamiya ve Gunze ikiside ortalama aynı %60 inceltici %40 boya.

tabi bazen farklı sonuca ihtiyacınız oluyor %90 -95 tiner %5-10 boya bile kullanabiliyorsunuz. Sabir rakamlara formüllere takılmayın. Bende zamanında videolarda damla saydım :) 

Şimdi, Bulut Solmaz yazdı:

Bende zamanında videolarda damla saydım

Yalnız değilmişim, çok sevindim. O en koyu british aksanı çözmek için defalarca videoları başa sarıp sarıp tekrar izlemişliğim var. En iyisi vakit ayırıp denemeler yapmak.  Bruce Lee amcanında dediği gibi Ben bir kerede 10.000 tekme çalışandan korkmam ama bir tekmeyi 10.000 kere çalışandan korkarım.

On 12.09.2020 at 21:52, Mutlu Toker yazdı:

Ben hepsini atıyorum, özellikle 302 siyahı hiçbir boyada o şekilde ipeksi mat yok siyah renk.

Bence de Revell in siyah boyası 302 olanı çok güzel kapatıyor.  Antrasit Te güzel kapatıyor. Bide sizin orandı galiba. (%60 su %40 ipa )ben bu oranı kullanarak inceltme de yapıyorum. Gayet güzel atılıyor. 

25 dakika önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Bence de Revell in siyah boyası 302 olanı çok güzel kapatıyor.  Antrasit Te güzel kapatıyor. Bide sizin orandı galiba. (%60 su %40 ipa )ben bu oranı kullanarak inceltme de yapıyorum. Gayet güzel atılıyor. 

%60 su, %40 ipa, % 0 boya yazman gerekiyordu Hasan Şadi. :)