Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Yusuf Can Kılavuz

1/72|F-16 MLU "Solo Display"|Revell|Yusuf Can Kılavuz

Recommended Posts

Kolay gelsin.

Açtığın detaylara yıkama sıvısı iyi oturmuş. ama tabi kalın boya ve vernik ince, derin olmayan detaylarda tutunmamış 

50144892428_7f717066ac_b.jpg

Çok ince 000 gibi bir fırçan varsa belki o ayrıntılara daha koyu bir yıkama sıvısı ile hassas çalışıp belirginleştirebilirsin.

On 24.07.2020 at 00:03, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Uçağın nozzle kısmını griye boyamıştım. Monotonlugunu kırmak daha gerçekçi olması için renk oynamaları yapmaya çalıştım. Önce az bir yeşil yağlı boya terebentin karışımını ince olacak biçimde sürdüm. Ardından fırça ucu kadar farklı gri tonları,middle stone,revell enamel mat yeşili sırayla bölgelere rastgele uyguladım. Ortaya böyle birşey çıktı. Bu halde kalsın mı yoksa gri hali daha mı iyiydi. Tekrardan griye boyayayım mu

Açıkçası gri halide bu halide pek olmamış. Seni zorlamamak adına es geçmiştik. Egsoz biraz zordur. Önce alta yarı metalik bir renk atılıp üstünde yine çeşitli metal renkler ile gidilir. Ustasının bile ustalığını gösterdiği bir yer. Bu halinden iyi olsun ama çok uğraşmayayım dersen, oraya Burnt Iron boya atar. sonra yıkama yapardım. Üstüne Tamiyanın eskitme tozları ile de ufak ufak tonlamalar atardım. 

IMG_20141007_172439.jpg

D setinden Burnt Blue ve Burnt red, C den biraz Orange rust Titanium gun metal vs gibi.

Bunların hepsi masraf tabi. Öğrenme aşamasında olduğun göz ardı edilirse. Bu model için fazla bir uğraş olur. 

Ama tabi daha basit çözümler üretilebilir. Silver biraz parlak kaçar, silver'a çok ama çok az siyah gibi bir renk katıp üstüne yıkama yapmak gibi bir şey. Elindeki boylar ile alakalı...

Egsozda yaptığın çabayı takdir ediyorum. Uğraşıp daha iyi bir sonuca ulaşmaya çalışmışsın. Gayret etmişsin. Ellerine sağlık.

On 25.07.2020 at 10:45, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin.

Açtığın detaylara yıkama sıvısı iyi oturmuş. ama tabi kalın boya ve vernik ince, derin olmayan detaylarda tutunmamış 

50144892428_7f717066ac_b.jpg

Çok ince 000 gibi bir fırçan varsa belki o ayrıntılara daha koyu bir yıkama sıvısı ile hassas çalışıp belirginleştirebilirsin.

Açıkçası gri halide bu halide pek olmamış. Seni zorlamamak adına es geçmiştik. Egsoz biraz zordur. Önce alta yarı metalik bir renk atılıp üstünde yine çeşitli metal renkler ile gidilir. Ustasının bile ustalığını gösterdiği bir yer. Bu halinden iyi olsun ama çok uğraşmayayım dersen, oraya Burnt Iron boya atar. sonra yıkama yapardım. Üstüne Tamiyanın eskitme tozları ile de ufak ufak tonlamalar atardım. 

IMG_20141007_172439.jpg

D setinden Burnt Blue ve Burnt red, C den biraz Orange rust Titanium gun metal vs gibi.

Bunların hepsi masraf tabi. Öğrenme aşamasında olduğun göz ardı edilirse. Bu model için fazla bir uğraş olur. 

Ama tabi daha basit çözümler üretilebilir. Silver biraz parlak kaçar, silver'a çok ama çok az siyah gibi bir renk katıp üstüne yıkama yapmak gibi bir şey. Elindeki boylar ile alakalı...

Egsozda yaptığın çabayı takdir ediyorum. Uğraşıp daha iyi bir sonuca ulaşmaya çalışmışsın. Gayret etmişsin. Ellerine sağlık.

Teşekkür ederim😊

şimdi Tamiya tozlarına göz gezdirdim. dediğiniz gibi maliyetli oluyor 2 kutu

yıkamanın girmediği üst kanat detaylarını 0 fırçayla siyah yağlı boya dokunurdurdum. Bir kısmı siyah bir kısmı da burnt umber olması hoş olmaz diye düşünüp üst kanat detaylarını komple siyah yağlı boya uyguladım. 0 fırçanın kalın, siyahın telafi payının az olması,düzgün temizleyemedigimdeb üst kanatlara yıkama işlemi başarısızlıkla sonuçlandı. 

20200728_141611

20200728_141617

Egzostu gri ve çok az siyah karışımıyla tekrardan boyadım. Parlak vernik atip siyah yagli boya ile detayları yıkadım. Beklemek istemeyip 10-15 dk gibi kısa bir zaman sonra metalik kuru fırça uyguladım. Sonucunda beklemediğim icin yıkaması silinimis kuru fırçalı bir egzost  ortaya çıktı. 

20200728_141713

20200728_141626

20200728_141636

20200728_141721

En son modele son kat parlak vernik atıp ,rafa kardeşlerinin yanına koyarak birini daha kör topal bitirmiş oldum. Konu boyunca vermiş olduğunuz destek ve tavsiyeler icin tesekkur ederim 😊