Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Hasan Şadi ÇELİK

1/35|M24 CHAFFEE| İTALERİ| Hasan Şadi ÇELİK

Recommended Posts

18 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Eline sağlık Hasan Hocam.

Ana renkte biraz tonlama , paletlerde metalik doku , çamur efektinin bir tık ölçekli olması, kenar köşelerde kuru fırça ile hatların öne çıkarılması, mat vernigin belli olmaması vb. sanki aceleye mi getirdin? 😊

Yorumlar için Teşekkür ederim. Dedikleriniz kesinlikle doğru çamur yine fazla kaçtı belli ki, paketlerdeki metalik doku pas fazla olunca kayboldu ama referans resimlerinde gördüğüm nerdeyse kaybolmuştu. Mesela tankın gövdesinde hiç pas yoktu. Yanlışlıkla dokununca oda oldu. Acelecilik bende hala devam ediyor. Ama bu sefer acele olması çalışmaya yetiştirmek istememden kaynaklı, öyle denk geldi ki işler yoğunlaştı. (Bide evde internet olmayınca telefon interneti beni inceleme anlamında eksik bırakıyor.)

Eline sağlık.

İsmetin dediği gibi biraz aceleye gelmiş. En başta tonlama eksikliği var. O konuya eğilmen lazım.

Çamur sıçramaları çok fazla. Tarete de biraz çamur gider ama bunlar çok büyük ve fazla gözüküyor (ölçeği düşün). Oraya çamur bu şekilde sıçramaz diye düşünülen gövde üstündeki kuytu düz köşelerde de çok fazla ve büyükler. Sanki yerden değil havadan yağmur gibi gelmiş gibi. Bir de tek renk. bir belki iki farklı ton daha olsa modeli zenginleştirirdi. (tabi daha küçük damlalarla :))   

Arkadaki branda ile gövde neredeyse aynı gibi. Branda olduğu hiç anlaşılmıyor. gölge ışık vs ye ihtiyacı var. Farklı renk olsa kontrası arttırırdı. Bu renk olması hatalı değil ama farklı renk daha iyi gözükürdü. 

Paletler: Çamur pas rengi gibi. Hiç ton yok. tek düze boya gibi duruyor. Paletlerin üstüne açık toprak renk pigmetlerler ile rasgele renk atılabilirmiş. Modelin üstüne yaptığın sıçramalar, Yine bir iki tonda paletlere uygulanabilir. Metalize efektler modele çok şey katardı. hem Paletlere hemde modelin tamamında yer yer kenar, köşelerde. 

Namlu isi çoook uzun ve düm düz. Onu önde koyu arkada solmuş bir şekilde namluya yedirmeliydin. Tabi daha kısabir alanda bu efekt verilmeliydi. Bu iş için siyah pigmet yada Tamiya smoke gibi transplan bir siyah daha uygun bir seçim olurmuş. 

29 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık.

İsmetin dediği gibi biraz aceleye gelmiş. En başta tonlama eksikliği var. O konuya eğilmen lazım.

Çamur sıçramaları çok fazla. Tarete de biraz çamur gider ama bunlar çok büyük ve fazla gözüküyor (ölçeği düşün). Oraya çamur bu şekilde sıçramaz diye düşünülen gövde üstündeki kuytu düz köşelerde de çok fazla ve büyükler. Sanki yerden değil havadan yağmur gibi gelmiş gibi. Bir de tek renk. bir belki iki farklı ton daha olsa modeli zenginleştirirdi. (tabi daha küçük damlalarla :))   

Arkadaki branda ile gövde neredeyse aynı gibi. Branda olduğu hiç anlaşılmıyor. gölge ışık vs ye ihtiyacı var. Farklı renk olsa kontrası arttırırdı. Bu renk olması hatalı değil ama farklı renk daha iyi gözükürdü. 

Paletler: Çamur pas rengi gibi. Hiç ton yok. tek düze boya gibi duruyor. Paletlerin üstüne açık toprak renk pigmetlerler ile rasgele renk atılabilirmiş. Modelin üstüne yaptığın sıçramalar, Yine bir iki tonda paletlere uygulanabilir. Metalize efektler modele çok şey katardı. hem Paletlere hemde modelin tamamında yer yer kenar, köşelerde. 

Namlu isi çoook uzun ve düm düz. Onu önde koyu arkada solmuş bir şekilde namluya yedirmeliydin. Tabi daha kısabir alanda bu efekt verilmeliydi. Bu iş için siyah pigmet yada Tamiya smoke gibi transplan bir siyah daha uygun bir seçim olurmuş. 

çok teşekküler yorumların için;  şu evde internet problemini çözebilsem, video izleme işini daha kolay hale getirebilirim ve yapılan çalışmaları izleme durumum olur. tonlama işini gerçekten biraz eğilmem ve öğrenmem gerek. daha doğrusu aslında boyama işine iyi eğilmeme gerek.   

On 27.06.2020 at 17:36, Sait yazdı:

Hocam elinize sağlık.

Çok güzel olmuş.

Bir iki sorum olacaktı.

1. Çamur sıçramalarını nasıl yaptınız?

2. Baş taraftaki çamur tonlaması boya mı yoksa pigment mi?

Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

1) AB kullandım ve fırçayı kürdana sürterek yaptım. Elinde kalın sert fırça var bi kaç numara brons diye bir markanın dandik bir ürün ama böyle şeylerde işe yarıyor. Tabi bulut beyin dediği gibi lekeler biraz büyük oluyo ama daha küçük boyu ile ve daha yavaş yaparak küçükler elde edilebilir.

2) baş taraftaki çamur elimde vallejo thick Mud var onunla tamiya buff boyasını karıştırdım. Onlarla uyguladım.

Eline sağlık Hasan Şadi. Aslında airbrushın varsa rengi çok daha iyi modüle edebilirsin. Kullandığın renk aslında ne kadar uğraşsan da modülasyonu göstermez ama yine de biraz daha uğraşabilirmişsin. Bir sonraki modelinde panzer grisi ya da sarı renk bir model yaparsan daha iyi modüle edebilirsin. Hem de renk yaptıklarını daha iyi gösterir.

C14Zyp.jpg

Bu resmi @Erhan Atalay tankçı olduğu dönemde çekmiş. Kendisi dikkatimizi çekti. Palet ve tekerleklerdeki çamuru görüyosun. Neredeyse balçığa batmış tank. Ama tarete hiç sıçramamış. Bizler gövde tozlu taret temiz olunca hemen eleştiriyoruz ama doğrusu tareti temiz bırakmak. Bu sıçramalar konusunda da kendini geliştirmen gerekiyor. 

2 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Eline sağlık Hasan Şadi. Aslında airbrushın varsa rengi çok daha iyi modüle edebilirsin. Kullandığın renk aslında ne kadar uğraşsan da modülasyonu göstermez ama yine de biraz daha uğraşabilirmişsin. Bir sonraki modelinde panzer grisi ya da sarı renk bir model yaparsan daha iyi modüle edebilirsin. Hem de renk yaptıklarını daha iyi gösterir.

C14Zyp.jpg

Bu resmi @Erhan Atalay tankçı olduğu dönemde çekmiş. Kendisi dikkatimizi çekti. Palet ve tekerleklerdeki çamuru görüyosun. Neredeyse balçığa batmış tank. Ama tarete hiç sıçramamış. Bizler gövde tozlu taret temiz olunca hemen eleştiriyoruz ama doğrusu tareti temiz bırakmak. Bu sıçramalar konusunda da kendini geliştirmen gerekiyor. 

Yorumların için teşekkür ederim. Sıçramalar konusuna bakacam. Şu eve bi internet bağlatma yolu buldum bugün bakalım hallettim. Söylediklerinde ilgili daha çok video izleyerek öğrenmeye çalışıcam. Tekrar teşekkür ederim yorum ve referans resim için.

3 saat önce, baki temel yazdı:

hasan bey ellerine sağlık arkadaşlar gerekli vaziyetlerden bahsetmişler zaten ben tekrar yazmayayım.internet işini halletmene sevindim. darısı başıma:D

teşekkür ederim. arkadaşların dediklerini dikkate alarak, çalışmaya devam. internet işini inşallah hallettim gibi. sizin internette hallolur bi an evvel.