Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Lokman ozer

1/72 I Spitfire Mk V I Revell I Lokman Özer

Recommended Posts

herkese selam. sonunda ilk modelimi bitirdim. ve eleştrilerinize sunuyorum.lütfen acımadan eleştrin. yapım sırasında vernikle ilgili sorun yaşadım bir türlü kurumadı ve ben de 5. gün tam kurumamış verniğin üzerine dekalleri ve eskitmeleri uyguladım.biraz kizdim ne olursa olsun dedim :) daha iyi bir vernik alacağım. en son parlak görünüm hoşuma gitmedi ve soft pastelle toz şeklinde kahve ve siyah rengleri kuru firçayla heryerine sürdüm ve mat ve kirli bir yüzey yapmaya çalıştım ama sanırım fazla kirli oldu. silahlardaki kararmayı istediğim gibi yapamadım.çok koyu oldular.pek çok defa denedim.ya benim deneyimsizliğimden ya da firaçalarımla alakalı bir durum.yağlı boyayı çok az kullandım ama geniş alanlara dağıldı vs.vs.

bazı eskitmeler,metal dokunuşlar çok iyi olmadı gerek firçalarımdan gerekse benim el hassasiyetimden dolayı ince dokunuşlar yapamadım.

bu arada özellikle Bulut bey e çok teşekkü ederim.her soruma bikmadan usanmadan uzun uzun cevaplar verdi sağolsun :)

CiJsjP.jpg

CiJtzo.jpg

CiJZSH.jpg

CiJ4F1.jpg

CiJdzs.jpg

CiQEBc.jpg

CiQufv.jpg

35 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Ben de beğendim. Bir sonraki modelin daha iyi olacaktır.  Sabırla devam.

1/172 yi düzelt bir ara...😂😃😃

teşekkütler, evet ya 172 yazmışım :)

Öncelikle ilk modeliniz olmasına rağmen iyi iş çıkarmışsınız. Tebrik ederim...

Modeli yaparken sakin kalmalı ve adımları uygun şekilde takip etmenizi tavsiye ederim. Hızla/sabırsızlıkla yapılan modelde elbet hatalar olacaktır. Kurumamış vernik üzerine işlem yapmak iyi değildir :)

Gözüme çarpan bazı noktaları başlık başlık aktarayım:

1) Yeni başlamanız sebebiyle uçak gövdesinde yer yer fırça izleri ve detay kaybolması olmuş. Bu sorunu maket yaptıkça aşmaya başlarsınız.

2) Eskime/aşınma gibi bilumum efektlerin aşırıya kaçmış olması (tabi modelinizi gerçekçilik üzerine yaptıysanız) . Modelci istediğini yapmakta özgürdür fakat modelinizi gerçekliğe uygun yapmak istediyseniz ben yaptığınız aşınmaları çok çok fazla buldum. Spitfire mk5 özellikle Britanya hava savaşı ve sonrasındaki çatışmalarda kullanıldı. Tarih olarak 1940 ve 1941 diyebiliriz. Bu dönemde kraliyet hava kuvvetlerine bağlı pilotların ortalama yaşam süresi 2.5 hafta kadar diyor kaynaklar. Yani uçağın bu denli aşınma sürecine girmesi zor.

3) Anten ve dikey sabitleyici arasındaki halat kalın gözüküyor ne kullandığınızı bilmiyorum ama siyah misina veya çerçeveden mum yardımıyla halat yapabilirsiniz.

4) Ufak parça birleşimi ve tesviye sorunları var bunlar ilerledikçe halledilir.

5) Arka tekerde boya sorunu gördüm.

Toparlarsam bu tip ufak sorunlar var. Model yapmaya devam edin iyi işler yapacağınızı hissediyorum

Saygılarımla...

Lokman Tebrik ederim. İlk model için çok iyi olmuş. 

İlk model bu şekilde olduysa deneyim kazandıkça neler olur bilemiyorum :) 

Tabiki bir çok hatası var. Bu yorumu ilk model için yapıyorum. Zaten Bir çok hatayı Ahmet bey güzel bir şekilde özetlemiş.

Eskitme aşırıya kaçmış, ama bir acemi olarak gerçekten çok iyi sayılır. Normalde Bunun çok daha fazlasını yaparız. Yani acemin birinci hatası, elimizin ayarının kaçmasıdır. Sende doğal olarak kaçırmışsın ama yine de çooook daha kötülerini yaptım :D:D:D 

Yağlı boyanın çok geniş yüzeylere dağılması normal. Zaten o boyanın doğası bu. Bu şekilde tecrübe kazanıyorsun. Biz çok az deyince ne kadar az olduğu yapmadan anlaşılmıyor :D 

18 saat önce, Lokman ozer yazdı:

en son parlak görünüm hoşuma gitmedi

Zaten modeli mat vernik ile bitirmen lazımdı.

Model boyanınca decal'den önce parlak vernik > decal > parlak vernik.... > eskitme weatering vs > mat vernik diye gider :) 

Not: Bu hobide tek bir doğru yok... Tek bir yol yok... tek bir sırlama da yok... Aşamalar, sıralamalar, teknikler ve malzemelerin hepsi,  kişiden kişiye, tekniğe ve ulaşılmak istenen sonuca yada modelcinin o günkü ruh haline göre değişir. Ben sıralama verirken, genel bir sıralama veriyorum. Yoksa işi bilen adam yapmak istediği sonuca göre yolu değiştirip tekniği özelleştirebilir. Yarın öbür gün youtube da adam decalden sonra mat vernik kullanıyor neden diye sorma diye açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum :) 

Ahmet Bey,Bulut Bey, yorumlarınız için çok teşekkürler.

evet eskitmenin fazla olduğu konusunda ben de sizinle aynı fikirdeyim ama biraz denek gibi oldu bana bu model.her şeyi denemek istedim. soft pastel,yağlı boya, yıkama vs hepsinin tepkilerini görmek istedim. en son firça ilkokul da kullanmıştım :)

10 saat önce, Ahmet Ege Gürbulak yazdı:

5) Arka tekerde boya sorunu gördüm.

Ahmet Bey arka tekerimi kaybettim :) düşmüş ve bulamadım ben de cerçeve parçalarından bir teker yapmaya çalıştım. gergi telini de dediğiniz gibi mumla eriterek yaptım aslında çiplak gözle daha ince görülüyor. 

tekrar teşekkürler yorumlarınız için. bir sonraki modelimde hepsini dikkate alacağım.

Saygılar...

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Zaten modeli parlak  vernik ile bitirmen lazımdı.

Yukarıda yanlışlıkla parlak vernik ile bitirmen lazım diye yanlış yazmışım. Yaşlılıktan.  👨‍🦳

MAT vernik ile bitirmen lazım diyecektim....

Öncelikle elinize sağlık. İlk model olduğunu düşündüğümüzde gayet başarılı. 

Boyanın çok kalın olduğunu görüyorum, daha ince katlar halinde aralıklarla atarsanız daha güzel sonuç çıkacaktır ortaya.  Kanopi bölgesinde maskeleme yaparken daha düz bir çizgi elde etmek gerekiyor boyanın taştığını görüyorum. 

Chipping uygulamasını sünger yardımıyla yaparsanız daha gerçekçi görünecektir. Süngere boyayı aldıktan sonra fazlalığını alıp model üzerine minik dokunuşlarla tatbik edebilirsiniz. 

Zamanla daha güzel sonuçlar çıkacaktır. Hatta bütçeniz varsa ucuz yollu bir AB ve bir kompresör alarak şimdiden AB ile boyama alıştırmalarına başlayabilirsiniz. 

Sağlıklı ve bol modelli günler. 

Teşekkürler Eren Bey

28 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Boyanın çok kalın olduğunu görüyorum, daha ince katlar halinde aralıklarla atarsanız daha güzel sonuç çıkacaktır ortaya.  Kanopi bölgesinde maskeleme yaparken daha düz bir çizgi elde etmek gerekiyor boyanın taştığını görüyorum. 

evet bir sonraki modelimde buna daha çok dikkat edeceğim.bu modelde anladım boyanın nasıl kullanılması gerektiğini

29 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Chipping uygulamasını sünger yardımıyla yaparsanız daha gerçekçi görünecektir. Süngere boyayı aldıktan sonra fazlalığını alıp model üzerine minik dokunuşlarla tatbik edebilirsiniz. 

bunu youtube da sonradan gördüm ama onların kullandıkları sünger biraz farklı göründü bana, klasik bulaşık süngerinden parça kopararak deneyeceğim bunu bir sonraki modelde.

AB için düşüncem küçük bir çalışma alanı oluşturduktan sonra düşünüyorum.şuan mevcut çalışma masamın üzerinde çalışıyorum. bir çalıma ortamı yapmam lazım ilerleyen günlerde.

tekrar teşekkürler.

saygılar...

2 saat önce, Bahadır Saraç yazdı:

silah isi ve diğer isleri nasıl yaptınız acaba?

selamlar.ben daha tavsiye verecek durumda değilm ama nasıl yaptığımı anlatayım sadece. çok ince uclu firçayla siyah yaglı boya dokundurup ardından daha kalın ve kuru bir firçayla rüzgar yönünde çok bastırmadan firça darbeleri attım ama istediğim sonuç olmadı yazdığım gibi.

4 saat önce, Lokman ozer yazdı:

selamlar.ben daha tavsiye verecek durumda değilm ama nasıl yaptığımı anlatayım sadece. çok ince uclu firçayla siyah yaglı boya dokundurup ardından daha kalın ve kuru bir firçayla rüzgar yönünde çok bastırmadan firça darbeleri attım ama istediğim sonuç olmadı yazdığım gibi.

Silahta direkt siyah renk kullanmak yerine gunmetal kullanırsanız daha gerçekçi renk ve parlaklık elde edebilirsiniz.  Vallejo model color 70.863 (FS37200) sizin için fırça ile kullanım kolaylığı sağlar. Daha sonrasında barut izleri için siyah renk pigment yeterli olacaktır.

AB için acele etmenizi tavsiye etmem. Fırça konusunda ilerlemeniz sizin için faydalı olacaktır. AB boyaması sonrası ufak detayların yapım kısmı siz ve fırçanız arasındadır.

Yeni başladınız diye ufak anlatayım; boya tabancası başlı başına ayrı bir süreç. AB alınca çok güzel boyama yapacağım gibi beklentileriniz olmasın. Aldığınız tabancaya alışmanız uzun süre alacaktır. Ayrıca fırça kullanımı çok daha zahmetsizdir, farklı bir renk kullanacaksanız fırçanızı ufak yıkamanız yahut suya tutmanız yeterli gelir. Airbrushta farklı renk kullanacaksanız iç hazneyi tümden temizlemeniz gerekir aksi takdirde iki rengin karışması modelinizin boya sürecinin baştan başlamasına sebep olabilir. Sadece farklı renk kullanmak için dakikalarca hazne temizliği yapacaksınız. Youtube üzerinden şov amaçlı maket yapan ve doğru düzgün renk kodu vermeden, basınç ayarı vermeden video atanlar; boyama sürecinde yaptıkları temizliklerin videosunu almıyorlar ne yazık ki.

Model yapmaya devam edin, sabırlı bir şekilde ilerlediğinizde kendinizdeki gelişmeyi göreceksiniz. Forumdaki eleştirileri kafanızda iyice tartın; ileride yapacağınız modellerde bu hataları yapmamaya çalışın. Kendinize uygun başlangıç kitleri seçin direkt olarak pahalı kitleri tercih etmeyin.

Şimdiden kolay gelsin :) 

Bir saat önce, Ahmet Ege Gürbulak yazdı:

Silahta direkt siyah renk kullanmak yerine gunmetal kullanırsanız daha gerçekçi renk ve parlaklık elde edebilirsiniz.  Vallejo model color 70.863 (FS37200) sizin için fırça ile kullanım kolaylığı sağlar. Daha sonrasında barut izleri için siyah renk pigment yeterli olacaktır.

AB için acele etmenizi tavsiye etmem. Fırça konusunda ilerlemeniz sizin için faydalı olacaktır. AB boyaması sonrası ufak detayların yapım kısmı siz ve fırçanız arasındadır.

Yeni başladınız diye ufak anlatayım; boya tabancası başlı başına ayrı bir süreç. AB alınca çok güzel boyama yapacağım gibi beklentileriniz olmasın. Aldığınız tabancaya alışmanız uzun süre alacaktır. Ayrıca fırça kullanımı çok daha zahmetsizdir, farklı bir renk kullanacaksanız fırçanızı ufak yıkamanız yahut suya tutmanız yeterli gelir. Airbrushta farklı renk kullanacaksanız iç hazneyi tümden temizlemeniz gerekir aksi takdirde iki rengin karışması modelinizin boya sürecinin baştan başlamasına sebep olabilir. Sadece farklı renk kullanmak için dakikalarca hazne temizliği yapacaksınız. Youtube üzerinden şov amaçlı maket yapan ve doğru düzgün renk kodu vermeden, basınç ayarı vermeden video atanlar; boyama sürecinde yaptıkları temizliklerin videosunu almıyorlar ne yazık ki.

Model yapmaya devam edin, sabırlı bir şekilde ilerlediğinizde kendinizdeki gelişmeyi göreceksiniz. Forumdaki eleştirileri kafanızda iyice tartın; ileride yapacağınız modellerde bu hataları yapmamaya çalışın. Kendinize uygun başlangıç kitleri seçin direkt olarak pahalı kitleri tercih etmeyin.

Şimdiden kolay gelsin :) 

Teşekkürler Ahmet bey haklısınız daha acele etmemek lazım.ben de revell in 90 ve 99 kodlu 2 farklı silver metal boyaları var bunlar sizin söylediğiniz gunmetal den çok mu farklı?

55 dakika önce, Lokman ozer yazdı:

Teşekkürler Ahmet bey haklısınız daha acele etmemek lazım.ben de revell in 90 ve 99 kodlu 2 farklı silver metal boyaları var bunlar sizin söylediğiniz gunmetal den çok mu farklı?

Farklı. ''Vallejo model color 70.863 (FS37200)'' bunu aratırsanız aradaki renk farkını göreceksiniz

On 24.06.2020 at 11:09, Bulut Solmaz yazdı:

Model boyanınca decal'den önce parlak vernik > decal > parlak vernik.... > eskitme weatering vs > mat vernik diye gider :) 

Bulut Bey selamlar. bir soru sormak istiyorum.modelin her aşamasında mat vernik kullanırsak ne olur? parlak hiç kullanmasak? neden parlak vernik kullanıyoruz?

duruma göre parlak yerine mat da kullanabilirsiniz tabi. Ama bunu daha usta olduğunuz zaman bir çok tekniğe hakim olduğunuz zaman yaparsınız.

Ökan Türker hocanın şöyle bir makalesi var. Bence Mutlaka okuyın.

http://www.ozkanturker.com/makaleler/DECAL/index.htm

Parlak vernik, üstüne  uygulanan decallerin parlamasını ve zemindeki parlak şeffaf alanın görünürlüğünü azaltır. Decaller GENELDE Parlak vernik üzerine uygulanmazsa ben buradayım, sticker'ım diye bas bas bağırır.

SSxN1JF.jpg

Parlak vernik ayrıca uygulanan yıkama sıvısının panel ayrıntılarında rahatça ilerlemesini ve rahat silinmesini de sağlar. Direkt mat yüzeyde yıkama sıvısı iz bırakır. 

maxresdefault.jpg    large.jpg

Tabi Bu parlak verniğin şart olduğu anlamına gelmez. Decal yerine şablonla boya atarsınız decalleriniz çok kaliteli yada transfer çıkartmadır. Pin Wash'da iyi temizlersiniz vs vs vs... kullanmazsınız. 

Daha önce farklı yerlerde de söyledim. Bu hobide, tek bir doğru, teknik yada sırlama yok. Kişiden kişiye, ulaşılmak istenen sonuca, modelcinin ruh haline göre bir çok şey değişir. Zaten verdiğim sırlama GENEL bir sıralama. Sivil araçta yada parlak bitmesi istenen araçlarda sondaki mat vernik uygulanmaz mesela.

Bir başka örnekte, forumdan @Kürşat Kaan Kerimoğlu. parlak yerine satin yani yarı mat (ipek) vernik kullanmayı tercih ediyor. Başta decaller için parlak vernik kullanıp aradaki aşamalarda ayrıca mat vernik kullananlarda var (Pigment, kuru kalem vs mat yüzeye daha iyi oturur). Zamanla deneyim sahibi oldukça bu ayrıma sizde sahip olacaksınız.

50 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

duruma göre parlak yerine mat da kullanabilirsiniz tabi. Ama bunu daha usta olduğunuz zaman bir çok tekniğe hakim olduğunuz zaman yaparsınız.

Ökan Türker hocanın şöyle bir makalesi var. Bence Mutlaka okuyın.

http://www.ozkanturker.com/makaleler/DECAL/index.htm

Parlak vernik, üstüne  uygulanan decallerin parlamasını ve zemindeki parlak şeffaf alanın görünürlüğünü azaltır. Decaller GENELDE Parlak vernik üzerine uygulanmazsa ben buradayım, sticker'ım diye bas bas bağırır.

SSxN1JF.jpg

Parlak vernik ayrıca uygulanan yıkama sıvısının panel ayrıntılarında rahatça ilerlemesini ve rahat silinmesini de sağlar. Direkt mat yüzeyde yıkama sıvısı iz bırakır. 

maxresdefault.jpg    large.jpg

Tabi Bu parlak verniğin şart olduğu anlamına gelmez. Decal yerine şablonla boya atarsınız decalleriniz çok kaliteli yada transfer çıkartmadır. Pin Wash'da iyi temizlersiniz vs vs vs... kullanmazsınız. 

Daha önce farklı yerlerde de söyledim. Bu hobide, tek bir doğru, teknik yada sırlama yok. Kişiden kişiye, ulaşılmak istenen sonuca, modelcinin ruh haline göre bir çok şey değişir. Zaten verdiğim sırlama GENEL bir sıralama. Sivil araçta yada parlak bitmesi istenen araçlarda sondaki mat vernik uygulanmaz mesela.

Bir başka örnekte, forumdan @Kürşat Kaan Kerimoğlu. parlak yerine satin yani yarı mat (ipek) vernik kullanmayı tercih ediyor. Başta decaller için parlak vernik kullanıp aradaki aşamalarda ayrıca mat vernik kullananlarda var (Pigment, kuru kalem vs mat yüzeye daha iyi oturur). Zamanla deneyim sahibi oldukça bu ayrıma sizde sahip olacaksınız.

çok iyi anladım.çok teşekkürler.

saygılar...

valla dostum ilk modelin için bence bayağı başarılı

ben de yeni başlayan biri olarak ilk modelimi buraya koymaya utandım :)

WW2 dönemi uçaklarına olan ilgim nedeniyle genelde uçak çalışıyorum.

bence çalışman gayet başarılı.

zaten bizlerden tecrübeli olanlar gerekli sorunları ve düzeltilmesi gerekenleri söylemiş bana söz düşmez :)

eleştiri yerine senin modelinde gösterilen hataları okuyup kendim ders almaya çalışıcam.

kolay gelsin.