Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

cem remzi küçükay

1/72|S.Marine Spitfire VB-C|PM model | Cem Remzi Küçükay

Recommended Posts

merhabalar

son 3 haftada 3.ve 4. modellerimi yaptım. beğenilerinize sunarım.

benim gibi yeni başlayan arkadaşlara bir kaç tavsiyem olacak.

öncelikle hangi modeller üzerinde çalışıcağınıza karar verin. mesela ben WW2 dönemi uçaklarına meraklıyım daha çok onları seviyorum.

daha sonra markaların 1/72 ölçekli ve 3. veya 4.seviye olanlarını tercih edin.

hem yapması hem boyaması ve dekalleri kolay oluyor.

pm model mesela 

hem yerli marka hem ucuz lakin plastik kalitesi felaket, parça sayısı az ( 6 parça hepisi :) ) 

yani montajı kolay ancak parçalar zor oturuyor.

ancak maliyeti ucuz olduğu için yanlış yapsanızda sizi fazla üzmüyor,acemiliğimiz atıyoruz böylece

ustalardan ricam fazla acımasız olmayın lütfen :D (kamuflajların boyaması olmadı,dekalleri yamuk yapıştırdım bide boya/tiner karışımını hala öğrenemedi )

kqVRew.jpg

yC2nr5.jpg

l9fXVS.jpg

hNtK4K.jpg

wSTWAw.jpg

htu8pG.jpg

P7ghpX.jpg

6wvuIw.jpg

AH7ga8.jpg

oxXv41.jpg

fyYMNi.jpg

IcsJM9.jpg

QnOAPb.jpg

kTAMyl.jpg

f4cLs2.jpg

3 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Öncelikle ellerinize sağlık. 

Pervanenin birleştiği yerin neden ek parçalı olduğunu merak ettim. Normalde pervane o kısımda direk gövdeye bağlı olmalı. 

çünkü pervanenin şaftı takarken kırıldı :)

pm modelin plastik kalitesi çok kötü 

şaft kırılınca yerine yapıştıramadım ben de böyle bir çözüm buldum :D

Biraz canınız sıkılmış anlaşılan :) Yalnız bana göre gerek yok çünkü modelin gerçekçiliğini bozuyor. Eğer sökebilirseniz direk pervanenin kenarlarına hafif yapıştıcı sürüp, gövdeye iliştirebilirsiniz. Neticede model olduğu için pervanenin dönmesine gerek yok. 

Eline sağlık. Biten model en iyi modeldir.

Pervanede eksik parcan var ya da montaj hatalı. Gövdeye iyice dayanması gerekir.

Son kat olarak mat vernik atmayı ihmal etme. Modelin çok parlak. 

Fırça ile uçak boyamak zordur. Böyle ucuz modellerle devam et, tecrübe kazandırır.

Resim çekerken fonu modelin rengine uygun beyaz ya da siyah düz tonlarda tutmaya çalış. 

Forumda yeni başlayanlar için yüzlerce konu var. Boş zamanlarında bol bol oku ve internetten video, blog vb. takip et. 

Hevesin kırılmadan yavaş yavaş sabırla devam et.

Kolay gelsin. 

Öncelikle elinize sağlık yavaş yavaş süreç gelişecektir. 

Eskiden boya dahi bulmakta zorlanır asetat kalemleri ile boyama yapmaya çalışırdım. Boyasını atarken çok kalın katlar olduğunu görüyorum, kurumasına imkan vererek ince katlar halinde ve kaliteli bir fırça ile yaparsanız sonuç daha tatminkar olacaktır.  Ayrıca boya olarak Vallejo ''Model color'' boyalarını kullanabilirsiniz. Boyarken erken kurumaması adına sulu palet sistemini yapabilirsiniz. ( Figür boyayanlar çok kullanır ) 

Bol modelli günler. 

Merhaba,

Ben önce Fokker paylaşımını görüp sonra buraya geldim. Aradaki fark çok fazla. Yani Fokker da kendini geliştirdiğin görünüyor. Yani bu ucuz modellerin üzerinde kazandığın tecrübenin faydasını görmüşsün.

12 saat önce, cem remzi küçükay yazdı:

ustalardan ricam fazla acımasız olmayın lütfen

Ustalar da çok acımasız olmayacaktır zaten. Benim gibi amatörler de keza öyle. Kimsenin şevkini kırmak gibi bir amacımız yok. bu bir hobi ve zevk için yapıyoruz.

Önce Fokker'ı görmesem biraz daha fazla şey yazardım ama zaten çoğu hatanı o modelde düzeltmişsin.

En ciddi hatan pervaneye koyduğun ek parça. Zaten konu hakkında Ali bey gerekeni söylemiş.

Bir diğer ciddi hatan boya konusunda. Bazı yerlerde zemin kapanmamış bazı yerlerde ise fazla kaçmış. Bu zamanla boya yaptıkça halledebileceğin bir şey. Modelin başında bazı şeyler gözükmüyor. İlk hali ve son hali arasında yaparken çok ciddi farkı görünce bazı hataları beyin senden gizliyor. Fotoğraflara bakıp görüyorsun :D 

Özellikle Kanat birleşim yerlerinde belirgin izler var. Oralara macun sürüp sonrada Zımpara yapılarak düzeltilmeliydi. PM modellerde doğru düzgün ayrıntı yoktur ama bu zımpara işinden sonra bazı detaylar kapanır. Onların da elle açılması gerekir. 

Kanopilerin gerekli yerlerini boyamıyorsun. Zor ama gerekli bir aşama. Ona dikkat et. PM modelde gerekli yerlerin izleri çok belirsiz olduğundan zor ama öğrenme aşaması için şart bence. Dene yinede .

Kanopi boyarken maskeleme yapılır. Elle boyayamazsın.

image055.jpg     

Youtube da bir sürü uygulamasını bulabilirsin.

Bazı YouTube Playlistler paylaşıyorum. Sana yardımcı olacaktır.

Fırça ile boyama
https://www.youtube.com/watch?v=NW7ckHz1Wg4&list=PLwNv7fIdPOZTbPwEQWp4rY8oYwDWUkokl

Boyayı AB ile yapıyor ama toplama vs gibi temel bilgilerimiz ortak
https://www.youtube.com/watch?v=z0rzPnzo7vM&list=PLwNv7fIdPOZR76ravgyYe5bvxra0PDRYl

On 22.06.2020 at 23:03, ismet güralp yazdı:

Eline sağlık. Biten model en iyi modeldir.

Pervanede eksik parcan var ya da montaj hatalı. Gövdeye iyice dayanması gerekir.

Son kat olarak mat vernik atmayı ihmal etme. Modelin çok parlak. 

Fırça ile uçak boyamak zordur. Böyle ucuz modellerle devam et, tecrübe kazandırır.

Resim çekerken fonu modelin rengine uygun beyaz ya da siyah düz tonlarda tutmaya çalış. 

Forumda yeni başlayanlar için yüzlerce konu var. Boş zamanlarında bol bol oku ve internetten video, blog vb. takip et. 

Hevesin kırılmadan yavaş yavaş sabırla devam et.

Kolay gelsin. 

teşekkür ederim

pervaneyi düzelttim :)

son kat mat vernik yapmalıyım çok haklısınız

çocuklara kızıyordum telefon elinizden düşmüyor youtube da saçma sapan videolar izliyorsunuz diye ama ben de bir sürü model maket videoları buldum telefon elimden düşmüyor :) birde üzerine fırça yiyoruz :)

hevesimin kırılması bir yana bende saplantı oldu :) hanımdan gizli  model alıp yapıyorum :)

On 23.06.2020 at 10:43, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba,

Ben önce Fokker paylaşımını görüp sonra buraya geldim. Aradaki fark çok fazla. Yani Fokker da kendini geliştirdiğin görünüyor. Yani bu ucuz modellerin üzerinde kazandığın tecrübenin faydasını görmüşsün.

Ustalar da çok acımasız olmayacaktır zaten. Benim gibi amatörler de keza öyle. Kimsenin şevkini kırmak gibi bir amacımız yok. bu bir hobi ve zevk için yapıyoruz.

Önce Fokker'ı görmesem biraz daha fazla şey yazardım ama zaten çoğu hatanı o modelde düzeltmişsin.

En ciddi hatan pervaneye koyduğun ek parça. Zaten konu hakkında Ali bey gerekeni söylemiş.

Bir diğer ciddi hatan boya konusunda. Bazı yerlerde zemin kapanmamış bazı yerlerde ise fazla kaçmış. Bu zamanla boya yaptıkça halledebileceğin bir şey. Modelin başında bazı şeyler gözükmüyor. İlk hali ve son hali arasında yaparken çok ciddi farkı görünce bazı hataları beyin senden gizliyor. Fotoğraflara bakıp görüyorsun :D 

Özellikle Kanat birleşim yerlerinde belirgin izler var. Oralara macun sürüp sonrada Zımpara yapılarak düzeltilmeliydi. PM modellerde doğru düzgün ayrıntı yoktur ama bu zımpara işinden sonra bazı detaylar kapanır. Onların da elle açılması gerekir. 

Kanopilerin gerekli yerlerini boyamıyorsun. Zor ama gerekli bir aşama. Ona dikkat et. PM modelde gerekli yerlerin izleri çok belirsiz olduğundan zor ama öğrenme aşaması için şart bence. Dene yinede .

Kanopi boyarken maskeleme yapılır. Elle boyayamazsın.

image055.jpg     

Youtube da bir sürü uygulamasını bulabilirsin.

Bazı YouTube Playlistler paylaşıyorum. Sana yardımcı olacaktır.

Fırça ile boyama
https://www.youtube.com/watch?v=NW7ckHz1Wg4&list=PLwNv7fIdPOZTbPwEQWp4rY8oYwDWUkokl

Boyayı AB ile yapıyor ama toplama vs gibi temel bilgilerimiz ortak
https://www.youtube.com/watch?v=z0rzPnzo7vM&list=PLwNv7fIdPOZR76ravgyYe5bvxra0PDRYl

sıkıntı yok bulut bey her türlü tavsiye başımüstüne

çok teşekkür ederim.