Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Eren Bilir

1/200 | USS Missouri BB-63 | GPM ( Kağıt model ) | Eren Bilir

Recommended Posts

1/170 ölçekte DKM Scharnhorst bitirdikten sonra bir süre plastik model yapıp sonrasında bu modele başladım. Tabi plastik modellere göre çok çok daha fazla parçadan oluşuyor. Daha önce 4 veya 5 tane hasegawa kit bitirmiştim. Ama zamanla bütçemi zorlamaya başladığı için bırakmak durumunda kalmıştım. Baktım boş boş oturarak zaman geçmiyor, tekrar eski hobiye döneyim dedim ve bu kağıt modeli yapmaya başladım. Sayabildiğim kadarıyla 5000 parçanın çok rahat üzerinde, 10000 parçaya yakın olduğunu düşünüyorum.

6JFbXL.jpgZTGlMp.jpg

Parçaların çıktısını 200gr. kağıda aldıktan sonra küçük bir pişmanlık yaşadım. Daha önce farklı yerlerde baskı alıyordum, kağıtları biraz daha ince kalıyordu. Bu maketi bastırdığım kağıtlar biraz kalın oldu, fakat 100 liraya yakın ücret verdikten sonra tekrar yaptırasım gelmedi ve devam etmeye karar verdim.

Öncelikle geminin iskeletini oluşturacak parçaları 0.8mm mukavva kartona yapıştırıp kesmeye başladım
WlxmF5.jpg     7EgTF6.jpg

Sonrasında sıcak silikon ve gerektiği yerlerde japon yapıştırıcısı ile birleştirmeye başladım.
Arkadaki daha önce bahsettiğim DKM Scharnhorst modelim. Onu yaparken daha kolay olması için ölçeğini 1:170 civarı yapmıştım. O sebepten boyutları neredeyse aynı duruyor.
jqLXmZ.jpg

7C6cOC.jpg

Güverteyi de 1mm. mukavva kartonuna yapıştırdıktan sonra yerine yerleştirdim. Projenin devamını ilerleyen saatlerde paylaşacağım.
Bu forum tipine ilk defa rastlıyorum ve biraz alışma sürecim olacak. Konu açarken veya yorumlarımda yaptığım hataları paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim. Paylaştığım resimlerin boyutlarını ek olarak belirli bir formata göre ayarlamam gerekiyor mu bilmiyorum, ama öyle yapmamı belirten herhangi bir paylaşım bulamadım.

Sonrasında taşıma sırasında içeriye doğru çökebilecek yerlere destekler ekledim
Kai2Uz.jpg

Ardından geminin alt parçalarını tamamıyla kesip yerlerine yerleştirdim. Sonrasında ise sırasıyla yapıştırdım.
YEdoWz.jpg

yX2sCZ.jpg

Rudder ve Pervaneleri yapmaya başladım. Bunlara pervane mi deniyor emin değilim ama :D Orjinal olarak gelen turuncu renkleri hoşuma gitmediğinden biraz daha açık bi turuncu sarı karışımı renge boyadım.

qK7I5F.jpg  xDvX0a.jpg

Bunlarla beraber geminin gövdesi neredeyse tamamlanmış oldu. Birkaç küçük ayrıntıyı sonradan ekledim.

2 hours ago, Kürşat Kaan Kerimoğlu said:

Daha önce hiç duymamıştım kağıt model yapımını. Güzel bir alternatifmiş. Tek sıkıntı birleşim yerlerindeki izlerin duruyor olması. Ama büyük de avantaj, istediğin modeli indir çıktısını al, yap. Oh mis.

Birleşim yerlerindeki kağıdın beyaz kısmını olduğu gibi bırakınca maketin kağıttan olduğu daha çok belli oluyor. Fakat çok ayrıntılı modellerde rahatsız edici bir biçime geliyor. O sebepten bu modelimde kağıt izlerini fırça ile boyamaya başladım.

Plastik modellere kıyasla çok daha zaman isteyen bir hobi, scharnhorstu 1.5 yılda bitirebilmiştim 😂

Gövdeyi neredeyse bitirdikten sonra boyutunu görmek için taretlerin bitanesini yapmaya karar verdim.
FmO6aG.jpg wn6BRK.jpg

Artan bazı pencere sinekliklerini kullanarak ufak merdivenler yapmaya çalıştım. Gayet hoş bi ayrıntı oldular.

f3IUZc.jpg

Ardından perde tülünün alt kısmını boyayarak şu alttaki parçaları yaptım. Parçanın orjinal halini yanında görebilirsiniz. Bunların tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, bilgisi olanlar beni aydınlatırsa çok sevinirim. Çünkü geminin etrafında bunlardan yaklaşık 30-40 tane mevcut.

ZzRn7T.jpg  gaJfdJ.jpg  cLpf3X.jpg

1 numaralı taret bu şekilde tamamlanmış oldu.

Yorumlarınız için herkese teşekkürler. Devam edeyim :

Bi çılgınlık yapıp geminin en arka kısmında bulunan, sanırsam katapultlara uçak yüklemeye yarayan vinci yapmaya karar verdim.

gM9Xxq.jpg L2iJGx.jpg

NuK9MG.jpg wiFlnQ.jpg

Daha önce yaptığım gibi ince ip kullanmak yerine başka bir teknik denedim. Elimde kalan plastik maket çerçevelerini hafif ısıtıp, eriyince uzatarak ince ipimsi bi sonuç aldım. Hem kolay kolay kopmuyor, hem de güzel şekil verilebiliyor.

Sonrasında geminin kumanda kulesine? kat çıkmaya devam ettim. Odamın dağınıklığına aldırmayın, öğrenci odası :D:D

Vy6os1.jpg

Bu parçaya daha önce bahsettiğim lehim ve tel ile railing eklemeye çalıştım. PE parçalar kadar hoş bir görüntü olmadı fakat boş durmasından iyidir diye düşündüm :D

7N9QO6.jpg ajZG6c.jpg

Bu resimlerle beraber şuan bulunduğum aşamaya gelmiş bulunuyorum. Bundan sonrasında ilerleme kaydettikçe buradan paylaşmaya çalışacağım.
Hepinize iyi forumlar

Kolay gelsin.

Tamamen benim dışımda bilmediğim bir kulvar olduğundan şunu şöyle yap vs gibi bir yorum yapamıyorum. Ama yorum yapamıyor olmam ilgiyle izlediğim gerçeğini gizlemesin. Sizde yaw sallamıyorlar sanmayın. İlgiyle ve merakla takip ediyorum/ruz....

Özellikle Vince bayıldım... İsmet'e de lazım bu plandan. Ben başka bir konuda abuk sabuk bir plan çizmiştim ama bu başka bir seviyede...

harika, bu da paperkraft içinde geçen bir ürün mü? Yani ben basit 4 katlamalı tren modelleri yapıp utanmadan paperkraft diyormuşum :) tek kelimeyle harika ve büyük emek ürünü. Kolay gelsin

19 minutes ago, Nurtekin Taşkurt said:

Çocukluğumuzda gazeteler hafta sonlari böyle kartondan evler, uçaklar verirdi. Ne sabırsızlıkla beklerdik . Kolay gelsin. 

Bahsettiğiniz maketleri çok ucundan hatırlıyor gibiyim. Çok teşekkür ederim

Çok ilginç bir modelcilik çeşidi gerçekten. Çocukluğumda yaptığım modellerden kağıt yapıştırmak biraz zordu diye hatırlıyorum yapıştırıcı miktarını iyi ayarlamak gerekiyordu yoksa iz kalıyordu. Çok iyi iş çıkarmışsınız kolay gelsin :) 

3 hours ago, Kürşat Kaan Kerimoğlu said:

Kağıt model hazır boyalı baskı alınıyor di mi? Tekrardan boyanmayacak?

Evet, kağıtların yüzeyi renkli halde geliyor. Sadece kestikten sonra kenar kısımları, veya bazı durumlarda kağıdın arkasını boyamak gerekiyor.

59 minutes ago, Ege Babacan said:

Çok ilginç bir modelcilik çeşidi gerçekten. Çocukluğumda yaptığım modellerden kağıt yapıştırmak biraz zordu diye hatırlıyorum yapıştırıcı miktarını iyi ayarlamak gerekiyordu yoksa iz kalıyordu. Çok iyi iş çıkarmışsınız kolay gelsin :)

Evet doğru, ben yerine göre çoğunlukla beyaz tutkal ve peligom yapıştırıcı kullanıyorum. Peligom çok az bile sürülse boyalı kısımı mahvediyor, boyaları birbirine karıştırıyor. Beyaz tutkal biraz daha kullanışlı, kuruyunca şeffaf bi hale geliyor hiç iz bırakmıyor, fakat kuruması biraz zaman alıyor.

Çok teşekkürler

Ellerinize sağlık çok güzel ilerliyor. 350 ölçek Japon gemilerini almak için banka kredisine başvurmak gerektiğinden benim de bir süre ciddi olarak araştırdığım bir konuydu sonra gözüm yemeyince 700lüklerle devam etmeye karar verdim. Punteller için lehim teli yerine ucu küt iğnelerin arasına misina çekip kullanabilirsiniz, 200 taneli kutusu 5 liraya falan geliyor. 

Kolay gelsin✌️