Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Mahmut Velioğlu

1/18 | F458 Speciale Dönüşüm Prior Design-Novitec | Burago | Mahmut Velioğlu ( Die Cast )

Recommended Posts

Selamlar herkese

Yeni Proje 1/18 Burago 458 Specialeyi Prior Design ve Novitec karışımı bir şeye dönüştürmek.

Araç bu ,  kalite ve detay olarak vasat. Kaput ve bagajı kesip biçmeden sökmek çok riskli o yüzden onları sökmedim. İtalyanlar garipler, aracın tekerlek açısı sağa doğru ve isteseniz de düzeltemiyorsunuz, yine kesip biçmek gerekecek. 

ThTj4F.jpg

Bunlar da referans aldığım modeller

Prior Desing

tgNhRH.jpg

Bunun arka ve ön çamurluklarını ve henüz karar vermesem de ön tampon ve panjurunu, novitecin de arka ve ön kaputunu ref alıcam.

4Ks0uR.jpg

Novitec

XKGHGZ.jpg

Şablon çıkarma aşamaları

Maskeleme bantı, styren plaka, marker kalem ve referans fotolar. Her iki tarafın eşit olması için belki de en önemli aşama. Şablonların tamamen aynı olması için titiz çalışmak gerekiyor. İşin en keyifsiz kısmı bana göre.

ZmyuKm.jpg

zuXXcn.jpg

:)) Sizi tarafa da gelicem ama henüz hazır hissetmiyorum kendimi, tecrübesizim.

Zaten genel kuraldır bozmak kolay da geri toplamak zordur:)

Aslında muhtelif markaların bu tarz plastik body kit, tampon vs leri var ancak çok pahalı, o yüzden kendim yapmaya çalışıyorum.

Sağol teşekkür ederim.

Dün biraz daha ilerledim

Özellikle ön tarafta hatlar çok yumuşak ve belli belirsiz olduğu için şablon çıkarmak çok zor oldu. Ref aldığım model 458 iken benim araç 458 speciale olduğundan ön tarafla ilgili planlar değişti, sanırım yine melez , ortaya karışık bir şey çıkacak ortaya.

Arka taraftan başladım çamurlukların şablonunu çıkarmaya. Karton, japon, maskeleme bantı ve kalem yeterli. Arka çamurluklar gövdeden 4 mm dışarda olacak ancak 5 mm olarak yapmamız gerekiyor çünkü zımpara işlemli olacağından incelecek. 

EQhT3w.jpg

ypyz4U.jpg

mb4YBF.jpg

8ESGuF.jpg

nRGKxd.jpg

cpdo1R.jpg

x683mO.jpg

OdrDVJ.jpg

Asıl eğlence bu akşam olacak. Macundan çamurlukları yapmaya başlayacağım:) 

Şimdi, Bulut Solmaz yazdı:

İlgiyle takip ediyorum. Yorum yapmıyoruz diye paylaşımlarının boşa gittiğini sanma. Sadece bildiğimiz,  yaptığımız bir şey olmadığından izlemekle yetiniyoruz.

Eyvallah 

zaten yorum ve yardımlarınıza boyama kısmında özelikle motor bölümünde ihtiyacım olacak.

1 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Youtube'da bi abi senin yaptığın bu işlemi kola kutusunun tenekesiyle yapıyodu. Daha sağlam olabilir gibime geldi tenekeyle.

Haklısın daha sağlam oluyor ama büyük ölçekte çalışınca çok da fark etmiyor.

Birkaç gündür başına oturamamıştım, hafta sonu zımpara işlerine başladım. Ortalık toz duman:))

Diecastcinin olmazsa olmazı, çakma dremelle giriştim.

KHzi5r.jpg

Arkaya mesh koyacağım için kesmeye başladım.

34X3B2.jpg

Ön kaputu da mesh için doğradım. Dremel girmeyince daha doğrusu riskli görünce old school  doğradım.

O7GJ3B.jpg

Sonra çamurluk içlerinden başlayarak hizalama, formların simetrik olması için zımparalamaya giriştim.

I5LkTc.jpg

THhAsi.jpg

g97YHs.jpg

cQKo8b.jpg

Xo9iPi.jpg

Arada fazla incelen yerlere ilave sunfix macun takviyesi yaptım Tamiya smooth surface puttyim geldi ama kullanmaya kıyamadığım için emektar sunfixle yola devam şimdilik:)

4TKFk7.jpg

Bu sunfixin en güzel tarafı da bu, hiç toz bırakmıyor, kendi kendini temizliyor:)

jT8vvB.jpg