Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Baran İşmen

Vallejo Kullanımı hakkında

Recommended Posts

Merhabalar herkese iyi Pazar'lar diler, bilahare babalar gününüzü kutlarım.

Vallejo boyaların kullanımı ile ilgili detaylı bir tutorial hazırladım, malum bu ürünler ile sorun yaşayan bir çok insan var, bir nebze de olsa yardımım dokunursa ne âla :) 

2 parça olarak aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz. Nispeten düşük ses ve video kalitesi için kusuruma bakmayınız, ilk video yayınlayışım bu denli detaylı olarak 🙂

- Part 1
- Part 2

2 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Linkte youtube yazıyor ama facebook'la ilgili bir şeyler çıkıyor tıklayınca. Bağlantıyı kopyalayım dedim yine facebooka gitmeye çalıştı. Direk youtube linkini yazar mısınız?

Uyarı için teşekkürler hocam düzelttim, ilginç bende normal çıkıyordu.

10 saat önce, Baran İşmen yazdı:
Merhabalar herkese iyi Pazar'lar diler, bilahare babalar gününüzü kutlarım.

Vallejo boyaların kullanımı ile ilgili detaylı bir tutorial hazırladım, malum bu ürünler ile sorun yaşayan bir çok insan var, bir nebze de olsa yardımım dokunursa ne âla :) 

2 parça olarak aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz. Nispeten düşük ses ve video kalitesi için kusuruma bakmayınız, ilk video yayınlayışım bu denli detaylı olarak 🙂

- Part 1
- Part 2

teşekurler hocam müsait olunca izleyeceğim . aklımda vallejo ile ilgili soru işaretleri vardı .

Güzel videolar, elinize sağlık.

Modelci kimliğim ile konuşursam vallejo boyalar kadar acayip bir ürün serisi görmedim. Aynı boyayı 2 defa ardarda aynı randımanda kesinlikle kullanamadım. Şu anda evde 50-60 şişe yatıyor. Bence fiyatı uygun olmasa pek tercih edilecek ürün değil maalesef. Bir boyanın bu denli insanı yormaması lazım. Yok kendi tineri yok kendi temizleyicisi yok o yok bu derken ev kimya laboratuvarına döndü.

Emeğine sağlık arkadaşım, cidden oturup tek tek anlatmak herkesin yapmaya yeltendiği bir iş değil, tebrik ederim...  

Vallejo'nun tutarsızlığı deli ediyor beni, her ürününden aynı sonucu alamıyorsun. Ama herşeye rağmen, her modelcinin tezgahında bulunması gereken bir marka tabi. Kokusuz olması, temizliğinin kolay ve sağlıklı olması büyük avantaj... 

Eline sağlık. Tamamını izlemek ancak nasip oldu.

Vakit ayırıp gayet güzel açıklamışsın. Toplamda yaklaşık 1,5-2 saat civarı sürmüş. Kamerana bir el atmanda büyük fayda var. Başlangıçta hep fluda kalmışsın. Belki ileride daha iyi bir kamera ile yeniden çekersin. Güzel bir kaynak. Heba olmasın. 

Çok güzel bazı ayrıntılar da var. Future ve Humbrol Vernik kullanırken ve sıvı maske tepkimesi gibi. 

AB Tiner ve Cleaner formüllerin gibi ayrıntılarını da kaydettim. Bendeki AB Cleaner formülünden farklıydı :) Bendeki formülde direkt amonyak vs filan da vardı... Çok teşekkürler. Güzel bir kaynak... 

Murat Özgül hoca sağolsun, bahsettiğin ticklerin bazılarını zaten uyguluyordum. 

Vallejo'lar, Ustası ve nazını sevenler için çok güzel boyalar. Renk sıkalası genişliği, evrensel oluşu vs gibi çok güzel yanları var. Yüzeye yayılır. Birikme yapsa bile kurudukça çekip o izi siler filan.... Senin stoğun kadar olmasa da benimde baya bir vallejo boyam var. Fırçada sık sık kullanıyorum. AB da da kullanıyorum tabiki ama kendimi kullanmak için zorluyorum. Yaw Vallejoyu bir deneyeyim diye. Kullanabilmek için Tinerini, Retarder'ini, Airbrush Flow Improver'ını (bence şart) filan hep aldım. Buna rağmen kullanırken kasıyor beni. Özellikler Temizlemek benim için işkence. Elimde Vallejo'nun kendi cleaner'ı da var. Buna rağmen sevmiyorum bu boyayı attıktan sonraki ab temizliğini.

Geniş bir alanı boyayacağım, iş uzarsa bir süre sonra AB'ın tıkanmaya başladığını, zorlandığını hissediyorum. AB'ın Cup'ındaki boyayı bir yere döküp, işin ortasında AB'ı şöyle bir temizliyor. Biraz önce ayrıdığım boyaya biraz daha inceltici katıp devam ediyorum...  

AB da Acemi arkadaşlara bu yüzden önermiyorum. Nazını, huyunu bilmeyen için zor bir boya.

Ama emin ol, sende de öğrendiğim şeyler ile Vallejo'yu daha fazla kullanmaya çalışacağım. 

Kolay gelsin...

Merhaba!

Videolarınızı sonuna kadar merak ve keyifle izledim. İki sorum var:

1. Benim maket çalışmalarım hep sivil kara araçları. Dolayısıyla, tam parlak renklere ihtiyacım var. Vallejo'lar ise (özellikle Model Air) genellikle mat. Bunları tam parlak hale nasıl getiririm?

2. Genellikle Revell maket yapıyorum. Revell'de ana renklerde kimi zaman renk karışımı formülleri veriyor (örneğin, şu anda çalıştığım makette %75 sarı+%20 beyaz+%5 kahverengi). Vallejo Model Color'da boya karıştırmak mümkün mü? Ben bu renk için Vallejo Model Color renklerini karıştırdım. Airbrush'la atarken 1/1 oranında Tamiya akrilik tiner kullandım (ki, Tamiya akrilik tineri denedim, Vallejo Model Color'ı bozmuyordu), püskürtme sırasında tortu oluştu ve maket yüzeyine parçacıklar püskürttü. Nozzle çapı 0.3 ve 0.5mm, basınç 20psi. 

Bunlar için tavsiyelerinizi alabilir miyim?

On 25/06/2020 at 19:05, Ali Eriç yazdı:

Merhaba!

Videolarınızı sonuna kadar merak ve keyifle izledim. İki sorum var:

1. Benim maket çalışmalarım hep sivil kara araçları. Dolayısıyla, tam parlak renklere ihtiyacım var. Vallejo'lar ise (özellikle Model Air) genellikle mat. Bunları tam parlak hale nasıl getiririm?

2. Genellikle Revell maket yapıyorum. Revell'de ana renklerde kimi zaman renk karışımı formülleri veriyor (örneğin, şu anda çalıştığım makette %75 sarı+%20 beyaz+%5 kahverengi). Vallejo Model Color'da boya karıştırmak mümkün mü? Ben bu renk için Vallejo Model Color renklerini karıştırdım. Airbrush'la atarken 1/1 oranında Tamiya akrilik tiner kullandım (ki, Tamiya akrilik tineri denedim, Vallejo Model Color'ı bozmuyordu), püskürtme sırasında tortu oluştu ve maket yüzeyine parçacıklar püskürttü. Nozzle çapı 0.3 ve 0.5mm, basınç 20psi. 

Bunlar için tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Merhabalar,

1- Sivil araçlar için Vallejo'ları pek tabi parlak hale getirebilirsiniz ama bir veya birden fazla kat parlak verniğe ihtiyacınız olacaktır. Parlak hale getirmek için 1:1 oranında Vallejo'nun Gloss Varnish'i ile karıştırıp o karışımı da 1:1 veya 1:2 oranda inceltip uyguluyorum ben.
2- Vallejo'nun başka bir güzelliği her ürünü birbiri ile uyumludur (alkol bazlı metalik serisi hariç ki onlar da çok bulunmuyor zaten artık), rahatça karışım yapıp kullanabilirsiniz. 

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, en kısa sürede güzel bir video kamera alma niyetindeyim, ama aynı zamanda web-cam olarak da kullanabileceğim bir model arıyorum ama sanırım öyle bir şey yok, olsa da çok pahalı :D

var olan bilgiler yeterliydi bence. Biraz sadeleştirilip yeniden çekebilirsin. Kamera özellikle başta odağını çok kaybedince seyri bir hayli zayıf olmuştu. Birde ingilizce altyazı ekleyebilirsen çok geniş bir kitleye hitap edebilirsin.