Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Esat Tan

1/35 |Leopard 2A4 |İtaleri| Esat Tan

Recommended Posts

Benim modeller malum yavaş ilerliyor ve sıfır bilgi ile kaba montajlarını yapıp geçtiğim ürünleri buradan edindiğim bilgiler ile toparlamaya çalışıyorum. Büyük beklentiler ile girişmemiş olsam da bu aşamadan sonra tamamen eksik ya da hiç değerlendirilemeyecek durumda da bırakmak istemediğim için devam eden modelleri ara ara nadasa bırakıyorum. :) yine bir bekleme süresinde sırada bekleyen kiti atayım dedim, hazırda beklesin. 

Leo2A4 İtalieri, kalıp olarak değerlendirebilecek profesyonellikte değilim ama neden Tamiya setler bana daha iyi geliyor, bunda sanki biraz malzemesi zayıf gibi bir hisse kapıldım. Diğer taraftan Leoların tamamını yaptığım dönemde pek çok şeye isteksiz bir durumda idim, bunları da tabiri caiz ise aldık bari el atayım diye birleştirmişim. Üzerlerinde çok fazla birleşim yeri hatası, çapak, parça şu bu var. Şimdi sökebildiğim kadar geri sökerek bu izleri ve kalıntıları temizleme çalışması yapacağım, ardından sprey astar ve yine TS-46 sprey ile sarı renk atacağım, ardından da Suriye kamuflajı yapmaya çalışacağım. Başlangıçtaki modellere bakarak kısmi ilerlemeler kaydettiğimi ben de görüyorum, airbrusha geçemeyeceğim için fırça ile boyama noktalarında doğru fırça arayışım ve teknik geliştirmeye çalışmam devam edecek. 

Şimdi kaba montaj hali ile ürünü görelim

IMG_0050.JPG

IMG_0052.JPG

IMG_0057.JPG

IMG_0059.JPG

IMG_0063.JPG

IMG_0065.JPG

IMG_0067.JPG

IMG_0070.JPG

BODH5650.JPG

Aslında marka değil de kalıp yılı önemli. Genelde eski kalıplarda daha az detay oluyor. Scalemates'e bakınca bu kitin 1985'te kalıplandığını gördüm. Bu da her şeyi açıklıyor zaten. Zamanla daha üst düzey markalara ve detaylı interiorlu kitlere geçiş yaparsınız.

7 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Aslında marka değil de kalıp yılı önemli. Genelde eski kalıplarda daha az detay oluyor. Scalemates'e bakınca bu kitin 1985'te kalıplandığını gördüm. Bu da her şeyi açıklıyor zaten. Zamanla daha üst düzey markalara ve detaylı interiorlu kitlere geçiş yaparsınız.

Evet, bunlar öğrenme oluyor aslında

5 saat önce, Viktor Gorelov yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkürler 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin Kar paletlerinin üstündeki kalıp izlerini silmeyi unutma :)

aslında o kar paletleri tam senin aradığın şeyler. Yerde ararken evde buldun. Al onlardan bir kalıp da diğer leopard'ında kullan işte :) 

Evet aynen öyle :) reçine kalıpla uğraşabileceğimi sanmıyorum ama kumpas ile net ölçülerini alıp solidde çizimini yaptıracağım, sonra da 3d printer ile bol bol bastırayım diyorum 😁

1 saat önce, Esat Tan yazdı:

Evet, bunlar öğrenme oluyor aslında

Teşekkürler 

Evet aynen öyle :) reçine kalıpla uğraşabileceğimi sanmıyorum ama kumpas ile net ölçülerini alıp solidde çizimini yaptıracağım, sonra da 3d printer ile bol bol bastırayım diyorum 😁

Net ölçüleri verirseniz çizim konusunda memnuniyetle yardımcı olurum :D

2 saat önce, Nasuh Buğra Cesur yazdı:

Net ölçüleri verirseniz çizim konusunda memnuniyetle yardımcı olurum :D

memnuniyetle, böylece bu parçanın cad/cam çözümü yapılmış olur, forumdaki diğer arkadaşlar içinde bir kaynak oluşturmuş oluruz belki de, teşekkür ederim.

2 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin Esat.

Teşekkürler, efektten ziyade çapak temizleme, macun ve zımpara anlamında yine kendimi geliştirme fırsatı olarak görüyorum bu kiti :D :D 

6 saat önce, Esat Tan yazdı:

memnuniyetle, böylece bu parçanın cad/cam çözümü yapılmış olur, forumdaki diğer arkadaşlar içinde bir kaynak oluşturmuş oluruz belki de, teşekkür ederim.

Teşekkürler, efektten ziyade çapak temizleme, macun ve zımpara anlamında yine kendimi geliştirme fırsatı olarak görüyorum bu kiti :D :D 

Benim bir süredir çizmeyi ve basmayı planladığım parçalar var aslında. Zaman bulabilirsem sizin paletlerle beraber bunları açık kaynak olarak forumda memnuniyetle paylaşabilirim ;)

On 21.06.2020 at 04:28, Nasuh Buğra Cesur yazdı:

Benim bir süredir çizmeyi ve basmayı planladığım parçalar var aslında. Zaman bulabilirsem sizin paletlerle beraber bunları açık kaynak olarak forumda memnuniyetle paylaşabilirim ;)

Üstadım maalesef bir kumpas edinemediğim için büyüteç ve cetvel gibi amatör yöntemler ile şöyle bir çizim yapabildim, tabi konuya vakıf olmadığım için autocadde çizemedim ama dosyayı illustratörden dxf export yaptım. Sorun şu bu kadar küçük oranlar ile 3d print mümkün mü? yani o radiuslar mümkün mü? çıkıntıların üst tarafına pah deniyor sanırım onu da vermedim çünkü 0.1 mm gibi bir radius gerekiyor, bu verilebilir mi bilmiyorum. Tabi bu bir parça, pek çok tank modelinde bunlardan çok sayıda kullanmak gerekiyor, bana kalsa böyle ikili setler halinde üretip istenildiği gibi uygulamak daha mantıklı, diğer türlü her tank için uygulanacağı yere göre birleşimler yaparak tek tek üretmek gerekecektir.

50049751026_ab3dd7e586_o.jpg

6 saat önce, Esat Tan yazdı:

Üstadım maalesef bir kumpas edinemediğim için büyüteç ve cetvel gibi amatör yöntemler ile şöyle bir çizim yapabildim, tabi konuya vakıf olmadığım için autocadde çizemedim ama dosyayı illustratörden dxf export yaptım. Sorun şu bu kadar küçük oranlar ile 3d print mümkün mü? yani o radiuslar mümkün mü? çıkıntıların üst tarafına pah deniyor sanırım onu da vermedim çünkü 0.1 mm gibi bir radius gerekiyor, bu verilebilir mi bilmiyorum. Tabi bu bir parça, pek çok tank modelinde bunlardan çok sayıda kullanmak gerekiyor, bana kalsa böyle ikili setler halinde üretip istenildiği gibi uygulamak daha mantıklı, diğer türlü her tank için uygulanacağı yere göre birleşimler yaparak tek tek üretmek gerekecektir.

50049751026_ab3dd7e586_o.jpg

Bu tarz küçük ve detaylı parçaları standart PLA tipi yazıcıların kaliteli şekilde basması pek mümkün değil. SLA denilen basım için reçine kullanan yazıcalarda çok daha verimli şekilde baskı alınabilir. Çizimi bitirdim STL formatında sanırım istediğiniz şekilde baskı alabilirsiniz. Bana bir mail adresi atarsanız hemen yollabilirim. :D

35 dakika önce, Nasuh Buğra Cesur yazdı:

Bu tarz küçük ve detaylı parçaları standart PLA tipi yazıcıların kaliteli şekilde basması pek mümkün değil. SLA denilen basım için reçine kullanan yazıcalarda çok daha verimli şekilde baskı alınabilir. Çizimi bitirdim STL formatında sanırım istediğiniz şekilde baskı alabilirsiniz. Bana bir mail adresi atarsanız hemen yollabilirim. :D

Harika :) çok teşekkür ederim, elinize sağlık. esattanoren@gmail.com adresime gönderebilirseniz memnun olurum, formatlara hakim olmadığım için bir sorum olacak, solid ile çizdi iseniz ham dosyayı da alabilir miyim? Bunu bir parça metale cnc de ters işletebilirsem içini reçine doldurarak üretebilirim diye de düşünüyorum. Tabi orada da bu detayı işlemek ne kadar mümkün onu bizim ustalar söyler :)

tekrar teşekkürler

2 saat önce, Esat Tan yazdı:

Harika :) çok teşekkür ederim, elinize sağlık. esattanoren@gmail.com adresime gönderebilirseniz memnun olurum, formatlara hakim olmadığım için bir sorum olacak, solid ile çizdi iseniz ham dosyayı da alabilir miyim? Bunu bir parça metale cnc de ters işletebilirsem içini reçine doldurarak üretebilirim diye de düşünüyorum. Tabi orada da bu detayı işlemek ne kadar mümkün onu bizim ustalar söyler :)

tekrar teşekkürler

Rica ederim :) Hem size STL dosyasını hem de solid dosyasınıda attım. Fakat bence CNC ile uğraşmayın parça çok küçük. Tezgahla uğraşmak yerine SLA printer sahibi biri çok cüzzi bir miktar karşılığında size basabilir ondan kalıp almakta gayet kolay olacaktır.

51 dakika önce, Nasuh Buğra Cesur yazdı:

Rica ederim :) Hem size STL dosyasını hem de solid dosyasınıda attım. Fakat bence CNC ile uğraşmayın parça çok küçük. Tezgahla uğraşmak yerine SLA printer sahibi biri çok cüzzi bir miktar karşılığında size basabilir ondan kalıp almakta gayet kolay olacaktır.

Tamamdır, önerinize uyacağım. Çok ama çok teşekkür ederim

kiti olabildiğince parçaladım ama yapıştırılmış bazı ince noktaları zımparalayamadım, çünkü kırıyorum, eğe ile de başka yerleri dürtüyorum, bu yüzden ince işliğine bakmadan, astarı ve baz zemin boyayı yaptım, biraz elden geçirdim, sprey ile fırça akrilik ton farkı yaptığı için fırça düzeltmeleri kötü oluyor, bu yüzden son bir ince sprey atmaya çalıştım yine de. Paletleri bu sefer kum rengi yaptım, biraz lastik kısımları temizledim, palet üzerine çakı ile kesikler atmaya çalıştım istediğim etki olmadı, sert zımpara ya da büyük izli eğe gibi bir şey lazım sanırım, tekerleklere küçük çentikler attım yıpranmış görünmesi için. Bu işlemlerin ardından kamuflajını yapıp, yarı parlak astar, yıkama ve kum görüntüsü verip kalıcı mat vernik ile kapatacağım inşallah. :) 

Ayrıca kitten pek memnun kalmadım alt ve üst bir şekilde zorla oturtabildim, yan taraflardaki parçalarda da sorunlar var, yani kalıptan hatalı çıkmış gibi, çapak temizlesem olmuyor, temizlemesem olmuyor, oldurabildiğim kadar yapıştırdım geçtim.

50054027313_967ab7e1be_h.jpg

50054028243_8c6837b4a9_h.jpg

50054852147_c95e97b6ac_h.jpg

50054028193_c1808a7461_h.jpg

50054852117_cac62d054a_h.jpg

50054027343_c67fcc989a_h.jpg

50054851772_5bffdf785b_h.jpg

50054851587_ebedeb07df_h.jpg

Eline sağlık. Kolay gelsin....

İlk modellerine bakarak çok daha iyi oluyor. Sende farkı görüyorsun zaten. 

Boya olarak gayet iyi olmuş. Fırçada sıkıntın var... Yol tekerlerinde taşmaları kastediyorum.

Sis havanlarının kapaklarını niye siyaha boyadın. Öyle bir referansın mı var?

Yedek palet ve kar paletlerinde itici izleri çok belirgin. Revize etmekte büyük yarar varmış. Kar paletlerindeki zor ama yedek paletlerindeki kolaymış...

Keşke önce bir kuru montaj yapıp üst alt uyumuna baksaymışsın. Yada önceden yapıştırsaymışsın. O kar paletleri vs varken o macunu revize etmen çok zor.

50054852117_cac62d054a_h.jpg

Kupoladaki boya biraz sökülmüş. İlginç bir chipping etkisi vermiş :) 

50054851587_ebedeb07df_h.jpg

arkada biraz pütürlü alan kalmış. birleşme yerindeki bölümde de çatlama olmuş :( 

50054028193_c1808a7461_h.jpg

Sprey boya ile çalıştığından zorlayacak seni :( 

Bazı ufak şeyleri de daha o aşamaya gelmediğin için planlarında var ama daha yapmadığını farz ediyorum. Makinelinin kuru fırçası, periskop lensleri vs gibi....

43 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yol tekerlerinde taşmaları kastediyorum.

evet, aslında fotoğrafı çekince fark ettim, elden geçireceğim

44 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Sis havanlarının kapaklarını niye siyaha boyadın. Öyle bir referansın mı var?

aslında sadece daha kontrast oluştursun diye, yanlış hatırlamıyorsam yeşil kapaklı görmüştüm fotoğraflarda

44 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kar paletlerindeki zor ama yedek paletlerindeki kolaymış

sökmeyi deneyeceğim, haklısınız bayağı kötü, macunu da yapamıyorum zaten o dar alanda, en iyisi oradaki her şeyi söküp dışarda zımparalayıp, boyamak ve japon yapıştırıcı ile yapıştırmak

46 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

arkada biraz pütürlü alan kalmış. birleşme yerindeki bölümde de çatlama olmuş

rezalet olmuş :( ve ben bunları görmedim desem yalan olmaz, evet elden geldiğince madde madde üzerinden geçip toparlamaya çalışacağım tekrar.

Şu an amacım bu kötü görüntüleri olabildiğince düzeltmek, ardından vizör camları, kamuflaj, sonrasında ise kuru fırça (tamiya eskitme kitleri kullanıyorum) ardından vernik, yıkama ve iklimleme (toz efekti, tekerlerde ve karoser birleşim yerlerinde kum birikintileri ile hataları kapatmak vs.) en son kat vernik ile bitirmek şu an ki hedefim. Teşekkür ederim.

Kar paletlerinin içindeki alan çok zor erişilen yerlerde. Normalde zorunlu olmasam bende ellemem. Ama kötü gözüküyor.

Bu paletler normalde tek tek değil mi? İtaleri kolaylık olsun diye tek parça vermiş.... Kes onları uygun parçalara ayır.

OKGSrk.jpg

O itici izleri daha kolay macun zımpara yapılır. Bakla bakla olursa daha gerçekçi olur zaten...

Eğe ile uğraşma. Eğe metal parçalar için daha etkilidir. Çay çubuğunun ucuna yapışmış kağıt/sünger zımpara kullan.