Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Muhteşem Fırtına Özçınar

1/72 | F-16 "151. Tunç Filo" | Hasegawa | Muhteşem Fırtına Özçınar

Recommended Posts

Yapım aşaması:

Selamlar,

Uzun bir süre sonra hatasıyla yanlışıyla 8. maketimi bitirdim. Bazı hataları düzeltmeye gaz yetmediğinden bazılarını ise son fotoğraflarda fark ettiğimden müdahale etmedim ama bu hatalarla bile şimdiye kadarki en az hatalı bitirişim oldu diyebilirim. Kuyruk dekalleri ve Türk Hava Kuvvetleri insigniaları gibi bazı Türk versiyona özgü dekaller kendi üretimim, mühimmat, no step vb. diğer dekaller de kitin kendi dekali. Fotoğraflarda beklediğim kadar göz alıcı durmasa da benim için birçok yönüyle özel bir maket oldu :)

F16 151.filo F16 151.filo-2 F16 151.filo-3 F16 151.filo-4 F16 151.filo-5 F16 151.filo-6 F16 151.filo-13 F16 151.filo-14 F16 151.filo-12 F16 151.filo-11 F16 151.filo-10 F16 151.filo-9 F16 151.filo-8 F16 151.filo-7 F16 151.filo-16 F16 151.filo-15

50 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Oy oy oy.  jiletlere bak... eline emeğine sağlık. Bir de Pars filo isteriz...

Çok sağolun, pars filo dekalleri de basmıştım aslında bir sonraki f-16 için neden olmasın, kuyruğa çok yakışıyor :)

50 dakika önce, Hakan Güney yazdı:

Elinize sağlık...

Teşekkür ederim.

4 dakika önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Gerçekten güzel final oldu elinize sağlık :)

Çok teşekkür ederim :)

1 dakika önce, Ege Babacan yazdı:

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş. Gölgelemeler, tonlamalar vs çok iyi. Solotürkü de kesmedim değil :) Benimki hala çekmecede bol macunlu halde bitmeyi bekliyor. Bir gün cesaret edip detayları yeniden açıp mahvettiğim işi düzeltmem lazım.

Sağolun ilk kez tonlama ve eskitme kısmına bu kadar vakit ayırdım ama demekki etkisi olmuş :) solotürk de zevkliydi bence detaylarda dediğiniz gibi sorun olsa bile dekaller sayesinde çok fark edilmeyecektir bile :)

Şıkır şıkır bir model olmuş elinize sağlık. Solotürkle birlikte çok güzel duruyor. Fotoğraflarda gözüme çarpan bazı eksiklikleri/hataları yazmak istiyorum. (Yazdıklarımı eleştiriden çok tavsiye olarak yorumlayın. Böylece kendimizi geliştirmiş oluruz :D )

1- Kendi decaliniz başarılı duruyor ancak  filo ve uçak uyuşmamış. 89-0025 seri numaralı F-16 Block 40A modeli. Kuyruk paraşütü bulunuyor ve anteni var. Hasegawanın bu modeli yapım aşamasında yazdığınız gibi Block 50 versiyon. Yazdığım şey sadece gerçekçilikle alakalı yoksa modelci istediğini yapmakta özgürdür :) 

2- Tekerlerin boyamasında ufak çaplı hatalar var. Gövdede güzel bir eskitme ve tonlama sonrası amiyane tabiriyle jantlar biraz temiz kalmış gibi gözüküyor. Yağlı boya ile biraz oynarsanız çok daha güzel olacaktır.

3- Decallerde ufak sorunlar çıkmış bunu yapım aşamasında belirtmişsiniz. Dikey sabitleyicideki (sağ) bayrak göze çarpıyor.

4- Dikey sabitleyicinin ön kısmındaki anten bölgesi gövdeyle aynı renkte bunu atlamışsınız.

Bu ufak pürüzler harici göze hitap eden bir F-16 olmuş tebrik ederim.

F-16 yapacağınız zaman atacağım siteyi kontrol edebilirsiniz. Referans bulmanızı ve uçak hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

http://www.f-16.net/aircraft-database/F-16/airframe-profile/2824/

Attığım linkte 89-0025 seri numaralı F-16 hakkında bilgi veriyor siteyi biraz karıştırarak yeni şeyler bulabilirsiniz.

Kuru kuru güzel olmuş demek istemedim. Forumun amacı yeni şeyler öğrenmek, yazdığım şeyleri yanlış anlamanızı istemem :) 

Saygılar, esen kalın

Ellerinize sağlık, Işıktan mı tam anlayamadım ama bir tık parlak kalmış gibi geldi malum F-16 larda başlayan renk kodlari 30bin serisi ve matdır ,uçak da bu kadar tonlama varken de daha da mat bir görünüm olması gerekir, bu matlığı tamiaya veya mr.hobbynin flat Bade si ile yine o firmaların mat vernigine az oranda karıştırırsanız emin olun çok daha efektif bir görünüm verecektir :).

6 saat önce, Ahmet Ege Gürbulak yazdı:

Şıkır şıkır bir model olmuş elinize sağlık. Solotürkle birlikte çok güzel duruyor. Fotoğraflarda gözüme çarpan bazı eksiklikleri/hataları yazmak istiyorum. (Yazdıklarımı eleştiriden çok tavsiye olarak yorumlayın. Böylece kendimizi geliştirmiş oluruz :D )

1- Kendi decaliniz başarılı duruyor ancak  filo ve uçak uyuşmamış. 89-0025 seri numaralı F-16 Block 40A modeli. Kuyruk paraşütü bulunuyor ve anteni var. Hasegawanın bu modeli yapım aşamasında yazdığınız gibi Block 50 versiyon. Yazdığım şey sadece gerçekçilikle alakalı yoksa modelci istediğini yapmakta özgürdür :) 

2- Tekerlerin boyamasında ufak çaplı hatalar var. Gövdede güzel bir eskitme ve tonlama sonrası amiyane tabiriyle jantlar biraz temiz kalmış gibi gözüküyor. Yağlı boya ile biraz oynarsanız çok daha güzel olacaktır.

3- Decallerde ufak sorunlar çıkmış bunu yapım aşamasında belirtmişsiniz. Dikey sabitleyicideki (sağ) bayrak göze çarpıyor.

4- Dikey sabitleyicinin ön kısmındaki anten bölgesi gövdeyle aynı renkte bunu atlamışsınız.

Bu ufak pürüzler harici göze hitap eden bir F-16 olmuş tebrik ederim.

F-16 yapacağınız zaman atacağım siteyi kontrol edebilirsiniz. Referans bulmanızı ve uçak hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

http://www.f-16.net/aircraft-database/F-16/airframe-profile/2824/

Attığım linkte 89-0025 seri numaralı F-16 hakkında bilgi veriyor siteyi biraz karıştırarak yeni şeyler bulabilirsiniz.

Kuru kuru güzel olmuş demek istemedim. Forumun amacı yeni şeyler öğrenmek, yazdığım şeyleri yanlış anlamanızı istemem :) 

Saygılar, esen kalın

Vakit ayırıp detaylı yorum yaptığınız için teşekkür ederim :)

1.Gerçek uçakla aynı blok maket elimde yoktu ama ben de maketteki mühimmat dolayısıyla bu filodan yapmak istiyordum dekaller de olunca artık blok uyumsuzluğunu göz ardı ettim :) muhtemelen hep böyle devam edeceğim çünkü ekonomik maket hangisini bulursam onu alıyorum onlar da istediğim versiyonda olmuyor genelde :)

2.Tekerlerle ilgili haklısınız hem boyada taşma hem de kirletme eksikliği var. Boya için fırçayla bir türlü kusursuz boyayamıyorum tekerleri. Daire şeklinde boyama şablonlarından edinip airbrushla boyamak en güzeli olacak sanırım. 

Diğer maddelerde de dediğiniz gibi hatalar var bitirmek için biraz aceleci davrandığımı kabul ediyorum :D

Link için ve yorumunuz için de tekrar teşekkürler :)

5 saat önce, Burak Bedir yazdı:

Ellerinize sağlık, Işıktan mı tam anlayamadım ama bir tık parlak kalmış gibi geldi malum F-16 larda başlayan renk kodlari 30bin serisi ve matdır ,uçak da bu kadar tonlama varken de daha da mat bir görünüm olması gerekir, bu matlığı tamiaya veya mr.hobbynin flat Bade si ile yine o firmaların mat vernigine az oranda karıştırırsanız emin olun çok daha efektif bir görünüm verecektir :).

Teşekkür ederim, gerçekte fotoğraftaki kadar (kullandığım basit led ışıktan dolayı)  parlak olmasa da tam olarak mat bitirememe sorunum halen devam ediyor, vernik olarak tamiya flat clear kullandım sanırım öneriniz bu verniğe biraz flat base eklemek değil mi? Bunu bir sonrakilerde deneyeceğim çok teşekkürler :)

40 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ellerine sağlık, bende askeri araç modellerinin mat olarak bitmesinden yanayım.

Teşekkürler :) her ne kadar mat vernikle bitirsem de bir türlü fotoğraflarda o matlığı yakalayamıyorum iyileştirmeye çalışacağım bu konuda

Güzel final oldu elinize sağlık tebrik ederim.

Her model bir tecrübe kazandırıyor,  zamanla daha farklı ve daha güzel işler çıkardığınızı görecek ve bundan daha fazla haz alacaksınız. Elbette bunları yaparken, bolca uygulama videoları ve detaylı çalışmaların derinlemesine anlatıldığı kitapları vb. dökümanları inceleyerek çok daha farklı bir noktaya zamanla gelebilirsiniz. 

Bol modelli günler. 

Şimdi, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Teşekkürler :) her ne kadar mat vernikle bitirsem de bir türlü fotoğraflarda o matlığı yakalayamıyorum iyileştirmeye çalışacağım bu konuda

Aslında modele mat vernik atılması çok doğru bir yöntem değil, araçların genelde bölgesel matlık ve parlak kalan bölgeleri oluyor.

Solgun bir görüntü hissi için yağlı boya kullanmak daha doğru bir yöntem.

21 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Güzel final oldu elinize sağlık tebrik ederim.

Her model bir tecrübe kazandırıyor,  zamanla daha farklı ve daha güzel işler çıkardığınızı görecek ve bundan daha fazla haz alacaksınız. Elbette bunları yaparken, bolca uygulama videoları ve detaylı çalışmaların derinlemesine anlatıldığı kitapları vb. dökümanları inceleyerek çok daha farklı bir noktaya zamanla gelebilirsiniz. 

Bol modelli günler. 

Önerileriniz için teşekkürler umarım daha iyi işler çıkar :)

34 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Aslında modele mat vernik atılması çok doğru bir yöntem değil, araçların genelde bölgesel matlık ve parlak kalan bölgeleri oluyor.

Solgun bir görüntü hissi için yağlı boya kullanmak daha doğru bir yöntem.

Bahsettiğiniz kirletme ve soldurmanın dışında bir yağlıboya işlemi sanırım ben yağlıboyadan sonra mat vernik ayarak bitirdim o zaman mat vernik sonrası ekstra bir yağlıboya mı uygulamak gerekir

Ben çok beğendim. Ellerine sağlık. 

Yapım aşamalarında beri takip ettiğim sana ve bana çok şey katan bir model oldu. (Evet decal tecrüben sayende bende bir şeyler öğrenmiş oldum :))

Burada işe çok hakim ustalar sağolsunlar eksiğini gediğini, gerçeğine nazaran olan hataların hepsini belirtmişler. Sana yapılan yorumlardan bende faydalanıyorum. Ahmet bey'e bende teşekkür edeyim... Ne kadar güzel ince ayrıntılar var.....

Eminim bir zaman gelecek sende onlardan (ustalardan) biri olacaksın. 

Parlaklık konusunda 1. resim hariç benim öyle çok dikkatimi çekmedi.... Bu kadar insan gördüğüne göre var demek bir şeyler. Ben yaşlandım artık, gözler de iyi görmüyor :D 

Benim kullanacağım tabir, daha çok yumuşak, ipeksi bir DOKU olurdu... tam satin de değil aslında. sanki tam kurumamış yağlı boyanın yarattığı tüylenme hissi gibi... Allah'ım nasıl tabirler böyle. Yemin ediyorum yazan ben olduğum halde, ben bile bir halt anlamadım :lol:

16 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Önerileriniz için teşekkürler umarım daha iyi işler çıkar :)

Bahsettiğiniz kirletme ve soldurmanın dışında bir yağlıboya işlemi sanırım ben yağlıboyadan sonra mat vernik ayarak bitirdim o zaman mat vernik sonrası ekstra bir yağlıboya mı uygulamak gerekir

Parlak vernik üstüne uygun renklerde yağlı boyalar ile filtre işlemleri yaparsanız model matlaşır ve model renkleri de kaynaşarak daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

modeli boyadınız, parlak vernik attınız, dekalleri uygulayıp tekrar parlak vernik ile korumaya aldıktan sonra 10/1 oranın da bir filtre hazırlayıp modele yassı bir fırça ile yer çekimi yönün de uygulayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

16 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Parlak vernik üstüne uygun renklerde yağlı boyalar ile filtre işlemleri yaparsanız model matlaşır ve model renkleri de kaynaşarak daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

modeli boyadınız, parlak vernik attınız, dekalleri uygulayıp tekrar parlak vernik ile korumaya aldıktan sonra 10/1 oranın da bir filtre hazırlayıp modele yassı bir fırça ile yer çekimi yönün de uygulayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim bir de bu şekilde deneme yapayım normalde hep bitiş mat vernik diye kalmış aklımda gördüklerimden okuduklarımdan ben de sadece mat vernik atınca matlaşacağını umuyordum :)

34 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ben çok beğendim. Ellerine sağlık. 

Yapım aşamalarında beri takip ettiğim sana ve bana çok şey katan bir model oldu. (Evet decal tecrüben sayende bende bir şeyler öğrenmiş oldum :))

Burada işe çok hakim ustalar sağolsunlar eksiğini gediğini, gerçeğine nazaran olan hataların hepsini belirtmişler. Sana yapılan yorumlardan bende faydalanıyorum. Ahmet bey'e bende teşekkür edeyim... Ne kadar güzel ince ayrıntılar var.....

Eminim bir zaman gelecek sende onlardan (ustalardan) biri olacaksın. 

Parlaklık konusunda 1. resim hariç benim öyle çok dikkatimi çekmedi.... Bu kadar insan gördüğüne göre var demek bir şeyler. Ben yaşlandım artık, gözler de iyi görmüyor :D 

Benim kullanacağım tabir, daha çok yumuşak, ipeksi bir DOKU olurdu... tam satin de değil aslında. sanki tam kurumamış yağlı boyanın yarattığı tüylenme hissi gibi... Allah'ım nasıl tabirler böyle. Yemin ediyorum yazan ben olduğum halde, ben bile bir halt anlamadım :lol:

Teşekkür ederim desteğinizi önerilerinizi hiç esirgemiyorsunuz :) parlaklık konusunda eleştirileri önerileri aldık bana da çok parlak gelmiyor aslında ama fotoğraflarda engel olamadım ama buna sonrakilerde çözüm bulmuş olurum umarım :) son paragraf ise ulaşması zor ütopik bir amaç gibi oldu ama yine de o amaca ulaşmaya çalışırken ulaşamasam da mutlaka gelişme olacaktır :D tekrar teşekkürler. 

1 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Eline sağlık. Ben çok beğendim uçak yapmıyorum ve bilgim yok ama bana biraz parlak gibi geldi, parlak uygun kelime mi bilemiyorum ama başka kelime bulamadım. Bunun dışında gölgelemesi boyası jilet gibi hatları çok güzel olmuş.

Çok teşekkür ederim parlaklığa da sonrakilerde çözüm bulacağım inşallah muhtemelen fotoğraf çektiğim ortamdan dolayı da bu kadar parlıyor doğrudan ışık vb. ama bir şekilde çözülecek :)

Şimdi, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Çok teşekkür ederim parlaklığa da sonrakilerde çözüm bulacağım inşallah muhtemelen fotoğraf çektiğim ortamdan dolayı da bu kadar parlıyor doğrudan ışık vb. ama bir şekilde çözülecek :)

Bu kitabı öneririm, içerisin de tecrübeli bir modelciye bile yol gösterecek bir çok bilgi var.