Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Ali Deveciler

1/72|M3 Stuart MK.I|Hasegawa|Ali Deveciler

Recommended Posts

Selamlar;

Elimde olan Hasegawa' nın bu küçük tankını yapmak istedim. Detayları fena değil gibi ama kitin biraz çapak sorunu varmış. İlerlemesini paylaşarak neler yapılabileceği konusunda fikirlerinizi almak istiyorum. Bir de internet üzerinden araştırdım fakat fazla miktarda örnek fotoğraf bulamadım. Ne gibi eklemeler yapılabilir merak ediyorum.  

cZvWkr.jpg

4 saat önce, Ege Babacan yazdı:

Kolay gelsin :)

Teşekkür ederim :)

4 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Bu Stuart'lardan bir tane yapmış olması lazım @Bulut Solmaz 'ın.

Bilgileri bekliyorum...

12 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Perçin dönemi tanklar özeldir. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim :)

Buldum resimlerini arşivimden. Pek beğenmedim açıkçası. bayaaa hatası varmış. 

Makineli namlusu, Ana top vs metal PE parçalar. Biraz ufak detay çalışmışım. Farlara kablo, öndeki basamak, kolları filan elle yapmışım.

Halat ölçek dışı olmuş. Sonradan fark ettim ama bir çok yerden yapıştırdığımdan değiştirmemiştim, Kum torbaları kötü. Elle yapsaymışım keşke dedim. Birde çok yüklemişim..

StuartFinish-2016-023

StuartFinish-2016-021

StuartFinish-2016-020

StuartFinish-2016-018

StuartFinish-2016-016

StuartFinish-2016-012

Motor kapağının kolları elle yapıldı. Alttaki parçanın delikleri kapalıydı

Stuart-009

Stuart-010

Stuart-014

Lehim telinden ekzoz'un oradaki o detayı yaptım

Stuart-017

Stuart-018

O yarım daire gözüken boşluk kapatıldı

Stuart-022

Stuart-074

Stuart-108

Stuart-109

Stuart-121

Stuart-127

Bunları ve ana namluyu ayrıca aldım. sanırım öndeki kelepçelerde PE 

Stuart-133

Stuart-136

Taretteki beyaz şerit ve yıldızlar maske ile boyandı

Eh işte.... Birde buna basit bir zemin yapmıştım.

Bence çok hoş bir modelmiş. Üşenmeden paylaştığınız için teşekkür ederim :)

Şu anda fark ettim benim kitte kalıp yaparken biraz kolaya kaçılmış.

En barizi tank önünde duran iki far gerçeğiyle uyumsuz. Sanırım bir şekilde farları tesfiyeleyip tellerden çerçeve yapmam gerekecek.

qxgL2k.jpg

Onun dışında yan panellerde perçinleri biraz zayıf. Bozmamak için dokunmayabilirim. 

96qZwi.jpg

Çelik halat kabartması hiç hoşuma gitmedi. Sanırım bir şekilde kazıyıp atacağım ama berbat etmek de istemiyorum.

MWidBn.jpg

En son top namlusunun birleşim yeri bir acayip. Onu nasıl çözeceğim şu anda aklıma bir şey gelmiyor. 

ez1mz9.jpg

Fazla acele etmeden neler yapabilirim düşüneceğim. 

Sizinki 72 ölçek. 72 ölçekte firmalar genelde detaylardan böyle kısıp saçma şeyler yapabiliyorlar. O farların hakikaten revize edilmesi lazım.

Tow kablosu için; harici tank supplies setleri satılıyor. 72 ölçek için onlardan varsa belki içinde uçlar vardır. Bu durumda tel elle yapılabilir.

Bulut’un modeli baz almayın zaten ölçekler tutmuyor. Devamında , sizin KİT muhtemelen 1960 lı yılların kalıbı , o dönemin standartları için bile başarısız detaylara sahip.Cer dişlisinden tekerleğine kadar vahim .  Elden gelenleri yapmak lazım tabiki , bu el becerilerinin gelişmesi ve deneyim için gerekli ve en zevklisi . 

çok yıllar önce ben yapmıştım ilk Hasegawa kitimdi.. Airfix tercih ederim . 

69C85877-5583-45DD-BB46-7EF4B5FA0B42_zps

Farları düzeltin , sağa sola bir kaç kulp ekleyin , sonrasında boyama deneyimleri için kullanın gitsin . 

On 15.06.2020 at 12:53, Erhan Atalay yazdı:

Bulut’un modeli baz almayın zaten ölçekler tutmuyor. Devamında , sizin KİT muhtemelen 1960 lı yılların kalıbı , o dönemin standartları için bile başarısız detaylara sahip.Cer dişlisinden tekerleğine kadar vahim .  Elden gelenleri yapmak lazım tabiki , bu el becerilerinin gelişmesi ve deneyim için gerekli ve en zevklisi . 

çok yıllar önce ben yapmıştım ilk Hasegawa kitimdi.. Airfix tercih ederim . 

Farları düzeltin , sağa sola bir kaç kulp ekleyin , sonrasında boyama deneyimleri için kullanın gitsin . 

Çok sağolun iyi ki paylaştınız. Dediğiniz gibi biraz yakışıklı görünmesi için bir kaç değişiklik deneyeceğim. Parçaları çok ufak olduğundan tesfiyeleme de bir miktar zoruluyor. Dün farlara giriştim. Biraz düzgün hale getirmeye çalışacağım. Belki kendi imkanlarımla sandık ve battaniye benzeri şeyler yapabilirsem kablonun bulunduğu bölgeyi onla kapayıp bakır telden sarma kablo yapmayı deneyebilirim. 

Ufak ufak devam ediyorum. Ön farları kendi çapımda düzeltip tellerle modifiye etmeye çalıştım. Teller sanırım biraz kalın olmuş ama ince zımba teli ve sağdan solda bulduklarımla ancak bu kadar yapabildim. 

CeRIdI.jpg

y4ZoWk.jpg

Tavsiyleriniz üzerine bir kaç kulp ekledim.

COq21I.jpg

zlFQyi.jpg

Genel bir astar attım. Fakat o da ne! Bazı yerlerine toz yapışmış. En sevmediğim şeylerden biri. Kuruduktan sonra ince zımparayla tozları almaya çalışacağım. Önerilen renklerden elimde olmadığından US Field Drab rengini hafif açarak boyamaya çalışacağım.

IGfUVA.jpg

N33gzt.jpg

Ali , antistatik yüzey temizleyicisi almani tasviye ederim. Astar öncesi temizlik için birebir. Hatta ara verip devam ettiğin boya işlerinden önce de kullanabilirsin. AB ile veya boş bir fıs fısa koyup, hic yoksa plastik damlalikli siselerle bol bulamaç yikarsin. Ozellikle montaj sonrası elimizin yağıydı , plastik tozuydu hepsini temizler. Tertemiz yüzeyin olur.

Yaptığın ayrıntılar çok hoş olmuş. Çok az ölçek dışı kaldığı konusunda haklısın ama emin ol ilk halinden çok daha iyi. Modeli bir numara daha yukarı taşımış. 

Ama kulplar biraz fazla dışarıda kalmış gibi. 

COq21I.jpg

Kuplara el tattın madem, Arkadaki kulpların altındaki somun.... kelepçeli yer (Adı neydi ya.... ) neyse işte o parçayı da revize et istersen.

m3_stuart_01_of_25.jpg

m3_stuart_08_of_25.jpg

o parçadan önde de var....

O ölçekte zor biliyorum ama :) modeli geliştirir.

Yine bu ölçekte zor ama söylemesem olmaz. Makinelinin namlusunu aç :):D:D 

14 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kuplara el tattın madem, Arkadaki kulpların altındaki somun.... kelepçeli yer (Adı neydi ya.... ) neyse işte o parçayı da revize et istersen.

Yine bu ölçekte zor ama söylemesem olmaz. Makinelinin namlusunu aç :):D:D 

Referansları gördükçe kitin detaylarının hakikaten iyi olmadığını anladım. Mesela arkalarda stop lambaları varmış, kitte yok! Farlar gerçekte olanın iki katı büyüklükte neredeyse.

Tank normalde de küçük olunca bu ölçekte kibrit kutusu kadar kalmış. Şu an benim için çok küçük parçaları imal edip, eğip bükmek bayağı zor gibi. Zamanla fikirler edindikçe geliştirebilirim diye düşünüyorum. O yüzden dediğiniz yerleri olduğu gibi bıraktım. Fakat bu işler için nalburiyeden ince bakır tel almam gerek sanırım. 

Makinelinin ucuna küçük bir siyah kondurmayı düşündüm yeterince kandırıcı olabilir belki :D

Fırsat buldukça modele devam ediyorum. Maketi genel olarak boyadım. Renk açmalarıyla monotonluğu kırmaya çalıştım. Perçinleri daha ve kulpları belirginleştimek için farklı tonda küçük dokunuşlar yapmaya çalıştım. Bazı yerlerde farkında olmadan taşırmışım. O bölgelerin yıkama ile bir miktar gizlenebileceğini umuyorum. Bu arada ilk vernik üzerine decalleri yapıştırıp vallejonun decal yumuşatıcısını sürdüm. İlk kez kullanıyorum ürünü umarım iyi sonuç verir.

mQtRnT.jpg

TvyTsk.jpg

YmRh23.jpg 

51LaU5.jpg

Bu arada gövdede bazı hatalar mevcut. Mesela çamurlukları düzgün tesviyelemedim. İşin gerçeği çok uğraşmak istemedim. Bu haliyle bitireceğim. Ayrıca gövde yanlarında bulunan plakaları da takmayacağım. Paletlerin olduğu gibi görünmesini istiyorum. 

Bir de şu meşur malzemeden sipariş ettim :) Bunun yardımıyla sandık ve varil kopyalayıp arka tarafa iliştirmek istiyorum. Bakalım nasıl sonuç verecek. 

esQr0z.jpg

8 dakika önce, Ege Babacan yazdı:

Güzel gidiyor, ellerinize sağlık. Bazı yerlerde biraz tükürme olmuş sanki.

Teşekkür ederim. Olabilir hafif kabartılı yerler göze çarpıyor. İkinci kat vernik atmadan ince zımpara atacağım o tip bölgelere. Sanırım problemi çözecektir. 

Modelin bazı yerlerinde anlayamadığım kabarmalar var. Ya altındaki çapaklar temizlenmemiş ya da dekal solüsyonu hasar vermiş. Biraz da model sıktı heralde makineli tüfeği tarete bağlayan demirde boylu boyunca bir iz var. O kısım temizlenmek istenmemiş gibi.

8 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Modelin bazı yerlerinde anlayamadığım kabarmalar var. Ya altındaki çapaklar temizlenmemiş ya da dekal solüsyonu hasar vermiş. Biraz da model sıktı heralde makineli tüfeği tarete bağlayan demirde boylu boyunca bir iz var. O kısım temizlenmek istenmemiş gibi.

Dekal yumuşatıcıyı ilk kez kullanıyorum. Belki miktarını fazla kaçırmış olabilirim. Vernikte bozulma yapmış, ben de farkettim. İkinci kat verniği çekince düzeleceğini umuyorum. Çamurluk kısımlarına dediğim gibi iyi eğilmedim. Kenarları hep perçinli yapılmış, aşındırmaya girdiğimde perçinlerin de ister istemez silindiğini farkettim. Bir de üst gövde çamurluk kısımlarından ağaca bağlıydı. Keserken nasıl olduysa o bölgelerde kocaman delikler kaldı. 

Açıkçası kit pek iyi değilmiş sanırım. Detay eksikleri çok fazla. Boyama ve diğer konularda deneyim kazanmak için birleştirme işini biraz özensiz yaptığımdan bazı yerleri atlamış olabilirim. Dikkatinizi çeken kısmı ben de yeni farkediyorum. Aceleyle yapıştırıp geçmişim. 

3 saat önce, ismet güralp yazdı:

Vernik akrilik miydi?

Micro Gloss diye bir vernik kullanıyorum. Üzerinde su veya alkolle inceltilebilir diyor. Bu decal solüsyonu alkol bazlıymış. Sanırım fazla uygulayınca verniği bozdu. Ama üzerine bir kat daha vernik atınca kabahatleri kapanır diye tahmin ediyorum.