Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Gökay Yalçın

5. Online Hobimaket Plastik Model Yarışması

Recommended Posts

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Sanırım FNSS Plastic Battle online yarışması'nda çıkarılması gereken dersler var: 

Adında Jose, Pablo, Yang yazıyorsa ödül almak için modele pigment bile sürmene gerek yok. Ciddi anlamda kötü olan modellerle ödül almış olmalarını yabancı jürilere bağlıyorum.

Yarışma online olmasa gelip katılmaya tenezzül etmeyecek modelcilerin online ortamda ellerindeki tüm o imkanları kullanarak bizim yaşadığımız zorlukları çekmeden yarışmaya katılıp sadece tonlama yapıp jüriden oyları almalarını haksızlık olarak görüyorum. 

Ödül alamayıp ağlıyorum gibi görülmesin. Yüz yarışmaya gidip ödülsüz döndük zaten ama benimle aynı şartları yaşamayan kişilerle yarışmaya girmenin doğru olmadığı düşüncesindeyim.

Hobimaket yarışması için dersler almamız lazım. Çünkü bu yarışmada da aynı kişilerin modelleri var. Bence standart-usta ayrımını kaldırıp her ülkeden herkesin katıldığı bir ortak kategori, bunun yanında sadece yerli modelcilerin katıldığı bir kategori daha olmalı. Yoksa başın çok ağrıyacak @Gökay Yalçın . Muhtemelen en çok da ben ağrıtıcam. 

2CKxTY.jpg

Üstüne kamuflaj deseni atılıp tekere iki parça pigment sürülen bu modelde ben mi göremiyorum acaba derece alacak kaliteyi?

Türk bayrağı var onu atlamışsın önemli ayrıntı :D Gökayın dediği gibi katılan diğer modelleri göremiyoruz belki içlerinden en iyisi budur kim bilir ama kötü olan sanırım fnss artık böyle olacak pandemi bahaneydi yani elveda dostlar buluşması bira patates ve elveda döner diyelim :D:P 

Gökay maalesef seninle ben bir değiliz. Sen zaten Dünya çapında yarışmalarda ödül kazanmış bir modelcisin. Zaten seninle kendimi kıyaslamam. "Ben neden kazanamadım da elin Garcia Jose Antonio Mendes'i kazandı?" gibi bir şey söylemiyorum. "Bu derece kötü modeller nasıl oldu da kazandı?" diyorum. 

Ama kimse de beni inandıramaz jürideki adamların Yang'ın Jose'nin Higuita'nın modellerini önceden görüp bilmediğine. Yani "Madem yabancılar kayrılıyor ben nasıl kazandım?" savunması beni ikna edemiyor.

3 dakika önce, Ferhat Karadeniz yazdı:

Türk bayrağı var onu atlamışsın önemli ayrıntı :D Gökayın dediği gibi katılan diğer modelleri göremiyoruz belki içlerinden en iyisi budur kim bilir ama kötü olan sanırım fnss artık böyle olacak pandemi bahaneydi yani elveda dostlar buluşması bira patates ve elveda döner diyelim :D:P 

Abi önüne Türk bayrağı asmak o aleti Türk malı yapmıyor. Aracı da modifiye etmesi gerekir. O model iyi bir model değil. Burada insanların bundan daha iyi modellerine yüz tane bahane bulurken önünde bayrak var diye oo süper de diyemem açıkçası.

15 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Abi önüne Türk bayrağı asmak o aleti Türk malı yapmıyor. Aracı da modifiye etmesi gerekir. O model iyi bir model değil. Burada insanların bundan daha iyi modellerine yüz tane bahane bulurken önünde bayrak var diye oo süper de diyemem açıkçası.

daha neler var ama bende çok konuyu sulandırmak istemiyorum bende artık figürlerimin gözlerini boyamak için 3 günümü harcamayacağım (: gerçi yarışma için yapmadığımda şuan geri vazgeçtim askeri araç kategorilerinde maalesef çok komik işler var kimse kusura bakmasın kazananları tebrik eder başarılarının devamını dilerim ne diyim (:

Şimdi, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Çok takılma yaa keyfine bak..

1 dakika önce, Ferhat Karadeniz yazdı:

Çok takılma yaa keyfine bak..

Aynen abi, gerilmek için değil rahatlamak için model yapıyoruz. Gereği yok gerilmenin. Demek ki online yarışmadan uzak durmak lazım.

7 dakika önce, Ramazan Özdek yazdı:

daha neler var ama bende çok konuyu sulandırmak istemiyorum bende artık figürlerimin gözlerini boyamak için 3 günümü harçamayacağım (: gerçi yarışma için yapmadığımda şuan geri vazgeçtim askeri araç kategorilerinde maalesef çok komik işler var kimse kusura bakmasın kazananları tebrik eder başarılarının devamını dilerim ne diyim (:

Aynen tebrik edip önümüze bakmak lazım. Yoksa askeri araçlarda birinciliği itfaiye almış diye gerilmenin gereği yok. Bana bi rahatlama geldi.

1 dakika önce, Ramazan Özdek yazdı:

daha neler var ama bende çok konuyu sulandırmak istemiyorum bende artık figürlerimin gözlerini boyamak için 3 günümü harçamayacağım (: gerçi yarışma için yapmadığımda şuan geri vazgeçtim askeri araç kategorilerinde maalesef çok komik işler var kimse kusura bakmasın kazananları tebrik eder başarılarının devamını dilerim ne diyim (:

Bu gibi sözlerin sadece heves baltalayacağını düşünüyorum. Tam tersine yeni başlayanları cesaretlendirip teşvik etmemiz gerekirken ''daha neler var...'' veya ''komik işler'' derken tüm katılımcıları zan altında bırakıyorsunuz. Sonra foruma yeni üye olanlar modellerini utana sıkıla paylaşıyor hatta paylaşmaya çekindiği için paylaşmıyor bile ve kendilerini geliştiremiyorlar. Ben toplam 4-5 kara aracı yapmış biri olarak katılım sağladım, modellerimin de çok iyi olmadığının gayet de bilincindeyim. Buradaki amacım asla ve kati suretle ''Belki denk gelir de ödül, derece kaparım'' düşüncesi değil; ne olursa olsun elimdekilerle etkinliğe bir miktar olsun katkı sunmak, biraz olsun teşvik etmek. Örneğin şimdiye kadar sadece bir otomobil yaptım, onunla da katılacağım. İşin içine ödül ve/veya derece girince ister istemez olaylın ana fikrinden saptığımızı düşünüyorum. 

Kusura bakmayın sizden alıntı yaptım ama amacım kesinlikle polemiğe girmek veya ortamı germek değil, ne olur kişisel algılamayın.

5 dakika önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Bu gibi sözlerin sadece heves baltalayacağını düşünüyorum. Tam tersine yeni başlayanları cesaretlendirip teşvik etmemiz gerekirken ''daha neler var...'' veya ''komik işler'' derken tüm katılımcıları zan altında bırakıyorsunuz. Sonra foruma yeni üye olanlar modellerini utana sıkıla paylaşıyor hatta paylaşmaya çekindiği için paylaşmıyor bile ve kendilerini geliştiremiyorlar. Ben toplam 4-5 kara aracı yapmış biri olarak katılım sağladım, modellerimin de çok iyi olmadığının gayet de bilincindeyim. Buradaki amacım asla ve kati suretle ''Belki denk gelir de ödül, derece kaparım'' düşüncesi değil; ne olursa olsun elimdekilerle etkinliğe bir miktar olsun katkı sunmak, biraz olsun teşvik etmek. Örneğin şimdiye kadar sadece bir otomobil yaptım, onunla da katılacağım. İşin içine ödül ve/veya derece girince ister istemez olaylın ana fikrinden saptığımızı düşünüyorum. 

Kusura bakmayın sizden alıntı yaptım ama amacım kesinlikle polemiğe girmek veya ortamı germek değil, ne olur kişisel algılamayın.

Ben de sizden alıntı yapıp cevaplayayım o zaman. Forumda yeni başlayan arkadaşları en çok cesaretlendiren üyelerden birisi olarak ve konuyu canlandıran kişi olarak cevaplayayım dedim. Yeni başlayan birisi olarak utana sıkıla paylaşmanıza gerek yok. Göğsünüzü gere gere paylaşın modellerinizi. Biz eleştiririz ya da överiz ama en nihayetinde o model sizin oetaya koyduğunuz emeğin ürünü. Kimse sizin emeğinizi eleştiremez ama sonucuna her tür yorumu getirebilir. Kendinizi demotive olup geri çekmeyin. 

Burada benim dile getirdiğim olay zaten kazanmak veya kaybetmek değil. Ama Yunanistan-Türkiye maçına Güney Kıbrıslı hakem atarsan eğer o maçı 10 defa oynatsan 9 tanesini kimin kazanacağı bellidir. 1 defa Türkiye kazandı diye 'al bak boşa konuşuyomuşsun.' dememek gerekir. Bu benim mantığım bu arada. Doğrudur yanlıştır bilemem. Yanlışım varsa zaten arkadaşlar yazıyorlar cevap olarak.

Katılımcı da zaten katılmıştır. Sonucu ben beğenmedim diye oraya modelini sokan kişi neden zan altında kalsın? Katılmış ve kazanmış bir kişiye laf söyleyemeyiz. Ama onu seçene söylerim. Tekrar ediyorum 'beni neden seçmediniz?' diye sormuyorum. Tepki verdiğim kategoriye ben zaten model sokmadım. Ama referans olarak yanlış ve kalite olarak düşük bir modele nasıl ödül verdiler merak ediyorum.

36 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Gökay maalesef seninle ben bir değiliz. Sen zaten Dünya çapında yarışmalarda ödül kazanmış bir modelcisin. Zaten seninle kendimi kıyaslamam. "Ben neden kazanamadım da elin Garcia Jose Antonio Mendes'i kazandı?" gibi bir şey söylemiyorum. "Bu derece kötü modeller nasıl oldu da kazandı?" diyorum. 

Ama kimse de beni inandıramaz jürideki adamların Yang'ın Jose'nin Higuita'nın modellerini önceden görüp bilmediğine. Yani "Madem yabancılar kayrılıyor ben nasıl kazandım?" savunması beni ikna edemiyor.

Bu yarışma işlerin de verilen kararlar ne yazık ki herkesi mutlu etmiyor, aynı durumlar dünyanın en büyük yarışmalarında oluyor geçen sene Moson yarışmasında best of show verdikleri modelleri açıkladıklarında salonda büyük şoklar yaşandı.

Ben sadece bir art niyet olmadığına inanıyorum, yarışmacısından, jürisine herkes aynı motivasyon ile kendince en doğru olanı yapıyor.

Sonuç kimilerini mutlu ediyor, kimilerini etmiyor. Bir çok yarışmaya katıldım, aynı yarışmada aynı jüri ile derece almayan modelim başka bir yarışmada yine aynı jüri ile birincilik aldı.

Katılan modeller, jürinin ruh hali her şey kararları etkiliyor.

Bu durumlara takılıp motivasyon düşürmeye gerek yok.

Gökay tebrik ederim 👍

Kürşat’ın sözü edilen model ile ilgili düşüncelerine katılır gibiyim, aracın model işçiliğini eleştirmeden,  sadece TSK kategorisinde yarışmamalıydı bence çünkü model yanlış, bu şekilde kutudan çıktığı gibi bitmemesi gerekirdi . TSK kategorisi jürilerinin TSK araçlarını daha irdelemesi gerekirdi . Ha bu kategoride 3 model varsa sadece yapacak bir şey yok o da içinde benim de olduğum 1/72 ölçek çalışan Türk modelcilerinin ayıbı 😀

Sağlık olsun ,

Bizim yarışmada jüri seçiminde olası TSK kategorilerinde Türk heyetin oluşmasında fayda var sanki 

6 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

öncelikle yorumunuz ,değerlendirmeniz ve fikirleriniz için teşekkür ediyorum. Benim buradaki amacım kimsenin hevesini kırmak değil aksine bu işi keyif için yapılmasına yönlendirmek amaçlıdır. Yanlış anlaşılmış veya o anlamlara gelen cümleler yazmışsam affola ama insan bazen şuna takılıyor göz göre göre bazı doğru bildiklerinizin gerekcesiz şekilde yanlış veya geçersiz gösterilmesi insanı biraz kızdırıyor tabi bu sadece hobi kızmak üzülmek bile bu konuda yazmak bana çok acı geliyor. Bu hobinin amacı sadece ve sadece keyif almak zaten çok fazla olan hayat koşuşturmasının stresinin birazda olsa dışına çıkmak olması gerekiyor ama insanın maalesef yapısında bu tarz durumlarda bu tarz yorumlara neden olacak bir duygu oluşuyor. O yüzden yarışma adında olmasa da organizasyonlara katılım yapıp bu hobinin duyulmasını sağlamak birilerini yanımıza çekmek asıl amacımdır. ileride katılımlarınız umarım devam eder ve ben ve benim gibi bir süredir bu işleri yapan kişilerin karşılaştığı komik organizasyonlara denk gelmezsiniz.

Bol modelli , keyifli ve sağlıklı günler dilerim

Organizasyonda yanlışlar, terslikler yok mu ? var ! mesela diorama kategorisinde bir kişinin bütün dereceleri alması veya 48 afv de bir kişinin üç tane ikincilik alması gibi.

Katılım mı azdı gelen modeller mi çok vasattı bilemiyorum ama ödül dağılımının sorunlu olduğuna bende katılıyorum ama enseyi karartmamak lazım.

Bu organizasyonlar biz modelcilere lazım, sahip çıkmak ama iyi yönde dönüştürecek ve katkı sağlayacak eleştireler ile yaklaşmak lazım.

13 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Bu organizasyonlar biz modelcilere lazım, sahip çıkmak ama iyi yönde dönüştürecek ve katkı sağlayacak eleştireler ile yaklaşmak lazım.

Benim önerilerim iyi yönde götürmek üzerineydi Gökay. Hobimaket yarışmasında Askeri Kara Araçları kategorisini itfaiye kazanmasın, üzerinde pigment olmayan modeller dereceye giremesin diye eleştirmiştim. 

ilk yarışmaya katıldığım zamanı hatırladım 12-13 yaşındaydım, delinin biri benim kiti ustalarda klasmana almıştı ve birincilik aldım, f-15C ya da D yapmıştım 1/48, sonra kıyamet koptu :D bu yapmamıştır kesin başkasına yaptırmıştır. Sonra geçtiler bunda hiç eskitme yok böyle bitim mi olurlar :D o zamandan beri hazır cevaptım, tesisten yeni çıktı test uçuşuna gidiyor deyince iyice delirdiler, 

aradan 30 yıl kadar geçti arada değişik ülkelerde yarışmalara katıldım ama sonra bıraktım hepsini sadece kafama göre yapıp biriktirdim kendimi geliştirdim, bir ara elimde 1943 de Almanların elinde olandan fazla bf-109 vardı :D çoğunu hediye ettim ve çoğu sahiplerinde durur, 

ama değişmeyen tek şey şu yarışmalar oldu sadece bizde değil her ülkede aynı, inanın kimin birinci olduğu yada kimin seçtiği tartışması hiç bitmez, bırakın artık bunları keyfinize bakın, 

bence arkadaşlar güzel bir şey yapmışlar online yarışma olarak, ben çocukları hobiye başlattığımdan onların zoru ile katıldım, sadece görsünler diğer insanlar neler yapıyor kendileri hangi seviyede, yoksa 1. olsalar da sonuncu olsalar da benim için önemli değil, zaten evde madalya töreni yaptıracaklar :D 

burada kiti kötü olup iyi resim çekende, iyi olup ışığı ayarlayamayıp kötü çekende var o yüzden değerleme yapmak zaten çok zor, (bize bakmayın biz kutu içinde duvar dibinde bulduğumuz yerde çektik kitleri :D )  juri ne yaparsa yapsın yine hır çıkacak hiç değişmez, 

bolca katılım olsun da değişik işler görelim feyz alalım sadece organizasyonda ki arkadaşlara da çok yüklenmeyelim böyle elini taşın altına koyan insan sayısı o eldeki parmaklar kadar yok zaten 

39 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Benim önerilerim iyi yönde götürmek üzerineydi Gökay. Hobimaket yarışmasında Askeri Kara Araçları kategorisini itfaiye kazanmasın, üzerinde pigment olmayan modeller dereceye giremesin diye eleştirmiştim. 

Şimdi organizasyon bir jüri belirliyor, oradaki adamın tercihlerine organizasyon nasıl müdahale edebilir ki ? ikincisi yine söylüyorum katılan diğer modellerin kalitesini görmeden itfaiye aracına neden derece vermişler diye sorgulamakta sağlıklı değil.

Benim gördüğüm kadarı ile model çok üst düzey, ve askeri bir itfaiye aracı nasıl buldozerleri askeri araçlar kategorisinde değerlendiriyorlar onu da o mantıkta almış.

Bizim yarışma özelinde konuşmak gerekirse bir ölçek ve kategori ayrımını elimizden geldiğince geniş tutup doğru dağılımları yapmaya çalışıyoruz, ondan sonrası jürilerin kararına kalmış.

Bence Plasticbattle özelinde benim tek eleştirim bir modelcinin bir kategoride birden fazla ödül almasına izin verilmesi bence çok yanlış bir tercih yapmışlar.