Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Gökay Yalçın

5. Online Hobimaket Plastik Model Yarışması

Recommended Posts

14 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Daha katılım olur. Özellikle de bu forumdan. Bir çoğumuz bekliyor. Benimki malum bitmiyor.... :D Baktım gamyonu bitiremiyorum, eskilerden Sherman'ı koyarım çeşit olur. 

Ama Türk Yabancı dengesi için emin değilim :) 

Zaten normalde de onların onda biri bile değiliz. Malum bu hobi Türkiyede biraz az bir kitleye ulaşabiliyor. 

Tabi katılım olacaktır mutlaka ama forum gibi kapalı bir ortamın hatta Türkçe içerik sunan bir forumun yarışmasının yabancı modelcilerden daha çok ilgi görmesi Türkiye'de modelcilik için alarmlar vermesi anlamına geliyor.

yerden göğe haklısın. Senelerdir bu böyle...

Hobi benim zamanımda zaman kaybıydı. Babam yaptığım şeye bakar git ders çalış derdi. Buna harcayacağın zamanı emeği dersine çalışsadınla başlar.... giderdi..... harcadığım daha doğrusu harcadığı paraya acırdı. Hobi/model kültürü bizim temelde yokken yabancılarda bu daha çocukluktan verilen bir kültür hayat biçimi. Dünkü çocuklar yani biz bu kültürü yavaş yavaş oluşturuyoruz. Üstüne sosyolojik ve ekonomik zorluklarla bu işi kotarmaya çalışıyoruz. Katılımın az olması çok normal. Biz daha yeni yeni gelişim aşamasındayız.... Birde üstüne ekonomik olrak çok büyük bir duvar var önümüzde. 5-6tl lik boyalar bile 15-20 civarı fiyatlara çıkmış durumda. İyi bir kit için bir Türk'ün ve yabancının ayıracağı payı da göz önüne aldığında uçurum çok büyüyor. Bazı ürünleri Türkiyede parası ile bile bulamıyorsun...

Türkiye'de modelciliğin alarm vermesi çok doğal malesef... :( 

Bulut hocam'a katılıyorum. Bu fiyatlarla gelişmesi mümkün değil. Eskiden hiç böyle malzeme falan yoktu şimdi malzeme var nispeten ama fiyatlar yürümüş gitmiş. 

Yurt dışından getirtmek çok zahmetli. Eskiden paypal vardı iyi kötü getiriyordun şimdi o da yok.  Gözü karartsan mal bedeli kadar vergi  ve shipping ödüyorsun. 

Özet: Yanlış memlekette yanlış hobiyle iştigal ediyoruz maalesef.

Hobilerin gelişmesi için insanların zaman ve paraya ihtiyacı var ! bizim ülkemizde bu ikisi çok lüks şu an için, karşılıksız bir şey yapmak ise pek kültürümüz de yok sanırım geçen facebookta yarışma görselinin altına şöyle bir yorum geldi '' Nerede bir yarışma varsa orada rant ve çıkar vardır ! '' 

Önce güldüm, sonra sinirlendim biraz ama ne diyebilirsin ki böyle bir zihniyete ?

22 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Sizlere ilk hafta analizini paylaşmak istedim, yarışmaya şu ana kadar 7 kategori için toplam 37 modelci 78 model ile kayıt yaptırdı.

Bu modelcilerin 17 tanesi Türk, 20 tanesi yabancı şu an için yarışmamız yabancılardan daha çok ilgi görüyor, bu bence kötü bir durum. :( 

Umarım katılan modelci sayısında yabancı modelcilerin gerisinde kalmayız.

Gökay hocam ben yarışmaya katılmayı düşünüyorum..Ama fotoğraf çekme noktasında bir türlü istediğim gibi olmadığı için çektiklerim çekingendim :) fakat şu  yazdıklarının üzerine katılmak farz oldu :) Küçük bi soru : Şimdi ben yarışmaya iki uçakla katılmak istiyorum.Birisi 72 ölçek f-102,diğeri 48 ölçek f-4e..Bu iki modelle katılabilir miyim ? Yoksa tek ölçekle mi katılacğım ?

Şimdi, ilyas orhan yazdı:

Gökay hocam ben yarışmaya katılmayı düşünüyorum..Ama fotoğraf çekme noktasında bir türlü istediğim gibi olmadığı için çektiklerim çekingendim :) fakat şu  yazdıklarının üzerine katılmak farz oldu :) Küçük bi soru : Şimdi ben yarışmaya iki uçakla katılmak istiyorum.Birisi 72 ölçek f-102,diğeri 48 ölçek f-4e..Bu iki modelle katılabilir miyim ? Yoksa tek ölçekle mi katılacğım ?

Farklı ölçekte aynı kategoriye birden çok model ile katılabilirsiniz, :) teşekkürler.

Evdeki hesap çarşıya uymadı, kazanamayacak olsam da katılacağım ilk yarışma için kafamda çok güzel projeler vardı ancak güzel telaşlar dolayısıyla makete zaman ayırmak mümkün olmadı yine de yavaş yavaş yeni düzene alıştığım bu dönemde yeni bir maketle katılmak için uğraşacağım ama daha şimdiden katılanlar arasında şansım olmayacak gibi duruyor :)

21 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Evdeki hesap çarşıya uymadı, kazanamayacak olsam da katılacağım ilk yarışma için kafamda çok güzel projeler vardı ancak güzel telaşlar dolayısıyla makete zaman ayırmak mümkün olmadı yine de yavaş yavaş yeni düzene alıştığım bu dönemde yeni bir maketle katılmak için uğraşacağım ama daha şimdiden katılanlar arasında şansım olmayacak gibi duruyor :)

Yarışma için model yapmak ne derece doğru olur bilmiyorum, stressiz ve zevk alarak bitirdiğimiz modellerden seçerek yarışmalara katılmalı diye düşünüyorum , 

Amaç zaten kazanmak değil model yapmak , modelciliği teşvik etmek .. Bu organizasyonlar da bunun için var . 

Sahi Gökay ne çıkarın var olum bu kadar zahmetle uğraşıyorsun 😁

Biz miniafv grubu da KİT hediye edeceğiz mesela , tabiki 1/72 ölçek .. Amaç bu ölçekte üretimi artırmak .. Başka da çıkarımız yok , cepten de para gidecek 😁

2 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Gökay artık aynı branşta farklı ölçekte yeterli sayıda katılımcıya ulaşan kategorileri ayırsan mı? 1/72 Kara araçları gibi?

Bir de kategorileri usta/standart katılımcıları ayrı ayrı gösterecek şekilde bölümlesen mi?

Katılım süresi dolduğu zaman kategorilere ayıracağım, şu an kara ve hava araçları dışında kategori oluşturacak katılım gerçekleşmedi.

Şimdi, Erhan Atalay yazdı:

Yarışma için model yapmak ne derece doğru olur bilmiyorum, stressiz ve zevk alarak bitirdiğimiz modellerden seçerek yarışmalara katılmalı diye düşünüyorum , 

Amaç zaten kazanmak değil model yapmak , modelciliği teşvik etmek .. Bu organizasyonlar da bunun için var . 

Sahi Gökay ne çıkarın var olum bu kadar zahmetle uğraşıyorsun 😁

Biz miniafv grubu da KİT hediye edeceğiz mesela , tabiki 1/72 ölçek .. Amaç bu ölçekte üretimi artırmak .. Başka da çıkarımız yok , cepten de para gidecek 😁

:) Foruma ilk katıldığım zamanlarda aklıma gelen bütün projeleri gerçekleştirdim; Yılın güzelleri anketi, ortak üretim kampanyaları derken sadece geniş katılımlı bir online yarışma kalmıştı onuda yapıp kavuğu devretmeyi planlıyorum. :) 

26 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Haklısınız ben de katılıyorum hatta belki de yarışmaya yetişsin diye yapılan model diğerlerinden daha kötü bitecek ama bir amatör olarak zevk alarak bitirdiğim birkaç modelim var ancak aralarında yarışmaya katılabilecek pek model olmayınca insan yeni bir şeyler yetiştirmek istiyor :)

On 08.07.2020 at 11:24, Gökay Yalçın yazdı:

Hobilerin gelişmesi için insanların zaman ve paraya ihtiyacı var ! bizim ülkemizde bu ikisi çok lüks şu an için, karşılıksız bir şey yapmak ise pek kültürümüz de yok sanırım geçen facebookta yarışma görselinin altına şöyle bir yorum geldi '' Nerede bir yarışma varsa orada rant ve çıkar vardır ! '' 

Önce güldüm, sonra sinirlendim biraz ama ne diyebilirsin ki böyle bir zihniyete ?

Bir bakıma doğru benim çıkarım eşi dostu görmek için güzel bir bahane oluyor buda bi fırsat ve çıkar sayılır :D :P 

2 saat önce, Ferhat Karadeniz yazdı:

Bir bakıma doğru benim çıkarım eşi dostu görmek için güzel bir bahane oluyor buda bi fırsat ve çıkar sayılır :D :P 

Yarışmalar olmasaydı modelcilikte kendimi geliştirmeye çalışırmıydım ? Sanmıyorum.

Sene de bir, iki defa bütün modelci dostlar ile bir araya gelmek, yapılan modelleri incelemek, değerlendirmek, akşamına bir mekanda muhabbet etmek son günü tatlı bir rekabet ve alınan dereceler çok keyif verici ve modelciliğin itici gücü oldu benim için.

Yurtdışına bile gidip oradaki yarışma ortamını görmek, sosyal medyadan tanıdığımız modelciler ile bir araya gelmek, seyahat etmek benim çıkarımdı.

Sanırım FNSS Plastic Battle online yarışması'nda çıkarılması gereken dersler var: 

Adında Jose, Pablo, Yang yazıyorsa ödül almak için modele pigment bile sürmene gerek yok. Ciddi anlamda kötü olan modellerle ödül almış olmalarını yabancı jürilere bağlıyorum.

Yarışma online olmasa gelip katılmaya tenezzül etmeyecek modelcilerin online ortamda ellerindeki tüm o imkanları kullanarak bizim yaşadığımız zorlukları çekmeden yarışmaya katılıp sadece tonlama yapıp jüriden oyları almalarını haksızlık olarak görüyorum. 

Ödül alamayıp ağlıyorum gibi görülmesin. Yüz yarışmaya gidip ödülsüz döndük zaten ama benimle aynı şartları yaşamayan kişilerle yarışmaya girmenin doğru olmadığı düşüncesindeyim.

Hobimaket yarışması için dersler almamız lazım. Çünkü bu yarışmada da aynı kişilerin modelleri var. Bence standart-usta ayrımını kaldırıp her ülkeden herkesin katıldığı bir ortak kategori, bunun yanında sadece yerli modelcilerin katıldığı bir kategori daha olmalı. Yoksa başın çok ağrıyacak @Gökay Yalçın . Muhtemelen en çok da ben ağrıtıcam. 

2CKxTY.jpg

Üstüne kamuflaj deseni atılıp tekere iki parça pigment sürülen bu modelde ben mi göremiyorum acaba derece alacak kaliteyi?

Şimdi, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Sanırım FNSS Plastic Battle online yarışması'nda çıkarılması gereken dersler var: 

Adında Jose, Pablo, Yang yazıyorsa ödül almak için modele pigment bile sürmene gerek yok. Ciddi anlamda kötü olan modellerle ödül almış olmalarını yabancı jürilere bağlıyorum.

Yarışma online olmasa gelip katılmaya tenezzül etmeyecek modelcilerin online ortamda ellerindeki tüm o imkanları kullanarak bizim yaşadığımız zorlukları çekmeden yarışmaya katılıp sadece tonlama yapıp jüriden oyları almalarını haksızlık olarak görüyorum. 

Ödül alamayıp ağlıyorum gibi görülmesin. Yüz yarışmaya gidip ödülsüz döndük zaten ama benimle aynı şartları yaşamayan kişilerle yarışmaya girmenin doğru olmadığı düşüncesindeyim.

Hobimaket yarışması için dersler almamız lazım. Çünkü bu yarışmada da aynı kişilerin modelleri var. Bence standart-usta ayrımını kaldırıp her ülkeden herkesin katıldığı bir ortak kategori, bunun yanında sadece yerli modelcilerin katıldığı bir kategori daha olmalı. Yoksa başın çok ağrıyacak @Gökay Yalçın . Muhtemelen en çok da ben ağrıtıcam. 

Üstüne kamuflaj deseni atılıp tekere iki parça pigment sürülen bu modelde ben mi göremiyorum acaba derece alacak kaliteyi?

WhatsApp Image 2020-09-16 at 12.58.43.jpeg

1. Gökay Yalçın - Türkiye / Turkey
2. Jesus Diaz Arricivita - İspanya / Spain
3. José Antonio Gurucelain - İspanya / Spain

Jüriler modellerin kimlere ait olduğunu görmeden değerlendirme yapıyor, bir çok jüri bizim yarışmada olduğu gibi onlarda da vardı herkesin değerlendirme kriterleri farklı hepsi toplanınca bir değerlendirme çıkıyor ortaya. 

Derece alamayan modelleri göremiyoruz o yüzden nasıl bir kıyaslama yapacağız bilemedim, bizim yarışmada her şey açık jürilerin oyları da açık yayınlanacak, artık neyi taktir ederlerse o olacak !

Bu arada bende 48 kategorisinde bütün yabancıları geride bırakıp 1. olmuşum :)