Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Gökay Yalçın

5. Online Hobimaket Plastik Model Yarışması

Recommended Posts

2 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Şartname de her şey yazıyor aslında ama :) yeni, eski şu an yaptığınız bütün modeller ile katılım gösterebilirsiniz.

İlk konu açıldığında (taslak aşamasında iken) 2020 yılında bitsin daha önce bir yarışmaya katılıp derece almasın yeter diye bir şeyler geçmişti. O yüzden muallakta kaldım...

Şimdi, Bulut Solmaz yazdı:

İlk konu açıldığında (taslak aşamasında iken) 2020 yılında bitsin daha önce bir yarışmaya katılıp derece almasın yeter diye bir şeyler geçmişti. O yüzden muallakta kaldım...

İptal ettik o ayrıntıları, katılımın büyük olacağı bol modelli bir etkinlik olsun talebi geldi sponsorlardan ve destekçilerden. :)

@Gökay Yalçın Üstad. Elimde devam eden modellerim var. Şimdi İlk sorum şöyle. Bu yarışma için yeni bir modele başlamak istiyorum. Bu modelin yapım aşamalarını fotoğraflamam şartmı?

Diğer bir sorum ise devam eden modellerin yapım aşamalarını resimlememiştim. Yarışma vs katılmayı düşünmediğim için. Ama Şimdi yarışmak için değil katılım olsun diye, yarışmaya katılmaya karar verdim. Bu modelin bitmiş halini yapım aşaması olmadan (Bitmeye yakın olan model) paylaşabilirmiyim o modelle katılabilirmiyim?

Şimdi, Erhan Kordon yazdı:

@Gökay Yalçın Üstad. Elimde devam eden modellerim var. Şimdi İlk sorum şöyle. Bu yarışma için yeni bir modele başlamak istiyorum. Bu modelin yapım aşamalarını fotoğraflamam şartmı?

Diğer bir sorum ise devam eden modellerin yapım aşamalarını resimlememiştim. Yarışma vs katılmayı düşünmediğim için. Ama Şimdi yarışmak için değil katılım olsun diye, yarışmaya katılmaya karar verdim. Bu modelin bitmiş halini yapım aşaması olmadan (Bitmeye yakın olan model) paylaşabilirmiyim o modelle katılabilirmiyim?

Erhancım yeni model yapabilirsiniz, yapım aşamalarını paylaşmak veya paylaşmamak sizin taktiriniz.

Eski bitmiş modeller ile de katılım yapabilirsiniz, tek şart aynı kategoriye aynı ölçek ile tek model ile katılabiliyorsunuz.

Şartname de yazdığı gibi eğer bir kategori de beş model beş modelci kriteri sağlanamaz ise o kategori iptal edilecek ya da birleştirilecek. örneğin beş tane motosiklet modeli beş ayrı modelci ile katılım yaptılar, o zaman motosiklet için ayrı bir kategori oluşturacağız.

Eğer beşin altın da kalırsa bu sayı otomobil kategorisi ile birleştireceğiz yada iptal edeceğiz.

15 dakika önce, Erhan Kordon yazdı:

Keşke kategori başına 2 katılım hakkımız olsaydı. Mesela ben 1 tır 2 araç 1 uçak ile katılmak istiyordum ama tırla araçlar aynı kategoride 😥

Bence siz açın konuları, kategoriler bölünürse ayırırlar uygun kategorilere. Açılmadı diyelim maketlerden birini seçersiniz kalanları Gökay'a mesaj atıp başka başlığa taşıtırsınız.

9 saat önce, Erhan Kordon yazdı:

Keşke kategori başına 2 katılım hakkımız olsaydı. Mesela ben 1 tır 2 araç 1 uçak ile katılmak istiyordum ama tırla araçlar aynı kategoride 😥

Daha önce de belirtiğim gibi 5 model,5 modelci kriteri oluşursa kategori açacağız, yani kamyon kategorisi açsak ve tek sen katılsan ya iptal olacak yada normal araçlar ile birleştirilecek.

Sonra dan yapacağımız bir şeyi ilk baştan yapıp sonrasın da benim modelim hiç oldu gibi eleştirileri almak yerine talep olursa kategori oluşturmak daha mantıklı diye düşünüyoruz.

Yani 1/24 Tır ve 1/24 otomobil ile katılabilirsin Erhan, beş tane daha Tır gelirse ayrı bir kategori yaparız, gelmez ise sivil araçlar için de değerlendirmeye alırız.

Örnek veriyorum 1/35 3 tane tank modeli ile katılan bir modelci yerine farklı ölçekler de üç model ile katılmayı ve kategorileri genişletmeyi amaçlıyoruz.

51 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Yabancılar sorup duruyor bu ne diye, İngilizce de bir afiş bastırsak mı Gökay 🤔

48 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

ingilizce afiş ve şartnameyi Bayrama gönderdim abi dün.

Facebook'ta  instagram'da yayınlıyoruz dünden beri

Miniafv Facebook sayfasında hem afişi hem de şartnameyi Türkçe ve İngilizce olarak yayınladım abi. Arka arkaya paylaştım belki o yüzden arada kaynamış olabilir. Ara ara paylaşmaya devam edeceğim.

14 dakika önce, Bayram KOÇER yazdı:

Miniafv Facebook sayfasında hem afişi hem de şartnameyi Türkçe ve İngilizce olarak yayınladım abi. Arka arkaya paylaştım belki o yüzden arada kaynamış olabilir. Ara ara paylaşmaya devam edeceğim.

Bayram bunuda ekle istersen

7 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Ne yani kendi grubumuza bile bakmıyorsun mu demek istedin şimdi Bayram 😁😂😂

27 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Bizim jüri üyesi Mart Reeves Corona olmuş bu arada , bize bulaşmaz umarım 🤞 

Herkese bulaşacak Erhan abi. Bunun başka yolu yok. Dünya Nüfusu bu Virüs e aynı grip yada nezle gibi kapmadan, bağışıklık geçirmeden düzelmez bu meret. Aşısı yok bir şeyi yok. Aşısı olsaydı, gripede nezeleyede aşı bulurlardı 😂

Sizlere ilk hafta analizini paylaşmak istedim, yarışmaya şu ana kadar 7 kategori için toplam 37 modelci 78 model ile kayıt yaptırdı.

Bu modelcilerin 17 tanesi Türk, 20 tanesi yabancı şu an için yarışmamız yabancılardan daha çok ilgi görüyor, bu bence kötü bir durum. :( 

Umarım katılan modelci sayısında yabancı modelcilerin gerisinde kalmayız.

Daha katılım olur. Özellikle de bu forumdan. Bir çoğumuz bekliyor. Benimki malum bitmiyor.... :D Baktım gamyonu bitiremiyorum, eskilerden Sherman'ı koyarım çeşit olur. 

Ama Türk Yabancı dengesi için emin değilim :) 

Zaten normalde de onların onda biri bile değiliz. Malum bu hobi Türkiyede biraz az bir kitleye ulaşabiliyor.