Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Koray Yılmaz

BOYAMA KABİNİ TAVSİYE (FANGHUA BD-512)

Recommended Posts

Filtre için elyaf kullanılabilir. Ucuz bir malzeme denemenizde fayda var.

Bence fanın emiş gücünün en az 500 m3/h olması lazım. Ayrıca Kabinin dış yüzeyine, elleri ve boya tabancasını etkilemeyecek şekilde pleksiden kapak yapılabilir aynı Taner Onagül'ün yaptığı gibi. Bu sayede dışa koku sızmalarıda azaltılabilir.

Küçük bir hatırlatma hortumu camdan aşağı bırakmışşınız bir süre sonra hortumun olduğu yer boya tozu ile kaplı olacak.

Şimdi, Alp Eray Tugcular yazdı:

Filtre için elyaf kullanılabilir. Ucuz bir malzeme denemenizde fayda var.

Bence fanın emiş gücünün en az 500 m3/h olması lazım. Ayrıca Kabinin dış yüzeyine, elleri ve boya tabancasını etkilemeyecek şekilde pleksiden kapak yapılabilir aynı Taner Onagül'ün yaptığı gibi. Bu sayede dışa koku sızmalarıda azaltılabilir.

Küçük bir hatırlatma hortumu camdan aşağı bırakmışşınız bir süre sonra hortumun olduğu yer boya tozu ile kaplı olacak.

Evet fan bence yetersiz kalıyor. Daha kapak kısmına gelemedik Alp Hocam:))

Hortum işine hiç dikkat etmemiştim, onu da düşüncem, Teşekkür ederim

Bir saat önce, Mahmut Velioğlu yazdı:

Az önce fanı denedim. Spray boya ile 1/24 ölçek bir araba boyadım. Etrafa toz partikül fln bırakmadı ama koku için aynı şeyi diyemiyorum.  Yarın "oda"  yapıp  filtreyle beraber tekrar deneyeceğim. 

Kokuda şu da sıkıntı olacak, elyafın çektiği üzerinde kalan boya da koku yapacaktır mutlaka.

Elyaf ucuz bir malzeme sık sık değiştirilebilir, olmadı oluklu kartondan yapanlarda var onunlada yapılabilir.Burda filtrenin amacı zaten fanın ömrünü uzatmak ve tozu tek noktada toplamak değil mi. Oto boya fırını filtreleri pahalı oluyor, ayrıca kaset filtreler var piyasada onlarda pahalı.

23 dakika önce, Mahmut Velioğlu yazdı:

Evet fan bence yetersiz kalıyor. Daha kapak kısmına gelemedik Alp Hocam:))

Hortum işine hiç dikkat etmemiştim, onu da düşüncem, Teşekkür ederim

Kapağı yaparsan fanın gücü biraz daha artabilir hocam. Muhtemelen 100 ile 200 m3/h arasında bir çekim yapıyor. Bu arada dışardaki rüzgarın bile fanın çekimine etkisi var.

Şimdi, Alp Eray Tugcular yazdı:

Elyaf ucuz bir malzeme sık sık değiştirilebilir, olmadı oluklu kartondan yapanlarda var onunlada yapılabilir.Burda filtrenin amacı zaten fanın ömrünü uzatmak ve tozu tek noktada toplamak değil mi. Oto boya fırını filtreleri pahalı oluyor, ayrıca kaset filtreler var piyasada onlarda pahalı.

Ben EU3 -(G3) sınıfı cam elyaf filtre kullanacağım.  Ama önce o aşamaya gelmem lazım. Benim kabin projesini sil baştan tekrar yapılacak gibi.

1 dakika önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Kapağı yaparsan fanın gücü biraz daha artabilir hocam. Muhtemelen 100 ile 200 m3/h arasında bir çekim yapıyor. Bu arada dışardaki rüzgarın bile fanın çekimine etkisi var.

Kapaktan kastın "oda" mı Alp Hocam?

Anlatmak istediğim bu hocam. Havayı mümkün oldukça içerde tutmak kabin dışı çıkışına izin vermemek için pleksiden buna benzer bir kapak yapılabilir.  Hava içerde kalır ve dağılmazsa fan daha verimli çalışabilir. İlla daire olmak zorunda değil kabinin yarısını kapatsanız bile iş görür.

Model-Spray-Booth-Kit-Craft-Spray-Booth-with-40W-Fan-Closed-Folding-Type-M-Model-Building.jpg_q50.jpg

ready_to_shipcollapsible_spray_booth_acrylic_1497373509_b2b785d4.jpg

21 dakika önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Anlatmak istediğim bu hocam. Havayı mümkün oldukça içerde tutmak kabin dışı çıkışına izin vermemek için pleksiden buna benzer bir kapak yapılabilir.  Hava içerde kalır ve dağılmazsa fan daha verimli çalışabilir. İlla daire olmak zorunda değil kabinin yarısını kapatsanız bile iş görür.

Model-Spray-Booth-Kit-Craft-Spray-Booth-with-40W-Fan-Closed-Folding-Type-M-Model-Building.jpg_q50.jpg

ready_to_shipcollapsible_spray_booth_acrylic_1497373509_b2b785d4.jpg

Küveze benziyor bunlar:)

Ama mantık doğru, haklısın.

13 saat önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Bugün sabah bitirdiğim kabinin fan montajı

Fanın çıkış bölümüne gelecek parça 9.50 cm çapında

1598302420514

1598302420446

Fandan kabine giden hava kanalı 13 cm çapında fanın tel ızgarasının olduğu bölüme montajı yapıldı.

IMG_20200824_235314

1598302420600

Fanın önden görünüşü

1598302420368

Adaptör parçaları kaça yaptılar Alp. Sanırım bir giriş bir de tahliye için adaptör yaptırmışsın yanlış görmedi isem.

Evet çelikten yaptırdım. 80 tl mal oldu. Bu arada kullandığım fan Bahcıvan Bdras 160-60  600 m3/h çekim gücü oldukça iyi. Yalnız fanın kasası alüminyum, bu yüzden kasaya sabitlemek için kullanacağım aparatı kaynak yaptırmaktan açıkcası çekindim. Fanı evde bulduğum bir suntaya sabitledim. Suntayı ise kabine sabitledim. Fan zeminde olduğu içinde oldukça sağlam oldu. Dimmer almalıyımı bilmiyorum !   @Mutlu Toker

Bir saat önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Evet çelikten yaptırdım. 80 tl mal oldu. Bu arada kullandığım fan Bahcıvan Bdras 160-60  600 m3/h çekim gücü oldukça iyi. Yalnız fanın kasası alüminyum, bu yüzden kasaya sabitlemek için kullanacağım aparatı kaynak yaptırmaktan açıkcası çekindim. Fanı evde bulduğum bir suntaya sabitledim. Suntayı ise kabine sabitledim. Fan zeminde olduğu içinde oldukça sağlam oldu. Dimmer almalıyımı bilmiyorum !   @Mutlu Toker

Ben dimmer yerine gittigidiyorda satılan DC motor sürücü devresinden almıştım 2000 W a kadar destekli diye biliyorum.

2 saat önce, Alp Eray Tugcular yazdı:

Ben bahçıvanın dimmerini aldım ve kullanıyorum. Ama bugüne kadar en yavaşta hiç kullanmadım, sürekli max devirde kullanıyorum.

O zaman adama sorarlar neden aldın diye:D

selamlar,

Konu tek bir başlık altında toplansın diye buradan yazmak istedim. 

bu hafta Bahçıvan firmasının BDRAS 120 fanından aldım. (480mküp gibi bir gücü var.) Ancak bu fanın hızını ayarlayacak olan voltaj anahtarı ( daha önce kabin yapan arkadaşın kullandığı anahtar ) şuan 300TL civarında

bunu daha uygun yolla haledebileceğimiz bir sistem varmıdır. yoksa mecburen bu anahtarımı almalıyız. 

On 15.04.2021 at 17:49, Mustafa Batukaan yazdı:

selamlar,

Konu tek bir başlık altında toplansın diye buradan yazmak istedim. 

bu hafta Bahçıvan firmasının BDRAS 120 fanından aldım. (480mküp gibi bir gücü var.) Ancak bu fanın hızını ayarlayacak olan voltaj anahtarı ( daha önce kabin yapan arkadaşın kullandığı anahtar ) şuan 300TL civarında

bunu daha uygun yolla haledebileceğimiz bir sistem varmıdır. yoksa mecburen bu anahtarımı almalıyız. 

AC Motor sürücüsü https://www.direnc.net/220v-2000w-motor-hiz-kontrol-karti

On 16.04.2021 at 18:18, Mutlu Toker yazdı:

elektrik konusundan hiç anlamıyorum :( bunlara bende baktım ama emin olamadım.

sebebi ise Bahçıvan yada muadili firmalarda kontrol anahtarları 250 TL - 400 tl gibi fiyatlara satılırken sizin paylaştığınız tarzda ürünlerin voltaj yada ne bileyim motor devriyle alakalı farklılıkları olabilir mi diye kararsız kaldım.