Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Koray Yılmaz

BOYAMA KABİNİ TAVSİYE (FANGHUA BD-512)

Recommended Posts

@Taner Onagül abi tavsiye ettiğin fanı alıp elektrik kablolarını bağladım fakat şöyle bir sorum var. Aşağıda görselde paylaşıyorum. Fan havayı yuvarlak kısımdan çekip kare uçtan çıkarıyor. Montaj delikleri de kare alanda, yani havanın çıkış yaptığı yerde. Bu sebeple fanın yuvarlak kısmını kabine monte etmem lazım ama bu seferde kare uçta ufak bir pay olduğu için tam anlamıyla bir montaj olmayacak.  bunu nasıl çözebilirim. Fanı söküp pervaneyi ters monte etmem lazım ki kare uçtan havayı çekip yuvarlak yerden dışarı versin. Umarım anlatabilmişimdir :) 

CF200FAE-B387-4A9F-8C25-792EA671835A.jpeg

@Hasan Şadi ÇELİKabi teşekkürler iş edinip paylaşmışsın. Salyangoz olsaydı keşke dedirtti. Belirttiğim kare uç kısmı aşağıdaki gibi. Ordan hava üflemesi yerine hava çekse süper olacak ama ordan hava üflüyor. Havayı çeken yuvarlak kısmı kabine sabitlemek istesem de bu sefer kare uçun çerçevesinden dolayı bir pay kalacak ve kabinle fan arası ufak bir boşluk olacak. Muntazam bir şekilde hava çekmesi için kabine sıfır oturtmam gerek ama nasıl? Pervaneyi ters çevirme imkanım var mı bilmiyorum, çok fazla da kurcalamadım ama umarım bir çözüm tavsiyesi veren olur. 2DFDE77D-DDAD-410F-A3EE-6521F51B34B9.jpeg.1f1ac6444db571d4d59a8f1a8a881977.jpeg8C74E63A-19C5-432F-944B-12F01D757258.jpeg.008cf6c5cfd57b6460bb5556c73dcbfc.jpeg

9 saat önce, Koray Yılmaz yazdı:

@Hasan Şadi ÇELİKabi teşekkürler iş edinip paylaşmışsın. Salyangoz olsaydı keşke dedirtti. Belirttiğim kare uç kısmı aşağıdaki gibi. Ordan hava üflemesi yerine hava çekse süper olacak ama ordan hava üflüyor. Havayı çeken yuvarlak kısmı kabine sabitlemek istesem de bu sefer kare uçun çerçevesinden dolayı bir pay kalacak ve kabinle fan arası ufak bir boşluk olacak. Muntazam bir şekilde hava çekmesi için kabine sıfır oturtmam gerek ama nasıl? Pervaneyi ters çevirme imkanım var mı bilmiyorum, çok fazla da kurcalamadım ama umarım bir çözüm tavsiyesi veren olur. 2DFDE77D-DDAD-410F-A3EE-6521F51B34B9.jpeg.1f1ac6444db571d4d59a8f1a8a881977.jpeg8C74E63A-19C5-432F-944B-12F01D757258.jpeg.008cf6c5cfd57b6460bb5556c73dcbfc.jpeg

rica ederim. yardımcı olduysa ne mutlu. bu yazdığınız problem benimde kafamda bir problem olarak duruyor. fanı değiştirdiğimde nasıl yaparım en kötü ihtimalle arka kısmı değiştiririm.

dediğiniz probleme gelince "vizontele de deli eminin dediği gibi yapıp bir söküp bakmak lazım. :D:D:D"

19 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Esnek aspiratör borularının bir ucunu hava alış yerine diğerini Boya kabinine sabitleyebilirsin.

549928493_tn50_0.jpg

Zaten havayıda bu şekilde dışarı atmayacak mıydın? 

a89lVW.jpg

Bu da benim aklıma geldi. Bunu bi deneyeceğim :) teşekkürler. Emiş yaptığı yeri olabildiğince kısa tutup, borunun ağzını da biraz daraltırsam emiş gücü artar diye düşünüyorum 

Şöyle adaptörler var

Aspirator-icin-koku-sizdirmazlik-seti-p-5597.jpg   Davlumbaz-icin-koku-sizdirmazlik-seti-g-1833.jpg   

ama gereksiz pahalı. 

Bu örnek setin içinde havanın geri gelmesini engelleyen şeyler var. Bize gereksiz.

ben sadece bağlantı adaptörleri için örnek verdim. 

Edit: Arada malzemeyi buldukça buraya ekliyorum

Baca Klapesi diyince birşeyler çıkıyor.

2180efZH9iL._AC_SY400_.jpg     bacamatik-baca-klapesi_57092143.jpg

asıl amacı yine tek yön hava sirkülasyonu. ama adaptör gibi kullanılabilir.

ayrıca aşağıdaki gibi adaptörler var.

aspirator-borusu-reduksiyonu-plastik__1019272085210258.jpeg

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Baca Klapesi diyince birşeyler çıkıyor.

Baca klapesi olayı gayet aydınlatıcı oldu. bende bu salyangoz fanı alınca benim kutu taşır mı diye düşünüyodum.

https://urun.n11.com/yedek-parca-ve-aksesuar/aspirator-baca-klapesi-cekvalfi-cekvalf-klapa-P316680595?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMItYaH6rH06QIVyrTtCh2UuAiBEAQYAiABEgKFY_D_BwE

klape olarak gereksiz yan parçaları da oluyor. Klape asıl olarak içeri hava akışını engelleyen, tek yönlü bir şey sanırım...

Gerçi bu başta Baran bey'in dediği 

15 saat önce, Baran İşmen yazdı:

Tecrübe ile sabittir, isterseniz cam boyunda sanayi tipi fan takın, odanız direk rüzgar alan cepheye bakıyorsa tüm toz duman içeri kaçıyor :) 

durumuna engel olacaktır. 

boşuna para vermemek için bir hırdavatçı yada tesisatçıdan daha iyi bir bilgi alınabilir.

On 31.05.2020 at 01:01, Taner Onagül yazdı:

Kabin konusunda benim tavsiyem kesinlikle kendi ölçeğiniz doğrultusunda ve yerinizin müsaitliğine göre istediğiniz ölçüde kendiniz yapmanız yada yaptırmanız yönünde olacaktır.. Herhangi bir marangozdan atık parçalardan çok düşük bir maliyetle kabini yaptırıp üzerine koyacağınız bir fan + aydınlatma sistemi ile istediğiniz özellikte bir kabine sahip olabilirsiniz..

Maske konusunda da 3M in yada Moldex in toz ve gaz (koku) filtrelere sahip bir maske edinmeniz de fayda var..

Bende boya kabinini kendim yapma düşüncesindeydim ve evde dediğiniz gibi çalışma tezgahımın ve ortamımın müsade ettiği ölçü ve koşullarda bir kabin tasarladım. Basit malzemelerle kullanışlı ve güzel bir kabin ortaya çıktı. 57x39x28 ölçülerinde İkea Samla saklama kutusu, 1 adet  12x12 bilgisayar kasa havalandırma fanı, fan için 12 volt adaptör, körüklü aliminyum aspiratör borusu, Boru ile fan arasına bağlantı için koyduğum eski CD/DVD kutusu. Tabi daha profesyonel bir boya kabini yapmak isterseniz bu link de bulunan boya kabini yapımı işinize yarayacaktır. Daha fazla media yükleyemedim hata verdi. Yeniden yüklemeye çalışacağım.

12208251_10153701175069420_7062512354233000792_n.jpg

Salyangozun dairesel kısmını kabin içinde kare kısmını dışa gelecek şekilde monte edeceksiniz. Kare kısma bir adaptör uydurup çıkış egzosunu (boru v.s.) ona bağlayıp tahliye edeceksiniz.  Videonun 6:51 de kabin içini gösteriyor, tamamını izlerseniz demek istediğimi anlayacağınızı düşünüyorum.

On 29.06.2020 at 14:24, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba Haluk bey,

Elinize sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. Yalnız bence kullandığınız fanın yerleşim yeri yanlış ve gücü yetersiz. 

Doğru söylüyorsunuz Bulut Bey, tecrübeyle sabit kullandıkça anlıyorsunuz yanlış olan yerleri. Bu yüzden referans olarak verdiğim linkte bulunan boya kabinine başlayacağım. Kısa süreliğine üretime ara vermiş olsam da ilk işim o olacak.

home-made-spray-booth.jpg