Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Hüseyin AKBUNAR

1/72 |Tiger II Ausf. B - Porsche ProtoType Turret | Revell | Hüseyin Akbunar

Recommended Posts

Öncelikle herkese merhabalar;

bir önceki sdkfz 251 deki beceriksizliklerimden sonra , uçak modeli yaptım bir tane ( stearman keydet) ondan sonra tekrar afv ye geçtim , Tiger II Ausf. B - Porsche ProtoType Turret, Revell 1/72 kitini nacizane eksiğiyle yanlışıyla bitirdim, bu modelde malesef , alman renklerini tutturmada biraz sorun yaşadım , onun dışında oldukça eğlenceli bir kit oldu, bana bir önceki modelimde yanlışlarımız gösterdiğiniz gibi burada da yaptığım yanlışları göstererek , çiçeği burnunda daha 5 tane maket tamamlamamış bu kardeşinizin, bir sonraki modelinin bir önceki modelinden daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz, onun için yanlışlarımı gösteren ve doğrusunu anlatan yorumlar benim için çok değerlidir...

3faXvP.jpg

jYChWd.jpg

önceki yaptığım modellerde vinil palet olduğu için ilk defa bu şekilde bir palet birleştirdim, acemi olduğum için birleştirmek neredeyse tüm günümü  aldı...

5eN1Wl.jpg

ondan sonrasında , tek bir tankı referans almadım çünkü henüz tek bir yankı referans alıp , onu yapabilecek kadar tecrübeli ve yetenekli değilim , bir kaç tiger 2 tankını referans alarak , yapabileceğimi düşündüğüm detaylar ekledim... ve palet kenarındaki çamurluk gibi olan yerleri iki tarafınıda bazı referans fotoğraflarda olmadığını veya yarım olduğunu gördüm ve buraları , hem paletler görünsün , hemde farklılık olsun diye keserek çıkardım

JG9pNu.jpg

sonrasında vallejo nun german red , boyası ile boyama öncesinde gölgelendirme yapmaya çalıştım ( boyamadan sonra galiba ince katman atmadığım için bu gölgelendirme pek de bir işe yaramadı)

2LnUiT.jpg

AK İnt. camo elastik putty ürünü ile maskeleme yaparak camo boyamasını yaptım , (ürünü çok beğendim)

MfIQJW.jpg

9h14we.jpg

sonrasında bir önceki maketimde, çuvalladığım aşama olana eskitme ve ,yağlı boya aşamalarına geçtim , bu sefer kendimi frenleyerek daha az ( öncekine göre daha az :) ) eskitme yapamaya çalıştım sonra modelimi bitirdim , bu sefer renkleri galiba tam tutturamadım, onun dışında eminim benim göremediğim , bir sürü eksiğim, yanlışım vardır bunları bana doğrularını anlatarak gösterirseniz çok sevinirim...

fRPz5X.jpg

xtPcFI.jpg

mnAucS.jpg

t22d9L.jpg

rHcnOd.jpg

csBHeX.jpg

Kolay gelsin,

Öncelikle konu başlığınızı forum standartlarına görr düzenledim ölçek | model ismi | kit markası | modelci ismi bu şekil de başlık açarsanız bizim de iş yükümüze yardımcı olmuş olursunuz.

Modelinize gelirsek, eskitme de daha öncekı modeliniz de de aynı sorrun vardı ölçek dışın da kalan bir eskitme yapıyorsunuz.

Modelin montajı bittikten sonra boya, parlak vernik, dekal ve tekrar parlak vernik uygulaması yaptıktan sonra askeri kara araçlar için temel bir kaç eskitme tekniği uygulasanız sizin seviyeniz de bir modelci için yeterli olacaktır.

Sırasıyla...

1. Panel yıkama ( Tamiya Panel line ürünü ile modelin girinti ve çıkıntılarına yıkama yaparak modelin kontrastını artırabilirsiniz. )

2. Yağlı boya ile nokta yıkama, modelin renklerine göre tercihen beyaz, sarı, yeşil, kahve gibi renkler de yağlı boyaların yağsını bir karton üstün de çektirdikten sonra model üstün de açık renkler tepe noktalara gelecek şekilde minik noktalar koyup yassı bir fırçayı white spirit veya terebentine batırıp fazla ıslaklığı alıp boyaları yerçekimi yönün de süpürur şekilde çektirmek.

Bu modeliniz de belli farklı tonlar oluşturmanıza ve modelin renginin solmasına yarayacak.

3. Kuru fırçalama, model üstünde ki metalik veya farklı paneller de renk farklılıkları oluşturmak ve yüksek noktaları belirgin hale getirmek için yaptığımız bir teknik.

Ana rengin en açık tonunu yassı bir fırçaya alıp, beyaz bir peçete üstüne fırçayı sürterek fırçayı boyadan temizliyoruz, fırça peçeteyi boyamayana kadar aynı işlemi yapıyoruz.

Sonrasın da fırçayı kuru fırçalama yapmak istediğimiz alanlara süpürür gibi uyguluyoruz.

4. Toz, çamur efekti, bir kaç temel renkte pigment edinip bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Pigmenti bir kaba alıp, terebentin ekleyip bir çamur formu yakaladıktan sonra bunu modele fırça ile sürerek değil fırçadan sıçratarak uyguluyoruz, farklı tonları üst,üste kullanıp daha gerçekçi görüntüler elde etmek mümkün.

Tiz için de yine deposit veya pigment gibi hazır ürünleri kullanabilir ya da tamiya buff gibi boyaları az boya çok tiner ile karıştırıp AB yardımü ile modele uygulayabikirsiniz.

Genel olarak benim sizin model de gördüğum sıkıntı eskitmeleri doğru oranda temizleyememekten kaynaklı, akıntılar ve yıkamalar fazla kalın duruyor.

Daha fazla temizleyip daha gerçekçi görünmelerini sağlamanız gerekiyor.

Hafif ve ölçek ile orantılı olmalılar.

GÖkay Hocam çok güzel açıklamış benim naçizane tavsiyem,

1- Paletleri en son monte edin, govdedeki işlemler bittikten sonra eskitme yaptığıniz paletleri takarak gövdeye uygun pigmentlerlerle iklimlendirme  (tozlama-camurlama vb.) yaparsınız. Böylece maskeleme gibi uğraşlardan kurtulursunuz.

2- Astar atmadiniz sanirim. Astar atmanız şart olmasa da bu sizin ilerideki islemlerinize kolaylik saglar.

3- aynı hatayı ben de yapıyorum. Astar ya da govde üstüne yapılan ilk golgelemeden sonra boyayı kalın atmışsınız. Bunu farketmişsiniz zaten

4- ana renklerinizi 1-2 ton açık atın.  boya bitip dekal ve eskitmeye girmeden önce atacaginiz vernik rengi koyulastiracaktir zaten.

5-  parlak vernik uyguladiniz mi yazmamissiniz.  bu dekanın yapışmasında, panel yikamada vb. işlemin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. Çünkü panel yıkama hiç belli olmuyor, hatlar çok belirsiz.

6. Kuru fırça uygulamasını elinize yerleştirin. Modelin belli bölgelerine ayrı ton ve renklerde ve farkli oranlarda kuru fırça uygulanması hatları ortaya çıkarır.

Elinize sağlık. Biten model en iyi modeldir.

16 dakika önce, ismet güralp yazdı:

GÖkay Hocam çok güzel açıklamış benim naçizane tavsiyem,

1- Paletleri en son monte edin, govdedeki işlemler bittikten sonra eskitme yaptığıniz paletleri takarak gövdeye uygun pigmentlerlerle iklimlendirme  (tozlama-camurlama vb.) yaparsınız. Böylece maskeleme gibi uğraşlardan kurtulursunuz.

2- Astar atmadiniz sanirim. Astar atmanız şart olmasa da bu sizin ilerideki islemlerinize kolaylik saglar.

3- aynı hatayı ben de yapıyorum. Astar ya da govde üstüne yapılan ilk golgelemeden sonra boyayı kalın atmışsınız. Bunu farketmişsiniz zaten

4- ana renklerinizi 1-2 ton açık atın.  boya bitip dekal ve eskitmeye girmeden önce atacaginiz vernik rengi koyulastiracaktir zaten.

5-  parlak vernik uyguladiniz mi yazmamissiniz.  bu dekanın yapışmasında, panel yikamada vb. işlemin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. Çünkü panel yıkama hiç belli olmuyor, hatlar çok belirsiz.

6. Kuru fırça uygulamasını elinize yerleştirin. Modelin belli bölgelerine ayrı ton ve renklerde ve farkli oranlarda kuru fırça uygulanması hatları ortaya çıkarır.

Elinize sağlık. Biten model en iyi modeldir.

paletleri yapım klavuzunda ilk yapın diyordu onun için öyle yaptım ,bundan önce zvezda t 34 /85 denedim onda da paletler ilk gösteriyordu ben en son yapayım dedim onda da sığmadı, sığdırmaya çalışırken yol tekerleri kırıldı maketi yedek parça olarak ayırdım :), ondan dolayı biraz korkup yapım klavuzuna göre yapayım bunu da dedim , ama böle de zor oldu. bundan sonra en son yapayım dediğiniz gibi baya yordu çünkü,

astar attım yazmayı unutmuşum , vallejo surface primer kullandım , metal eklemeleri astardan sonra yaptım sadece gri renk astar boyası

evet , decalden önce ve sonra yarı parlak satin vernik uyguladım bunu da  yazmayı unutmuşum :)

kuru fırça uygulamasını araştıracağım çok teşekkürler...

derwent in 4B kalemi (pastel boya gibi)  ile kenarlara , metal efekti vermeye çalıştım ama çok belirgin olmadı onu da yazmayı unutmuşum

oppdkF.jpg

17 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Yazdığım her madde benim önerim. Kesin kural değil.  Paletleri üstünde de boyayıp eskitenler var. Astra atmadan boyayan, vernik atmadan kemiklesen boya üstüne eskitme yapan vb. Ben de acemiyim. Deneyim paylaşıyorum sadece.

Çok teşekkürler sizlerden öğrenecek çok fazla şeyim var, Kuru fırça tekniği ile ilgili bir iki video önerebilir misiniz? 

Kolay gelsin;

Gökay ve İsmet sağolsunlar çok güzel bilgiler ve öneriler vermişler. Gökay'ın verdiği dot filter aşamasını sizde uygulamışsınız ama konuyu okuyan başka acemi arkadaşları da düşünerek tekrar üstünden geçmiş.

72 ölçek kolay görünse de aslında ustaların ölçeğidir. Bu ölçekte çalışmak çok zordur. en ufak çizgi bile ölçek dışı gözükebilir. 

Bence öncelikle 35 ölçeğe bir geçin. Sonra ustaların ölçeği olan 72 ölçekte daha rahat edersiniz. (ne işin var gücün karanlık tarafında deyip Erhan hocadan dayak yeme riskini alamadım :D)

Sizdeki En büyük sıkıntı kamuflajdaki kahve renginin çok büyük ve koyu kalması olmuş. Özellikle bu ölçekte gerçek renkler çok koyu kalıyor. ortalama %30 açmakta fayda var.

Paletlerinizi ise beğendim. Ama yere değen ve yol teker ve çarklarına değen noktalarda silver veya başka bir metal renginde kuru fırça atılmasında yayar var. yada gun metal pigment/graphite kalem/kurşun kalem (sizin paylaştığınız) ile metal efekti verilebilir.

9 saat önce, Hüseyin AKBUNAR yazdı:

önceki yaptığım modellerde vinil palet olduğu için ilk defa bu şekilde bir palet birleştirdim, acemi olduğum için birleştirmek neredeyse tüm günümü  aldı...

Bakla paletin olayı o :) uzun sürmesi normaldir. 

Telleri elle yapmanız iyi olmuş. 

Çamurluk görünümlü o bölgeden kesip aldığınız parçada güzel bir ayrıntı. 

Tow Kablosunda da paletlere yapılabilecek gibi bir metal efekti güzel durumuş.

Egzoz'un pas etkisi kamuflajın bir parçası gibi duruyor. Pas etkisi biraz daha tonlanıp daha güzel durabilirmiş. Başta planlarken de oraya kahve rengi boya gelmese daha güzel olurmuş. 

Ben itici yada birleşim izi görmedim. İyi toplamışsınız...

Bu kadar eleştirdik ama emin olun modeliniz kötü bir çalışma değil. Sadece nasıl daha da iyi olabilir üzerinde yorum yapıyoruz.

Elinize sağlık diyorum :) 

7 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

1. Panel yıkama ( Tamiya Panel line ürünü ile modelin girinti ve çıkıntılarına yıkama yaparak modelin kontrastını artırabilirsiniz. )

2. Yağlı boya ile nokta yıkama, modelin renklerine göre tercihen beyaz, sarı, yeşil, kahve gibi renkler de yağlı boyaların yağsını bir karton üstün de çektirdikten sonra model üstün de açık renkler tepe noktalara gelecek şekilde minik noktalar koyup yassı bir fırçayı white spirit veya terebentine batırıp fazla ıslaklığı alıp boyaları yerçekimi yönün de süpürur şekilde çektirmek.

Yanlış konu açtığım için kusura bakmayın.. 

Çok teşekkür ederim detaylı ve çok sade anlatımınız için,bu panellineer bende sadece siyah var, farklı renkler için kahverengi gibi, terebentin içerisine az miktarda yağlı boya ekleyip panelliner kıvamına getirsem de olur mu, 

Bu nokta yıkamayı ben yanlış yapıyor muşum o zaman, yağlı boyayı yağını aldıktan sonra küçük bir nokta koyup, tek bir yönde değil de yedirene kadar fırça ile dairemsi hareketler yapıyordum.. Pas akıntısı yapar gibi sadece aşağı doğru çekerek yapacağım o zaman, gerçekten çok güzel ve yapılış şekliyle beraber detaylı anlamışsınız çok teşekkür ederim

11 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin;

Gökay ve İsmet sağolsunlar çok güzel bilgiler ve öneriler vermişler. Gökay'ın verdiği dot filter aşamasını sizde uygulamışsınız ama konuyu okuyan başka acemi arkadaşları da düşünerek tekrar üstünden geçmiş.

72 ölçek kolay görünse de aslında ustaların ölçeğidir. Bu ölçekte çalışmak çok zordur. en ufak çizgi bile ölçek dışı gözükebilir. 

Bence öncelikle 35 ölçeğe bir geçin. Sonra ustaların ölçeği olan 72 ölçekte daha rahat edersiniz. (ne işin var gücün karanlık tarafında deyip Erhan hocadan dayak yeme riskini alamadım :D)

Sizdeki En büyük sıkıntı kamuflajdaki kahve renginin çok büyük ve koyu kalması olmuş. Özellikle bu ölçekte gerçek renkler çok koyu kalıyor. ortalama %30 açmakta fayda var.

Paletlerinizi ise beğendim. Ama yere değen ve yol teker ve çarklarına değen noktalarda silver veya başka bir metal renginde kuru fırça atılmasında yayar var. yada gun metal pigment/graphite kalem/kurşun kalem (sizin paylaştığınız) ile metal efekti verilebilir.

Bakla paletin olayı o :) uzun sürmesi normaldir. 

Telleri elle yapmanız iyi olmuş. 

Çamurluk görünümlü o bölgeden kesip aldığınız parçada güzel bir ayrıntı. 

Tow Kablosunda da paletlere yapılabilecek gibi bir metal efekti güzel durumuş.

Egzoz'un pas etkisi kamuflajın bir parçası gibi duruyor. Pas etkisi biraz daha tonlanıp daha güzel durabilirmiş. Başta planlarken de oraya kahve rengi boya gelmese daha güzel olurmuş. 

Ben itici yada birleşim izi görmedim. İyi toplamışsınız...

Bu kadar eleştirdik ama emin olun modeliniz kötü bir çalışma değil. Sadece nasıl daha da iyi olabilir üzerinde yorum yapıyoruz.

Elinize sağlık diyorum :) 

Çok teşekkür ederim benim amacım da sizlerden ne kadar şey öğrenebilsem o kadar iyi , ileride belki de yıllar sonra sizden öğrendim şeyler sayesinde, çok daha gerçekçi maketler çıkartmak amacım, 1/72 yi malum maddi sebeplerden dolayı seçmiştim, (elimde 1 2 tane daha var) ama 1/35 yapacağım dediğiniz gibi çoğu şeyi bu ölçekte yapmakta çok zorlandım beceremedim de bazı şeyleri... 1/72 olanları kaldırdım biraz daha tecrübe sahibi olduktan sonra yapacağım

Selamlar , 

Öncelikle, bir dahaki sefere yapım aşamalarını birlikte geçsek , yani herşey bitmeden , yapmadan önce paylaşsak , tartışsak, birbirimize yol göstersek.. 

modelcilik azcık da sabır işidir , aşamalar arasında zaman zaman beklemek gerekir . Bu biraz da uyguladığımız kimyasalların kemikleşmesini beklemek için ama daha da önemlisi , yapacaklarımızı kurgulamak için düşünecek zaman oluşması içindir. Bunu bekleyemeyecek kadar tezcanlı da olabiliriz , o zaman aynı anda farklı süreçlerde devam eden model inşaatlarımız olabilir biri beklerken diğeri devam edebilir .. vs vs .. 

modelde süreç montaj ile başlar. Montaj önemlidir , aman boşver nasıl olsa tank yapıyorsun , hatalı yerleri vuruk yap, örtü at, çamur sıva gibi baştan savmaları kabul etmiyorum . O zaman derlerki uçak yapmayı becerememiş ondan tank yapıyor .. bunu söyletmeyin kimseye .. 

montajınız doğru ise boyaya geçin. Ne güzel uğraşmış tellerle detay eklemişsiniz . Elinize sağlık ancak delikler neden kocaman açılmış ve boşluklar kalmış .. boşlukları putty ile kapatmamız lazım. Ön tarafta büyük delikler var . 
Palet ne zaman takılır kısmında formül yoktur . Sizin tercihiniz . Fena da olmamış ama . 

Boya kısmında problemler var ama. Renk seçimi  aceleye gelmiş , maskeleme hatalarından dolayı oluşan dalgalı görüntüler vs yüzünden bu aşamada modeli paylaşsaydınız ben  modeli hidroliğe yatırmanızı önerirdim . Aslında yine aynı şeyi öneriyorum , boyamayı baştan yapmayı .. 

20 saat önce, Hüseyin AKBUNAR yazdı:

Yanlış konu açtığım için kusura bakmayın.. 

Çok teşekkür ederim detaylı ve çok sade anlatımınız için,bu panellineer bende sadece siyah var, farklı renkler için kahverengi gibi, terebentin içerisine az miktarda yağlı boya ekleyip panelliner kıvamına getirsem de olur mu, 

Bu nokta yıkamayı ben yanlış yapıyor muşum o zaman, yağlı boyayı yağını aldıktan sonra küçük bir nokta koyup, tek bir yönde değil de yedirene kadar fırça ile dairemsi hareketler yapıyordum.. Pas akıntısı yapar gibi sadece aşağı doğru çekerek yapacağım o zaman, gerçekten çok güzel ve yapılış şekliyle beraber detaylı anlamışsınız çok teşekkür ederim

Rica ederim, farklı renkler de yapmak için hazır wash sıvılarını da kullanabilirsiniz, yağlı boya ve terebentin ile kendi yıkama malzemenizi yapabilirsiniz.