Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Mahmut Velioğlu

Diecast araç kişiselleştirme sorunsalı

Recommended Posts

Selamlar

42 yaşındayım. Ortaokul yıllarında plastik italeri uçak yaparak başladığım ama sonrasında devamını getiremediğim hobime tekrar döndüm. Aradan geçen yıllarda bu işin rengi bayağı bir değişmiş:)  .Tekrar uğraşmaya başlayınca bazı teknik cevap ve önerilere ihtiyacım olduğunu anladım. Yorum ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bugünlerde plastik model değil 1/18 - 1/24 ölçek diecast araçları kişiselleştirmeye çalışıyorum. Aracı önce parçalarına ayırıp şasesine kadar söküyorum. Sonra boyasını söküp zımpara, body kit montajı (polyester macun ya da epoksi macun), zımpara, cila, boya,vernik yaparak bitiriyorum. Ancak bu işlemlerle ilgili bazı konularda yardımınıza ihtiyacım var

Şöyle ki; Öncelikle PLASTİK değil METAL (dıecast)  üzerinde çalışıyorum. 

1-Boya olarak tamiya akrilik ve X20A tiner kullanıyorum. Tecrübelerinize göre boya tiner oranı ne olmalı? 

2-Mr.Hobby de boya ve tiner oranı ne olmalı? Okuduğum kadarı ile Mr.Hobby de iyi  bir marka ancak daha önce hiç kullanmadığım için fikrim yok. 

3-Tamiya ya da Mr.hobby akrilik boyaları kendi incelticisi ile mi inceltmek zorundayız? Başka bir tiner; alkol  v.b. ile incelmiyor mu bunlar? Yoksa birer pazarlama hilesi mi bu:) (TAMİYA X20A TİNER 70 TL civarı)

2-Kompresörüm tamiyanın spray worku. Oldukça eski. İkinci el aldım ancak hiç memnun değilim. Sanırım artık miladını doldurmuş. Başlangıç /orta seviye kompresör tavsiyeniz ne olur. (evde kullanacağım-bütçem max 750 tl)

3-polyester macundan yaptığım bodykitlerde bazen milimetrik (1-2 mm) çatlak, delik v.b. kusurlar oluyor. Bunun için vallejonun plastik dolgu macununu aldım ancak hiç memnun kalmadım. Zımparaya kesinlikle gelmiyor. Tavsiyeniz ne olur? TAMİYA turuncu kapaklı macun işimi görür mü?

4-Astar olarak piyasada bir sürü astar var (tamiya ve mr.hobby ye baktım). Metal yüzey için hangisini kullanmalıyım? Mesela Mr.Hobby'de 5000 tane astar var, değişik numaraları var. Astar konusunda bilgim çok ama çok zayıf. 

5-AB'yi  temizlerken her boya işleminden sonra sökerek parçalarına ayırmak sureti ile mi temizlemek gerekiyor? Bunun daha pratik bir yolu; yöntemi ;aparatı yok mudur?
Selilozik mi sentetik tiner mi kullanmak gerek temizlerken?

6-Astardan sonra sulu zımpara yapılmalı mı? Yapılmalıysa kaç numara kullanılmalı?

7-Boyadan sonra cila/vernikten önce sulu zımpara yapılmalı mı? Yapılmalıysa kaç numara kullanılmalı?

Bu arada bitirdiğim porsche ve devam eden dodge challenger proje fotolarını da paylaşayım. Gördüğünüz tüm body kit, tampon, havalandırma ızgaraları , spoileri  polyester macun ya da epoksi macundan kendim elle yaptım. Bir aracın tamamen bitmesi yaklaşık 2 ay sürüyor. Çok uğraştırıyor ancak burada yukarıdaki soruların cevaplarını bilmemenin de etkisi var. Bilmeyince deneme yapılma yapıyorsunuz, bunu yaparken başka bir şeyi bozuyorsunuz ve bu böyle sürüp gidiyor bildiğiniz üzere:)

Yorum , yardım , cevap ve fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

p1.JPG

p2.JPG

d5.JPG

Edited by Mahmut Velioğlu
İmla hataları

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.