Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Esat Tan

1/35 |Leopard 1A4 (1A3T1 Uyarlama)|Tamiya | Esat Tan

Recommended Posts

51 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Aman ha ... Modelden soğumaya filan başladıysan bizim söylediklerimizi sallama. Canın nasıl istiyorsa öyle yap. Bu bir hobi. Zevk için yapılıyor ;) kimseyi memnun etmek zorunda değilsin....

Ben öyle huysuz ihtiyarlar gibi dır dır, dır dır konuşuyorum işte 👀👀

5 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Aynen katılıyorum.  Duzlesirse de cozum var. Alüminyum folyodan kamuflaj battaniyesi yapar atarsin namlu boyuna. Her seyin cozumu var.  Sogumadan devam et. 

Hayır hayır, aman hocam sakın beni yanlış anlamayın, sonuçta şahsen tanımıyoruz birbirimizi :) ben tipik ihtiyar bir yengecim, ilgi manyağı, huysuz, alıngan :D :D ama asla yazdıklarınız beni demoralize etmiyor, hatta bir ara bundan bile endişe ettim acaba yanlış mı anlaşıldım diye, en başında söyledim bana kalsa öyle çıplak koyarım vitrine giderdi, iyi ki burayı keşfettim, iyi ki sizleri tanıdım. Ha şunu itiraf etmeliyim, keşke ben de sizler gibi güzel işler çıkarabilsem diye hayıflanıyorum, kötü olur diye korkuyorum, ama kendimi bir yarış içerisine de sokmuyorum. Söylenen her sözden bir ders çıkartmaya çalışıyorum, not almıyorum, unutuyorum, aceleci ve sabırsızım bu yüzden kendi eden kendi buluyor benim durumumda :) fakat devam eden modellerde daha iyi işler çıkacağına da artık inanıyorum, ilk başta ben hayatta beceremem diyordum. 

Her öneriniz de, eleştiriniz de çok değerli, beğenmezseniz en fazla like atmazsınız ne yapayım :D 

Bir sorum olacak, bizim leo1 lerin ön gövdesinde baklava desenli demir çubuklar var, benim kit içerisinden böyle bir şey çıkmadı, diğer kitlerden de hiç artmış kalmış böyle bir şey yok elimde, bunları uygulamak istiyorum. Gerek forumda gerekse google da aradım ama bir türlü bulamadım, bu parçalardan satan yerler var mı? bazı hobi sitelerinde ilave çubuk, teker, palet gibi şeyler var ama bu ürünü hiç göremedim. Son çare elimde M60 era montajı için kullanılan parçaları bir şekilde böl parçala yönet yaparak uydurmaya çalışayım diyorum. Sizin öneriniz nedir? Hiç uğraşmasam mı? Sonuçta tam bir gerçekçilik için zaten zorlamıyorum biliyorsunuz, varsa bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum

şu öndeki baklavamsı şeyler :)
49951302176_28eba176d9_b.jpg

48 dakika önce, ismet güralp yazdı:

KKT den imal edebilirsin 😊

KKT ne bilmiyorum, aramalarımda sonuçsuz kaldı :) ama kitlerin plastiklerini eritiip yapmayı kast ediyorsanız denedim fakat kesinlikle başaramadım :) bakalım bir çözüm bulacağım, hafta sonu boyamak istiyordum maketi ama olmazsa haftaya kalır, ya da kamuflaj yapacağım için dün yeşil zemini atayım en azından, bunları yapınca kamuflajdan öncede yapıştırabilirim.

Böyle şeyleri elde yapmak zordur.

tank-driving-and-shooting-at-drivetanks-

(Resim 1A5)

Leopard_1A4_main_battle_tank_German_army

ba08b84dbc5fa6123b438ada70075ff9.jpg

Parçanın İsmini bilsem belki Hannah gibi sitelerde AfterMarket resin çözümler vardır. 

Gri ve metal olanlar After Market ürünler. Böyle convension ve detay setleri satılıyor. Tabi kitten daha pahalı oluyorlar :D 

s-l1600.jpg

Bu aşağıdaki sette benzerini adam X X diye yapmış Mesela (Bu Set 30 Euro bu arada :) kargo ve gümrük de dahil değil :) )

35040_10.jpg

Tamiya'nın Lepoard A4'ünü alıp devşirsen bile daha ucuza gelir :D 

ZQQY2JdY2ESUacT2DXai5F3i9VmWIjfmZv_0o_yZ

29 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tamiya'nın Lepoard A4'ünü alıp devşirsen bile daha ucuza gelir

Benimki de Tamiya LeoA4 ama çıkmadı içinde bu parçalar, kutu üzeri resimde de yok, yani yan resimde yok şu an oturduğum yerden gördüğüm kadarıyla :D :) o ekstra elemanlara da değmez açıkçası o parayı vermeye, belki daha sonra şu satılan plastik çubuklar ile benzeştirerek yapmayı denerim, şu an sizin tabirinizle KÇG olarak devam etsin :)

6 saat önce, Esat Tan yazdı:

KKT ne bilmiyorum, aramalarımda sonuçsuz kaldı :) ama kitlerin plastiklerini eritiip yapmayı kast ediyorsanız denedim fakat kesinlikle başaramadım :) bakalım bir çözüm bulacağım, hafta sonu boyamak istiyordum maketi ama olmazsa haftaya kalır, ya da kamuflaj yapacağım için dün yeşil zemini atayım en azından, bunları yapınca kamuflajdan öncede yapıştırabilirim.

KKT : Kutsal Krem Tüpü 

Ilaç veya saç botyası metal krem türlerini kesip temizleyip duzeltiyorsun. Ondan sonra keskin kretuar ile istediğin malzemeleri uretebilirsin.

http://www.hobimaket.com/topic/9856-148-bell-ah-1p-cobra-revell-kenan-turhan/?tab=comments#comment-216873

16 dakika önce, ismet güralp yazdı:

KKT : Kutsal Krem Tüpü 

Ilaç veya saç botyası metal krem türlerini kesip temizleyip duzeltiyorsun. Ondan sonra keskin kretuar ile istediğin malzemeleri uretebilirsin.

:) ilginç ve başarılı işler :) ben M60 ın kullanmadığım reaktif zırlarından yapmayı düşündüm ama maket bıçağım zayıf istediğim gibi düzgün kesmiyor. Ama bir çözüm üretmeye çalışacağım bakalım nasıl olacak, sonuçta öğreniyorum, yöntemlerden en içime sineni denemek istiyorum. Teşekkürler

canım biraz fantazi yapmak istedi bugün :) bir kaç video izleyince gaza geldim "bu pre-shadingi fırçayla bir deneyem bakayım" diyerek paldır küldür saldırdım, hafta için nato green spreyim gelecek ve temel yeşil rengi sprey ile atacağım için en fazla bir kat fazla geçerim diyerek kendimi avuttum. Başarılı değil, çünkü boyayı inceltmiş olsam da malum akrilik hızlı kuruyor yani sürerken dağıtmadığım için sonrasında akrilik tinerle dağıtma çalışmaların başarılı olmadı, bir sulu boya degradesi yapamadım ama bunu çok önemsemedim de zaten leke gibi görünmesini istiyordum. Bakalım sprey sonrası istediğim gibi görünürse ne ala, olmazsa zaten panel liner ile bir yıkama da deneyeceğim sökeriz boyayı :) 

49955572101_635722f980_h.jpg

49955572086_ad6a8f0e69_h.jpg

49955069258_c08797a284_h.jpg

49955855942_358e5d7780_h.jpg

49955855867_8b738dcdc3_h.jpg

49955855837_856725faf7_h.jpg

kolay gelsin o bahsettiğiniz baklava desenler kar paleti padleri birkaç palette bir bakladaki padlerden birisi bununları değiştiriliyor ve tankın kardaki çekiş gücü arttırılıyor, 3d yazıcısı olan bir tanıdığınız varsa rica edip yada 3d baskı hizmeti veren firmalara danışıp fiyat alabilirsiniz

4 dakika önce, Bahadır Saraç yazdı:

kolay gelsin o bahsettiğiniz baklava desenler kar paleti padleri birkaç palette bir bakladaki padlerden birisi bununları değiştiriliyor ve tankın kardaki çekiş gücü arttırılıyor, 3d yazıcısı olan bir tanıdığınız varsa rica edip yada 3d baskı hizmeti veren firmalara danışıp fiyat alabilirsiniz

Teşekkürler :) şu an fotoğrafını atamadım elimdeki başka kitten ERA zırhı zımparalayıp ölçüye göre kestim, üzerine aynı kalınlıkta tamiye epoksi putty ile bir kat yaptım, kuruduktan sonra ondan bu şekli keserek yapmaya çalışacağım. Bahsettiğiniz tanımla ararsam belki cad/cam dosyalarını internette bulup 3d print yapabilirim, en azından ilerisi için yedek parça bile olabilir :) 

36 dakika önce, Esat Tan yazdı:

Teşekkürler :) şu an fotoğrafını atamadım elimdeki başka kitten ERA zırhı zımparalayıp ölçüye göre kestim, üzerine aynı kalınlıkta tamiye epoksi putty ile bir kat yaptım, kuruduktan sonra ondan bu şekli keserek yapmaya çalışacağım. Bahsettiğiniz tanımla ararsam belki cad/cam dosyalarını internette bulup 3d print yapabilirim, en azından ilerisi için yedek parça bile olabilir :) 

https://www.rctanklegion.com/products/spare-metal-track-ice-cleat-pads-for-mato-leopard-2-challenger-2-metal-tracks

şu linkte satışı var ama muhtemelen 1/16 ice cleat pad diye geçiyormuş yabancı kaynaklarda buna göre aratabilirsiniz cad programı kullanabiliyorsanız elinizdeki paletlerin padlerinin ölçüsünü alıp görsele uygun şekilde pad üstüne bir x çizip kendiniz 3d yazıcı için parça oluşturabilirsiniz :) 

1 dakika önce, Bahadır Saraç yazdı:

https://www.rctanklegion.com/products/spare-metal-track-ice-cleat-pads-for-mato-leopard-2-challenger-2-metal-tracks

şu linkte satışı var ama muhtemelen 1/16 ice cleat pad diye geçiyormuş yabancı kaynaklarda buna göre aratabilirsiniz cad programı kullanabiliyorsanız elinizdeki paletlerin padlerinin ölçüsünü alıp görsele uygun şekilde pad üstüne bir x çizip kendiniz 3d yazıcı için parça oluşturabilirsiniz :) 

http://www.tankarchives.ca/2017/05/leopard-tracks.html leopard paletleri hakkında bir bilgi daha

12 dakika önce, Bahadır Saraç yazdı:

10 dakika önce, Bahadır Saraç yazdı:

http://www.tankarchives.ca/2017/05/leopard-tracks.html leopard paletleri hakkında bir bilgi daha

Harika kaynaklar, bu ara yurtdışından böyle şeyler almanın pek bir cazibesi kalmadı, malum gümrük vergisi, kargosu derken astarı yüzünden pahalı. Diğer taraftan ben cad kullanmayı bilmiyorum demeliyim :) autocad beginner bir şeyler sadece ama ölçeği alıp solidde çizdirip 3dprint yaptırabilirim, bu imkanım var. Bilahare bunu deneyebilirim, teşekkürler.

Ben ön gölgeleme kısmını anlayamadım. Beyaz renk var ve üstüne sarı renk var. Sonrasında sprey boya uygulanacak sanırım. Ama ön gölgelemede olay gölgeleme yapmak.

Ön gölgelemeyi genelde açık renk boyayacağımız tanklarda koyu bir renkle yapmayı tercih ediyoruz. Sonrasında ince bir kat boya atınca alttan koyu kısımlar ton veriyorlar. 

Sizin tankta açık renkle gölge yapılmış, koyu sprey boya tamamını yok edecek zaten. Bir de sprey boyalarda tonu biz ayarlayamıyoruz ve geneli çok çok koyu boyalar. Altlarındaki her uygulamayı yok edecek kadar da koyular. Ben sprey boyayı üstünden boya tabancasıyla boyayacaksam eğer astar olsun diye kullanıyorum genelde.

19 saat önce, Esat Tan yazdı:

..... boyayı inceltmiş olsam da malum akrilik hızlı kuruyor yani sürerken dağıtmadığım için sonrasında akrilik tinerle dağıtma çalışmaların başarılı olmadı, bir sulu boya degradesi yapamadım ama bunu çok önemsemedim de zaten leke gibi görünmesini istiyordum. Bakalım sprey sonrası istediğim gibi görünürse ne ala, olmazsa zaten panel liner ile bir yıkama da deneyeceğim sökeriz boyayı :) 

Kendiniz bir teknik yaratmayı denemişsiniz. Bu iş böyle işte :) Arada herkesin gittiği yoldan değilde kendi yolunuzu çizmek lazım. Hobi bu işte :) hatada yapacaksınız kimsenin bilmediği bir şeyi de keşfedeceksiniz :D Korkmadan deneyin böyle... Bırakın arada biraz batsın, bir kaç adım geri gidin... 

Böyle bir çabanız varsa bence çok daha koyu bir ton daha mantıklı olurdu. Alttan gözükecek çünkü.

Çabuk kuruduğundan ve dolayısıyla rengin geçişli (degrade) olmadığından bahsetmişsiniz. Bu tekniğiniz biraz akrilik yıkamaya benziyor. Yüzeyi önce ıslatın... nemden bahsetmiyorum. yüzeyi ıslatın. Sonra çok inceltilmiş rengi ıslak yüzeye sürün. renk dağılacaktır. Fazlalığı yine ıslak fırça ile silin. Çabuk kuruduğu içinde bölge bölge çalışılması lazım. 

Ha...... preshading'e uygun bir yöntem değildir o başka. Ön gölgeleme biraz daha keskindir. Sınırları bir miktar daha belirgindir. Ama madem kendiniz bir yöntem geliştirmek istiyorsunuz aklınızda bulunsun :) Yüzeyi önce ıslatıp bir kaç deneme yapabilirsiniz mesela.... 

15 saat önce, Bahadır Saraç yazdı:

Teşekkürler. Bende öğrenmiş oldum.... :D 

4 saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Ben ön gölgeleme kısmını anlayamadım. Beyaz renk var ve üstüne sarı renk var. Sonrasında sprey boya uygulanacak sanırım. Ama ön gölgelemede olay gölgeleme yapmak.

Ön gölgelemeyi genelde açık renk boyayacağımız tanklarda koyu bir renkle yapmayı tercih ediyoruz. Sonrasında ince bir kat boya atınca alttan koyu kısımlar ton veriyorlar. 

Sizin tankta açık renkle gölge yapılmış, koyu sprey boya tamamını yok edecek zaten. Bir de sprey boyalarda tonu biz ayarlayamıyoruz ve geneli çok çok koyu boyalar. Altlarındaki her uygulamayı yok edecek kadar da koyular. Ben sprey boyayı üstünden boya tabancasıyla boyayacaksam eğer astar olsun diye kullanıyorum genelde.

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kendiniz bir teknik yaratmayı denemişsiniz. Bu iş böyle işte :) Arada herkesin gittiği yoldan değilde kendi yolunuzu çizmek lazım. Hobi bu işte :) hatada yapacaksınız kimsenin bilmediği bir şeyi de keşfedeceksiniz :D Korkmadan deneyin böyle... Bırakın arada biraz batsın, bir kaç adım geri gidin... 

Böyle bir çabanız varsa bence çok daha koyu bir ton daha mantıklı olurdu. Alttan gözükecek çünkü.

Çabuk kuruduğundan ve dolayısıyla rengin geçişli (degrade) olmadığından bahsetmişsiniz. Bu tekniğiniz biraz akrilik yıkamaya benziyor. Yüzeyi önce ıslatın... nemden bahsetmiyorum. yüzeyi ıslatın. Sonra çok inceltilmiş rengi ıslak yüzeye sürün. renk dağılacaktır. Fazlalığı yine ıslak fırça ile silin. Çabuk kuruduğu içinde bölge bölge çalışılması lazım. 

Ha...... preshading'e uygun bir yöntem değildir o başka. Ön gölgeleme biraz daha keskindir. Sınırları bir miktar daha belirgindir. Ama madem kendiniz bir yöntem geliştirmek istiyorsunuz aklınızda bulunsun :) Yüzeyi önce ıslatıp bir kaç deneme yapabilirsiniz mesela.... 

Tabi ön gölgeleme benim izlediklerimde sarı tanklada yapılmıştı, bu tank yeşil olacağı için kapanma ihtimalinin yüksek olduğunu tahmin ediyordum ama yine de dedim ya -fantazi- denedim :) hem öğrenmenin bir metodu, hem de bu kit çok girinti çıkıntılı değil, dolayısı ile silme yapmak istersem beni zorlamayacaktır diye. Ama bu yazdıklarınızla biraz daha iyi kavradım sanırım. Spreyin sizin bahsettiğiniz kadar koyu olacağını düşünmemiştim, tabi bu durumda deneme zaten baştan ölmüş :D :D bu durumda bir karar verip devam ederim, belki de bir sonraki kit olan Leo2a4 ü BPH kamuflajı yapacağım yani sarı, orada bu yönergelere göre deneyebilirim. 

Youtube da videoları izleyince insan pis gaza geliyormuş :D bir sürü malzeme aldım yine ama inatla yağlı boya ve terebentin almıyorum :) 

Bir saat önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Youtube vidyolarını ben artık kaale almıyorum. Orada yapılanları insanoğlunun yapması mümkün değil. Hep derim "Adam yapıyor adding shades oluyor, ben yapıyorum kapkara oluyor" diye.

Sözün bittiği yer... 😂😂😂😂

İkinci fantazimde hüsranla sonuçlandı :) gerçi hüsran değil, bence fikir iyiydi ama ölçeksiz, cetvelsiz, kretuarsız çalıştığım ve epoksi putty tam kurumadan (taş gibi oluyor mu bu?) giriştiğim için ortaya kötü bir sonuç çıktı. Bu hali ile kullanmayacağım bu yaptığım ŞEY'i ama iyi bir deneyim oldu bence. Kiti bu palet parçaları olmadan bitireceğim, daha sonra arkadaşlarım çalışmaya başlayınca birine 3d çizdirip 3dprint ile imalat edip sonradan takacağım. 

IMG_0616.JPG

IMG_0617.JPG

IMG_0618.JPG

IMG_0619.JPG

IMG_0620.JPG

Kötü olmuş... hiç koyma bence.

Onun yerinde plastik kartlardan (tabaka ile maket plastik kartları satılıyor ama sağdan soldan bir tane mutlaka bir şeyler vardır.) kesilip yapılsa daha iyi olur.

dyDlvV.jpg

Tabi böyle çizdim ama o ölçüde bunu yapmak Aydın kaynak değilsen çok zor. 

bir tane yapılır ondan kalıp alınır. öyle çoğaltılır işi kolaylaştırır.

52 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kötü olmuş... hiç koyma bence.

Onun yerinde plastik kartlardan (tabaka ile maket plastik kartları satılıyor ama sağdan soldan bir tane mutlaka bir şeyler vardır.) kesilip yapılsa daha iyi olur.

dyDlvV.jpg

Tabi böyle çizdim ama o ölçüde bunu yapmak Aydın kaynak değilsen çok zor. 

bir tane yapılır ondan kalıp alınır. öyle çoğaltılır işi kolaylaştırır.

Evet zaten aklımda kalan fikirlerden birisi buna benziyordu, bende plastik plaka ve çubuklardan alıp plaka üzerine çubuklar ile yapmayı düşünmüştüm,ya da 3d print. Dediğiniz gibi bu aşamada takmayıp pas geçeceğim, ileride tamamlarım üzerine. Nette bazı fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla zaten sonradan takmışlar tanklara da kamuflaj altta kalmış mesela, büyük problem değil. Ama el becerisi ile yapabilmek ayrı bir haz verir, o kötü şeyi yapmak bile bana gayet eğlenceli geldi :) 

şu gölge konusunda hazır batırmışken sıvayayım diyerek biraz daha koyu bir şeyler yaptım ama sprey üzerini kapatmadı, bu seferde kötü lekeler olarak kaldı. Şimdi şu an boyayı silmeye uğraşmak istemiyorum, bir kat sprey ile eksik kalan yerleri de kapatabilirim ama bu seferde çok koyu bir görüntü olacak, yani neredeyse siyah kamuflajı yapmaya gerek kalmayacak :D fırça ile tümüne açık yeşil geçip hem spreyin hatalarını, hem şu gölge saçmalığımı kapatabilirmiyim bilmiyorum. Bir süre modeli dinlendireyim bu arada karar veririm.

bu arada astarda beni rahatsız etmeyen macunlamalar boya ile çok rahatsız edici göründü gözüme, yani hala zımpara istiyor :/ 

IMG_0632.JPG

IMG_0633.JPG

IMG_0634.JPG

IMG_0635.JPG

IMG_0636.JPG

IMG_0637.JPG

IMG_0638.JPG

IMG_0640.JPG