Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

ilyas orhan

ÜYE
 • Content count

  660
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  27

ilyas orhan last won the day on May 27

ilyas orhan had the most liked content!

1 Follower

About ilyas orhan

Recent Profile Visitors

 1. Gökay hocam ben yarışmaya katılmayı düşünüyorum..Ama fotoğraf çekme noktasında bir türlü istediğim gibi olmadığı için çektiklerim çekingendim fakat şu yazdıklarının üzerine katılmak farz oldu Küçük bi soru : Şimdi ben yarışmaya iki uçakla katılmak istiyorum.Birisi 72 ölçek f-102,diğeri 48 ölçek f-4e..Bu iki modelle katılabilir miyim ? Yoksa tek ölçekle mi katılacğım ?
 2. Muhterem ağabeyim başınız sağolsun..Allah rahmet eylesin..
 3. Dibim düştü ne diyeyim daha
 4. Kanat alt pylonlar bu şekilde mi olacak? Yakıt tankların takmayacacaksan bu knfigürasyn bizde var m bilemiyorum.Ama tanklar ekleyeceksen bu pylonlara uymaz ..
 5. Kardeşim kolay gelsin.B0ya k0nusunda küçük bi tavsiyem 0lacak . Gunzenin koyu grisi bizim f-4 ve f16 larda kullanılan koyu griden daha açık.referans fotoğraflarına bakarsan daha iyi anlarsın.Gunze nin dark sea greyi bana göre en uygun renk.Bir de küçük bi düzeltme , hava alığı civarındaki renk geçişinde koyu gri olan kısım daha düz iniyor aşağıya doğru..Boya ve tesviye işçiliği ise bana göre mükemmel ilerliyor kolay gelsin..
 6. ercan abi kolay gelsin..
 7. Mükemmel ilerliyor..Şu şekilde perçin açan modelci kardeşlerime inanın imreniyorum..devamı için kolaylıklar dilerim..
 8. Teşekkür ederim.Ben boya olarak gunze ve tamiya akriliklerini kullanıyorum.Bu uçağımda da gunze fs30219 h310 dark tan ( beyazla açarak tonlama yaptım ) gunze fs34079 h309 green ( koyu yeşil ) çık yeşil olarak tamiya olive green kullanım ilk önce ama çok koyu kaçınca , yine gunzenin fs34102 h303 kodlu akrilik boyasını kullandım..tonlamaları da beyaz ve sarı akrilik boyaları incelterek panel içlerine atarak yaptım..al t yüzey tamiya beyaz akrilik..
 9. Işıktandır diye düşünüyorum ağabey..normalde kit şu an yanımda açık yeşil ve koyusu bir birinden çok net ayrı duruyor
 10. Ben pre shaidingi hiç beceremedim ki tercih meselesidir,sonradan yapılan panel soldurma , tonlama ve gölgelendirme işlemi bence daha gerçekçi duruyor..
 11. Bu gün tonlama işine geçtim..Ana renklerin üzerine beyaz ve sarı renklerle geçtim.Akabinde ana renklerle panel çizgilerinin üzerinden geçerek monoton yapıyı kırmaya çalıştım.. IMG_1331 by orhan ilyas, on Flickr IMG_1332 by orhan ilyas, on Flickr IMG_1333 by orhan ilyas, on Flickr IMG_1334 by orhan ilyas, on Flickr
 12. Teşekkür ediyorum sağolun Teşekkür ediyorum ağabey..Köşedeki p-47 maalesef dekal eksikliğinden yarım kaldı..Gabi Gabresky'nin uçağı olarak bitecekti ama elimdeki dekaller patlayınca dört yıldır bi kenarda duruyor..Super Cobra bi hayır işi neticesinde aldığım bi model..Helikopterden hiç anlamam..ebatları da çok büyük..ne yapacağım bilemiyorum..48 falan olsa belki de 35 ölçek çok büyükmüş Teşekkür ediyorum enes kardeşim sağolasın.. Sağolasın ağabey..senden de bi f-4e hamlesi bekliyorum Eren kardeşim teşekkür ediyorum..SEA kamuflajı çok seviyorum..hem renklerini hem de phantom üzerindeki duruşunu..Serbest elle attım..çok zevkliydi benim için.yarın nasipse tonlama vs. işlerine başlayacağım.. Bulut kardeşim teşekkürler..Bu yıl phantom yılı olacak galiba niyetim 72 ölçek bi rf-4e yapmak bu yıl içerisinde nasipse..
 13. Teşekkür ediyorum..ben de aynı fikirdeyim..f-102 çok güzel bi uçak bu özelliği ile..
 14. Hava kuvvetleri tarihçemizin kısa ömürlü ama bana göre en faydalı uçaklarından birisidir f-102a..Tasarım amacı , soğuk savaş yıllarında yğkek irtifadan gelecek Sovyet ağır bombardıma uçaklarını önlemek olan f-102a'lar , gövde içine yerleştirilen , radar ve ısı güdümlü aim-4 tipi füzeler ve 2,75'lik ( 75 mm ) güdümsüz roketlerle bu görevlere çıkmaktaydı..F-102'ler f-4e phantom isteyen Türk Hava Kuvvetleri'ne 1968 yılında hibe edildiler..183 ( 182. filo ) ve 191. ( 142. filo ) filolarda uçan f-102'lerle hava kuvvetlerimiz her hava şartında önleme ve elektronik harp ( ECM ) imkan ve kabiliyetine kavuşmuştur..Düşük performansına , yakıt tankları takılı iken hızı ses üstünü kıl payı geçiyordu - rağmen 11 yıl boyunca düşük kaza kırım oranı ile uçan f-102'ler Abd ambargosunun tesiri ile yedek parça vs. ihtiyaçlarının karşılanmasındaki güçlüklerin etkisi ile ilk önce 182. filoda toplanmışlar , 1979 yılında da tamamen kal edilerek envanterden çıkartılmışlardır..F-102'ler Kıbrıs Barış Harekatı'na da damga vurmuşlardır..Ege'de meydana gelen meşhur Yunan f-5a'sının düşürülme olayının kahramanı f-102 uçaklarıdır.. Gelelim modele..Yıllardır,alıp yapayım diye düşündüğüm ama en sonunda piyasada bir türlü bulamadığım bu güzel tayyarenin model kitine ikinci el olarak sahip oldum..Detaylarının çok güzel oluşu ve montajının sıkıntısının hemen hemen olmayışı ile kalbimi fetheden kitin montajına 2 hafta önce başlamıştım..Tesviye işleri bitti..F-4e den sonra boyahaneye girecek ilk model kit f-102 olacak
 15. Hasegawa'nın 48 ölçekteki şu an için alternatifsiz kiti olan 1/48 ölçek f-4e kiti ile karşınızdayım..Ufak tefek montaj sorunları ile pek bilinen bir kit malum..Ben bu kiti ilk geldiklerikamuflaj renk ve paterni ile tamamlayacağım..90'ların başına kadar bu kamuflaj çizgileri ile uçtular..FASBAT sonrası aynı renkler fakat daha farklı çizgilerle hayatlarına modernize edilene kadar devam ettiler..SEA renkleri f-4e ye bence en çok yakışan renkler..Uçağı Malatya'da uçmuş bir phantom olarak bitirmeyi düşünüyorum..Modelin alt ve üst renkleri neredeyse bitti..Sırada renkleri soldurma işlemi var.
×