Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Şerif Sadık

ÜYE
 • Content count

  15
 • Joined

 • Last visited

About Şerif Sadık

 • Birthday 12/26/1986

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Kütahya
 1. 1/35 |T34-76 İlk Diorama Russian Street |Serdar Barışkan

  Bir acemi olarak bakınca teknik olarak neyin eksik yapıldığını söyleyebilecek düzeyde değilim. Eksikleri ustalar söylemiş zaten. Ama ilk çalışmada çok güzel bir sahneleme olduğunu söylemek isterim. Hayran kaldım. İnşallah gelecek çalışmalarınızı da görürüz.
 2. Çok teşekkür ederim, tavsiyenizi ve tekniğinizi mutlaka deneyeceğim. Ama şimdilik elimdekilerle yetineceğim sanırım.
 3. Eliniz sıcak abi maşallah. Kolay gelsin.
 4. çok teşekkür ederim, model üstünde yakın bir rengi görmek iyi oldu. bu arada modelinizi de çok beğendim korktuğum cevaplardan biri Bulut hocam'dan geldi Ama ilk kitlerin ağzını burnunu kıra kıra öğreneceğiz bu işi başka yolu yok.
 5. Evet metal bence de. Önerilen renk Humbrol 56 Aluminium Metallic Elimde de Vallejo Model color 864 Natural Steel ve Revell aqua 99 Aluminium var. Ve kapakları vs. vallejo ile boyamaya başlamış bulundum.
 6. çok güzel bir uygulama. öyle geniş boşluklar inşallah bir daha başıma gelmez ama gelirse deneyimlerim Gelelim sıradaki soruma. Kiti boyamak istediğim örnek şu şekilde. Kutudan çıkan klavuzda gövde rengi için Humbrol 56 demiş. Fırça ile boyamada çok övgü aldığı için Vallejo model color boyalar almıştım. Dönüşüm tablolarında, dönüşüm için yapılmış android uygulamasında Humbrol 56'ya en yakın Vallejo rengi için 864'ü öneriyor. Ben de küçük parçaları bir deneyeyim diye vallejo ile boyadım. Işık vs. gibi etmenleri ayarlayamadım ama umarım renk anlaşılıyordur. Boyadıktan sonra gözüme biraz koyu geldi . Bu arada bu başlangıç kiti gibi satılan revell'in setlerinden birini almıştım, İçinden çıkan boylardan biri Revell 99. Aşağıda iki boyayı bir plastik tabağa uyguladım rastgele fark şu şekilde. Tahmin edebileceğiniz gibi koyu olan Vallejo 864 ve açık olan Revell 99. Şimdi boyamak istediğim renk şeması düşünüldüğünde Vallejo koyu mu kaçar, Revell'e dönmek istesem küçük parçaların üstünden 2. ya da 3. katı Revell 99 ile atsam tutar mı? Hiç gerek yok Vallejo ile devam et sonuçtan memnun kalırsın mı dersiniz? (Kafamda acemi sorular )
 7. Tam olarak tecrübe ettiğim azap budur şu an 🙂. Bu ilk modelde böylece biraz elim alışmış olur artık diye kendimi motive ediyorum.
 8. Videodaki su ile inceltip düzeltme işlemi kolay görünüyor ama 10 numara hareketmiş. her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Tamiya'nınkini kullanıyorum. Dediğiniz gibi zımparaya başladım iyi kötü düz bir yüzey elde edince çöken ve çatlayan yerlere ince bir tabaka daha atmaya çalışacağım.
 9. Hoşbulduk hocam. hedefim inşallah dediğiniz gibi temel konulardan başlayarak sizlere danışa danışa kendimi geliştirmek. Evet haftasonu eve götürmemiştim maketi aileye vakit ayırmak adına . Şu an için montajdaki son hali böyle. Putty çektiğim kanat gövde birleşim yerlerinde ve uçak altında sizce bir sorun var mı? Putty çökmüş gibi görünüyor mesela altında. Ya da sol kanat birleşim yerinde putty belli belirsiz çatlamış gibi. Bu sıkıntılar boya aşamasında kendini belli eder mi? Üstünden ince bir tabaka putty daha geçmeye gerek var mı?
 10. Erken danıştığım iyi olmuş. 🙂 Tamiya'nın bandını sipariş ettim. Teşekkür ederim hocam.
 11. Harika bir sonuç. Ufkum açılıyor böyle çalışmaları görünce. 🙂
 12. Bunu evdeki malzemelerden idare edebilirim sanmıştım ama haklısınız sanırım, pervanedekileri söktüm az önce, geniş yerlerde su koyvereceğinin sinyallerini verdi ben de Valeo model color ve kendi tinerini aldım forumda okuduklarımı referans alarak. kendi inceltme oranlarımı tecrübe ettikçe ilgili başlıklara yazarım belki Yorumlarınız çin çok teşekkür ederim Bulut hocam. Diğer başlıklardaki yorumlarınızı da ilgiyle okuyorum.
 13. hoşbulduk, çok teşekkür ederim hocam. sizin başlangıç maketlerinizi de gördüm, kendinizi nasıl geliştiridğinizi keyifle takip ettim. Umarım ben de tecrübe kazanırım.
 14. Öncelikle herkese merhabalar. Uzun yıllardır merakım olan maketleri pandemi döneminde daha detaylı takip etme şansı buldum. Birçok yazı okudum, tonla video izledim, izlerken çok keyif aldım ve bir şeyler öğrendiğimi zannettim . Sonrasında forumunuzla tanıştım. Yine gerek bilgilendirici konuları, gerekse sizin paylaşımlarınızı okudum, takip ettim. Sonunda ben de başlayabilirim artık diye düşünerek ilk maketlerimi aldım (bir iki tane 1/72'lik WW2 uçağı). Ama anlaşılan sadece izlemek, okumakla olmuyormuş. Bir atasözü derdi babam, "İzlemekle olsaydı kedi kasap olurdu". Çok haklıymış. Elime alınca adeta kafamdakiler sıfırlandı. Montaj aşamasında bazı basit hatalar yaptığımı farkettim. Öncelikle montajı tamamlayıp boyaya geçmeden sizlerle paylaşmayı ve fikirlerinizi almayı düşünüyordum ama sanırım daha erken fikirlerinize ihtiyaç duyabilirim. İlk modelim PM Model Sea Fury FB11. Yerli ve ucuz olması başlangıç için bana çok şey öğretir diye düşündüm ve bundan başladım. Montaja başladım, biraz fotoğraflar paylaşıp sizin görüşlerinizi almak isterim. Üstteki fotoda yapıştırıcı yok, sadece parçaların uyumunu kontrol etmek için bir araya getirmiştim. Maalesef kokpitin fotosunu çekmeyi unuttum. Zaten biliyorsunuzdur, detay konusunda kokpitin çok eksiği var. Kanatları ve gövdeyi yapıştırdıktan sonra kanat ve gövde arasında kalan boşlukları doldurmaya başladım. Tabi öncesinde özellikle gövdedeki birleşme yerlerini zımparaladım. Zımpara olarak standart 400, 600, 800, 1000 ve 1200 no zımparalardan aldım. Küçük boyutlarda kesip kullanıyorum. Umarım yeterli olur. Bu arada panel çizgileri zaten yetersiz, zımpara ile kaybetmeyi pek istemiyorum. Yeniden çizgileri açmaya çalışmak zormuş . Motor kapağında hiç detay yoktu. Bu fotodan biraz belli oluyor, kendim açmaya çalıştım bir gazla. İki kat elektrik bandı ile sınırı çizip açmaya çalıştım ama sonra saçmalamaktan korkup şimdilik bıraktım. Kokpit fotosunu çekmeyi unuttuğum için ilk boya deneyimimi paylaşamadım ama bence iyi olmuştu. İkinci boya deneyimim üstteki fotoda görünüyor zaten. Burda 2 kat attım daha. İnşallah fırça izlerinden kurtulurum. Bu noktada boya kıvamı meselesini biraz açmak istiyorum. Süt kıvamı söylemini çok duydum ama buna alşmak için biraz deneyim kazamam gerekecek sanırım. Bir de çoğu yerde ve bu forumda hep okuduğum duyduğum belirli bir oran yok, 1-1, 2-1 gibi çeşitli oranları ağaç parçalarında denemeyi düşünüyorum. Ama burada sormak istediğim bir nokta var. Youtube'daki Quick Kits kanalındaki videoları sevdim, kanal sahibinin stili de hoşuma gitti. Fırça ile boyama konusunda da kısa güzel videoları var gibi. Ancak videolarında 6 parts paint 1 part thinner dediğini duyuyorum sürekli. Ben mi yanlış anlıyorum diye alt yazıyı bile açmışlığım var. Bu çok kalın bir oran değil mi? Bu konuda da kafa karışıklığım giderilirse çok mutlu olurum. Herkese farkında olmadan beni cesaretlendirdiği için çok teşekkür ediyorum, umarım sizin görüşlerinizle de güzel bir sonuca ulaşabilirim.
×