Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Efe Sarıtaş

ÜYE
 • Content count

  58
 • Joined

 • Last visited

 1. 1/72 | Sherman M4A1 | Revell | Viktor Gorelov

  Elinize sağlık , maketin yanındaki kürdanı görünce ne kadar küçük olduğunu kavradım .
 2. Elinize sağlık , bence hoş olmuş . ? O kadar uğraşıyoruz ama asıl önemli olan zevk almak .
 3. Astarı attım , bolca fotograf atacağım ama ilk önce birkaç konudan bahs edeceğim . Astardan önce geminin su altında kalan kısmını birleştirdim ve büyükçe bir boşluk / yükselti farkının bana gülümsediğini fark ettim ; Makete Tamiya basic putty uygulandı ; Zımparalandı ve Vallejo thinner medium ile inceltilmiş Revell'in çelik rengi ile boyandı . ( Vallejo ile Revell Aqua'nın kimaysı çok benzediği için boya hoş bir şekilde inceldi ) ; kusurlar giderildi ve boya silindi . Bir başka sorun ise maketin içinden çıkan Pe levhanın üzerinde Sk-2 radarının bulunmamasıydı , kitapçıkta plastik olanı takmamız söyleniyor ; Kiti almadan önce Scalemates.com ' da araştırma yapmıştım , incelemeler bölümünde , kitin bir başka sitedeki incelemesinde , Türkçe meali ile aynen şunlar yazıyordu ; " Pe parçalar tüm Colorado sınıfı için tasarlanmıştır, bu nedenle vinçlere ve mancınığa ek olarak, ayırt edici sepet direklerini ve bir SK radar antenini de bulacaksınız. Ne yazık ki, kit Pe parçalar SK-2 antenini içermiyor, biraz kaba görünen plastik bir versiyon olarak monte edilmelidir. Teorik olarak, SK antenini de kullanabilirsiniz, " Geminin gerçek fotograflarına baktığımda bu ve pek çok fotografta Sk radarı var ; ( Sk radarı düz bir yapıda iken , Sk-2 radarı yuvarlak bir yapıda ) Bu fotografta ise Sk-2 radarı takılı ; Sonra öğrendim ki Sk radarı 1944'te , Sk-2 radarı ise 1945'de kullanılmış . Hoş durması ve 1944 ile 1945 arasında radar , top kalkanı hariç fark olmadığı için Sk-2'yi söküp Sk radarını taktım ; Astara gelecek olursak , ilk kez astar attım , iyi mi yoksa kötü mü emin değilim . Astar olarak Vallejo'nun gri astarını kullandım . Tarif edilen / araştırdığım / sizlerin tavsiye edilen koşullarda kullandım , daha doğrusu kullanmaya çalıştım diyelim . Astar atmadan önce ; Astardan sonra ; (Tahminimce geminin burnunun üst tarafı uzakta kaldığı için hafif pürüzlü olmuştu . 1000 numara sünger zımpara ile zımparalandı ve daha iyi gözüküyor . Su hattındaki boşluğa gelirsek , metalik rengin altından çok hoş duruyordu , hataları giderdikten sonra bir daha metalik renk uygulayıp kontrol etmeme rağmen durum bu , son kez Vallejo putty uygulayıp düzeltebildiğim kadar düzelteceğim . Ayrıca su altında kalan kısmın rengi kırmızı olduğu için renk farklılığı var ama önemsemedim , tek isteğim boyanın yüzeye mükemmel bir şekilde tutunması . ) ( Şeffaf uçaklar çapak almak için aşırı şeffaf olduğu için gözlüğe ne kadar fazla büyüten mercek takarsam takayım , çapakları göremedim . Özellikle uçaklardaki çapaklar ve astar ile ortaya çıkan kusurlar düzeltilecek . ) Astar iyi mi ? Yoksa kötü mü ? karar veremedim . Normal uzaklıkta veya biraz yaklaştırıp ışık altına tutunca güzel , mat , pürüzsüz bir yüzey . Kamerayı açıp yakınlaştırabildiğim kadar yakınlaştırıp bakınca kötü , pürüzlü bir yüzey . Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim çünkü maketi rezil edip etmediğimi öğrenmeliyim .
 4. Teşekkürler, diorama yapmayacağım , deniz ile uğraşmak istemediğim ve malzeme hazırlığı yapmadığım için karinayı yapıştırıp tam gövde yapacağım .
 5. Kaplumdağa hızında devam ... Birleştirme bitti , ufak parçalar astarlanıp boyandıktan sonra yapıştırılacak ; Daha gövde ve üst yapının büyük parçalarını bile yapıştırmadım . Patafix ile sabiledim , boyamada büyük kolaylık sağlayacak gibi . Sprey astarı atmadan önce dandik olan sprey boya bitene kadar denemeye devam edeceğim. Az kalsın unutuyordum ; Namlu uçları ?
 6. I have a good magnifying glass too, why isn't it this nice? (Although I'm a bit of a novice )
 7. Sonunda PE sıkıntısını çözdüm ; katapultu biliyorsunuz zaten , vinçte iyi oldu bitti derken ufak bir hatayı düzelteyim diye vincin ucu mahfoldu , düzelte bildiğim kadar düzelttim , sonuç bu ; Tek sorun , karar veremiyorum ; Bunlar şanssız Pe parçaları mı ? yoksa Japon yapıştırıcısı topları mı ? ? Bundan iyi olduğu da belli en azından . Hazır yazmışken neler yaptığımı da anlatayım : Henüz montaj aşamasının yarısındayım diyebiliriz ( yani pek birşey yapmadım ) , güverte henüz yapıştırılmadı ; beyaz tabaktaki parçalar en üstteki güverteye ( resimdeki üst yapının en alt kısmı ) ait ; mavidekiler , PE ' ler ve kağıdın içindeki birbirine inanılmaz derecede benzeyen parçalar , alt güverteye ait ; pembedekiler ise henüz belli olmayanlar . Üst yapıya devam ediyorum . Aslında Beyaz ve Mavi tabaktakilerin yapıştırılması söyleniyordu ama o şekilde fırça ile kamufkaj imkansız gibi . Kamuflaj tamamlandıktan sonra ayrıntıları ekleyeceğim . Not ; Dediğim gibi yazmayacaktım , yazmama PE parçaların gıcıklığı vesile oldu . Maket montajı bitip , ipa ile silinip , astar atılıncaya kadar görüşmek üzere .
 8. Linkini verdiğim Vallejo gri sprey astarı aldım . Dediklerinizi dikkate alacağım ? . Açıkçası şu PE vinci adam gibi bükeyim yeter , bundan sonra Revell 1/700 Bismarck yapacağım , belki birkaç maket daha ve 1- 2 yıl ara vermek zorundayım ( Üniversite sınavı is coming ? )
 9. Fırça ile boyıyacağım için astar almadım , Ab de daha önemli bir konu diye biliyorum , metal için astarımda yok . Vallejo ' nun hem plastik hem metal astarı var ( https://www.......com.tr/urun/28011-400-ml-grey-primer-sprey ) almayı düşündüm , astar fırçada zorunlu değil diyen fazla olduğu için vaz geçmiştim .
 10. Çok uzun uğraşlar sonucu birşeyler yaptım ama iyi mi bilemedim ; Kesinlikle mükemmel değil , hatta kameradan daha da beter gözüküyor , biraz zımparalayıp birleşim yerlerine Vallejo putty mi uygulasam ? Makette kullanmaya değer mi ? Yoksa plastik olanı mı kullanayım ? ; Vinci buna benzer bir şey ile büksem sorun çıkarır mı ? PE benderi ilk gördüğümde gülmüştüm ne gerek var diye ama hem gerekli hem pahalı . PE içeren kit te pek sık yapmıyorum malum baya pahalılar , hatta 1/350 ölçek daha rahat ama ... oda pahalı . Zaten bu gidişle 1/700 den Revell ' in 1/1200 gemilerine düşeriz (!) .
 11. Maket iyi gidiyordu , birleştirmesi bitince yazarım , paylaşırım diyordum ama ... Başıma tam olarak bu geldi ; PE parçayı dikkatlice yerinden çıkardım , çapaklarını 600 ve 1000 numara zımpara ile zımparaladım . Sıra geldi bükmeye , çok hassas davranmama rağmen bükülen yerler koptu ? Japon yapıştırıcısı (502) ile yapıştırmayı denedim ama kuruyasıya kadar kayıyor , maske bandı ile destekleyeyi denedim ama yine kayıyor . Bu parçayı nasıl düzeltebilirim ? Debonder ile güzelce temizleyip tekrar ve tekrar yapıştırmayı mı denesem yoksa metal parçaları , plastik parçanın üstüne mi yapıştırsam ? Direk plastik olanı kullanmayı pek istemesem de bu da bir seçenek . En azından vinci düzgün yapayım , acaba yanlış mı yapıyorum bu PE işini ? İlk 1/700 gemim ve ilk PE parça deneyimim ama bu kadar kötü olmasını beklemiyordum . ( The model was going well, I thought I would write it and share it when it was finished, but... This is exactly what happened to me; I carefully removed the PE part and sanded the burrs with 600 and 1000 grit sandpaper. It's time to bend, even though I was very sensitive, the bent parts broke ? I tried to stick it with super glue (502) but it slides until it dries, I tried to support it with mask tape but it still slips. How can I fix this part? Should I clean it well with Debonder and try to glue it again and again, or should I stick the metal pieces on the plastic piece? Even though I don't really want to use the plastic one, this is also an option. At least let me build the crane properly, am I doing this PE thing wrong? My first 1/700 ship and my first experience with PE parts, but I didn't expect it to be this bad. )
 12. Elinize sağlık , güzel bir maket olmuş .
 13. Uzun bir bekleyişten ve malzeme toplama aşamasından sonra sonra nihayet başlayabildiğim gemi ; https://www.scalemates.com/kits/trumpeter-05772-uss-west-virginia-bb-48-1945--947583 Bu maketi alırken videolu inceleme aradım fakat yok , ben de video çekip yayınlamaya karar verdim , biraz acele oldu ama ; ( Video çektiğim için fotograf atmıyorum ) Geminin tarihinden kısaca bahıs edecek olursak ; Kendisi için , Uss Tennessee ' nin 406mm toplar ile donatılmışı desek yanlış olmaz . Pearl Harbor baskınında bulunmuş ağır hasar alıp sığ suda batmış , daha sonra tamir edilip 1943 - 1944 ' de kapsamlı olarak yenilenmiştir . Buradaki yapacak olduğum , 1945 ' teki hali yani yenilemeden sonraki hali ( Kitin içinden yenilemeden önceki halini yapmak istiyenler için bir zamanlar Amerika ' nın eski tip savaş gemilerinde kullandığı metal kuleler , Pe üzerine basılmış olarak geliyor , yanında da vinç , katapult ve radar var ) ; Bu gemi ile ilgili daha çok tarihi bilgi için ; https://en.m.wikipedia.org/wiki/USS_West_Virginia_(BB-48) Bu gün başladım ve nasıl olacak ben de merak ediyorum , bu ilk 1/700 maketim ve henüz bu hobide epey yeniyim hatta adam gibi yapığım / uğruna malzeme aldığım 2. maket diyebiliriz . Gelişme olduğunda yazacağım . Herkese keyifli maketler ...
 14. Haftaya West Viriginia ' ya başlıyorum , konu da açacağım . Sayenizde ipi de hallettim fakat merak ettiğim birşey var ; gemiye ip yaparken fotograflardan mı referans alıyoruz ? 1/700 de cidden ilk başta bu ne böyle ayrıntısız diyorsun , sonra yanında 1 Tl vb. bir nesne görünce şaşırıp kalıyor insan . Ki sizin gemiler bu şekilde bile ayrıntılı duruyor , elinize sağlık .
 15. Elinize sağlık , eskitme yaptınız mı ?
×