Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Alper Aktaş

ÜYE
 • Content count

  32
 • Joined

 • Last visited

 1. Keşke üstadım, MMU bekliyoruz artık.Teşekkür ederim.
 2. Model yapımı ile ilgili sorular

  Merak ettigim tamda buydu tesekkur ederim
 3. Model yapımı ile ilgili sorular

  Mesela uçaklarda pek kullanilmaz gibi geldi o sebeple sordum. Pigment daha çok çamur,kum kalintiları vs. gibi kullanılıyor galiba.
 4. Model yapımı ile ilgili sorular

  Arkadaşlar mentor models pigments ürünlerini tavsiye edermisiniz? Bu ürünler weathering haricinde eskitme icinde kullanılır mı?
 5. Model yapımı ile ilgili sorular

  Arkadaşlar, tamiya akrilik boyalar terebentin ile inceltilir mi?
 6. Model yapımı ile ilgili sorular

  Yine son derece tatmin edici bir cevap Teşekkür ederim. Son bir soru, Bu revell kitlerin siyah kutulu ve mavi kutulu serileri var anladigim kadariyla, aralarinda zorluk detay vs. Bir fark var mı? Yada belli bir yıldan sonra kutu rengini siyaha mı çevirdiler sadece Hep merak etmişimdir
 7. Model yapımı ile ilgili sorular

  Merhaba arkadaşlar, yine birkac sorum var. Forumda epeyce araştırıyorum netleştiremediğim konularda sizlere danışmak durumumda kalıyorum, 1) Tamiya akrilik mat siyah ve beyazı karıştırıp gri tonda astar olarak kullanmayı düşünüyorum sizce problem olur mu? 2) Pre ve post gölgeleme işlemlerinden bahsediliyor, bu işlemler hangi aşamalarda yapılıyor? 3)Tamiya akrilik parlak ve mat verniklerini ab ile atmadan önce inceltmek gerekir mi? Gerekirse yine tamiyanin akrilik tineri ile mi yoksa su ile mi inceltmek daha dogru olur? 4)Ana boyadan sonra parlak vernik uzerine dekal ve wash islemlerini ayni asamada mi yapmak daha dogru olur yoksa , ana boya-parlak vernik-dekal-parlak vernik-wash islemi seklinde mi gitmek dogrudur? 5) Son olarak tüm bu işlemler sırasinda makete 4 kat kadar vernik atmış oluyoruz sanirim, henuz tecrube etmedim ama bu kalın bir katman olmasına sebep olmaz mı? Üstatlar aydınlatirsa cok sevinirim.Teşekkürler.
 8. Ölçeğe göre temiz bir boyama olmuş bence, iniş takımlarında biraz problem yasamissin gibi. Ama yinede benim gecenlerde bitirdigim 1/144 Revell F-15E ye göre çok saha iyi olmuş tebrik ederim. Zira ben onu burda sergilemekten utandim. Bu arada yeri gelmişken benim gibi yeni arkadaşlar icin tavsiye, artdeco marka su bazlı mat verniği kullanmayiniz.Zaten maketcilik icin uretilmis bir vernik degil ama ben kolay buldugum icin tercih etmiştim.Fakat cok kivamli oldugu icin ince katman atmak nerdeyse imkansiz oluyor, yada ben beceremedim
 9. Tamiya Vernik ve boya inceltme oranı

  Tamiya akrilik boyalardan aldim, inceltmek için mentor models akrilik thinner aldim. Umarım problem yaşamam.
 10. Tamiya Vernik ve boya inceltme oranı

  Peki ab icin sonuç olarak hangi boyayı tavsiye ediyorsunuz
 11. Tamiya Vernik ve boya inceltme oranı

  Merhaba arkadaşlar, tamiya akrilik boyaların tiner ile inceltildigini gördüm.Akrilik boyaların su ile inceltildiğini sanıyordum. Acikcasi sirf bu sebeple yeni aldigim airbrush icin akrilik boyalar sipariş etmeyi dusunuyordum. Temizliği su ile kolayca yapılabildıği için. Ve tamiya akriliklerden epeyce almayı planlıyor idim. Fakat tamiya akriliklerde tiner ile inceltiliyormuş.Ben yanlış biliyormuşum galiba. O zaman bu revell enamel boyalar ile tamiya akrilikler arasinda ne fark var. Elimde cok sayida revel enamel var. Tamiya akrilige gecmeye gerek var mı sizce?
 12. Tesekkur ederim üstat
 13. Üstadım tesekkur ederim fotografları duzenlediğiniz için, ben mobilden becerememişim. Evet boya konusunda problem var dediginiz gibi boyayı yeterince inceltememisim sanirim. Fırça ile biraz daha pratik yapmam gerekiyor sanırım. Birde tahminen kullandığım vernik de maket için olmadığı için pürüzler olusuyor. Ben artdeco marka parlak ve mat vernikler kullanıyorum. Makete özel vernik tavsiyeleriniz var mı?
 14. Merhaba arkadaşlar, uzun uzun vermek durumunda kaldığım aralardan sonra nihayet F-35 i bitirebildim. Bir ihtimal hatırlayanınız olur belki hobide yeni sayılırım, üstatların tavsiyelerine açığım https://hizliresim.com/Y4UpWx https://hizliresim.com/PyQ2d2 https://hizliresim.com/tiHJb1
 15. Selam

  Hoşgeldiniz, ben sadece revelin boyali fircali bir seti, maket bıçağı ve cımbız ile baslamıştım, siz maşallah hızlı bir giriş yapmışsınız.
×